Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaars:. Zaterdag 23 Mei 1896. No. 5499. 1$ttteaxx ^oier^txaat 50. De Reisgezel. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 22 Mei '96. De kroningsfeesten in Rusland hebben gisteren met den plechtigen intocht van den Czaar en de Czarina in Moskou voor goed een aanvang genomen. De stad leverde bij deze plechtigheid een bont en prachtig schouwspel op. De straat van den plechtigen Wtocht, de Twerskaja, was getooid met een ongekende menigte bloemslingers, vlagver- sieringen, borstbeelden en beeltenissen van den Keizer en de Keizerin. Op de pleinen stonden reusachtige vlaggestokken, obelisken, paviljoens voor de studenten en den adel, tribunes voor duizenden. Op straat bewoog zich een tallooze menigte gisteren-ochtend om drie uur begon het volk zich reeds langs de straat van den intocht te scharen. Er heerschte een voorbeeldige orde. Het weer "Was frisch. Gisteren-middag te 2 ure kondigden drie schoten uit de batterij van het Petrovsky- park aan, dat de stoet zich in beweging had-gezet. Toen de stoet het gebied van Moskou binnenkwam, werd hij door de stad •net 71 saluutschoten begroet. De gouverneur- generaal, grootvorst Sergius, ontving de majesteiten. De hemel was bewolkt. De plechtige optocht kwam gisteren-middag om 3 uur aan voor het paleis van den gouver neur-generaal. De Keizer ontving de huldi ging door den adel, het stedelijk bestuur, de gilden en het bestuur van het gouver nement, die hem, naar Russisch gebruik, als welkomstgroet brood en zout aanboden. Door de straten, aan beide zijden afgezet door een rij soldaten, bewoog zich eene tallooze menigte, welke onophoudelijk de majesteiten levendig toejuichtte. Bij de Woskressenki-poort steeg de Keizer, na de huldiging door de besturen der gouverne menten, te paard, om met de twee Kei zerinnen in de Iwerische kapel bij het miraculeuze beeld van de Moeder Gods, die ook door de schismatieke Russen hoog ver eerd wordt, het gebed te verrichten. Nadat de Keizer zijn paard en de Keizerinnen Feuilleton. 3) (Slot.) »Och kom," dacht G., »laten wij maar dezen trein nemen. In den grond van de zaak, alles gaat goed, 't kan eigenlijk niet beter gaan. Opgelet." Met het kaartje in zijn vestzakje, zijn jas over het horloge dichtgeknoopt, gerus ter dan ooit, stapte de vernuftige Ger ritsen wederom in den wagen. Hij ziet, dat zijn vriend bezig is zich in een warme deken te wikkelen. Waarachtig! dien mijnheer ontbrak haar rijtuig weder hadden bestegen, zette de stoet zich voort naar het Kreml. Vijf- en-tachtig kanonschoten kondigden het oogenblik aan, waarop de vorstelijke per sonen de Oespenski-kathearaal, waar de kroning zou geschieden, binnentraden. Nadat de Keizer en de Keizerin in de verschillende kathedralen op het Kreml hunne gebeden hadden opgezonden, begaven zij zich naar het Kreml-paleis. Toen zij dit paleis binnentraden, verkondigden 101 kanon schoten en het luiden van alle klokken, dat de feestelijke intocht afgeloopen was. De Keizer en de Keizerin bleven verscheidene uren op het Kreml. Gisteren-avond te 8 uren hebben de Keizer en de Keizerin zich van het Kreml naar het Alexander-paleis begeven. Na negenen werd de illuminatie ontstoken. Alle voorname straten waren prachtig ver licht geheele gevelreeksen waren als be dekt met electrische lampen en lampions. Schitterend vooral was het paleis van den gouverneur-generaal. Een prachtig gericht had men van de hoogte van het Kreml, dat zelf gisteren-avond niet geïllumineerd was, op de in licht badende huizenzee. Een onaf zienbare menschenmenigte bewoog zich door de straten. Het schrijven van den jeugdigen hertog van Orleans, den pretendent naar het ko ningschap in Frankrijk; geeft natuurlijkin de pers tot tal van bemerkingen en be schouwingen aanleiding. En even natuurlijk is het, dat, terwijl de republikeinsche pers den prins belachelijk tracht te maken en zijn brief in een hatelijk daglicht stelt, de conservatieve bladen hem in bescherming nemen. De Gaulois prijst het schrijven hemelhoog en noemt het de meest vol maakte uitdrukking van de nationale ver zoeningsgezinde monarchie, gelijk alle Franschen, royalisten bonapartisten en re publikeinen die kunnen verlangen. Ook Paul de Cassagnac, hoewel van huis uit imperia list, brengt hulde aan den prins en noemt hem een man, dien hij tot voorbeeld stelt aan den bonapartistischen pretendent prins Victor. De Figaro, hoewel den toon van het niets. Maar komaan, hij was zoo wel willend I" Onze vriend schuift naderbij en trekt een eind van de deken op de knieen wat gewillig toegestaan wordt, en vervolgens daar hij weet, dat de gansche deken nog warmer zal zijn, zegt hij »Neem me niet kwalijk, mijnheer, dat ik u zoo lastig valik zal een weinig ter zijde gaan." Hij schoof op, de deken meeslepend, en hij wikkelde zich er diep in. Twintig miuuten later snelt de trein het station te Amsterdam binnen. Gerritsen springt achteloos op het asphalt en snelt naar den uitgang met het kaartje in de hand maar zijn vriend heeft hem spoedig ingehaald. »Gij hebt, geloof ik, mijn kaartje? het uwe is bij de bagage, zooals ge u herin nert 3>0 ja! ja, ja, waarlijk, ik weet, dat wij samen eene kleine rekening te vereffenen hebben. Maar, ik heb zoo'n haast. Laten schrijven prijzende, gelooft niet, dat de prins er veel mede bereiken zal. Opmerkelijk is de taal der katholieke bladen, de Univers en de Monde. Vooral laatstgenoemd orgaan spreekt zich op merk waardige wijze uit. Het schrijven van den hertog van Orleans is een politiek evene ment, zegt dit blad, omdat de vraag rijst, of wanneer de Republiek opnieuw een prooi werd der radicale en socialistische partijen, het niet de plicht zou zijn van alle goede Staatsburgers, om zich aan te sluiten (se rallier) bij een gouvernement van vrijheid en rechtvaardigheid, dat tevens de traditie voor zich zou hebhen een waarlijk natio nale monarchie? De Republiek, vervolgt de Monde, kan zeer zeker onze regeeringsvorm blijven, maar op voorwaarde, dat zij voor allen een regime worden van orde, vrijheid en recht. Dat de republikeinen dus aan de toekomst denken en dat zij, wanneer de Republiek hun in waarheid na aan 't harte ligt, het niet laten komen tot een tijd waarop de bovengestelde vraag zich van zelf opdringt. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, heeft de minister van koloniën, Chamberlain, ver klaard, dat hij niets te voegen had bij de officieele telegrammen, welke in de dag bladen openbaar zijn gemaakt, betrekking hebben op de vonnissen over de gevangenen te Pretoria. Ik heb, zeide Chamberlain, geenerlei bevestiging gezien van het geop perde vermoeden, dat de krankzinnigheid en zelfmoord van een dier gevangenen het gevolg zouden zijn geweest van de harde bejegening in den kerker. De Engelsche agent te Pretoria heett gisteren geseind, dat president Kruger beloofd heeft, dat af zonderlijke reglementen, toepasselijk op de gevangenen, zonder verwijl zullen uitge werkt worden. Er zal een groote verbetering worden gebracht in het logies en er zullen doeltreffende maatregelen ter bescherming van de gezondheid worden genomen, ter wijl, voor zoover dit niet volkomen onmoge lijk blijkt, de gevangenen niet van elkaar gescheiden en niet naar andere gevange- we naar buiten gaan eens buiten zijnde kunnen we op ons gemak praten." »Dat wilde ik u juist voorstellen. Onge lukkig kunnen we echter met eene kaartje niet samen van het station komen, dat zou eenige moeilijkheid opleveren, en gij hebt haast. Maar ik heb gelukkig eenige rela ties in dit stationga dus met mij mee, en we zullen gemakkelijk buiten komen." En waarlijk op hetzelfde oogenblik naderde een heer met een goed voorkomen gedecoreerd, die hen langs eene afzonder lijke trap naar buiten liet. Buiten gekomen zagen zij twee rijtuigen. »0 mijnheer Nooit zal ik durven. »Kom, kom, ge maakt geen misbruik. Deze twee heeren, mijne vrienden, zullen u naar uwe kamer brengen. Alleen vraag ik u vergeving," voegde hij er glimlachend bij, nwanneer ze niet zoo gerieflijk is als uwe coupé, maar ze is even sohed." Het rijtuig reed weg in vollen draf. Gerritsen wist niet, hoe hij het had, maar dacht: aOpgelet." nissen overgebracht zullen worden. Dit alles s verkregen tengevolge van vertoogen inge- diend naar aanleiding van door sir Her cules Robinson gegeven instructiën. Noch de Engelsche regeering zelve, noch hare ver tegenwoordigers hebben aan de leiders der beweging te Johannesburg eenigerlei belofte van bescherming gedaan. Volgens de door mij ontvangen berichten, eindigde Cham berlain, worden de gevangen niet op on billijke of ongepaste wijze behandeld. In eene rede, gisteren-avond door Cham berlain gehouden als voorzitter aan een feestmaaltijd, verklaarde hij het te betreuren dat er nog zoo weinig vordering is gemaakt in de richting eener verzoening tusschen de Hollanders en de Engelschen in Zuid Afrika. Hij kon de vonnissen over de hervormings- gezinden nog niet beschouwen als geheel bevredigend. Hij had altijd president Kruger beschouwd als de laatste persoon die zich zou laten medesleepen door iets wat zwee- men zou naar wraakzucht tegen menschen aan wie, hoe ernstig zij nu ook gedwaald hebben, de bloei van Transvaal te danken is. In de politiek der Engelsche regeering is geen wijziging gekomen zij zal stiptelijk hare wettelijke verplichtingen naleven en wettelijke rechten strikt handhaven. Cham berlain eindigde met de verzekering dat hij de hoop op eene vereeniging der beide rassen niet heeft verloren, maar, zeide hij, Zuid Afrika's voorspoed hangt hoofdzakelijk af van de wijsheid en gematigheid der politieke leiders. De Westminster Gazette meent, dat Engeland zich door de ellendige gebeurte nissen in Zuid-Afrika niet zoo geheel moeten laten in beslag nemen, dat het niet meer tijd zou vinden om den blik naar Turkije te wenden, waar men ongestraft voortgaat de Mogendheden te bespotten. Wat er thans weder omtrent de slachtingen van 28 en 29 December te Orfah bekend is geworden, overtreft zelfs de gruwelen van Sassoen. Van de 20,000 Armeniërs werden er 8 10,000 afgemaaks of levend verbrandEn dat in koelen bloede, met voorbedachten rade en onder fanatiek ceremonieelEen 100-tal En luide voegde hij er bij j>Zonder twijfel heb ik een aangename kennismaking gedaan." Zeker," zeide een der geleiders. 't Kan niet beter," zeide de andere. Een minuut later hield het rijtuig stil voor het politie-bureau aan de Oude brug steeg - en toen pas wist Gerritsen dat hij kennis gemaakt had met den Amster- damschen hoofdcommissaris, die van Rot terdam af den schurk geroken had en om verzet te hebben gedurende de reis hem zoo te pakken had genomen. Alleen of het de tegenwoordige of de vorige commissaris, of misschien een van diens voorgangers geweest is, dat weten we niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1