Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 19 Mei 1896. No. 5495. bureau "^Sofevsfvaaf 50. Een edel man. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A.LGJEMEEN OVERZICHT. 18 Mei '96. De eindstemming over het wetsvoorstel - De Smet De Nayer betreffende het leenen an vijftien milhoen frank voor den Congo- -Poorweg, heeft Vrijdag in de Kamer van gevaardigden in Belgie plaats gehad. Het ^ri Werp is in tweede lezing door de Kamer angenomen en wel met 61 stemmen vóór, j tegen en 20 blanco. Er waren twee e en winder aanwezig dan Woensdag. 6 ontmoeting tusschen de Russische eizerin-weduwe en den Franschen Staats- pnesident trekt vooral in Frankrijk bijzonder e aandacht, wijl men er het bewijs van 8 voortdurende innige verstandhouding hsschen beide landen in ziet. De trein, daarin de president zich bevond, bene- Ve"s de generaals BoisdefTre en Fournier, i! Zaterdag-middag te 4 uur 10 min. te ancy aangekomen. De heer Faure wachtte en trein waarin de Keizerin-weduwe van usland zich bevond, op aan het station e trein arriveerde om half vijf. Prins Baria- >nsky verzocht den president in den salon er Keizerin te komen. De heer Faure 'Uste de hand der Keizerin, die de groot- v°rstin Olga en den groothertog Michaël aan hem voorstelde. Het daaropvolgend 0t'derhoud was zeer vriendschappelijk. De trein ïs om 4, ure m;n_ vertrokken. Te Dagny nam president afscheid van de Keizerin. Gedurende de reis daarheen be dankte de Keizerin den president voor de hartelijke ontvangst welke den Czarewitch le Nizza was ten deel gevallen. Ook de generaals werden aan de Keizerin voorge meld. De prinsen Galatzin en Barriatinsky, le de Keizerin vergezelden, hebben het grootkruis van het Legioen van eer ont- fangen. Men verhaalt aan de Figaro. De hertog Van Orleans zou zich candidaat voor de Kamer hebben willen stellen te Cholet, bidden in de Vendee, toen de benoeming Van De Maille tot senator die plaats vrij- het. Het royalistisch comité te Parijs zou De Schotsche dokter Mac Lure was zeer gezien bij al zijn patiënten. Hij bezocht ze steeds trouw, hoever ze in het uitgestrekte dal ook uit elkander woonden. En dat "Waren soms eindjes. Twintig mijlen ver Woonden nog patiënten van hem en de weg tiaar die patiënten was ongebaand; bij sneeuwjachten en te midden van hagel buien had hij dwars over de hei te dwalen, onbegaanbare bosschen te doorkruisen, rivie ren te doorwadenBij nacht en ontijden Vverd hij »gehaald" en nimmer, zelfs niet til den donkersten, stormachtigsten nacht, dien stap hebben afgeraden. Die hertog zou vernomen hebben, groote kans van slagen te hebben gehad. Vandaar de onaan genaamheden tusschen het gevormd comité en den president. Ook in Engeland zijn de strikes aan de orde van den dag. Waarschijnlijk zal heden, Maandag, te Londen een algemeene werk staking in de bouwvakken worden gepro clameerd. Ongeveer twaalf duizend man zullen dan den arbeid neerleggen. De aan leiding tot deze staking heeft volgens de Globe met de loonkwestie niets uit te staan. De secretaris van de Master Builders As sociation heeft in een schrijven bekend ge maakt, dat de patroons geneigd waren het loon te verhoogen. De verhooging zou be dragen een halve penny per uur en ingaan 1 Augustus. De patroons knoopen evenwel aan deze concessie de voorwaarden vast, dat werk lieden behoorende tot de vereeniging een drachtig zouden samenwerken met hen die niet zijn aangesloten. Dit voorstel is echter door de vereeniging van timmerlieden ver worpen, ofschoon het aangenomen is door een paar andere bouwvakken. Feitelijk tijn het de timmerlieden, de meubelmakers en stu kadoors die de staking doordrijven en aldus een aanslag wagen op de vrijheid van den arbeid waartegen de patroons zich verzet ten, die in hun verzet zeer waarschijn lijk op den steun der bevolking kunnen rekenen. De zaak van het veelbesproken tweege vecht tusschen de beide keizerlijke ceremo niemeesters is thans in Duitschland voor de rechtbank gebracht. De ceremoniemeester van Kotze is wegens het tweegevecht waarbij hij den ceremoniemeester von Schrader doodschoot, tot twee jaar vestingstraf ver oordeeld. Het maximum van de straf zou vijf jaar geweest zijn. Het vonnis behoeft nu nog 's Keizers bekrachtiging. De burgemeesterskwestie te Weenen, die in Oostenrijk zoovele hooiden warm maakte, is thans opgelost. De Weener anti-semieten hebben nu eindelijk een besliste overwin ning behaald. De regeering van het groote had hij geweigerd te komen. Twee malen had hij een been gebroken, ver van huis zonder eenige hulp; eens, van den rechten weg afgedwaald, was hij met zijn paard in een kuil gevallen, en had zich bijna het hoofd verbrijzeld, en talloos waren de geval len, waarin hij bijna even groote ongeluk ken gekregen had. Doch wij willen één geval vertellen, waarin hij den naam van «Sieraad van zijn stand" ontving uit zeer bevoegden mond. «Zal Annie niet meer beter worden vroeg een schaapherder op een onstuimi- gen winteravond, toen de dokter, reeds in den zadel gezeten, wilde wegrijden. «Daar is geen mensch in het dal, geen mensch op honderd mijlen afstand, die haar redden kan," zei Mac Lure bijna wrevelig hij hield er niet van, om zijn gevoel te laten zien en hij gevoelde zich op dit oogenblik diep bedroefd over zijn machte loosheid tegen den dood. En de schaapherder, die gewoonlijk meer had van een stuk steen dan van een mensch, Oostenrijk heeft het hoofd moeten buigen voor de regeering van het kleine Weenen. Voor den schijn heeft dr. Lueger de voeten des Keizers gekust, in werkelijkheid heeft hij den Keizer doen buigen voor zijn ijzeren wil. De Oostenrijksche regeering heeft den schijn bewaard door te weigeren dr. Lueger als burgemeester te benoemen. Voor haar zelf mag dit eene voldoening zijnde bui tenwereld zal zij echter niet op een dwaal spoor brengen, want de verkiezing van den heer Strobach heeft zij goedgekeurd. Stro- bach of Lueger is feitelijk hetzelfde. De heer Strobach heeft zelfs plechtig beloofd, dat hij de gemeente alleen zal vertegen woordigen, haar niet beheeren. Zoolang de goedkeuring des Keizers nog niet verkregen was, had men reden aan het succes der anti-semieten te twijfelennu die goedkeu ring gekomen is, valt er in het geheel niet meer te twijfelen aan de overwinning van dr. Lueger en de nederlaag Jder regeering. Het verbranden der Hongaarsche vlag te Belgrado heeft tengevolge gehad een in terpellatie in de Kamer van afgevaardigden in Hongarije. De minister-president Banffy, op die interpellatie antwoordende, zeide, dat de demonstratie tn Belgrado niets dan een onhandigheid en eene onbeleefdheid is geweest. Hij oordeelde, dat de regeering voldoende satisfactie heeft verkregen door het ontslag van den prefect van politie en den corïimandant der gendarmerie en achtte het niet noodzakelijk dat er verder werd gegaan, vooral omdat hij een nota van de Servische regeering heeft ontvangen welke genoegzame voldoening aanbiedt. (Levendige goedkeuring rechts). De Kamer nam akte van deze verklaring. Naarmate de groote dag van de kroning van den Czaar in Rusland nadert, spoeden zich van alle kanten vertegenwoordigers der vorsten van Europa en Azië naar Moscou. Gedurende de laatste dagen is de toevloed van vreemdelingen in Moscou buitengewoon groot. In de straten heerscht een ongekende druktede menigte loopt door alle straten, om de versieringen te bewonderen en stil weende. Dat was zelfs Mac Lure te veel en hij barstte los«Geloof je dan, dat ik Annie zou laten sterven, als ik er iets aan doen kon Ik heb ze gekend als kind, als meisje en als moeder. Zeg, denk je, dat ik ze onverdedigd aan mijn vijand, dien ik sedert veertig jaar in dit dal bestrijd, zou overleveren, als ik anders kon En zoo nam hij afscheid, zijn hand op den schouder van den troosteloozen man en zelf troosteloos om zijn onmacht. «En toch", zoo redeneerde Mac Lure tegen Jess, zoo heette zijn paard, «en toch als Annie een hertogin was, dan behoefde zij niet te sterven. Daar is iemand, die haar redden kan. Zeg, heertje, ik zei, dat ik alles gedaan had, wat ik kon maar dat is gelogenik heb niet alles gedaan. Voor uit, we moeten van avond er nog op uit. Ja, je bent moe, troost je, mijn kind, de I baas is ook doodop maar je hebt me nooit j in den steek gelaten, je zult het nu ook I niet doen kom aan de weg is niet zoo erg moeilijk, in draf mijn kind. Je te blijven staan voor de tallooze eerebogen, die tegen elkaar concurreeren in schoonheid en pracht van versiering. De poorten der kerken zijn geopend voor het publiek, dat zich verdringt om een bezoek te brengen aan de kathedraal, waar de kroningsplech tigheid zal plaats hebben. De stad is bijna onkenbaar. Ieder heeft zijn best gedaan om zijn huis een proper aanzien te geven de gevels zijn geschilderd of geboend, versieringen zijn aangebracht, waar daarvoor een plaatsje was, zoodat Moscou er geheel verjongd uitziet. De oude stad is in haar tweede jeugd. De winkels étaleeren, de magazijnen hebben het schoonste tentoongesteld wat aanwezig was en waar het pas gat zijn de fotografieën aangebracht van den keizer en de keizerin. Alles voor spelt, dat, voor zoover het van de bevolking afhangt, de plechtigheid inderdaad imposant zal zijn. De Daily News deelt in zake den toe stand in Turkije een onrustbarend tele gram uit Constantinopel mee. Ettelijke honderden Armeniërs zouden daar gevat zijn. en nog meer inhechtenisnemingen op til zijn. Vele aangehouden Armeniërs wor den het binnenland ingestuurd. De ambas sadeurs hebben een vertoog aan de Porte gericht, uit vrees voor een nieuwe paniek, want de Armeniërs in de hoofdstad begin nen weer een schuilplaats te zoeken in de kerken. De regeering van Transvaal heeft weer eenige depechés in cijferschrift ontcijferd en den tekst naar Londen geseind. Zij zijn in zoover van belang, dat ze aantoonen hoe de eigenlijke toebereidselen tot de samen zwering reeds begonnen in de maand October (1895), en hoe Jameson herhaaldelijk aanried onmiddellijk de Republiek binnen te vallen, dewijl hij bevreesd was het komplot anders uit zou lekken. Sommige reeds openbaar gemaakte telegrammen vinden thans ver betering. Onder anderen had kolonel Rhodes den draak gestoken met de lezing van het telegram aan majoor White, waar door het scheen alsof dezen gezegd werd, dat weet den weg, we moeten naar Drumsheugb, Drumsheugh was een rijke boer, een eenzaam levend man, die, zooals men zeide, op een shilling dood bleef en een koe niet gunde, als hij van een ander een half pond meer hoopte te krijgenmaar Mac Lure en Drumsheugh kenden elkaar. «Hoeveel is er noodig zei de boer. «Honderd pond." «Honderd pond die kerel weet ook van geld te pratenHonderd pond voor een dag werkens 1 Maar, enfin, dat moet hij wetenal was het tweehonderd pond, wij mogen niet om geld, een mensch laten stervenSchrijf een telegram, Mac Lure, de jongen kan het wegbrengen en morgen ochtend zullen we den wonderman zien." (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 11 'lIJlllMmilMIII'lllllllUtlllli 'lt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1