Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, hij geen helden meer moest zenden instede van »heroes" (helden) moest men lezen »horses" (paarden). Schiedam, 18 Mei 1896. afd. Schiedam. Encycliekfeest. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis van de ingezetenen, dat aan B. A. de K r o e s Wz. te Overschie en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan den Noordvestsingel no. 121, kadaster sectie H. no. 107, met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak ,van 2 M2. Naar de Schied. Crt. verneemt, hebben èn het mannen-comité èn het vrouwen comité te dezer stede van de Nederland- sche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, ieder een bijdrage van f 300 uit de kas aan het hoofd-comité der Vereeniging te 's-Gravenhage gezonden, met het oog op de ernstige gebeurtenissen in Atjeh. Heden-ochtend werd alhier op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de beide jongelieden, die bij het bekende ongeval op de Hille- gerbergsche plas het leven verloren. Ten 10 ure werd het stoffelijk overschot van den heer A. M. Hoogendam grafwaarts geleid. Bij deze teraardebestelling was het kader van de dd. Schutterij en van het korps koninklijke scherpschutters, van welke beide corporatiën de overledene deel uit maakte, vertegenwoordigd. Bij het graf werd door Ds. S. T. Goslinga, predikant bij de Gereformeerde Kerk (A) en door den heer A. Weber, sergeant bij het korps konink lijke scherpschutters het woord gevoerd, terwijl de diepbedroefde vader voor de laatste eer zijnen onvergetelijken zoon be wezen, dankte. Ten 11 ure werd het stoflelijk overschot van den heer M. Tuyl door zijne medeleden van het letterkundig geschiedkundig gezel schap vCicero", naar de laatste rustplaats vergezeld. De directeur van de Hoogere Burgerschool, de heer J. A. Beekman, en de rector van het Gymnasium, de heer C. J. Vinkesteyn, sloten zich op de begraaf plaats bij den stoet aan met den heer Chr. Krijger, directeur en verschillende leden der Gymnastiek- en Scherm-Vereeniging »Pa- laestra", waartoe de overledene behoorde. Door den heer G. A. Slagmolen werd als vriend van den overledene en president van het gezelschap »Cicero" eenige woorden aan de nagedachtenis van den zoo treurig omge komene gewijd. Bij beide begrafenissen getuigden tal van fraaie kransen van de achting en genegen heid die den overledenen in ruimen kring werd toegedragen, terwijl een talrijke menigte van hare deelnemende belangstelling blijk gaf. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 104 schepen, waarvan 5 zeilschepen; hiervan waren be stemd voor Rotterdam 102, voor Schiedam 1, en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 119 schepen, waarvan 8 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 118. Werkstaking te Rotterdam. Ten half drie is Zaterdag-middag overal te Rotterdam een biljet aangeplakt aan de bootwerkers gericht, inhoudende als volgt Ten einde allen grond te ontnemen aan het uitgesproken wantrouwen ten opzichte van eene loyale en eerlijke nakoming van de beloften, door de firma Muller en Co., met betrekking tot de regeling van het loon van vaste werklieden aangeboden, en door het comité aanbevolen om aan te nemen, stellen de ondergeteekenden zich zoowel persoonlijk als gezamenlijk garant, dat de aangeboden conditiën met de grootste stipt heid en juistheid zullen worden nagekomen als ware de overeenkomst door hen per soonlijk aangegaan. Jan Visser J. H. E.zn. A. Plate. J. Hudig. Willem Ruijs. Bij een manifest Zaterdag in groote ge tale van wege den Ned. R. K. Volksbond te Rotterdam verspreid, werden door dezen Bond de voorstellen der firma Müller nader toegelicht en op de aannemelijkheid daar van gewezen vooral wegens de garantie der vier cargadoors, de heeren Jan Visser Jaczn-i A. Plate, J. Hudig en Willem Ruijs. Verder werd aangespoord tot hervatting van den arbeid. Om 7 ure vergaderden een aantal schip pers en besloten tot oprichting van een bond met verplichting niet te werken voor de staking geëindigd zou wezen. Zaterdag-namiddag had ten kantore van de firma Hudig en Pieters een onderhoud plaats tussehen den heer Gooday, manager van de Great Eastern Railway en den presi dent van de N. N. B. B., De Jong. Het onderhoud kwam hierop neer, dat de heer Gooday zeide Engelsch werkvolk in grooten getale te zullen laten overkomen, wanneer het vaste werkvolk der Harwich- booten het werk niet voortzet, uit vrees voor moeilijkheden met de stakers. De Jong zeide er niet voor te kunnen instaan, dat de werklieden der Harwich- booten, die toch aan het werk blijven, onge moeid zullen worden gelaten. De heer Gooday, zeide toen, dat hij zich dan verplicht gevoelde werkvolk uit Londen te laten komen. De Jong was vergezeld van Wilson. De heer Gooday weigerde een onderhoud met laatstgenoemde. In het Verkooplokaal te Rotterdam ver gaderden Zaterdag-avond omstreeks 1000 bootwerkersvrouwen. Snelleman hield een toespraak en wees op de grieven der werk stakers. Een vrouwendeputatie deed verslag van haar onderhoud met den burgemeester en den heer Kröiler lid der firma Müller. Een paar vrouwen drongen sterk aan op solidariteit met de stakers en op, oprichting van een vrouwenvereeniging als onderaf- deeling van den bond en tot ondersteuning van den Bootwerkersbond. Op de vraag of men de staking zou vol houden, werd bijna eenstemmig jage antwoord. Tevens wilde men, dat de arbeid niet hervat zou worden, voor de nieuwe loonstandaard aangenomen is. Aan de deputatie was gebleken, dat de heer Kröiler niet wil toegeven. Eene vrouw wees op den treurigen toe stand waarin de huisgezinnen geraken. Snelleman zei dat men in de gegeven om standigheden geen huishuur moest betalen. Velen traden tot de vrouwenvereeniging toe. In het Algemeen Verkooplokaal te Rot terdam werd Zondag-ochtend ten 10 ure een vergadering van bootwerkers gehouden waarin de Engelsche volksleiders Wilson en Johnson en de heer Polak, president van den »Amsterdamschen Diamantwerkers- bond" eene internationale organisatie der werklieden bepleitten. Van eenige cargadoors waren brieven ingekomen, dat zij aan de eischen van den bootwerkersbond zouden voldoen en de oude tarieven handhaven. Alleen de firma Hudig en Peters berichtte, dat zij haar tarief van 20 c. per uur zou handhaven. Daar de commissie die in deze verga dering van hare bespreking met den heer Kröiler, lid der firma Müller Co., en ver schillende andere cargadoors verslag zou uitbrengen, op zich liet wachten, werd be sloten de vergadering te sluiten en ten vijf ure andermaal bijeen te komen. Te vijf uur waren wederom alle boot werkers leden van den Nieuwen Neder- landschen Bootwerkersbond in het Algemeen Verkooplokaal bijeen, ten einde van den president De Jong de bevindingen te ver nemen, die hij des ochtends had opgedaan na conferenties met autoriteiter. en carga doors. De Tel. geeft van de vergadering het volgende verslag De heer De Jong op de onverantwoorde lijkheid om verdere uitbreiding aan de staking te geven, te meer daar een der hoofdgrieven is opgelost en wel de betaling van 5 ct. per last ijzererts per man. Wat het weekloon van f 15 met de afrekening aan het eind van het jaar be treft, zooals dat door de firma Muller Co. geregeld is, dit geldt immers alleen de 144 bootwerkers uitmakende het vaste korps dier firma. Wanneer nu die 144 man De aangekondigde buitengewone vergadering der afdeeling Sehiedam van den Ned. R. K. Volksbond, ter herdenking van de verschijning der encycliek „Kerum Novarum'', werd Zondag-avond in de zaal der Oflicieren-Vereeniging gehouden. De zaal, waar het schoone vaandel der Bondsafdeeling was opgesteld, was door de Bondsleden en vele donateurs geheel btzet. Eerw. heeren geestelijken der beide parochiën vereer den de vergadering met hunne tegenwoordigheid. De president, de heer C. Willensan, de vergadering openend, stelde in het licht, dat er alle reden was tot feestvieren op dezen dag, ter herdenking van de ver schijning der beroemde encycliek „Rerum Novarum". De verschijning van die encycliek is een wereldge beurtenis, waarvan de wereld de gevolgen reeds onder vonden heeft en die zij nog jaren later ondervinden zal. Daardoor is de stoot gegeven tot het in 't leven roepen van verschillende vereenigingen, die in den geest van het christendom den strijd hebben aangebon den tegen de hedendaagsche misstanden in de maat schappij. Die encycliek heeft den werkman spgeheven uit den poel van ellende, waarin hij verzonken lag zij heeft werkman en patroon beiden hun rechten en plichten voorgehouden en der wereld als 't ware de grondwet van den arbeid gegeven, die patroon en werkman beiden moeten handhaven, willen zij komen tot de oplossing der sociale kwestie. Voorzeker, er is reden tot dankbaarheid. De leden van den Volksbond brengen vol geestdrift dankbare hulde aan den grooten Paus der werklieden, onzen Paus Leo XIII. bravo applaus Nog een andere beteekenis heeft deze herdenking het is het feest der verzoeningandere werklieden mogen in den geest van het socialisme hun Meifeest vieren, de Ned. R. K. Volksbond viert zijn Meifeest; hij tracht werkman en patroon nader tot elkaar te brengen en den vrede tnsschen werklieden en werkge vers te doen heerschen. Daarom deed het spr. genoegen zoo vele katholieke patroons hier te zien. Hier kan hij het getnigen, dat de Schiedamsche Bondsafdeeling er steeds op nit is de eenheid onder de Katholieken te verkrijgen en de samenwerking tnsschen patroon en werkgever te verzekeren. Spr. bracht dank aan de heeren patroons voor hunne tegenwoordigheid, aan de eerw. heeren geestelijken voor het blijk van belang stelling aan de Bondsafdeeling gegevenden zeereerw. pastoor Van Hooff bracht hij den dank der Bondsaf deeling voor de bereidvaardigheid, hier voor den werk man het woord te voeren en het bestnur der afdeeling Vlaardingen, voltallig tegenwoordig, voor het blijk van belangstelling daardoor gegeven. Na allen het welkom te hebben toegeroepen, bracht hij de groeten over der Rotterdamsche Bondsafdeeling. De groote opkomst getuigt van den goeden geest, die de Schie damsche Bondsafdeeling bezielt. Ook tot haar is het Pauselijk woord gesproken: gaat voort: vol vuur, vol ijver zal zij blijven op het goede pad en met voorbij zien van alle moeilijkheden blijven werken onder de leuze: Voor God en Kerk, Vorstin en Land! Het Centraal Bestuur van den Bond had gemeend te dezer gelegenheid het volgend telegram aan Z. H. den Pans te moeten zenden Zijne Heiligheid den Paus, Rome. Zestienduizend Hollandsche Katholieken, vergaderd in hnnne verschillende steden, ter viering van den verjaardag der Encycliek .Rernm Novarum", bieden den Heiligen Vader de kinderlijke hulde van den Ned. R. K. Volksbond en smeeken den Panselijken zegen. Namens Centraal Bestnur, Pastoors, President. Daarop is door bemiddeling van Z. Ex. den Apos- tolischen Internuntius het volgend antwoord ont vangen Den Heer Pastoors, President van den Volksbond, te Amsterdam. De Heilige Vader, aangenaam getroffen door de viering van den verjaardag der Encyliek «Rerum Novarum" verleent op dezen dag van ganscher harte Zijn apo8tolischen Zegen aan de leden van den Ned. R. K. Volksbond. LorKnzkli.I, Internuntius. De voorlezing der telegrammen lokte een krachtig applaus. Daarop werden door den president nog eenige mede- deelingen gedaan, o. a. dat de teekeningen van de leerlingen van den teekencnrsus den 31 Mei in het Bonds- gebouw zullen ten toon worden gesteld, en door om standigheden de stembns eerst Vrijdag kan geopend worden, waarvoor getuigen werden aangewezen. De Zangafdeeling „St Cecilia", wier optreden met applaus werd begroet, hief daarna het Bondslied aan, dat door alle leden werd medegezongen waarna zij de beide bekroonde nummers van het Rotterdamsch concours „Wees man en „Lentelied" ten gehoore bracht, waarvoor een krachtig applaus haar loonde. Het refrein van het lied „De Kerk" daarna uitgevoerd. „O Moederkerk van Rome" werd door de aanwezigen medegezongen. Nadat daarna de „Harmonie" hare opwekkende tonen had doen hooren, was het woord aan den geachten spreker, den zeereerw. pater W. J. van Hooff, eerelid der Bondsafdeeling, die getooid met het Bondsinsigue onder applaus deo katheder besteeg. a zijn hartelijkeu groet als medelid gebracht te hebben, zeide spr. dat het hem bijzonder aangenaam was heden eenige woorden in hun midden te spreken. Zoo even had hij den president hooren spreken van Paus Leo XIII als de Paus der werklieden. Dit woord gaf spr. aanleiding als hoofdbetoog zijner rede uiteen te zetten, dat de Katholieke Kerk ia de Kerk der werklieden. Spr. vervatte zijne rede op de hem eigen aardige wijze in den vorm van eene alleraardigste causerie, die zijn gehoor menigen gullen lach ont- lokte. Allereerst zette apr. uiteen, dat het Christendom^ zelf met werklieden begon en de eerste geloofsverkondigers alle werklieden waren, om daarna te komen tot het betoog dat eigenlijk alle Pausen waren Pausen der werklieden en de Katholieke Kerk de Kerk der werk lieden is. Zij heeft den arbeid die onder het heidendom zoo geminacht werd, dat een fatsoenlijk man zich niet zoo laag achtte werkman te zijn, weder verheven en het bekende Schriftwoord „in het zweet, nws aan- schijns zult ge uw brood eten", weder zoo in eere ge bracht, dat zelfs hij die werkman, slaaf was, zetelde op Petrus' Stoel. Het bidden en werken werd door de Katholieke Kerk tot levensregel verheven; die regel werd toegepast door de eerste geloofsverkondigers, door de kluizenaars in de woestijn later door de religieuse orden, die de Heidensche volken, ook onze voor ouders, niet alleen deden bidden, maar ook leerden werken. Maar aldns voortgaand, zou spr. niets zeggen van de encykliek Rerum Novarumwier inhoud reeds ge noeg bekend is, toch begreep hij dat hij in deze ver gadering iets moest zeggen in verband met Z. II. Leo XIII en de uit zijne verbeven woord voortgesproten Volksbond. En dan meende spr, te moeten zeggen, dat er ook onder de voorgangers van Z. II. Leo XIII een is geweest die door Zijn bemoeiing een Volksbond in het leven heeft geroepen. Spr. schetste hier het beeld van den grooten Paus der middeneeuwen Gregorius IX, die tot in zijn hoogen ouderdom hij werd over de 100 jaren ond met alle kracht heeft gewerkt en overal heeft gezegepraald. In welsprekende bewoordingen zette hij niteen, dat de Voorzienigheid tegenover de ram pen en kwalen van zekeren tijd, ook groote krach tige en geheel nieuwe hulpmiddelen geeft. Die hulp middelen bestonden in Gregorius' tijd in het stichten van twee nieuwe religieuse orden, door den H. Domini- cus, den vader van de religieuzen hier tegenwoordig, en den H. Franciseus, den stichter van de Orde der Franciscanen. Zij hebben een geheele veran dering in den toenmaligen toestand gebracht. Het was het streven van den Paos, de steden van Opper- Italië na hunno onderlinge twisten in vrede en liefde met elkaar te vereenigen. Dit werk was aan den grooten Dominicaan Joannes van Vicenza, door Gregorius gezonden, voorbehouden. Op zijn machtig welsprekend woord sloot de bevolking der steden van Opper-Italië, ten getale van ruim 400.000 zielen in de vlakte van Pavia te zamen gekomen, met elkander een verbond. Het woord van vrede en verzoening, door den als een heilige vereerden Dominicaan gepredikt, door al die duizenden verstaan, trof aller hart en zij, die eens vijandig tegenover elkander stonden, leefden nu met elkaar in een verbond van vrede en liefde. Dat was de eerste eigenlijke Volksbond, de vereeniging dier steden in vrede en liefde. Liefde en vrede moet ook in den Ned. R. K. Volks bond, in den Volksbond tussehen de verschillende steden en de verschillende bisdommen heerschen. Twee dracht heeft er in ons Vaderland altoos bestaan, en zij is ook zelfs in den laatsten tijd in ons Vaderland onder het kleine troepje Katholieken niet uitgebleven. De Rerum Novarum tracht nu den vrede en de eensge zindheid onder de Katholieken te herstellen, werklie den en werkgevers, rijken en armen, geheele volkeren in vrede en liefde te doen leven. Spr. herinnerde hier aan het bekende woord van Tertnliaan »Vrede onder u, dat is de geweldige strijd tegen de hel"door den vrede zult gij krachtig zijn tegen uwe vijanden door de oneenigheid en twist heeft Satan onder u vrij spel. Die vrede moet echter berusten op de rechtvaardigheid en de liefde. De werklieden behooren zooveel te ver dienen, dat zij leven kunnen gebeurt dit, dan is een groote aanleiding van tweedracht weggenomen. Het verbond van vrede en liefde tussehen patroon en werk man behoort zooveel mogelijk aangekweekt te worden. Er moet iets Veranderen in de werklieden en de werk gevers, de armen en de rijken. Op die punten moeten wij de leer van den Paus ingang doen vinden. Als de Paus als Paus gesproken heeft, moeten wij alles doen om zijn woord op te volgenwij moeteu samen in liefde werken en éen doel willen het serpent der jalouzie, dat in veler hart leeft, behooren wij te dooden en elkaar zoo te beminnen, dat wij elkanders lasten helpen dragen. Wat dit dragen van elkanders lasten beteekent, toonde spr. aan uit het voorbeeld van meerdere heiligen, die den Heer Jezus Christus in den persoon Zijne armen eerde; dat dragen van elkander lasten bestaat ook in elkander te steunen en voort te helpendaarin zijn de Joden, vooral in sprekers standplaats Amsterdam, dik wijls den Christenen ten beschamend voorbeeld. Spr. herinnert er aan dat het van den arme geldtWat gij aan den minsten der Mijneu gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan maar huivert ook bij de gedachte dat het ook volle waarheid bevatWat gij aan den minBte der Mijnen geweigerd hebt, hebt gij aan Mij gewei gerd Voorzeker de armoede zal niet uit de wereld verdwijnen, maar da bittere ellende is niet noodig Vrede, liefde en genoegzaamheid behooren er te zijn. Veel, zegt spr. ten slotte, is er getwist over de uit legging van het Schriftwoord dat het voor den rijke (die aan het geld gehecht is) zoo moeilijk is in den hemel te komen als voor een kameel om te gaan door het oog van den naaldde uitlegging is toch zao eenvoudighelpt elkander als broeders in Jezus Christus, helpt elkander| uit liefde tot Hem en alles is gedaan, (daverend applaus'). Nadat de gevierde spreker aldus zijne rede ten eÏDde had gebracht, bracht de geestelijke adviseur der Bonds afdeeling, de weleerw. heer Van den Berg, hem, namens de vergadering, een hartelijk woord van dank. Zijn woord, dat de Katholieke Kerk is de Kerk der werk lieden, zou zeker den ijver en den moed bij den arbeid, ons opgelegd, verlevendigen de opwekking tot vrede en liefde zou zeker vrucht voortbrengen in aller harten tot heil van den Volksbond en zij tle leden. De Volks bond hoopt spr. hier nog dikwijls terug te zien. [applaus). De president der Bondsafdeeling, de heer C. Willeman, zich later bij dit dankwoord aan den zeereerw. pater Van Hooff aansluitend, dankte ook de Zangvereeniging „St. Cecilia" en het harmonie-orkest „St. Ambroaius" voor de medewerking tot dezen feestavond en sloot de vergadering met den wensch dat de avond hier door gebracht zou strekken tot versterking van den goeden geest onder de Bondsleden en tot groei en bloei der Schiedamsche Bondsafdeeling. Door de harmonie-afdeeling „St. Ambrosius" wer den in den loop der vergadering Souvenir de Mid- delbourg, Faust's IValse VAurore en de processie marsch Rayon Celeste tot aller genoegen uitgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2