Ook w#rd besproken het voorkomen van ongelukken in branderijen, en wel in de eerste plaats de slechte toestand van de ruwketels in vele branderijen. Met het oog op de schromelijke gevolgen die het door breken van zulk een ketel kan na zich sle pen, werd het dringend noodzakkelijk geacht, dat er ook van overheidswege toezicht op de ruwketels gehouden wordt, evenals zulks van gemeentewege op de distilleerketels plaats heeft. Besloten werd pogingen aan te wenden om hierin verbetering te brengen. De ongelukken bij het schoonmaken van het bestevat, reed herhaaldelijk, voorgeko men met doodelijken alloop, gaf aanleiding dat de wensch werd te kennen gegeven, dat de toegang in het bestevat die in vele branderijen veel te nauw is, breeder gemaakt zou worden en tevens dat in iedere branderij een doelmatig toestel voorhanden zou zijn, waarvan het gebruik verplichtend wordt gesteld, waardoor zekerheid verkre gen wordt, dat ongelukken bij het schoon maken van het bestevat zouden worden voorkomen. Een der bestuursleden nam op zich een onderzoek in te stellen of men hiervoor een poging moest in 'twerk stellen bij het ge meentebestuur of bij den inspecteur van den arbeid. In het Bondsgebouw aan de Lange Haven had gisteren-avond 84 ure de uitreiking plaats der prijzen door de leerlingen van de teekenschool der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond behaald. Daartoe waren behalve de leerlingen van de teekenschool met hunne onderwijzers, de heeren T. en C. de Graaf, het bestuur van de Vakafdeeling der Houtbewerkers met enkele leden van het hoofdbestuur der Bondsafdeeling, den geestelijken adviseur, den heer A. J. Zoetmulder, lid der jury voor het baoordeelen der teekeningen, en vele belangstellende Bondsbroeders in de koffiekamer vereenigd. De president van de vakafdeeling der Houtbewerkers, de vergadering openend, dankte de genoodigden voor de welwillende opkomst waarin hij een bewijs van sym pathie zag voor de teekenschool 'twelk haren bloei bevorderlijk zou zijn en wees verder op het groot belang van de school, waarvan de leerlingen in het volgend leven de vruch ten zouden genieten. Tot opwekking van den ijver had het bestuur gemeend eemge prijzen uit te reiken, Spr. bracht dank aan de leden der jury, de heeren A. J. Zoetmulder, T. E. J. Kramers en J. N. J. Wouterloud, die bereidwillig de taak hadden aanvaard de teekeningen te beoordeelen en een zoo gunstig oordeel over de vorderingen der leerlingen hadden uitgesproken, en hoopte dat deze uitreiking er toe zou bijdragen met nog meer ijver voort te werken en het streven der betrokken commissie te bevorderen. Daarop was het woord aan den geeste lijken adviseur, den weleerw. heer A. G. van den Berg. In welsprekende bewoordin gen zette hij uiteen, dat deze teekenschool de grondslag is voor het latere leven der leerlingen, daar zij hen de gelegenheid geeft tot bekwame, degelijke werklieden te wor den opgeleid. Wel bestaat er een streven om het ambacht te minachten, maar de flinke werkman, die zijn vak verstaat, staat toch nog in hooge eer. Ook de Katholieke Kerk eert den bekwamen werkman, getuige o. a. de organisatie der gilden. Spr. wekte zijn jeugdige hoorderen op met ijver en toeleg de lessen te volgen, het oog gericht op de toekomst. Verder bracht spr. een woord van hulde aan het bestuur van de teekenschool, dat deze nuttige inrichting met zooveel moeite had tot stand gebracht, en uitte hij den wensch, dat zij steeds zoude groeien en bloeien. Ook den jury-leden bracht hij hulde voor de met zooveel toe wijding volbrachte taak, wijzende op het nut en de noodzakelijkheid dezer teeken school, voor de zoo noodige vakopleiding. Zegene God de pogingen die hier worden aangewend om flinke werklieden te vormen, en blijven de leerlingen zich met ijver toe leggen op de lessen in deze school, welke voor een gelukkig leven op deze wereld, voor hen den grondslag legt. De teekenschool groeie en bloeie onder den zegen van God I De president, de beer Van Hees, dankte den eerw. adviseur voor het met zooveel klem gesproken woord, dat zeker indruk had gemaakt op de jeugdige harten. Moge het door hem gesproken woord goede ge volgen hebben 1 Daarop had de uitreiking der prijzen plaats. De volgende prijzen werden uitgereikt: 1° klas le prijs G. Matthijsen. le d 2° J. G. Vis. 2® 4e C. Blommestein. 2® 2® j> W. van Dijk. 3e 1® L. Burks. 3® 2e H. J. Bernoster. De prijzen bestonden uit verschillende teekenbehoeften, door de leerlingen bij het onderwijs te gebruiken. De president merkte hierbij op, dat het comité het betreurde, de financiën niet toe laten meerdere prijzen uit te reiken. Om bijzondere redenen had de pres. niet gewaagd van de enderwijzers van de tee kenschool, in tegenwoordigheid der leerlingen; nu dezen vertrokken waren bracht hij hulde aan hen, die belangeloos zooveel tijd in de week voor het teekenonderwijs beschikbaar stellen. Het bestuur had gemeend hen daar voor eenig blijk van erkentelijkheid te moeten aanbieden, maar wijl de heer T. de Graaf elk huldeblijk had geweigerd, meende het comité nu aan zijn zoon iets te moeten aanbieden en bood dezen ten geschenke een fraaie passerdoos, die blijkbaar met ge noegen werd aanvaard. Daarna werd door den president nog het woord verleend aan den heer Nijssen, voorzitter van de vakafdeeling der Houtbe werkers in de Rotterdamsche Bondsafdeeling. De heer Nijssen wees op de groote betee kenis van goede vakopleiding, vooral in het overgangstijdperk dat wij beleven, en op het gewichtig belang, den aankomenden werk man voor den Volksbond te winnen, vooral in onzen tijd, nu het socialisme er op uit is, vooral ook jeugdige krachten aan te werven. De president, de heer Van Hees, dankte den heer Nijssen voor het goede woord door hem gesproken, en sloot zich aan bij zijnen wensch, dat de teekenschool zou blijven groeien en bloeien. Daarop verklaarde hij de bijeenkomst geëindigd, die, naar hij ver trouwde, een indruk omtrent het nut der teekenschool zou hebben opgeleverd en waarvoor hij het beste voor den bloei der inrichting ook bij latere uitbreiding verhoopte. Nadat de vergadering reeds gesloten was, vroeg de president der Bondsafdeeling, de heer C. Willeman, zoo even ter vergadering gekomen, nog even het woord, om namens het hoofdbestuur oprechte hulde en dank te brengen aan de commissie voor de tee kenschool, die zulke goede vruchten van haar werk had mogen zien. Was de arbeid groot, het succes was ongetwijfeld voor haar ijvervol streven eene gewenschte belooning. De heer J. Th. Wittkampf, die onze ge meente metterwoon gaat verlaten, heeft als lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken ontslag genomen. De afdeeling Zuid-Holland van den Poli tiebond hield gisteren-middag 1 uur in het Stations-koffiehuis alhier eene vergadering door slechts 13 leden bijgewoond, waarvan de IV. R. Ct. het volgende verslag geeft Ter vervulling der vacaturen, in het be stuur door aftreding ontstaan, werden her benoemd de heeren Aaltsz en Van Rosmalen uit Den Haag, en benoemd de heeren Snijder uit Sliedrecht en Van den Bos uit Krimpen a/d IJssel. Naar aanleiding van het voorstel der afd. Zeeland, om bij de regeering aan te dringen op een rijkspensioen voor oude en gebrekkige politiebeambten en voor weduwen en weezen van politie-dienaren, werd besloten te advi- seeren, het voorstel zoodanig te wijzigen, dat aan de regeering zal worden gevraagd te mogen deelnemen in de bestaande pen sioenfondsen voor burgerlijke ambtenaren en hun weduwen en weezen. Een voorstel, om de burgemeesters en politiebeambten in deze provincie die nog geen lid zijn, alsnog per circulaire uit te noodigen tot den Bond toe te treden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Nadat werd besloten te trachten per spoorweg vrij vervoer, of vervoer tegen verlaagd tarief te verkrijgen voor het be zoeken van afdeelings of bondsvergaderingen en bepaald was, dat de volgende vergadering te 's-Gravenhage zal gehouden worden, werd de bijeenkomst gesloten. In den afgeloopen nacht omstreeks half twaalf ure reden een drietal baldadigen, met een wagen van af de Lange Haven de Overmaassche steeg opkomend, met zulk een geweld tegen het hek der stoep van den heer J. F. M. Smits, mr. zadelmaker aan Hoogstraat alhier, dat de stoep, het hek en de muur waarin het bevestigd is, allen beschadigd werden. De namen dier baldadigen, die aldus in het nachtelijk uur de rust van vele inge zetenen verstoorden en noodeloos schade toebrachten, zijn bij de politie bekend. Gisteren ochtend is te Rotterdam na een korte ongesteldheid overleden de heer John. Veder, eenige firmant der firma J. R. Veder Zonen en president van de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding der schip breukelingen. Gisteren-namiddag te 2£ uur is een 22 jarige suikerbakker, wonende in den Kats- rioek te Rotterdam op de Rotte ter hoogte van de Karnemelkshaven met eene kano omgeslagen en verdronken. Zijn lijk is kort daarna opgevischt. Moord op A. F. Hoogsteden. In zake den moord op den jeugdigen Hoog steden meldt de N. R. Ct. nog het volgende De naam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden gearres teerde is niet, zooals wij tengevolge van onduidelijk schrift van onzen berichtgever mededeelen, Wichelman Johannes de Vos, maar Whilhelmus Johannes de Vos, boot werker, wenende Djeroekstraat no. 15 alhier. De aanleiding tot deze arrestatie schijnt de volgende te zijn. De thans gearresteerde werd vóór lij jaar verdacht met oneerbare bedoelingen twee jonge kinderen (meisjes) meegelokt te hebben, zonder dat echter het wettig bewijs van het toen gebeurde is kunnen geleverd worden. Een stuk, in het dossier van die zaak aanwezig, met de hand- teekening van den thans gearresteerde er onder, werd vergeleken met het schrift van den brief van den onbekenden moordenaar aan Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaap, en daarin werd zooveel overeenkomst gezien, dat besloten werd verder schrift van hem te trachten in handen te krijgen. Daartoe werd hem van wege de justitie ter overschrijving en onderteekening gege ven een gefingeerd stuk, op de staking der bootwerkers betrekking hebbende. In dat stuk had men de woorden zoo gekozen, dat daarin de letters voorkwamen, die in het schrift van den moordenaar door hunne eigenaardigheid het meest in het oog vielen. Toen de justitie eenmaal het schrift van den gearresteerde in handen had, bleek de overeenkomst met dat van den moordenaar zoo treffend, dat tot de inhechtenisneming, die reeds Vrijdag plaats had, werd besloten. En het lokken van de twee kinderen dus een feit, overeenkomst vertoonende met het ontvoeren van den jongen Hoogsteden én de treffende overeenkomst van het schrift leidde tot de arrestatie. De gearresteerde is kort na den moord reeds in verhoor geweest en met de kinde ren, die den ontvoerder van den jongen Hoogsteden gezien hebben, geconfronteerd, doch deze hebben in hem den ontvoerder niet herkend, ofschoon zijn signalement in menig opzicht met dat van dezen overeen komt. Er zijn echter uit de vermelde zaak van 1£ jaar geleden aanwijzingen, die doen vermoeden, dat toen van een gedeeltelijke vermomming werd gebruik gemaakt. Deze geheele zaak is uitgegaan van de justitie, onder leiding van den officier van justitie mr. Boot. Met de instructie is belast mr. Van Meurs, rechter in de arron dissementsrechtbank alhier. Naar wij vernemen, is bij de huiszoeking in de woning van den gearresteerde voor namelijk naar schrifturen gezocht. De bij die gelegenheid medegenomen kleedingstuk- ken zijn voornamelijk oude gedragen kleeren van den gearresteerde. Uit Roon wordt in dato 27 dezer aan n0 IV. R. Ct. het volgende geschreven Van morgen tusschen zeven en acht uur, toen de pont tusschen Goidschalxoor en dit dorp overstak, brak nabij den Roon* schen wal de stalen reep dier pont. Geluk kig werd het eene gedeelte van den reep gegrepen, zoodat ernstige ongelukken zi)n voorkomen. De pont dreef met haar passa giers terug naar Goidschalxoord. De over tocht is nu tijdelijk gestremd. In hoe ge' brekkigen toestand het veer vroeger ook verkeerde, men zegt dat zulk een ongeval toch nooit is gebeurd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 27 Mei. De beraadslagingen over de Kieswet werden voortgezet. De Voorzitter stelde een avondzitting i° het vooruitzicht, indien de debatten over art. 1 hedenmiddag nog niet zijn afgeloopen- De heer Roessingh bleek voorstander van die amendementen, welke uitbreiding beoogen van de grensljjn van het kiesrecht- Hij stelde in 't licht, dat de kenteekenen van welstand in het regeeringsontwerp op geen juisten grondslag berusten en daardoor vele i>welstandige" kiezers buiten hun schuld van 't kiesrecht worden uitgesloten. De heer M a c k a y bleef het amendement- Borgesius tot verlaging van de huurprijzen bestrijden, daar hij zich niet verantwoord acht voor de bedenkelijke gevolgen daarvan, die nu nog niet te overzien zijn. Evenzeer4be- streed hij het amendement-Kuyper (splitsing van de kiezerscategoriën met vooropstelling van de gezinshoofden). Het tweede amen- dement-Borgesius (meer dan eenmaal ver huizen) achtte hij aannemelijker en billijker dan het regeeringstelsel. De heer P ij n a p p e 1, het betreurende dat bij de debatten over deze kieswet de geschiktheid tot kiezen hoe langer zoo meer op den achtergrond treedt, en de welstand als kenmerk des te meer daarentegen op den voorgrond, kwam er tegen op dat de regeering het kenmerk van draagkracht gelijkstelt met het kentee- ken van geschiktheid. Hij zou tegen art. 1 stemmen, hoofdzakelijk, omdat daarin het kenmerk van geschiktheid niet ligt. Hij besprak uitvoerig de verschillende amendementen, waarbij hij o. a. aanbeval het amendement-Van Karnebeek, als bevat tende het beste en eenvoudigste kenmerk tot controleering van den welstand en den 28-jarigen leeftijd verdedigde. De heer S m e e n g e verdedigde nader zijn amendement betreffende de bewoonde vaar tuigen. De heer Van Dedem betoogde, dat betaling van grondbelasting geen kenmerk mag zijn, waar zelfs voor geheel bezwaarde panden die belasting verschuldigd isove rigens bestreed hij het stelsel-Kuyper c. s., omtrent de vooropstelling van de gezins hoofden en verklaarde dat het stelsel van den minister, waarbij het huismanskiesrecht op den voorgrond staat, dichter bij het anti-revolutionaire systeem komt dan het voorstel-Tak, De heer Schaepman verklaarde zijn stem stilvwijgend aan het ontwerp te willen geven om de regeering in de gelegenheid te stellen de proef te nemen of zij bij machte zou zijn een oplossing van het kies recht-vraagstuk te vinden. Amendementen heeft hij niet voorgesteld, omdat hij bij het kiesrecht-vraagstuk alleen staat en over de voorgestelde amendementen zal hij zich onthouden. Hij kent meer waarde toe aan de persoonlijkheid van den kiezer dan aan het stelsel hoe hij geteeld wordt. De heer B a s t e r t verlaagde in zijn amendement het cijfer der grondbelasting van f3 tot f2 ter voldoening aan den wensch van den heer Van Dedem. De heer K u y p e r verdedigde nader zijn amendement tegen redactie- en beginsel- bezwaren, ontkende dat het bedoelt huis mans-kiesrecht in te voeren, en betoogde dat het maar slechts in het ontwerp eenige toenadering tot dat beginsel wenscht te weeg te brengen. Hij hield vol, dat dit ontwerp huldigt belastingcencus, het zoo sterk afgekeurde stelsel,waardoor men het kiezers-personeel kan wijzigenn zonder aan de kieswet te raken. Het amendement tast het stelsel van het ontwerp niet aan, maar dringt het fiscale element tot een minimum van fl grondbelasting terug. Het keurt be lasting niet af, maar wei de samenkoppeling aan het kiesrecht. Het amendement huldigt geen absoluut beginsel, maar is slechts relatief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2