aan hun oude vorstengeslachten niet ver liezen I" Uit Odessa verneemt de limes, dat de Russische regeering voortgaat met het in schepen van een groote hoeveelheid troepen en oorlogsvoorraad, alsook tal van zieken verpleegsters naar Oost-Azië. De toestand in Turkije blijkt bij voort during nog steeds zeer critiek te zijn. Vol gens bericht aan de Daily News neemt de onrust in Constantinopel toe door het in hechtenis nemen van vele Turken en Ar meniërs en door de telkens gaande geruch ten van samenzweringen waarom de Pa trouilles in de binnenstad en de buitensteden aanzienlijk versterkt zijn. Ook op Greta blijft de toestand zeer bedenkelijk en schijnt de spanning eer toe dan at te nemen. Te Boekolies is een ern stig gevecht geleverd door Turken en op standelingen, De Christenen behielden de overhand en vermeesterden 4 kanonnen en 200 geweren. Aan beide zijden werden verscheidene personen gedood. In zake het nemen van een voorschot uit de reserve der schuldkas van Egypte ter bestrijding der kosten van de expeditie naar Dongola, heeft de gemengde rechtbank te Cairo eergisteren uitspraak gedaan. Het vonnis is, zooals verwacht werd, uitgevallen in het voordeel der kas, d. w. z. tegen de Egyptische regeering en de vier commis sarissen Money, Richthoeten, Morana en Zoeketki. Zij worden buiten het geding gesteld, doch de Egyptische regeering wordt veroordeeld om L. Eg. 350.000 aan de schuldkas te betalen. De rechtbank verklaart het geven van een voorschot uit het reser vefonds van de schuldkas ten behoeve van de Nijl-expeditie, een schending van de bestaande reglementen, en veroordeelt de Egyptische regeering tot terugbetaling van het geheele bedrag met 5 pet. rente en in de kosten van het geding. De Engelschen, die in den laatsten tijd zulk een afloop wel voorzagen, hebben ver leden week juist den laatsten termijn van het voorschot, zijnde L. E. 150.000 nog gauw laten uitbetalen en kunnen dus met de expeditie rustig voortgaan: de Egyp- tischen regeering zal onder Britsche leiding verder de geduldige felluhs wel voor de betaling laten zorgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Juni 1896. Aan heeren leden van den Gemeenteraad is kennisgegeven, dat behalve de reeds vroe ger medegedeelde, o. a. de volgende stukken ten Raadhuize ter inzage zijn gelegd, om in de eerstvolgende zitting van den Raad, te houden op Dinsdag 16 Juni a. s. te wor den behandeld. lo, Voorstel van B. en W. op het adres van H. Gabel om afstand van grond aan de Warande. 2o. Voorstel van |B. en W. tot aankoop van grond aan de Dirkjemeesterstraat, eigendom van J. Pinster. 3o. Voorstel van B. en W. met betrek king tot en in verband met de door regenten van het St. Jacobs-Gasthuis ingediend sup- plet.-begrooting dier instelling voor 1896. 4o. Voorstel van B. en W. op het adres van Directeuren der Stearine kaarsenfabriek »Apollo" houdende bezwaren tegen den aanslag dier naamlooze vennootschap in de pi. dir. belasting dienst 1896. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de personen van C. de L., meesterknecht, en P. v. zich noemende ketelbaas, beiden werkzaam in de branderij van den heer T, M. Zoetmulder nabij de Buitenhaven alhier, naar aanleiding van het feit, dat P. v. D. in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag tusschen twee ure en half drie door de commiezen is aangehouden, toen hij uit genoemde branderij kwam met twee emmers moutwijn. Nadat de heer Zoetmulder van dezen diefstal bij de politie aangifte had gedaan, hebben bedoelde personen zich daaraan schuldig verklaard. Heden-ochtend 7%. ure is door de politie op heeterdaad betrapt de persoon van J. B., die uit een bakkerswagen van den heer J, H. Zoetmulder, staande aan de Lange Haven, een brood stal. Het blijkt, dat de mazelen te dezer stede in vrij hevige mate heerschen. Sinds Vrijdag 11. zijn 20 gevallen aangegeven. Behalve vele kinderen werd ook een persoon van meer gevorderden leeftijd door de ziekte aangetast. Heden (Dinsdag) en morgen (Woensdag) wordt op het Doeleplein alhier een Rijks keuring van paarden gehouden. Heden ochtend waren er 93 paarden aangevoerd, waarvan slechts 5 geschikt werden bevon den, nl. 1 voor batterijpaard en 4 voor trekpaarden. In het gebouw der Offlcieren-Vereeniging alhier zal den 28n Juni aanst., op verzoek van de gymnastiek- en schermvereeniging »01ympia", een turndag worden gehouden. Er zullen uitgevoerd worden door alle turnersde staafoefeningen, samengesteld voor het turnfeest te Groningen, te houden in Juli aanst. Verder zal iedere meewerkende vereeni- ging naar verkiezing een serie vrije of staaf oefeningen, of een oefeningreeks aan rek, brug, paard enz ten beste geven. De bedoeling is, dat deze turndag zal worden een propagandadag voor de gym nastiek te dezer stede. Daartoe hebben reeds een vrij groot aantal vereenigingen hunne medewerking beloofd. Door den Raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten te Rotterdam is een adres gericht aan de Tweede Kamer, om het nieuwe gerechtsgebouw niet te doen bouwen aan den Noordsingel, als zijnde daar te ver verwijderd van de rivierzijde der stad en van het centrum. Het tijdverlies door den grooten afstand van den Noordsingel zal meermalen bij het ontbieden van getuigen e. a. uit de dorpen op de Zuid-Hollandschen eilanden van storen- den invloed zijn op den goeden gang van zaken. Door bovengenoemden Raad wordt in overweging gegeven het nieuwe gerechts gebouw te verplaatsen naar de voormalige marinewerf, naar een terrein in de Boom pjes of naar een terrein aan den Schiedam- schen dijk, eigendom van het R.-K. arm bestuur, welke terreinen veel gunstiger gelegen zijn voor een rechtbank in een havenstad. Door de „vrijmannen", werkzaam bij de graanfactors te Rotterdam, is een vereeniging opgericht, afgezonderd van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkers-Bond. In een Zondag te Rotterdam gehouden vergadering van schippers, geleid door een lid van het bestuur der N. N. B. B., werd de maatschappelijke toestand der schippers met al zijne gebreken duidelijk in het licht gesteld en het nut betoogd van de oprich ting van een centrale vrachtbeurs, waar elke schipper vracht kan bekomen, opdat elke onderkruiping ophoude. Dat doel be oogt de Nieuwe Schippersvereeniging, waar toe alle aanwezigen werden uitgenoodigd toe te treden en zich alzoo aan te sluiten bij het 200-tal schippers, dat reeds tot de vereeniging was toegetreden. Bijna alle aanwezigen lieten zich inschrijven en be taalden de eerste contributie. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat het plan om te Rotterdam een arbeidsraad in het leven te roepen, waarin zitting zullen nemen reeders, cargadoors, stuwadoors en werklieden (bootwerkers van beroep). Aan dezen arbeidsraad zal toegevoegd worden eene commissie van arbiters en het doel zal zijn bij het ontstaan van geschillen in hoogste ressort uitspraak te doen. Na een dienstvervulling van 23 jaren is aan den heer C. De Zeeuw met 1 Augustus a. s. eervol ontslag verleend als ontvanger der gemeente Roon. De Raad heeft het voornemen, in deze vacature te voorzien door de benoeming van een ontvanger, die tevens lust en geschikt heid bezit, om als ambtenaar ter secretarie werkzaam te zijn. Men meldt aan de N. R. Ct. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni- ging »Nederland en Oranje" te Rijsoord is aan den Raad der gemeente Riddderkerk een adres toegezonden, waarin zij verzoekt, dat de Raad door een wettelijke verordening »de schending van den heiligen dag des Heeren zal stuiten en rustige burgers hun meest begeerde rust niet zal or.trooven." De schending van den Zondag bestaat hierin, dat op verschillende Zondagen de woonplaats van arrestanten door vreemdelingen wordt gexploiteerd tot het doen houden van op tochten met vaandels en van wedrennen, ter voet of per wiel". Alle aandacht ver dient alinea 6 van dit adres, hetwelk aldus luidt»dat mitsdien de burgerij van Rijsoord zelve naar maatregelen zou uitzien ter wering dier tergende verzaking van de wet des Heeren." Dat men dit met allen ernst meende, liet men Zondag blijken. Ruim 30 Rotterdamsche dames en heeren kwamen rustig en bedaard op hunne fietsen aanrij den. Een jongeling, die met zijn vriend juist uit de Gereformeerde kerk huiswaarts keerde, belette door zijne armen in de zijde te houden den verderen doortocht. Doch, dat was niets bij hetgeen den wielrijders verder op hun tocht overkwam. Dicht bij Rijsoord reed een hunner bij ongeluk tegen den arm van een daar wan delend persoon, die zich nu eenmaal in het hoofd gezet had, niet te wijken. De man geeft den fietsrijder een duw, deze springt van zijn rijwiel en geeft den man van alinea 6 een oorvijg. Hieruit ontstond tusschen de wielrijders en dat deel der Rijsoordsche burgerij, hetwelk den Zondag wil heiligen, eene formeele vechtpartij, waarbij een paar wielrijders in de sloot werden geworpen en hunne fietsen op deerlijke wijze be schadigd. Zondagmiddag te half drie heeft de Berg- sche Pias opnieuw een offer geëischt. De heer Zom, wonende Feyenoordstraat te Rot terdam, was met zijn 15-jarigen knecht op den Plas aan het spelevaren, toen, ter hoogte van het groepje eilandjes nabij de kerk, de knecht, staande, zich te veel aan een zijde van de roeiboot begaf, waardoor hij het evenwicht verloor, te water viel en oogen- blikkelijk in de diepte verdween. Niemand was getuige van dit ongeluk dan de heer Zom, die luidkeels om hulp riep en daarna, waarschijnlijk door schrik versuft, een kwar tier ver terugroeide naar de plaats van af vaart, in plaats van aan den wal in de onmiddellijke nabijheid hulp te zoeken. Alle pogingen om den drenkeling, zekeren J. Van R., uit de Diergaardelaan te Rotter dam, uit het water te krijgen door middel van dreggen, haken en vischwant, bleven tot heden vruchteloos. (R. N.) Zooals reeds gemeld is, zullen op 16 Juni a. s. een groot aantal Engelsche bakkers een bezoek komen brengen aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Door de directie der fabriek met het fan farecorps worden zij te Rotterdam opge wacht, waarna per stoomboot de reis naar Delft wordt voortgezetdaar gaat men van af de Rotterdamsche brug in optocht be geleid door de muziek alsmede door de vaandels van de verschillende atdeelingen der fabriek, door de stad naar de fabriek. Op het programma komen verder muziek uitvoeringen, dinés enz. voor. Te Vlaardingen is aanbesteed het verrich ten van baggerwerk in en het onderhoud van de Haven aldaar, gedurende 1896 en 1897. Ingeschreven werd doorBast. De Waardt, te Nieuwenhoorn, voor f 4999 zon der onderhoud: Dirk Cout Bons, te Slie- drecht, voor f 6500 uitbaggeren en onder houd. Dirk Visser, te Sliedrecht, Voor f 2700 uitbaggeren, f5871 uitbaggeren en onder houd. Het uitbaggeren is gegund aan Dirk Visser voor 12700, het onderhoud is niet gegund. BINNENLAND. Het voornemen bestaat een commissie van deskundigen te benoemen met het doel den minister van waterstaat van advies te dienen in zake de verbouwing van de Gra- venzaal waarin thans het gerechtshof in Den Haag gevestigd is. Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer bij het begrootingsdebat beslist, dat deze aangelegenheid niet onder het beheer van het ministerie van binnenlandsche zaken, doch onder dat van waterstaat behoorde gebracht te worden. Bij het Ministerie van Waterstaat zijn plannen in voorbereiding tot vervanging der steenen Maasbrug bij Maasstricht door een ijzeren. Naar men ons uit Den Haag meldt, wordt aldaar geloofd, dat de Tweede Kamer den 26en Juni op reces zal gaan. Naar het Dagblad verneemt, is de ge zondheidstoestand van het lid der Tweede Kamer, mr. J. Pl Tak van Poortvliet, van dien aard, dat zijn terugkomst uit Baden Baden nog in den eersten tijd niet kan worden tegemoet gezien, zoodat 't vrij ze ker is dat hij de behandeling van het kies recht-ontwerp niet meer zal bijwonen. Het heeft Z. M. den Keizer van Rusland behaagt, den heer baron Du Tour van Bel- linchave, buitengewoon afgezant van II. M. de Regentes bij de kroningsfeesten te Moskou, te begiftigen met het grootkruis van de Alexander Newsky-orde, terwijl aan den heer baron Taets van Amerongen geschon ken werd het grootkruis der St. Anna-orde. De Nederlandsche buitengewone ambas sade bij de kroningsfeesten te Moskou keert Zaterdag a. s. in de residentie terug. Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H.H. D.D. H.H. den vorst en de vorstin Van Wied zullen zij, die vroeger aan de hofhouding van H. K. H. verbonden waren, en de administrateur der bezittingen van H. K. H. hier te lande, zich te Neuwied bevinden ter bijwoning der viering. Ook van het dienstpersoneel te 's-Graven- hage zullen eenigen alsdan aldaar tegen woordig zijn. De Kamer van Koophandel te 's Graven- hage heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met een adres, waarin verzocht wordt om in afwachttng van de te maken zwaai- en losplaats aan de Laak, ten be hoeve der scheepvaartbeweging in de ver beterde vaart tusschen Rijn en Schie, te voorzien in de behoeftn aan loswal bij den ingang van het gemeentewater, opdat daar voor de grootere stoom- en zeilschepen gelegenheid bestaat tot zwaaien. Verlegging van het jaagpad en afbreking van de zweminrichting aan de Trekvaart zouden daartoe noodig zijn. De schipper te 's-Gravenhage die eenige weken geleden in weinige oogenblikken 25 pilien innam, welke hem zonder recept in een apotheek waren verstrekt, heeft het ziekenhuis verlaten, hoewel nog niet geheel hersteld. Men schrijft aan het Dbl. uit Scheveningen De werkzaamheden aan den strandmuur te Scheveningen met kracht aangevat, wor den onverzwakt voortgezet. Er wordt hard gearbeid en zóó voortvarend, dat de ploegen van honderden werklieden, die dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken, onder voortreffelijk leiding moeten staan. Begonnen aan Noordelijke zijde van den strandmuur van Delfland, is men thans reeds met het leggen van een deel der fun-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2