Jarij een vereeniging vormt, welk niet in het volle licht treedt, nu achtte ook hij haar een gevaar voor den goeden gang van zaken. Hij verklaarde, geen afzonderlijke wet tegen de vrijmetselarij te zullen indienen, maar wanneer zulks noodig was, zou hij met alle kracht tegen haar optreden, evenals tegen elke geheime vereeniging. Heden (Maandag) zal in de Kamer over deze woorden van den minister-president een interpellatie worden gehouden. Volgens een Reuter-telegram uit Rome is de bekende oud-afgevaardigde De Felice wederom gekozen tot afgevaardigde van Rome, met 568 tegen 512 stemmen. De Engelschen maken in Soedan geen buitengewoon groote vorderingen, maar zij vorderen toch. En niet tevreden met het aantal troepen dat in Egypte zelf aanwezig was, heeft de regeering een aantal man schappen uit Indië doen komen, die thans te Soeakim staan. Daar bevinden zich tegen woordig. 3723 soldaten, voorzien van 821 paarden en 168 muilezels en in het bezit van proviand voor den tijd van drie maan den. Eerstdaags wordt ook daar artillerie verwacht. Men heeft aldus in Soeakin louter eene Engelsche bezitting. Want; tus- schen al die manschappen telt het eene Egyptische bataillon hetwelk zich nog in de Stad bevindt, niet mede. De Sirdar heeft zijn hoofdkwartier gevestigd te Okmeh, vier mijlen ten noorden van Akasheh, tegen welke plaats volgens een bericht in de Globe van Zondag thans werd opgerukt. Daaromtrent meldt nader een Reuter-tele gram uit Askaheh van 7 Juni. De Soeda- neesche troepen van het Egyptische leger hebben den ganschen nacht gemarcheerd. Te Firket hebben zij heden morgen om vjjf uur de Derwisschen aangevallen. De vijand werd met zware verliezen totaal verslagen. De Egyptische troepen hadden onbeduidende verliezen. In zake de bekende gebeurtenissen in Transvaal wordt in dato 5 dezer uit Pre toria gemeld. De Uitvoerende Raad heeft na een langdurige beraadslaging besloten, de beslissing over het al of niet vrijlaten van de vier gevangenen tot Donderdag uit te stellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Juni 1896. Tot aanvulling vanhetgeen wij in ons num mer van Zondag omtrent het jubilee van den heer Julius Egener meldden, kunnen wij nog mededeelen, dat de prachtige drinkhoorn daarbij vermeld, hem door den majoor-com mandant der dd. Schutterij namens de of'fi- cieren werd vereerd. Dat de zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk al hier, steeds in beterschap toeneemt, bewijst het feit, hij Zondag-ochtend ten 8£ ure aan het hoogaltaar der kerk het H. Misoffer voor zijne gemeente heeft kunnen opdragen. De Nieuwe Nederlandsche Bootwerkers- bond" blijkt zich ook al met het lot onzer brandersknechts te gaan bemoeien. Van zijnentwege waren de brandersknecht op geroepen tot eene openbare vergadering, Zondag-avond in het café Geerards aan de Hoofdstraat alhier te houden. Werkelijk hadden eenige brandersknecht aan die op roeping gevolg gegeven, zoodat althans deze vergadering kon doorgaan, al werd ook het onvermijdelijk prinsenkwartiertje voor deze vergadering, die tegen 7 ure 's avonds pre cies was aangekondigd, wel wat erg lang gerekt. Nadat de vergadering door een commis saris van den N.N. B.B. geopend was, deelde hij mede, dat de bootwerker De Jong ver hinderd was te komen, doch De Heer in zijne plaats als spreker zou optreden. Daar op begon De Heer, na allereerst zijn afkeer over het misbruik van sterken drank te hebben uitgesproken, den toestand in de branderijen te bespreken, om tot de con clusie te komen dat die onhoudbaar was. Spr. betoogde o. a., dat er te veel vreemde werkkrachten in de branderijen zijn die voor een borrel werken, en er te weinig vaste werklieden zijn, dat de vpercenten" die de werkman geniet in geen verhouding staan tot die welke door den patroon wor den genoten, en besprak ook de vermen ging van gist in betrekking tot de volks gezondheid. Van een en ander gaf hij den patroons de schuld die den onderhoorigen maar altijd hun plichten voorhouden, maar de rechten voor zich-zelven behouden. Maar de werklieden hebben ook rechten daarom spoorde hij zijn, gehoor aan, lid te worden van den N.N.B.B. en hier een onderaf deeling te stichten, die dan zoowel moreel als financieel door den Bond zou gesteund worden. Hij wees zijn gehoor op het feit door een fotografie in het Bootwerkers gebouw in herinnering gebracht, dat tijdens de jongste werkstaking een patroon zelf een boot ging lossengingen de branders knechts staken, dan konden zij ook eens zien hoe die heeren zelf 's nachts 2 ure gingen pompen en gistscheppen met het zweet op het hoofd. Door eendrachtige samenwerking kon er verbetering gebracht worden in den toestand der brandersknechts, wier dagtaak en nachtarbeid te lang is in evenredigheid met het genoten loon. In antwoord op het betoog van De Heer werd door een lid van de afdeeiing Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond, den houtbewerker J. N. Elgers, betoogd, dat er geen verband tusschen bootwerkers en bran dersknechts bestaatde oprichting van de bedoelde onderafdeeling van de N.N.B.B. achtte hij vrij wel overbodigwaar er hier afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond, Patrimonium en het Alg. Ned. Werklieden verbond (de eerste met hare onderafdee ling brandersknechts) bestaan, die meer malen gecombineerd werken en de belan gen ook der brandersknechts behartigen. Deze opmerking gaf den inleider De Heer aanleiding tot een vrij scherpen uitval tegen de drie bedoelde werklieden-vereeni- gingen, in het bijzonder ook tegen De Rot, lid der afdeeiing Rotterdam van het Alg. Alg. Ned. Werkliedenverbond, wegens hunne houding tijdens de werkstaking te Rotter dam. Ook de geestelijken, die volgens De Heer slechts in dienst van het kapitaal werkzaam zijn, werden niet ongemoeid gelaten, wat den debatter Elgers aan leiding gaf op te merken, dat het niet aanging deze openbare vergadering te maken tot het tooneel van een religiestrijd. Nog werd het woord gevoerd door Van der Gaag, lid der afdeeiing Schiedam van het Ned. Werkliedenverbond, in antwoord op hetgeen De Heer van het Werklieden verbond had gezegddeze spreker was over 't geheel moeilijk te verstaan. Hiermede liep het debat ten einde. Hoe wel er een vrij groot publiek was, bleek toch niemand geneigd tot den N.N. B.B. toe te treden evenmin als eenige lust werd betoond, hier een onder-afdeeling «an dien Bond te stichten, zoodat hieromtrent het betoog van De Heer, die zich over 't algemeen op ver gaand, minder nette wijze uitliet, geheel vruchteloos is gebleven. De tweede feestavond der afdeeiing Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond had niet minder dan de eerste een zeer groot puliek in de zaal der Officieren-Vereeniging te zamen gebracht, waaronder ook ditmaal verscheidene heeren donateurs met dames werden opgemerkt. De president, de heer C. Willeman, de vergadering openend, richtte een woord van welkom tot de afgevaardigden der afdee lingen Rotterdam en Den Haag, inzonderheid tot den geachten voorzitter der afdeeiing Rotterdam, tevens vice-president van het Centraal Bestuur, den heer Van Rijswijk, en tot de donateurs en donatricen, die in zoo groot getal waren opgekomen. Hij was de tolk van het bestuur als hij hun dank be tuigde voor hetgeen zij tot heden voor den Volksbond hadden gedaan, die de groote zaak voorstaat van vrede en liefde te stich ten tusschen de verschillende standen. Verder richtte spr. een woord van welkom tot de leden der Bondsafdeeling op dit haar vierde jaarfeest, den wensch uitsprekend, dat dit feest hun ten spoorslag zou zijn om in liefde en vrede aan de groote zaak van den Volksbond té blijven voortwerken. Daartoe riep hij vooral de hulp der vrouwen in. Hieraan verbond spr. een waarschuwing om niet te luisteren naar de stem van hen die ook hier een strijd in 't leven zouden willen roepenhij had daarbij 't oog op de vergadering in zake het brandersvak, welke dezer, avond alhier zou worden gehouden. Ten slotte spoorde de president allen aan zich te abonneeren op het blad De Volks- banier, omdat zij daardoor in de eerste plaats steunen de katholieke pers en ten tweede hun eigen Volksbond. Het bestuur stelde zich beschikbaar voor het aannemen van abonnementen. Na allen veel genoegen te hebben toegewenscht, eindigde de presi dent met den wensch dat het boompje van den Volksbond zou opgroeien tot een grooten boom, waarvan zij de vruchten zouden pluk ken, zoowel voor hen-zelven als voor hunne huisgezinnen. Nadat het daverend applaus dat de toe spraak van den president als bezegelde, was verstomd, nam de feestviering een aanvang Hetzelfde program werd blijkbaar tot aller genoegen uitgevoerd, dat voor den vorigen feestavond was samengesteld, zoodat wij na ons verslag van de vorige week, ook met 't oog op onze beperkte plaatsruimte daaromtrent in geen nadere bijzonderheden zullen treden. Met genoegen bezichtigden wij heden ten huize van den heer A. M. Schoof, mr. boek binder aan de Appelmarkt alhier, een ge schenk bestemd voor de loterij tentoonstelling ter gelegenheid van het Gouden Jubilee der Eerw. Zusters Dominicanessen alhier te houden. Dit geschenk bestaat uitlo een boek- doos in den vorm van een muziekalbum die door het openslaan eener klep tevens als lezenaar kan dienst doen Deze boekdoos vervat in fraaien Engelsch linnen band met de woorden muziekalbum en het attribuut der muziek versierd 2o uit een zwart lederen muzieklezenaar mede met attribuut versierd. Beide voorwerpen bewijzen zoowel door goede opvatting als degelijke constructie den vervaardiger alle eer, en zullen zeker voor menigeen een zeer gewenschte prijs zijn bij de aanstaande tentoonstelling te behalen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 126 schepen, waarvan 5 zeilschepen; hiervan waren be stemd voor Rotterdam 125, voor Maas sluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 118 schepen, waarvan 17 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 111. Toen het vorige jaar te Pernis bij storm en hoogen vloed een gat in den uiterdijk sloeg, werd direct besloten, die plaats niet alleen te versterken, maar belangrijk op te hoogen. Het blijkt thans, dat de planken voor de beschoeiing gebruikt, niet diep genoeg in den bodem zijn geslagen, althans tegen den druk van den daarachter gelegen grond niet bestand zijn. De beschoeiing is geheel naar buiten gebogen, en staat hoepelrond, en is het zeer de vraag of die plaats de kracht van storm en vloed zal kunnen weerstaan. Per s. s. Lawoe vertrokken Zaterdag 162 man onderofficieren, korporaals en manschap der koloniale troepen naar Indië, onder bevel van kapitein jhr. Schmidt auf Alten- stadt en den len luitenant Brutel de la Rivière. Aan het station te Rotterdam bevonden zich h.h. officieren van het korps Koninklijke scherpschutters, de kapitein plaatselijke adjudant en het muziekkorps der scherpschutters. Toen de trein binnenreed, speelde het korps de volksliederen. In 4 bootjes gingen de manschappen, in 2 bootjes de onder officieren en genoemd korps met het muziek korps uit Harderwijk, naar de Lawoe. Ook thans weder waren op de kaden e° op de brug een massa nieuwsgierigen, die den meerendeels zeer vroolijken kolonialen hartelijke hoera's ten afscheidsgroet brachten. Onder de varkens van J. Kool in d® Dorpsstraat te Overschie, is door den districts veearts vlekziekte geconstateerd. Twee aangetaste varkens zijn gestorven, waarna zij Zaterdag-ochtend verbrand werden. Grensuitbreiding van Delft Door de Vrijenbansche Commissie van onderzoek in zake de nieuwe grensregeling is een manifest tot de Delftsche kiezers gericht, waarin met cijfers betoogd wordt, dat eene aanneming van het voorstel aan Delft per jaar pl. m. f11,555 zou kosten. Bij annexatie toch zou Delft aan inkom sten ontvangen pl. m. f9195 (hieronder begrepen 50 pCt. verhooging van de tegen woordige inkomsten) terwijl de onvermijde lijke uitgaven f17,750 per jaar bedragen, een verschil dus van f8555. Op dit oogenblik trekt Delft van de om liggende gemeenten f3000 voor onderwijs, gas en duinwater, zoodat het werkelijk verschil het hierboven genoemde cijfer be loopt. Onder dit cijfer zijn niet begrepen de uitgaven voor aanleg van straten, riolen, brandkranen enz., noch met de verplichte restitutie der kosten van gas- en waterleiding Voor verfraaïng en evenmin voor armenzorg is iets uitgetrokken. De oudste ingezetene van Vlaardingen, Krijntje Verheij, wed. van Th. Van den Geer, is in den ouderdom van 97£ jaar overleden. Te Hoek-van-Holland is het lijk opgevischt van den dezer dagen verdronken zalmvisscher H. de Hooy. Het werd te Maassluis ter aarde besteld. BINNENLAND. Be minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Ged. Staten der provinciën een schrijven doen toekomen, waarbij hij mededeelt dat, nu bij de wet van 16 April jl. Staatsblad no. 72) tot regeling der per- soneele belasting eene zekere spelling van plaatsnamen is aangenomen, dat hem wen- schelijk schijnt, dat die algemeen worde gevolgd. De Vereeniging van Stoomvaartbelangen heeft zich met een adres tot den Minister van Waterstaat Handel en nijverheid ge richt, ten einde eene betere regeling van den tijd van opening en sluiting van ver schillende spoorwegbruggen, o. a. die over de Schiedamsche en Befltshavensche Schie bij Schiedam, te verkrijgen. Men meldt ons uit Den Haag Zondag-middag trad de geestelijke advi seur uwer afdeeiing van den Ned. R. K. Volksbond, de weleerw. heer A. G. van den Berg, in de Haagsche afdeeiing op met een van fijne opmerkings-gave en groote zeggingskracht getuigen de rede over het huisgezin. Spr. trok te velde tegen de onberaden huwelijken en tegen de uit huizigheid en wees met kracht op den plicht der ouders hun kinderen een Christelijke Opvoeding te geven. Voorts valt mede te deelen, dat de Har monie op het festival te Naaldwijk een trombone (ter waarde van f50) en een herinneringsmedaille verwierf en dat de pas opgerichte Grondwerkersvereeniging voor nemens is bij voldoende toetreding van leden, een eigen aardappelenland te exploi- teeren. Te Leeuwarden ligt ter teekening een adres aan de Koningin-Regentes, inhou dende het verzoek, Haren persoonlijken invloed bij de Duitsche Regeering te willen gebruiken, om de Duitsche grenzen voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2