Dagblad voor Schiedam en Omstreken, tweede blad. Bktreatt ^gofersfraaf 50. 1 19de Jaarg. Zondag 7 Juni 1896. No. 5510. Parijsche Kroniek. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. M0^onkr0n78^8ten Van detl Czaar t0 Moskou, welke hier zoo vurig in den geest en medegevierd, zijn op eene treurige wijze door een verschrikkelijke ramp ver- ga welke in de geheele wereld met ont steltenis vernomen werd en die op het ge moed van het jonge keizerpaar een onuit- wischbaren weemoedigen indruk moet achter sten. De ruim 2000 menschen bij de feestviering op het Chodynsky-veld bij het Petrofsky-paleis buiten Moskou gelegen dood gedrukt en vertrapt moeten aan den jeug digen Nicolaas U het onheil in herinnering gebracht hebben, waarbij hier even zoo onderden menschen doodgedrukt werden 'j een feest, in de eerste jaren der regeering van Lode wijk XVI en Marie Antionnette op de Place du Tröne, ter hunner eere, ge geven. Die toen, zoo door hun volk bijna vergoden koning en koningin waren ook lang door dit ongeluk te neer geslagen, daar 2lJ er een onheilspellend voorteeken voor hunne verdere regeering in meenden te zien, t welk zich helaas maar al te wreed ver wezenlijkte daar zij beiden op die zelfde Place toen, de la Revolution geheeten, hun dood vonden. En welken dood Dat een alleenheerscher over zoo veel verschillende rassen in twee werelddeelen verspreid, van af Polen tot Siberië en van Afghanistan tot aan de Noordpool gerust den schepter gaat voeren is r.iet aan te nemenen nu mogen de beschaafde volken van Europa, waarvan de meeste de zuivere dynastieke formule van het regeeren bij de gratie Gods door constitutioneele monarchien vervingen, bij die kroningsfeesten door zoo veel pracht en macht getroffen geweest zijn, toch moet de jeugdige Czaar al het gewicht van zulk eene uiterst zware positie druk kend gevoeld hebben, want zoude het een reus zelfs niet doen beven de geestelijke en wereldlijke macht over 120 millioen menschen op zich te nemen Er is dan cok in de ge schiedenis moeielijk een tweede voorbeeld te vinden dat een autocraat van acht-en- twintig jaren oud, ooit zulk eene verant woordelijkheid gedurende vele jaren droeg. Rusland heeft in de laatste tien jaren zijn plaats als de grootste mogendheid van Europa met tact en beleid gehandhaafd, ja zelfs versterkt, en een ieder zal begrijpen dat Frankrijk met zulk een indrukwekkenden bondgenoot zeer ingenomen is en het mini- steri—Méline heeft niet gemankeerd dit in alles te doen blijken. De hervatting der parlementaire werk zaamheden sedert eenige dagen aangevangen, heeft nog weinig stof tot debat gegeven, doch de onvermijdelijke interpellatien zullen nog deze week beginnen. De heer Bourgeois, schijnt zich aan het hoofd der oppositie te zullen stellen en zal zeker alles doen om het der regeering moeielijk te maken. Intusschen gaat Frankrijk Madagascar annexeeren en het wetsontwerp binnenkort aan de goed keuring der kamer onderworpen worden. De Fransche republiek wordt dus feitelijk met de vorstelijke macht begiftigd door de Koningin Ranavalo tot haar agent te be noemen. Met deze annexatie heeft de Minister Hanotaux de oude tractaten tusschen Mada gascar en de andere mogendheden bestaande, willen doen verdwijnen en de Kamers zullen hem hierin zeker gaarne volgen. Ook heeft de minister Rambaud een einde gemaakt aan den ergerlijken toestand, dat er twaalf bisschoppelijke zetels in Frankrijk onbezet waren, en vier aartsbisschoppen voor Toulouse, Tours, Avignon en Auch, benoemd evenals de bisschoppen aange wezen voorLaval, Chartres, Nantes,, Nimes, Amiens, Evreux, Nice en Anger. De nieuw benoemde bisschop van Nice, Mgr. Chapon, zoon van een gedistingueerd officier, was de secretaris van Mgr. Dupanloup. Den 24sten Mei was het vijf-en-twintig jaren geleden dat de gijzelaars der Parijsche Commune met den Aartsbisschop Mgr. Darboy en de heer Boujeau aan hun hoofd in de Roquette werden doodgeschoten. Dinsdag werd er in de Notre Dame ter herinnering dezer martelaren voor de goede zaak een plechtig Requiem gevierd, door den Kardi naal-Aartsbisschop Mgr. Richard gepresi deerd. De groote kerk was goed gevuld en alles liep in de beste orde af. Wij zijn hier thans in het volle saison waarbij de wedrennen op verschillend ge bied een groote plaats innemen. Bijna te gelijk met een wedloop van automobiel rijtuigen had ook de wegwedstrijd voor wiel rijders BordeauxParijs plaats, waarbij de Engelschman Linton en de Franschman Rivierre bijna te gelijk aankwamen, na de 591 kilometers in 21 uren en eenige minuten te hebben afgelegd. Bij dezen wedstrijd onderscheidde zich ook op bizondere wijze een Nederlander, de heer Cordang, uit Maastricht, die deze langen tocht in 23 uren aflegde en no. 5 aankwam. De Velo, het meest bekende wielrijdersblad van Parijs, zegt aangaande onze landgenoot, die de laatste 300 kilometers zonder entraineurs, dus geheel alleen aflegden, dat hij daarmede getoond heeft een echte kraan te zijn en zeker nummer een zoude zijn aangekomen, indien zijn mededingers, die hem twee uren voor waren, zonder de zoo noodige entrai neurs, den tocht hadden moeten maken. Wie echter ons Vaderland hier in de Wielrijders-sport een naam gegeven heeft welke het nooit bereikte, is zeker de zoo beroemde Jaap Eden. Die vliegende Hol lander op het rijwiel, die na zijn eerste neerlaag tegen Jacquelin, de groote favoriet der Franschen, niets dan overwinningen ge kend heeft en Zondag den Sisten Mei de tprix du brassartin een prachtige en veel bewogen strijd op het Vèlodrome de la Seine, aan den zoo geduchte Jacquelin ontnam. De winner »dw brassart", een wit zijden band met geborduurde gouden bloe men, welke hij aan zijn rechterarm draagt, ontvangt tot einde October een rente van twintig francs per dag tot zoolang echter, dat een ander hem van deze rechten komt berooven door hem, zooals in elke match, tweemaal op de baan van 2000 meters te verslaan. De winnaar heeft recht in ieder geval drie weken van zijn overwinning te genieten doch moet dan elke uitda ging aannemen, mits de tegenpartij fr. 400 deponeert, welke aan den winner komen. Toen Jaap Eden Zondag de eerste 2000 meters won en Jacquelin bij de tweede tour nummer éen aankwam, werd een derde tour noodzakelijk. Deze werd in de grootste spanning door de duizenden toeschouwers gevolgd, doch de talrijk opgekomen Hol landers smaakten spoedig de vreugde hun landgenoot te zien zegevieren en toen de vaderlandsche driekleur ter eere van den overwinnaar in top geheschen werd, en fier in de vroolijke zon vladderde, was dit een heerlijk oogenblik voor ons nationaal gevoel, dat in den vreemde zich altijd zoo veel sterker doet gelden. Jacquelin bond toon zeer ridderlijk zelf de brassartom Jaap's arm, die daarmede, zeker niet weinig gelukkig, de baan nog eens afreed. Zaterdag en Zondag aanstaande wordt het Bloemenfeest in het Bois de Boulogne gevierd, Zondag de groote steeple-chase te Auteuil, terwijl Zondag den 14de met i>le grand prix de Paris" deze lange reeks van vermakelijkheden schitterend zal worden gesloten. Fidélius. Parijs, 23 Mei5 Juni 1896. De generaal-majoor Deijkerhoff, voormalig civiel- en militair Gouverneur van Atjeh, is, naar het Haagsche Dagbl. meldt, gisteren voormiddag door den minister van koloniën ontvangen en heeft met den minister een onderhoud gehad, dat omstreeks drie uren heeft geduurd. De penningmeester van het hoofdcomitè der vereeniging van het Roode Kruis, mr. D. Polak Daniels, bericht dat bij hem de volgende bijdragen zijn ontvangen van het Comité van het Roode Kruis »Meppel" f 100 van het Vrouwen-Comité vSchiedam" f 300, van het Mannen-Comité vSchiedam" f 300. Een totaal van 700. Onlangs werd door de A. R. Ct. mede gedeeld, dat iemand, na een twintigjarig verblijf in het buitenland, hier te lande teruggekeerd, aan zijn militaire verplichtin gen op gevoelige wijze werd herinnerd. Hem werd toegestaan, voor den duur van zijn niet vervulden dienst als vrijwilliger een plaatsvervanger te stellen, doch hij moest als achtergebleven loteling op 38-jari- gen leeftijd zelfs als miliciën in dienst treden Nu hij eenigen tijd persoonlijk als miliciën heeft gediend, is hem thans vergund, ook dezen dienst verder door een plaatsvervan ger te doen vervullen. Bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage zullen de miliciens-grootver lofgangers der lichting 1892 en 1893 van 1 tot 17 September a.s. voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst worden opgeroepen. Bedoelde miliciens zullen alsdan in de behandeling van het geweer M/95 moeten worden geoefend. Het vermiste vorstelijk lijk. Volgens de N. Amsterd., beweren de dagbladen te Padua, dat een schilder weet, waar het echte graf van den prins is, en een vrouw moet verklaard hebben, een man te kennen, die weet, waar het stoffelijk overschot van prins Willem George Frede- rik kan gevonden worden. Door het Hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Timmerliedenbond is, ingevolge besluit der jongste jaarvergadering, een oproeping gericht tot alle vakbonden en verdere vak-organisaties in Nederland, waarin opgewekt wordt tot deelname aan een groote meeting, bijv. te 's-Gravenhage te houden. Het doel daarvan is»in naam van alle Nederlandsche arbeiders de Regeering door een ernstige en grootsche manifestatie te bewijzen, dat bij alle verschil van gevoelen alle arbeiders zonder onderscheid de pension- neering van werklieden door den Staat be schouwen, als een daad van recht, als een daad van billijkheid." Ned. R. K. Volksbond. De zevende algemeene vergadering van den Centralen Raad zal plaats hebben op Zondag 21 Juni in het Bondsgebouw te 's-Gravenhage. Op de agenda komen bijna alleen punten voor betreffende wijzigingen in het regle ment, hoofdzakelijk betreffende de vergoeding van reis- en verblijfkosten van de afge vaardigden en bestuurders. Onder de andere punten behoort ook een voorstel van de afdeeling Amsterdam, luidende »De Centrale raad spreke den wensch suit, dat de Afdeelingen van den Bond zich vin verbinding stellen met de plaatselijke t Katholieke Kiesvereenigingen, zoo deze vbestaan, of, zoo die niet bestaan, dezelve vin eigen boezem oprichten." In de toelichting wordt o. a. gezegd »De uitbreiding van het kiesrecht staat voor de deurmoeten wij wachtten tot de meesten onzer zijn ingelijfd bij de zooge naamde neutraleofliberale kiesvereenigingen? Moeten wij wachten tot het te laat is Moet het gaan met ons kiesrecht als met de oprichting van katholieke bladen Moe ten wij nalezen als de oogst is afgeloopen Of wordt het niet hoog tijd de handen aan den ploeg te slaan? Wij meenen, dat de tijd daar is, dat wij ons moeten organisee- ren, dat wij ons moeten voorbereiden, opdat wij niet worden overrompeld, wanneer de nieuwe kieswet wordt afgekondigd". De bewoners van oud-Nieuwer-Amstel, inzonderheid die der beide Amsteloevers en aangrenzende straten, hoopte, zoolang zij NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1