gestelde motie, bij welke het wenschelijk verklaard wordt, allen arbeid van vrouwen bij de mijnwerknijverheid bij de wet te verbieden. De beraadslaging over de ver- zoenings-eommissie en het arbeidsloon wer den tot heden verdaagd. De Kamer van afgevaardigden in Italië heeft het voorstel van Imbriani, strekkende tot vermindering van de credieten voor Afrika met een half millioen lire, ten einde het voornemen om de kolonië prijs te geven» in het licht te stellen, verworpen. Omtrent de onlusten op Creta verneemt de Times uit Athene, dat sedert Zondag 11. anarchie heerschtteChania. De Turksche sol daten vermoorden en plunderen de christe lijke inwoners. Onder anderen zijn kawassen van het Grieksche en Russische consulaat gedood. Alle consuls hebben om oorlogs schepen geseind. De Engelsche vloot, die bij Malta lag, heeft gisteren naar Creta koers gezet. Grieksche pantserschepen zullen waarschijnlijk heden vertrekken. De gou verneur-generaal, Toekhan-pasja, is volmaakt machteloos om de soldaten te weerhouden. Ook te Retimo is de toestand ernstig. In zake de bekende gebeurtenissen in Transvaal verneemt de Times uit Kaap stad, dat er een beweging op touw wordt gezet om in elke stad in Zuid-Afrika een verzoekschrift te richten aan de regeering der Z.-A. Republiek, dat zij genadig moge zijn voor de samenzweerders. Gedurende een gymnastiek-wedstrijd te Johannesburg trachte eergisteren de politie een persoon te arresteeren wegens een onbeteekenend vergrijp. De menigte be vrijdde hemeen hevige twist was daarvan het gevolg, een agent schoot een revolver at en de bereden politie moest tusschen beiden komen. Het opgewonden volk viel deze aan en mishandelde er eenigen van. Verscheidene werden gewond, doch niemand ernstig. Een luitenant gaf de politie bevel terug te trekken, waardoor een ernstig conflict werd vermeden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Mei 1896. De Burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden op het vol gende bericht aan zeevarenden Schietoefeningen aan Den Helder, 3e district. Volgens mededeeling van den minister van oorlog, dd. 20 Mei j.l. zullen van het fort Kijkduin, Den Helder, 3e district, op 2 Juni 1896 en zoo noodig op volgende dagen schietoefeningen gehouden worden met zwaar geschut in de richting van den Razende Bol Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens éen uur voor den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan en zullen waarschuwingsborden opgesteld zijn op de batterij de Vischmarkt en aan den ingang van de haven van Nieuwediep. Zeevarenden worden geacht zich en hun materieel aan gevaar bloot te stellen, wan neer zij zich gedurende de oefeningen be vinden binnen een afstand van 8000 M van het fortin den sector begrensd door de lijnen van het fort naar stompe ton no. 8 van de Breewijd en naar spitse ton no. 1 van het Schulpengat. (Zie »Ned. Krt" no. 201.) Pandjeshuizen. Het preadvies van Burg. en Weth. dezer gemeente op het bekende adres door de afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, in zake de pandjeshuizen aan den Raad gericht, luidt in hoofdzaak als volgt: De vraag ter zijde stellende of genoemde afdeeling aan art. 8 der Grondwet wel het recht kan ontleenen, over dit onderwerp aan den Raad een verzoekschrift in te die nen een vraag die met het oog op de statuten dier afdeeling, wellicht in ontken- Benden zin zou moeten worden beantwoord meenen we, dat het verzoek, zooals hét is liggende, toch niet voor inwilliging vatbaar is. De bevoegdheid van den Raad, om eene verordening op de stille pandjeshuizen in het leven te roepen, is zeer twijfelachtig. Wel wordt door sommigen de meening voorgestaan, dat de gemeentebesturen, op grond van art. 135 der gemeentewet als een zedelijkheidsbelang betreffende het beroep van houder van een koophuis, met recht van wederinkoop, zou kunnen verbiedendoch, waar bij arrest van den Hoogen Raad van 5 December 1848 stil zwijgend werd aangenomen, dat de wet van 16 Pluvióse an XII nog rechtskracht heeft en bij arrest van hetzelfde hooge rechts college van 5 April 1886 voor art. 1 dier wet die geldigheid uitdrukkelijk werd be vestigd, kan worden aangevoerd, dat de regeering het onderwerp van algemeen rijksbelang blijft achten, terwijl zij eveneens het koninklijk besluit van 31 October 1826 blijft handhaven, niettegenstaande zijn gel digheid meermalen betwist is. De commissie voor de strafverordeningen, door ons in deze gehoord, gat eenparig als haar gevoelen te kennen, dat nu het houden van pandjeshuizen bij de Rijkswet geregeld en toegelaten is, de gemeentewetgever, op grond van art. 150 der gemeentewet, het welk verbiedt, dat plaatselijke verordeningen treden in hetgeen van algemeen Rijksbelang is, dit onderwerp niet nader kan regelen. Ook ons college is, na nauwgezette over weging tot deze conclusie gekomen. Wat betreft het verzoek van adressanten om adhaesie te schenken aan het adres van Leiden, wordt opgemerkt, dat het den Raad van Leiden in zijn adres te doen is om de belangen zijner stedelijke bank van leening. Nu hier geen gemeentelijke bank van leening meer bestaat, waardoor de ar gumenten in het Leidsch adres aangevoerd voor deze gemeente niet gelden, meenen B. en W. dat van het schenken van adhaesie aan dat adres, welke trouwens alleen van gemeenten met stadsbanken van leening gevraagd werd, dus wel geen sprake kan zijn. Na dit in het licht gesteld te hebben, besluit het preadvies aldus Een andere vraag is echter of het belang van het onderwerp in het algemeen niet medebrengt dat de Raad dezer gemeente een zelfstandig adres aan de Regeering in dient, met verzoek eene wettelijke regeling in 't leven te roepen op de pandjeshuizen en daarmede gelijkstaande inrichtingen. Ook in deze gemeente kennen we dat soort van huizen, gestoken in het aan trekkelijk kleed van huizen van koop met recht van wederinkoop. Is het nog noodig u te wijzen op de buitensporig hooge rente, die de eigenaars of ondernemers dier in richtingen berekenen voor het zij het ook onder een anderen naam geleende geldof er uwe aandacht op te vestigen, hoe diezelfde lieden speculeeren op den benarden toestand der pandjesmakers, die ten laatste het slachtoffer worden van de woekerwinst hunner quasi-weldoeners. Met deze feiten voor oogen zal ieder moeten bekennen dat die huizen een ver derf zijn voor de maatschappij, daar ze de armoede vergrooten onder den schijn van deze te lenigen. Het algemeen, het zedelijkheids- belang eischt, dat maatregelen worden ge troffen om het bestaan dier inrichtingen te breidelen. Op grond van het bovenstaande hebben we de eer te adviseeren lo. Op der adressante tweeledig verzoek afwijzend te beschikken 2o. Een zelfstandig adres aan de Hooge Regeering in te zenden, waarin wordt ver zocht, dat eene wettelijke regeling moge tot stand komen op de banken van leening en gelijksoortige onder anderen naam optre dende instellingen. Met genoegen vernemen wij, dat de zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, steeds in beterschap toeneemt, zoodat een volledig herstel weldra mag verwacht worden. Tot aanvulling van hetgeen wij gisteren omtrent het besluit der algemeene synodale commissie van de Ned. Herv. Kerk in zake het kerkelijk geschil te Schiedam meldden, kan nog worden medegedeeld, dat in het besluit der synodale commissie nog de volgende overwegingen voorkomen »dat èn door het classicaal bestuur van Rotterdam èn door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Schiedam het in genoemd reglement (n.l. v. kerkelijk opzicht en tucht enz.) beschreven opzicht en de daar beschreven tucht jammerlijk op betreu renswaardige wijze zijn verward en kwalijk toegepast, daar onder den schijn van opzicht in den grond der zaak tucht is geoefend, en dientengevolge het karakter onzer kerkelijke wetgeving geheel uit het oog is verloren «dat wegens dit alles, naar het oordeel der synodale commissie, de genoemde lidmaten op ergerlijke wijze in hunne rechten zijn gekrenkt." Gisteren-avond half acht ure ontstond er in het café «Schippers Welvaren" aan den Buitenhavenweg twist tusschen den sjouwer M. de Rijke en den kastelein H. J. Breu- kelman, die hem reeds bij herhaling den toegang tot zijne inrichting geweigerd had en hem die opnieuw ontzegde. De Rijke sloeg daarbij met de hand door een ruit met het gevolg dat hij zich aan den pols verwondde. Nadat het gekwetste lichaamsdeel door den geneesheer La Verge verbonden was, heeft De Rijke, door twee agenten van po litie begeleid, zich naar zijne woning aan den Rotterdamschen dijk begeven. De directie der marine te Willemsoord heeft openbaar aanbesteed de levering van verschillende benoodigdheden ten dienste van het marine-etablissement aldaar. De laagste inschrijving voor perceel 19, oud zeil doek, was van den heer M. van Emden te Schiedam, voor f 1087.50, en voor perceel 46, stearine-kaarsen, van de stearine-kaarsen- fabriek «Apollo" te Schiedam, voor f 2328.60. (S. C.) Door den heer M. Zwanenburg te Pernis is aangekocht de Antwerpsche vischsloep Marie, met het doel om daarmede de beugvisscherij te doen uitoefenen. Een persoon, wonende aan den Schulpweg te Charlois, verdacht de aanstichter te zijn van de vele branden, in de laatstverloopen jaren aan den Schulpweg ontstaan, is eer gisteren onder Rhoon gevat, terwijl hij bezig was brand te stichten in een hooiberg van den heer J. Kleinjan. De Pinksterbloemenmarkt te Rotterdam mocht zich gisteren in een ongekend druk bezoek verheugen. Het geheele Van Hogen- dorpsplein en een vrij groot gedeelte van de Coolvest zijn daarvoor in beslag geno men, en de verkoopers mogen zich in een ruim debiet verblijden. Moord op A. F. Hoogsteden. In zake den moord op den jeugdigen Hoog steden meldt de N. R. Ct. het volgende De naam van den in verband metjden moord op den jongen Hoogsteden gearresteerde is Wichelman Johannes de Vos. Met geruchten omtrent deze zaak zal men wel doen voorzichtig te zijn. Zoo is b.v. on juist het bericht dat in een hier ter stede verschijnend blad voorkomt, dat men argwaan gekregen zou hebben, toen de man bij de handteekening voor zijn huwelijk op het stadhuis zijn handteekening plaatste, en eveneens onjuist is hetgeen in hetzelfde blad vermeld staat als een gerucht, dat ten huize van den gearresteerde de kleertjes van den vermoorden knaap zouden gevonden zijn. Burgemeester en Weth. van Vlaardingen hebben bij den raad dier gemeente een voorstel ingediend, tot wijziging der ge meente-politie. Volgens die wijziging zal het personeel bestaan uit1 commissaris, 1 inspecteur, 2 hoofdagenten, 4 agenten le klas, 6 agenten 2e klas en 6 agenten 3e klas. Eiken nacht zullen een 9-tal agenten alle wijken voort durend bewaken. Deze wijziging wordt ingesteld, omdat Vlaardingen zich zoo uit breidt. 't Bevolkingscijfer bedraagt 16000 inwoners. Door den gemeenteraad van Vlaardinger- Ambacht is een voorstel van B. en W. aan genomen, om eene overeenkomst aan te gaan met de Vlaardingsche waterleiding maatschappij, waarbij deze maatschappij concessie verkrijgt, om in de buurt van Emaus hare leidingbuizen door te trekken. Behalve dat daardoor de bewoners van ge noemde buurt hun huizen kunnen doen aan sluiten, zal er ook eene standpijp worden geplaatst, waarbij men tegen betaling zuiver water kan verkrijgen. Door den sterken golfslag, veroorzaakt door de voorbijvarende Harwichboot werd eeDe in de rivier het Scheur ter hoogte van Maassluis voor anker liggende zalm- drijfschuit omvergeworpen, waarbij de schip per om het leven kwam. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vinsdag 26 Mei. De beraadslaging over artikel, 1 der Kieswet en de amendementen werd voortgezet. De Minister van Binnelandsche zaken de heer Van Houten, zijn rede vervolgende noemde het amendement Borgesius (ver laging huurprijs) volkomen onaannemelijk voor de regeering, evenals het sub-amen dement Van Deinze. Het amendement Willinge (verlaging-huurprijs voor het platte land) kan hij aan de Kamer overlaten. Het amendement Kuyper bestrijd hij als be treffende of geen beginsel en dan onnoodig óf wel een beginsel, maar dan volkomen in strijd met het regeeringsontwerp. Het is veeleer een manifest dan een amendement en in de toepassing voor de administratie zeer bezwarend, omdat het meer inquisitie vordert dan zuiver kenteeken geeft. Het amendement-Smeenge (schepen 20 Ms) acht hij niet belangrijk, maar niet noodig. Het cijfer 30 M8 is laag genoeg. De heer L e 1 y verdedigde nader het eerste amendement-Borgesius, welks inhoud door hem werd toegelicht. De heer D r u c k e r betoogde de wen- schelijkheid van de aanneming der amende menten omtrent het toestaan van eenmaal verhuizen en de verlaging van het minimum der huurprijzen. De heer Travaglino verdedigde nader zijn amendement betrekkelijk de verhooging van den leeftijd tot 28 jaar. Op zijn verzoek verklaarde de V o o r- z i 11 e r dat hij over de amendementen van de heeren Travaglino en De Boer niet al leen als zelfstandige amendementen zal doen stemmen, maar tevens als sub amendemen ten op die van den heer Kuyper. c. s. De heer De Boer verdedigde nader zijn amendement om den leeftijdgrens van 23 jaar te behouden. De heer Van Karnebeek verdedigde nader zijn amendement strekkende om voor den woningeisch niet de minimum-belastbaar heid naar het personeel als grenslijn aan te nemen, Het amendement heeft geen andere bedoelingen dan het kiesrecht geheel in overeenstemming te brengen met de perso- neele belasting. De heer Roessingh was nu aan 't woord doch vroeg uitstel tot Woensdag. De Voorzitter wilde zich daartegen niet verzetten maar achtte het noodig tot meerderen voortgang bij het debat aan te sporen. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. De heer Van Karnebeek heeft als amen dement voorgesteld op het tweede gedeelte van artikel 1 om te doen vervallen het ken merk van het inkomen en alleen het mini mum-pensioen tot een bedrag als van de gemeente hunner inwoning in de tabel als van het inkomen is vermeld, onder de aan- vullingskenmerken op te nemen. Door den heer Farncombe Sanders zijn eenige amendementen voorgesteld strek kende. 1 om de opgave van candidaten niet door ten minste 50 maar door ten minste 20 kiezers te doen en in verband daarmede te doen vervallen de spoorgestelde opgave van candaten door erkende kiesvereenigen. 2o om aan iederen candidaat de bevoegd heid te geven een agent aan te stellen die bij het verzegelen van de stembus en het openen der stembus tegenwoordig moet zijn en ook het recht zal hebben de stem briefjes mede na te zien. 3o om het teek en dat de kiezer voor den naam van den candidaat zijner keuze op het stembiljet plaatst, te doen bestaan uit een kruis en niet uit kruis of streep. Aan 's Rijksmunt werden in 1895 vervaar digd 1.200.000 kwartjes en 1.000.000 dub beltjes voor rekening van het Rijk, en 149

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2