Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 28 Mei 1896. No. 5502. bureau "gSofcrsfraaf 50. Onder Bandieten. ï'cuiii e ton. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 O, - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Mei '96. De kroningsfeesten in Rusland. De plechtige kroning van den Czaar en de Czarina is gisteren te Moskou voltrokken. Van den vroegen ochtend af, terwijl de eerste stralen eener blijde morgenzon het Kremlin en de tallooze schitterend vergulde koepels en kruizen der stad bij wolkeloozen hemel met een tooverglans van licht over igen, bewogen zich reeds duizenden en duizenden toeschouwers door de straten en hoopten zich allengs in dichte drommen op langs den weg, om na uren wachtens de keizerlijke stoet te zien voorbijgaan. Om 7 uur weerklonken 21 kanonschotende klok van de kathedraal, waar de kroning zou zijn, hegon te luiden en alle andere klokken antwoorden. Daarmede was de plechtigheid ingezet. Te kwart voor tien ure begaf de keizer lijke stoet zich uit het Kremlin naar de kroningskathedraal, waar voorat allegenoo- digde en ambtelijk verplichte deelnemers reeds hadden plaats genomenook de kei zerin-weduwe, in een purperen mantel gehuld en met de kroon op het hoofd, was reeds op den voor haar bestemden troon gezeten. Onder het gelui der klokken en het bulderen der kanonnen bewoog nu de keizerlijke stoet, voorafgegaan door de keizerlijke geschenken en de insigniën der keizerlijke waardigheid, zich statig onder de onbeschrijfelijke geestdrift der saamgepakte menigte, terwijl in haag geschaarde troepen het geweer presenteerden naar de Uspensky- kathedraal. Ten elf ure verkondigden klokgelui en geschutgedonder dat Nicolaas II zich en zijn gemalin Alexandra Feodo- rowna de kroon had opgezet. Klokke twaalf getuigden nieuwe geschutsalvoos, dat de zalving van den Czaar en de Czarina vol trokken was. Tegen half een was de kroningsplechtigheid geëindigd. Het keizer lijk paar begaf zich daarop naar de kathe draal van Maria-Boodschap en vervolgens naar de Aartsengel-kathedraal om te bidden. Daarna gingen zij in optocht terug naar het paleis. 2) Mijne nieuwsgierigheid nam met mijne spanning toe. Ik zou betaald worden voor diensten, waarvan ik niet vermoeden kon waaruit zij bestaan zouden. Werd ik voor een spion aangezien Was er sprake van een of ander politiek doel of wat anders Immers, de gedachte aan eene gevangen neming om mij geld af te persen, moest ik, volgens de verklaring van den man, laten varen. Toen ik klaar was, nam de man mij bij den arm. Het keizerlijk manifest, dat ter gelegen heid van de plechtige kroning verschenen is, belooft in het bijzonder den bedroefden en belasten, ook die het door eigen schuld zijn, verlichting, opdat zij den voet op een nieuw levenspad zettende, zich mede ver heugen kunnen. Het kroningsmanifest ver leent vijftien verschillende soorten van straf vermindering en amnestie. De achterstallige belastingsommen worden voor Europeesch Rusland en Polen kwijtgescholden de grond belasting wordt voor tien jaar tot op de heltt verminderdKwijtgescholden of ver minderd worden voorts opgelegde boeten Vorderingen van den Staat van verschillen den aard worden verminderd. Opgeheven veroordeelingen wegens lichte vergrijpen. De naar Siberië verbannenen mogen nu twaalf jaren, de naar meer verwijderde gouvernementen buiten Siberië gedepor teerden na tien jaar een vrije verblijf plaats kiezen behalve in de hoofdsteden en in de gouvernementen waar die gelegen zijn en zonder herstel van hun rechten. Veroordeelden die in Siberië of in meer verwijderde gouvernementen geïnterneerd zijn of wien een bepaalde woonplaats is aangewezen, bekomen strafvermindering voor een derde. Zij die als kolonisten uitgezon den zijn, mogen na vier, in plaats van na tien jaren landbouwer worden. Die tot dwang arbeid veroordeeld zijn, bekomen verminde ring van straf voor een derdelevenslange dwangarbeid wordt in twintigjarigen veran derd. Vele andere straffen worden voorts ver zacht en de verjaringstijd verkort. Politieke veroordeelden kunnen naar gelang van hun schuld en van hun berouw verzachting van straf bekomen, welke nog verder gaat dan de nu verleende ammestebannelingen kunnen na volbrenging van hun straftijd, indien zij een vlekloos en werkzaam leven leiden, hun geboorterechten terugkrijgen. Politieke misdrijven, waarvoor volgens de wet geen verjaring bestaat, worden niet meer vervolgd, indien sedert het plegen van het strafbaar feit vijftien jaren verloopen zijn. Vluchtelingen uit het koninkrijk Polen en uit de westelijke gouvernementen, die »Zwijg nu, hernam hij stil, anders zou ik u moeten neerschieten De tweede persoon ging voor de deur weg en daarop werd ik door den verwaar loosden hof geleid. Tegen mijn hospes en zijne familie vatte ik een soort wrok op, want ik kon niet begrijpen, dat noch de oude pachter, noch zijne anders zoo bedrij vige vrouw of een van hunne beide volwas sen zonen niets van het binnendringen der vreemden bemerkt zouden hebben. Buiten, op zij van den weg, stond een rijtuig met paarden bespannen. De nacht was helder, maar toch zoo donker, dat ik niets nauwkeurig kon waarnemen. »Stap, als 't u belief, in 1" zeide mijn gids zacht. Ik gehoorzaamde en de beide man nen stapten in het rijtuig zette zich in be weging. «U overkomt niets, verzekerde mij mijn cipier, maar er is niets aan te doen, ik moet u voor een tijd lang blinddoeken." s'tls maar voor een oogenblik herhaalde de man. Dit oogenblik duurde echter vol- geen doodslag, mishandeling, root of brand stichting ter ondersteuning van den Pool- schen opstand gepleegd hebben, worden, indien zij naar het vaderland terugkeeren en den eed van trouw afleggen, van politie toezicht vrijgesteld en hun wordt de keuze van een plaats van vestiging overgelaten. Vluchtelingen, die de genoemde misdrijven wèl begaan hebben, staan gedurende drie jaar onder politietoezicht in een door den minister bepaalde plaats. Eene ukase stelt als ordeteeken voor de geestelijkheid een zilveren kruis in, te dragen op de borst. De metropolitaans te St. Petersburg, Kief en Moskou bekomen een eigenhandig schrijven des Keizers en een diamanten kruis, elf aartsbisschoppen even eens een schrijven met andere gunstbe wijzen. In grooten getale worden voorts bisschoppen en geestelijken onderscheiden. Bovendien worden vele personen in rang bevorderd en worden ridderorden uitgereikt aan tal van Russische diplomatenonder hen de consul-generaal te Amsterdam W. Hahne, die de orde van St. Anna eerste klasse bekomt. Te St. Petersburg verkondigde gisteren middag om half twee een dreunend vreugde- saluut aan de talrijke menigte die zich door de straten bewoog, dat de kroning te Mos kou was geschied. Overal hoorde men ge jubel en zag men de menschen elkander de hand drukken en omhelzen. Bij het prachtige weder kwam de grootsche versiering der stad bijzonder tot haar recht. In alle kerken werden dankgebeden ten hemel gezonden. De bladen gaven feestnummers uit. Zooals te begrijpen is, wordt onder de tegenwoordige omstandigheden de kroning van den Czaar in Frankrijk met veel be langstelling gevolgd. Gisteren is deze ge wichtige gebeurtenis te Parijs gevierd met een plechtigen dienst in de Russische kapel. De president der republiek, die het groot kruis droeg van de St. Andreas-orde, en alle leden der regeering woonden deze plechtigheid bij. Er was veel volk op de been, en de monumenten, de gebouwen der Kamers en vele particuliere woningen waren bevlagd. De president der republiek heeft gens mijne berekening twee of drie uren. Eindelijk hield het rijtuig stil, de paarden hijgden ik hoorde den koetsier van den bok springen. »Wij zijn er," zeide mijn gids, »stap uit Hij nam mij stevig ondèrden arm, leidde mij met alle voorzichtigheid voort en maakte mij op de kleinste kindernissen langs den weg opmerkzaam. Daarna gingen wij eenige treden op en en betraden waarschijnlijk een huisportaal. Toen de man mij den blinddoek afnam, bevond ik mij in een wel is waar klein, doch zeer net ingericht vertrek, met schoone meubels, tapijten op den grond en eenige schilderijen aan den muur. Of het al of niet dag was, kon ik niet onderscheiden. De vensterluiken waren geheel geslotener brandden drie kaarsen in het vertrek. Van een leuningstoel verhief zich een oude, in 't zwart gekleede, heer, die mij met een lichten hoofdknik begroette. den Czaar een telegram van gelukwensch gezonden. De Russische zaakgelastigde heeft president Faure dank gezegd, dat deze in persoon den dienst in de Russische kerk, ter eere van de kroning van den Czaar, heeft bijgewoond. Faure antwoordde, dat hij zich gelukkig achtte door zijn tegenwoordigheid aldaar blijk te geven van de gevoelens, van welke hij tegenover den Czaar van Rusland vervuld is. Gisteren-avond was het te Parijs zeer levendig. Een ontzaglijke menigte bewoog zich op de boulevards. Tal van gebouwen en woningen waren geïllumineerd. In alle provinciesteden werden gisteren-avond even eens betoogingen gehouden. Ook in Duitschland trekt de kroning van den Czaar bijzonder de aandacht. Keizer Wilhelm heeft in vriendschapsbetuiging voor den machtigen heerscher van het noorden voor president Faure niet onder willen doen. Aan het dejeuner, gisteren in het Nieuwe Paleis te Berlijn gehouden ter gelegenheid van den kroningsdag van den Czaar. hief keizer Wilhelm het glas om te drinken op het Russisch keizerlijk paar, dat zich op dezen oogenblik de kroon op het hoofd zette en met de heilige olie werd gezalfd. Hij zeide, dat met de juichtonen van het Russische volk die van andere volken, welke door bijzondere gezantschappen te Moskou vertegenwoordigd zijn, instemmen en daar onder niet het minst die van het Duitsche. In hooggestremde woorden gaf Z. M. uiting aan zijn innigste heilwenschen voor den Czaar en de Czarina. Hij besloot zijn rede met een driewerf hoera, dat door de aan wezigen geestdriftig herhaald werd. Het internationale mijnwerkers-congres, te Aken vergaderd, heeft met 960.939 tegen 126.000 stemmen aangenomen de voorstellen van de mijnwerkers-verbonden van Duitsch land, Frankrijk en België betreffende den werkdag van acht uur voor mijnwerkers, die boven en die onder den grond werken. In de namiddag-vergadering van het Congres werd met algemeene stemmen aangenomen een door de Miners Federation en door de Duitsche afgevaardigden voor- »Het spijt mij wel, dat wij u hebben moeten storen, dokter," zeide hij, smaar het was noodzakelijk." »En welken dienst verlangt gij van mij vroeg ik onversaagd. »Wat gij of uwe hand langers gedaan hebben, is toch geheel on wettig en gij zult de verantwoordelijkheid daarvan dragen." »Met de wet, dokter, hebben wij niets te maken," antwoordde rde oude lachend. Zoo was ik dan toch degelijk in handen van misdadigers gevallen, Waren het samen zweerders Mijne spanning werd grooter ten koste van alles wilde ik achter het ge heim komen. »Ik zal u nu bij een zieke brengen," ging hij voort »Doe uw uiterste best, want die persoon gaat mij zeer ter harte." (Sfof volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1