Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 30 Mei 1896. No. 5504. bureau "gSofersfraaf 50. feuilleton. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 29 Mei '96. De Russische minister van oorlog heeft aan zijn ambtgenoot in Frankrijk een telegram gericht, waarin hij verklaard dat Keizer Nicolaas zijn warmen dank uitsprak oor het nieuw bewijs van sympathie door ,'e ''arische legerbestuur gegeven, toen et officieren en manschappen op den kronings- ag verlof gaf en dus in de gelegenheid stelde het Russische feest mede te vieren. Aan den president der Fransche republiek zond de Czaar het volgend telegram. De erin en ik zijn zeer getroffen door de gelukwenschen die gij ons hebt willen toe zenden. Ik was overtuigd van de levendige sympathie van Frankrijk en het is mij 'jzonder aangenaam, dat land met ons te zien instemmen bij deze onvergetelijke Plechtigheid. Ik dank u zeer hartelijk voor net nieuwe bewijs dat gij mij geeft van eze sympathie en voor de gevoelens die 8lJ mij persoonlijk toedraagt. Te Loos in het departement Pas de Calais adden de socialisten op den kroningsavond een tegenbetooging voorbereid. Tusschen e vereerders van den Czaar en de verde- 'gers van het proletariaat kwam het tot een ernstige kloppartij, waarbij verscheidene Personen gekwetst werden. Een hevige ontploffing heeft gisteren- te pCl1^ k'aa's gehad op den boulevard da ar^S' '£na' kwam uit een watercloset a daar staat, en weldra was de geheele rook^k6en sterk naar kruitdampriekenden gehuld, terwijl eenige ruiten gesprongen en- Men zag twee mannen de vlucht hit11811' stu^'ten van voorwerP> dat 11 Gander gesprongen was, zijn naar het edelijk laboratorium overgebracht. Djsteren, Donderdag, hadden in de Aca- - emie Frangaise twee verkiezingen plaats ^an 'eden ter vervanging van wijlen de eeren Louis Pasteur en Alexandre Dumas. 00r de eerste vacature werd gekozen, bij eerste stemming, de heer Gaston Paris. Zooals bekend is, zegt de Russische brief schrijver der N. R. Ct. in zijn correspondentie, bestaat Moskou uit vier steden het eigenlijke Kreml, ,t binnenste en oudste stadsdeel, daaromheen de Kltajgorod, 't centrum der' handelsbeweging, dan komt weer daarom heen, door den Chineezenmuur afgescheiden, de Bély Gorod (witte stad, en dan de Zeml- janój Wal (aarden wal). In den Chineeschen muur zijn verschillende Poorten, die naar den Kitagorod (Chineezen stad) voeren. Een der poorten ligt tegenover de Twerskaja, en daardoor zal de Keizer zich verder begeven. Bij deze poort is een Kapel met het grootste heiligdom van de Voor den zetel van Alexandre Dumas moest driemaal gestemd worden. Bij de derde stemming verkreeg de heer Barboux 16 stemmen, de heer Jean Aicard 3 stemmen en de heer Henri Becque 1 stem. De eind stemming is tot later uitgesteld. De katholieke Centrumspartij in Duitseli- land heeft weder een gevoelig verlies ge leden, door het afsterven van een harer veteranen. De vrijheer Felix von Loë van Terporten, Romeinsch graaf, afgevaardigde voor Kleef, president van den Rijnlandschen Boerenbond is na een korte ongesteldheid overleden ten huize van zijn zuster, de gra vin van Hoensbroeck, op het kasteel Rae- chelwitz, die hij met de Pinksterdagen was komen bezoeken. Geheel onverwacht werd hij daar op Pinkster-Maandag zoo ernstig ziek, dat hem de H.H. Sacramenten der stervenden werden toegediend en hij Yeeds den volgenden dag overleed. Het Huis van afgevaardigden in Oosten rijk heeft met algemeene stemmen het ontwerp der kieswet goedgekeurd. De Oostenrijksche regeering kan dus het hoofd rustig neerleggen en graaf Badeni mag trotsch zijn op zijn eerste overwinning van beteekenis die eenigszins de nederlaag ver zacht welke hem door de anti-semieten te Weenen is toegebracht. Met den dood van aartshertog Karl Lud- wig van Oostenrijk is herhaalde malen de vraag opgeworpen, hoe de opvolging in Oostenrijk thans zou zijn, want men weet, dat na den dood van kroonprins Rudolph op 30 Januari 1889, die uit zijn huwelijk met prinses Stephanie van België alleen een dochter heeft nagelaten, aartshertog Karl Ludwig de aangewezen opvolger was. Na diens overlijden zou, zeiden verschillende berichten, de opvolging overgaan op aarts hertog Franz Ferdinanddeze lijdt evenwel aan, zoo het heet, een ongeneeslijke ziekte, dus zou nu vooral aartshertog Otto de tweede zoon van Karl Ludwig veel kans hebben. Aartshertog Otto schijnt evenwel niet bijzonder beminnelijk van aard te zijn, of Russische kerk, de Iwerische Moeder Gods. Eiken Rus maakt het teeken des kruises bij deze kapel, die voortdurend van een dichten drom vromen omgeven is. Ook de Keizer zal bij dit Heiligdom afstappen en zijn eerbied bewijzen. Verder door deze poort komt men op het Roode Plein, dat aan de zuidzijde begrensd wordt door de Wasili-Blazjennikerk,een prachtig overblijfsel der oude Russische bouwkunst. In deze ka thedraal bevinden zich elf kleinere kerken, en 't geheel in een mengelmoes van de meest verschillende bouwtrantende koepels der torens zijn bont geverfd in groen, rood en geel. Deze kerk dateert uit 't jaar 1554, toen Iwan de Verschrikkelijke die bouwen liet ter herinnering aan de verovering van Kazan. Men vertelt, dat Iwan de kerk zoo schoon vond, dat hij den architect de oogen liet uitsteken, uit vrees dat de man elders een dergelijk kunstwerk zou maken. Ook Napoleon schijnt zooveel eerbied voor de eigenaardige pracht dezer kerk gehad te hebben, dat hij ze bij de verwoesting van Moskou gespaard heeft. Het was de eenige kerk die in haar geheel ongeschonden bleef. Vlak bij de kerk is een granieten schavot. liever, zooals een bericht uit Weenen zegt, «verheugt zich in de onverdeelde antipathie" en dientengevolge werd er gezegd, dat aartshertog Otto van de troonopvolging zou worden uitgesloten. Volgens een particulier bericht uit Weenen aan het Berliner Jageblatt, is er echter geen sprake van zulk een kwestie. Want, heet het, «de troonopvolging is door de pragmatieke sanctie geregeld." In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gisteren gehouden, is het rapport der commissie ingediend, waarin machtiging wordt gevraagd om eene vervolging in te stellen tegen generaal Ba- ratieri. De minister-president Di Rudini deelde mede, dat hij voorstellen betreffende administratieve hervormingen zal indienen. Hij verklaarde daarbij, dat dit ministerie niet opgebouwd is op een combinatie van partijen en dat het geen votum van ver trouwen heeft verlangd, maar voor de Kamer opgetreden is met wenschen welke zij zelve heeft goedgekeurd. Het ministerie heeft niets te wijzigen in zijn programma en niets prijs te geven van zijn oude overtuigingen. Het zal zonder eenige afwijking zijnen weg gaan, het welzijn des lands voor oogen houdend. In zake de oproerige beweging op Creta verneemt de Times uit Chania, dat de rust er niet meer verstoord is. De winkels blijven echter dicht. De consulaten zijn op gepropt met vluchtelingen. Er wordt een belangrijke versterking van de Turksche troepen verwacht uit Saloniki en Klein-Azië. Te Athene worden groote bijeenkomsten van Cretenzers gehouden. Een beroep van hunnentwege, herhaaldelijk op de Grieksche regeering gedaan, is echter totnogtoe vruch teloos gebleven. Woensdag is daarom op een vergadering besloten zelf te handelen en een inschrijving voor het koopen van wapenen te openen. Aan de groote mogend heden zullen verzoekschriften worden gericht. De Porte begint zich ongerust te maken over den ernst van den toestand. Er is nu We zijn nu juist voor de heilige Spaski poort, die ons op het Kreml brengt. Ieder een, geloovig of niet, die door deze poort gaat is verplicht het hoofd te ontblooten. Het gebeurt wel dat izwósjtsjik den vreem deling, die deze gewoonte niet kent, voor de poort laten staan, tot hij begrijpt dat hij zijn hoed moet afnemen, en dan verder rijden. Evenals het Roode Plein, waar ver schillende tribunes gebouwd worden, verkeert ook het Kremi in een ongenaakbaren toe stand overal balken en planken, van alle kanten weerklinkt hameren en timmeren waar maar plaats is, zijn tribunes gebouwd, die 't geheel erg ontsieren. Zoo is de be roemde groote klok haast heelemaal achter hooge tribunes verstopt. Voorbij het oude klooster der hemelvaart- nonnen en hel Nikolaj-paleis uit den tijd van Katharina II loopt men recht op den hoogsten toren van 't Kreml toe, den Iwan Weliki (langen Iwan). In dezen toren zijn 24 groote klokken, van respectabel gewicht, van 400 tot 500 poed. De grootste is de Oespénski-klok, met een gewicht van 6000 poed 97,280 KG. Alleen in de Paasch- nacht wordt deze klok geluid, haar stem sprake van een christen gouverneur te zenden, maar dit zou den staat van zaken niet veel verbeteren, zegt de correspondent der Times, omdat een Christen gouverneur op Creta altijd wordt gewantrouwd en tegengewerkt door de Turksche regeering, evenals een Turksch gouverneur wordt ver foeid en tegengewerkt door de Cretenzers, zoodat men met een verandering van een gouverneur niet verder komt. Volgens een particulier bericht, te Athene ontvangen, zijn in de buurt van Canea 3000 Christenen verschenen ter bescherming hunner geloofsgenooten. De begrafenis der slachtoffers heeft plaats gehad onder toezicht van de equipage van het Engelsche eskader. De familie heeft het niet gewaagd den stoet te volgen. De buitenlandsche consulaten zijn gevuld met vluchtelingen in het Britsche bevinden zich minstens honderd. De Atheensche correspondent van de Stan dard verzekert, dat een aantal Cretenzers, die verblijf houden in de hoofdstad van Griekenland, zich gereed maken, om naar Creta te vertrekken. De opstand in Matabelenland houdt ook in verband met hem die daar als de hand haver van het Engelsch gezag optreedt nog steeds de aandacht gespannen. In een draad- bericht uit Boeloewajo van 27 Mei wordt gemeld, dat de vereenigde kolonnes van Rhodes en Napier, te zamen ongeveer 800 man tellende, legeren aan de Congo. In eene toespraak aan de troepen heeft Rhodes gezegd dat hij hen in twee colonnes zou verdeelen om de Matabilen in de Matoppo- heuvelen terug te werpen. Zij konden dan geleidelijk daaruit verdreven worden. De Chartered Company is voornemens zeide hij op verschillende punten forten aan te leggen tot bescherming van de kolonisten Deze zouden hunne verliezen geheel vergoed krijgen. Hij dankte de mannen voor hunne diensten vooral de Hollanders. Wat op 't oogenblik door de Spaansche regeering nadrukkelijk wordt tegengespro- klinkt over heel Moskou. Zes uur voor de klok geluid wordt, moet men beginnen den slinger te zwaaien. Aan den voet van dezen toren staat nu de bekende groote klok, die nog 4000 pond zwaarder is dan de Oespénski-klok. De hoogte is 5.55 meter, en de middellijn 5.33 meter. De klok staat op een granieten voet stuk. De eigenlijke geschiedenis van het springen van deze klok wordt op ver- verschillende manieren verteld. Het uitge sprongen stuk staat ernaast en is iets hooger dan een man. Onder de regeering van Anna Iwanovna werd de klok gegoten en is toen waarschijnlijk op een niet zeer hooge houten stelling naast den toren gezet. Bij den brand van 4737 is de houten stelling gesprongen, en toen in den grond gezakt, tot men ze in 1836 weer uitgegraven heeft en op een granieten fondament geplaatst. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAWISCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1