Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Vrijdag 29 Mei 1896. No. 5503. bureau ^ofersftraaf 50. Onder Bandieten. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 28 Mei '96. De kroningsfeesten in Rusland blijven nog steeds het hoofdleit van den da*. De geheele kroningsplechtigheid te M°oskou cbijnt in de beste orde, d. i. zonder eenige stoornis, afgeloopen te zijn. Nu, de Russische Politiemaatregelen zijn dan ook van zoo a oenden aard, dat we er ons hier te lande nauwelijks een denkbeeld van kunnen vor ken. Zoo moesten de bewoners der straten ^aar langs de keizerlijke stoet zich bewoog, On vensters gelijkstraats met luiken ge- s oten kouden en zich op de hoogere ver- 1 'epingen terugtrekkendager, vooruit •noesten zij aan het wijkcomité opgeven ^elke personen tijdens den intocht en de kroning in hun huis zouden zijn en bepaalde et comité hoeveel personen zich bij het voorbijtrekken op elk balkon mochten be enden, terwijl het streng verboden was op daken te klimmenzelfs moest de sleutel aan den portier worden afgegeven, en mocht gemand zonder verlof van het comité zijn •uis verlaten of binnengaan, zoodat feitelijk 6 bewoners der bedoelde straten gevangen Zaten in hun eigen huis Het buitengewoon gezantschap, dat Frank- Hik bij de kroning vertegenwoordigt, is in island met groote onderscheiding en har- tebjkheid ontvangen. Reeds te Warschau werd het feestelijk door militaire en civiele autoriteiten ontvangen en onthaald, en gene raal Boisdeffre, het hoofd der deputatie, Werd door Russische officieren naar zijn waggon gedragen. Ook de ontvangst te 1 osc°u door den Czaar-zelf kenmerkte zich, &elijk Boisdeffre officieel aan den minister- President Méline seinde, door bijzondere hartelijkheid. He ministerraad in Frankrijk besloot een recht van 4| te heffen van hypothe caire schuldbewijzen en besloot eveneens aua van 4 tot 4| pet. te verhoogen de be- asting op de inkomsten van effecten en '°erende goederen en deze belasting ook t°0 te passen op alle papieren en Staats- ondsen van Frankrijk en de vreemde Staten Het voorstel heeft ten doel de landbouwende bevolking aanzienlijk te ontlasten. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. F e li 111 e ton. 3) {Slot.) ^Bedoeld gij geneeskundige hulp vroeg 'k verrast. »Ja," antwoordde hij. ïOm gewichtige redenen koos ik liever een vreemden, dan een Napelschen geneesheer." »Maar mijnheerIk wilde hem uit eggen, dat ik geen dokter in de medicijnen laar in de letteren was die in Italië studiën °P 't gebied van kunstgeschiedenis deed «naar ik bezon mij, omdat ik het geheim, In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië eergisteren gehou den, heeft de minister-president Di Rudini, in antwoord op eene interpellatie van lm- briani over de buitenlandsche staatkunde der regeering, zich een sterk voorstander van het Drievoudig Verbond betoond. Imbriani had keizer Wilhelm aangevallen, waarop Di Rudini op den Keizer een warme lofrede hield, die met toejuichingen werd begroet. Ook sprak de minister-president over de vriendschap tusschen Italië en Groot- Brittannië, waardoor het stelsel van Italië's alliantiën volkomen werd gemaakt. Imbriani verklaarde, dat hij niet voldaan was en diende eene motie in, waarbij de regeering werd uitgenoodigd een nationale gedragslijn te volgen. Over deze motie zal eerst na de behandeling der begrooting worden be raadslaagd. Het voorstel tot goedkeuring eener straf rechterlijke vervolging tegen generaal Bara- tieri is gisteren bekend gemaakt. Volgens dat stuk wordt zijn verwijzing naar den krijgs raad geëischt wegens overtreding van artt. 74 en 89 van het wetboek van militair strafrecht en om zich op te verantwoorden over de aanklacht, dat hij op 1 Mei 1896 op niet te verontschuldigen gronden een aanval heeft ondernomen, ofschoon de toe stand een nederlaag onvermijdelijk maakte dat hij verder het opperbevel niet heeft uitgeoefend van 1 Maart 1896, te 12| uur, tot 3 Maart 1896, te 9 uur, en eveneens heeft nagelaten, voldoende bevelen te geven om de gevolgen der nederlaag te verzwakken. De correspondent der Times te Athene seint nader aan zijn blad, dat Izzedin-pasja de militaire gouverneur van Creta, voor de aanstoker der troepen op het eiland wordt gehouden, en Toerkam-pasja is machteloos, omdat hij met Izzedin op zeer slechten voet staat. Men weet niet wat de onmidde- lijke aanleiding is geweest tot de zeer ern stige onlusten te Canea; tot heden was dddr nooit de geringste uittarting door de Christenen. Als voorwendsel tot de uitbarsting van haat tegen de Christenen wordt door de Turken opgegeven, dat 100 soldaten en 10 onderofficieren van het garnizoen van Vamos welks onthulling ik verwachtte tot eiken prijs wilde te weten komen. Hij ging mij voorop, eerst door een donker leeg vertrek, opende een deur en liet mij een vertrek binnentreden. Op een sofa lag een vrouwelijke gestalte met loshangend blond haar, de rechterarm was met een doek bedekt. Ik zag direct dat de jonge patiënt een harde koorts had. De geheele arm was opgezwollen. »Het is eene schietwonde, maar slechts van een schampschot," fluisterde de oude man mij toe. »Maar de ontsteking", antwoordde ik even zacht, »is verschrikkelijk, levensgevaarlijk Sedert hoe lang »'tls vandaag de vijfde dag,"antwoordde de oude. Ik schreef een en ander voor. Drie dagen later, gedurende welke ik streng bewaakt werd, was de wond op weg geheel te genezen. in handen der Christenen gevallen zouden zijn. Naar de Times verder uit Athene ver neemt, heeft de Grieksche regeering beslo ten voorloopig nog geen oorlogsschepen naar Chania te zenden. Zij wil er de opwinding niet noodeloos vermeerderen. De Christen- moord te Chania moet dagenlang voorbereid zijn. De Turken profiteerden van de afwe zigheid van den consul. Naar het heet, be legeren de Cretenzers eenige Turksche forten. In zake den toestand in Transvaal worden uit Pretoria aan de Times weder eenige bijzonderheden gemeld, die onder het noodige voorbehoud dienen medegedeeld te wordenDe regeering heeft eene tweede groenboek uitgegeven. Daarin komen nog meer stukken uit het hoogverraadsproces voor. De brieven van Philips compromitteeren rechter De Korte (van het Hooggerechts hof). De regeering heeft hem reeds ge schorst en den Volksraad uitgenoodigd een onderzoek in te stellen. De firma van Phi lips moet hem omgekocht hebben. Dezelfde briefwisseling bevatte nog bezwarende mede- deelingen voor andere invloedrijkeregeerings- personen, die ook van de firma's aan de Rand tot omkooperij geld zouden hebben ontvangen. De regeering zoekt deze schan dalen echter te onderdrukken in de groen boeken wordt daartoe veel compromittee- rends weggelaten. Desondanks neemt de verbittering der burgers tegen de regeering en de Hollanders-partij toe. De regeering vreest geweldpleging, op hare personen en laat Kruger's en Lleyd's huizen bewaken, en als Lleyds uitgaat, volgt hem een speurdersagent. De regeering heeft aan mijnmaatschap- pijen aan den Rand een duizendtal muil ezels en verdere faciliteiten aangeboden, teneinde het sluiten der mijnen te voor komen. Barnato moet dientengevolge be sloten hebben zijn bevel tot sluiting in te trekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Mei 1896. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is heden-middag ten 2 ure ten Raadhuize aanbesteed de uitbreiding der Eenmaal probeerde de jonge vrouw mij aan te spreken en wel in het Engelsch, welke taal onze bewakers niet schenen te verstaan. »Ik ben een gevangene, men heeft mijn echtgenoot doodgeschoten, mij-zelf ontvoerd, Zij willen een losgeld eischen. Vertel het." Verder kwam zij niet. De wachthoudende man sneed haar met een niet te misduiden gebaar het woord af. Maar ik wist nu genoeg. Den achtsten dag na zijne gevangenneming kondigde de hoofdman mij aan, dat de patiënte vervoerd was en ik eveneens naar mijne woning zou gebracht worden. Tegelijkertijd overhandigde hij mij twee honderd lire als belooning. Ik wees die van de hand. De bandiet trok de schouders op,maar drong niet verder bij mij aan. Het was weer bijna nacht, als ik terug gevoerd werdwederom werd ik geblindoekt en een bandiet werd mij ten geleide in het rijtuig meêgegeven. openbare school aan de St. Anna Zusterstraat alhier met drie schoollokalen. Daarvoor waren ingekomen de volgende inschrijvings biljetten J. Pinster, Schiedam f 10.789 H. Wienhoveri, f 10.890 M. van der Spek, Rotterdam fl 1.625 N. de Haan, 's-Gravenhage f 11.700 A. Koskoolhaler, Rotterdam fll.950 J. Zonneveld, Vlaardingen fll.970 Het werk is aan den minsten inschrijver, den heer S. Pinster alhier, gegund. Het bestuur der onderafdeeling branders knechts van den Ned. R. K. Volksbond hield Dinsdag-avond in het Bondsgebouw aan de Lange Haven alhier eene vergadering, welke, daartoe uitgenoodigd, werd bijgewoond door de besturen van de alhier bestaande werklieden-vereenigingen Patrimonium en Alg. Ned. Werkliedenverbond. Deze vergadering was blijkbaar niet voor publiciteit bestemd. Toch heeft een der genoodigden de vrijheid genomen nog in andere kwaliteit dan waarin hij genoodigd was, die vergadering bij te wonen. De Schied. Crt. bevat althans van die vergadering het volgende verslag, dat wij om het gewicht der gevoerde besprekingen, nu ze toch aan de publiciteit zijn bloot gegeven, hier onder laten volgen Aan de orde was de bespreking van de belangen van de brandersknechts (geen meesterknechts). De voorzitter zeide in zijn inleidend woord dat het dringend noodig is, dat in den toestand van de werklieden in vele branderijen verbetering komt, en wel in de allereerste plaats daardoor, dat de patroon zelf het loon regelt. Niet altijd is, de schuld van minder gunstige conditie aan den meesterknecht te wijten, er zijn ook patroons die het loon zoodanig beknibbeld hebben, dat de toestand in enkele brande rijen onhoudbaar is geworden. Men wilde daarom trachten te bewerken het vaststel len van een minimumloon voor onderknecht, pomper en gistzifter, en zoo mogeljjk de patroon bewegen zelf het loon uit te beta len, of anders dat de patroon aan de werk lieden bekend maakt, hoeveel hun loon bedraagt. Het doel is daarom de patroons op een nader te bepalen datum uit te noodigen eene vergadering met de besturen van boven genoemde corporatiën te willen bijwonen. Onderweg kreeg ik een gedachte. Ik had in mijn overjas een zak vol pepermuntjes. Tijdens den rit klaagde ik over de warmte en verzocht mijn bewaker het portierraampje neer te laten. Nu boog ik mij, als om fris- sche lucht te scheppen, uit het portier en liet heimelijk het eene pepermuntje na het andere op den weg vallen. Dit deed ik bijna uren lang, toen was helaas mijn voor raad teneinde. Doch het was voldoende ge weest, om aan de door mij verwittigde justitie het spoor te wijzende bende werd gearresteerd en gevonnisd, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1