Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar»;. Zondag 17 Mei 1896. No. 5494. bureau ^gofersfvaaf 50. TWEEDE BLAD. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. - Afzonderlijke Nommers - O 05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.6O Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BI^KENLAND. ij Koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, nar ij goedkeuring is onthouden aan de es iSfeing van jden Raad der Gemeente ouda, bepalende dat de tweede burger school voor jongens in die gemeente met de eerste zou worden vereenigd. Op Hemelvaartsdag is te Berkenwoude nabij Gouda de groote hofstede van J. Bak afgebrand. Bijna alles werd een prooi der vlammen ook de inboedel van F. van Dam, die daar geborgen was. Spelen met vuur was de oorzaak van den feilen brand, die in de schuur ontstond. tweeden Pinksterdag een optocht te houden met vaandels, banieren en muziek. Ook mogen de verschillende afdeelingen Hengelo met muziek binnentrekken. He borgtocht, te stellen door de telegra fisten, is nader vastgesteld op f 300 nominale waarde in inschrijvingen op het grootboek van de 2^% nationale schuld. Dezer dagen heeft de Intern, conferentie te Brussel voor vaststelling eener uniforme wyze van scheepsmeeting voor binnen scheepvaart haren arbeid geëindigd. Als grondslag is aangenomen het twee jaar geleden vastgestelde Nederlandsch reglement voor Rijnscheepvaart. Voortaan zal slechts Gen model voor scheepmeeting-bewijzen worden aangenomen. Processer.-verbaal in een der betrokken landen afgegeven, zullen voor al die landen gelden. In het anders zoo rustige Alfen a/d Rijn heerschte Donderdag een buitengewone drukte. Daar waren namelijk twee booten aangekomen, een van Rotterdam en een van Amsterdam, waarvan de passagiers allen onthouders, door het dorp trokken, tractaatjes verspreidende en boekjes ver- koopende. Zoo ging het naar de Martha- stichting, waar een vergadering werd ge houden en de heer v. d. Valk uit Scheve- ningen het woord voerde en er op wees, dat de drank wordt gebruikt uit gewoonte, traditie en ook doordat men hem verschil lende eigenschappen toekent, die hij niet bezit. Daarna sprak mevr. Flothuys van Dommelen over de macht der vrouw inzake de onthouding, eindigende met den wensch, dat veel vrouwen zouden inzien het nuttige aandeel dat zij kunnen nemen in den strijd tegen den drankduivel. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten f 10,000 bij te dragen tot stichting der rijkskweekschool voor onderwijzeressen aldaar en tevens de lokalen der koninkl. hoogere burgerschool beschikbaar te stellen voor het onderwijs in de gymnastiek, hand- teekenen en natuurkunde voor die inrichting balken van zijn deklast gelost te hebben, tengevolge waarvan het vaartuig 1| voet was gelicht. Het is gebleken, dat de kiel- kimmen van de Springwell beklemd zijn geraakt tusschen den voet der pijlers van de brugopening. Dat de vaargeuldiepte, vol doende was, kon hieruit blijken, dat onder de kiel van het schip 3 dM. water stond. Na zes uur kon de spoorwegbrug gesloten en dus de treinenloop over de brug hervat worden. Nieuwe muntbiljetten Naar de Haagsche Ct. verneemt, zijn de nieuwe muntbiljetten genoegzaam gereed. Vermoedelijk zal dan wel een algemeene intrekking van de onbruikbaar geblekene volgen. En naar het blad vertrouwt, zal alsdan, om overwegingen van billijkheid, voor ditmaal wel eens de maatregel worden toegepast om voor elke twee halven een nieuw heel biljet te geven. Een fabrikant van geweven goederen moet onlangs aan den minister een model hebben aangeboden van een uit linnen in kleuren geweven muntbiljet. Behalve andere voordeelen, had dit ook de aanbevelenswaardige eigenschap, niet te kunnen worden nagemaaktwant het weef getouw, voor de vervaardiging noodig, kost alleen circa f50.000. Die linnen muntjes waren zoo dun als papier en zeer mooi. Maar op het denkbeeld is toch niet ingegaan, vermoedelijk omdat ze te zwaar waren. Donderdag-middag te half vijf is te Zaan dam ingebroken in de directeurswoning van het postkantoor, gelegen boven dat kan toor. De dienstbode, gerucht vernemende, ijlde naar boven, greep den dief en riep om hulp. De dief echter trok een mes en verwondde daarmee haar den pols, terwijl zij bovendien nog van de trappen werd ge worpen. Een zoon des huizes, inmiddels toe geschoten, heeft niet kunnen beletten, dat de dader is ontsnapt. Diens signalement is bekend. Hij is als heer gekleed, droeg een grijze demisaison en had een snor. De directie der Haagsche Tramweg maatschappij heeft met ingang van gisteren eene nieuwe regeling voor haar personeel ingevoerd, zoodat het voortaan om de 10 dagen een geheel vrijen dag krijgt en de gemiddelde werktijd 11 k 12 uur per dag zal bedragen. Op het terrein bij het Hoogelandsche Park te Utrecht zijn de studenten die deel zullen nemen aan het ridderhofspel, nog dagelijks bezig zich te oefenen. Reeds zijn groote vorderingen gemaaktde ruiters, met bam boesperen gewapend, oefenen zich, 16 in getal, in verschillende fraaie figuren, die veel van hunne rijkunst vergen. Op het terrein is men reeds bezig een eerepoort op te richten. De tribune, die is opgeslagen voor het op 21 dezer te houden Concours Hippique, zal, na aan deze be stemming te hebben beantwoord, worden verbouwd en ingericht tot ontvangst van HH. MM. de Koninginnen. Dezer dagen heeft de notaris Strens, te Roermond, als beheerder van de goederen der familie Clavereau-Milliard aan het Ge meentebestuur doen weten dat de archie ven uit de schuur van het huis, eertijds bewoond door den oud-burgemeester A. Diepen, moeten worden verwijderd, daar de nieuwe huurder ze er niet in wil hebben. Burg. en Weth. van Roermond hebben nu de minister van Binnenlandsche Zaken voor gesteld de archieven in het Stadhuis op te bergen, zonder daaruit voor de gemeente eenige aanspraken zouden voortvloeien, en tevens den heer Van Houten eraan herinnerd, dat indertijd door hen eenzelfde voorstel werd gedaan, waarop echter van Z.Exc. geen antwoord werd ontvangen. De commissie voor de feestelijke opening van het nieuwe Stationsgebouw te 's-Bosch heeft het plan tot het organiseeren van een optocht losgelaten. Het voornemen bestaat thans het houden van een kermesse d'été, volksvermakelijkheden, een festival van muziekgezelschappen, terwijl tot slot vuurwerk zal worden afgestoken. Het denkbeeld is ook geopperd gedurende de feestdagen orgelmuziek in de stad toe te laten. Ook Den Bosch heeft nu, blijkens het Dagbl., een onwilligen schutter. Maandag kwam hij bij de oefeningen in de schiet banen te Orthen vooreerst veel te laat, in slordige kleeding en op pantoffels. De com- mandeerende officier wilde hem afzonderlijke oefeningen laten verrichten, doch bij den uitgang gekomen, ging hij weg. Het baatte niet, dat èn luitenant èn kapitein hem terug riepen. Hij wuifde uit de verte zijn af scheid toe, voor verdere oefeningen bedan kend. Onmiddellijk is een aanklacht inge diend bij den auditeur-militair. In een logeerkamer van het hotel Zeerust te Scheveningen had gisterenmiddag bij het zoeken naar een lek in de gasbuizen eene ontploffing plaats, tengevolge waarvan het plafond beschadigd en eenige glasruiten verbrijzeld werden. De 80 jarige Jan Brouwer lid van de gefailleerde kassierfirma te Bolsward, is in arrest genomen en naar Leeuwarden ver eerd. (2V. Cf.) De burgemeester der gemeente Hengelo heeft goedgunstig beschikt op het verzoek van de besturen der afdeelingen van het: Kruisverbond in Twente, om aldaar op den Het gewelf der waterpoort te Woudri- chem, den eenigen toegang tot die vesting, wil men afbreken. Daartoe zal de raad dier gemeente toestemming van den minister van oorlog vragen. Reeds vorige jaren werd melding gemaakt van plannen, die er zouden bestaan tot op richting van een omnibusdienst van Brielle op Oostvoorne. Nu wordt ernstig gedacht aan een wagendienst, die reeds dezen zomer in werking zal treden. GEMENGD 2JIE17WS. Bij de familie te Werkendam is bericht ontvangen, dat ook het lijk van den onlangs bij Willemstad verdronken schipper F. C. Hakkers is gevonden. Een echtpaar te Zuidwolde dat naar de kermis te Groningen ging, had de kinderen alleen thuis gelateu. Ongeveer een half uur na de terugkomst bemerkten de ouders dat hun 9-jarig dochtertje zoek was. Na onder zoek vond men de kleine levenloos in een kolk terug. Een herbergier uit Oosterzee en een bak ker uit Echten zijn met de noorderzon ver trokken, vrouw en kinderen onverzorgd achterlatende. Men wil, dat de schenker en de bakker samen reizen en den koers gezet hebben naar Amerika. Wielrijder met één been! De heer R te Helmond, die een zijner beenen mist, heeft het door volhardende oefening zoover gebracht, dat hij thans even vlug fiets rijdt als iemand, die zich in het bezit zijner beide onderdanen mag verheugen. De Belgische nationale wapenfabriek te Herstal heeft met 500 nieuw aangenomen werklieden den arbeid hervat. Bovendien zijn een honderdtal oude werklieden aan genomen. Twee duizend stakers, die van geen toegeven willen weten, blijven echter zonder werk. De Springwell, die Woensdagochtend in een brugopening der spoorwegbrug te Dordrecht vastraakte, is des avonds kwart voor zessen met adsistentie van twee sleep- booten vlot gekomen, na 450 ton water uitgepompt en 600 Amerikaansche grenen Te Parijs is in de kazerne in de rue de Babylone een geheimzinnige diefstal ontdekt. Een soldaat vond op een morgen de deur van het bureau van den kolonel half open staan. Hij waarschuwde onmiddellijk eenige officieren, die zich over het feit zeer ver baasden, omdat de kolonel sinds eenigen tijd op reis was. De officieren traden het bureel binnen en zagen, dat de geldkist, die met behulp van stalen nagels aan den grond had vastgezeten, verdwenen was. De troep werd dadelijk geconsigneerd en alle man schappen werden ondervraagd. Niemand begreep hoe het mogelijk was zulk een zware kist meê te nemen zonder te worden gezien. De geldkist bevatte het grootste NIEUWE SCHIEDA E COURANT HB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5