Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Vrijdag 12 Juni 1896. No. 5514. bureau "^Soferslraal 50. KENNISGEVING. Het Handschrift. PB IJS VAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Sluiting passage over de brug aan de uwe Haven, nabij de Oranjestraat. Burgemeester en Wethouders van Schie- aro lengen ter openbare kennis, dat wegens herstellingen aan de brug over de 'euwe Haven, nabij de Oranjestraat, die rug op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 16 en 17 Juni a.s. voor het verkeer «iet rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Schiedam, den llden JUni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALG£MEES OVERZICHT. 11 Juni '96. In de vergadering door de Kamer van a'gevaardigden in België gisteren gehouden, verdedigde de heer Colaert het sluiten der grenzen voor buitenlandsch vee en vroeg e toepassing van het stelsel der recipro- ettert. Waarom", vroeg hij, »laat men het o landsch vee België binnenkomen, terwijl olland het Belgische vee weigert." Hierop verklaarde minister De Bruijn»Holland ls genegen de grenzen voor ons te openen, ^aar ste't daarvoor een te hoogen prijs verplichting om nooit onze grenzen te en en het vormen eener s grenszone", d t 6k ^ewe^erd. Ik hecht er vooral aan, 'a geen ongezond vee binnen wordt gela- en. Men vraagt mij, waarom ik concessies oe aan Holland Omdat wij van die con cessies leven. Denk er aan, dat wij jaarlijks °ver 300 millioen aan producten in Holland importeeren." Be heer Cecil Rhodes, die in Atrika zulk een merkwaardige rol speelt, blijkt in Engeland ook niet de onverdeelde sympathie zÜner landgenooten te bezitten. In het Engelsche parlement laat men hem niet «iet rust. Sir William Harcourt zal den heer ï1 e ui lie ton. 2) 1813, mijn waarde, je leest verkeerd. Hoor wat de keizerin schrijft na den slag Hij Lutzen »Mijn beste korporaal Ge hebt nu genoeg lauweren geoogst, laat uw leger voor een wijle in den steek en kom mij bezoeken in het Louvre, waar !k gaap van verveling te midden der prach- Hge kanten. Marie Louise." Als dat geen 100 tranken waard is! r'ep Armand. Chamberlain vragen, welke de tegenwoor dige positie van den heer Rhodes is in het gebied der Britsch-Zuid-Alrikaansche Maat schappij of hij is beheerend directeur dier Maatschappij onder de macht van een attorney, die hem toestaat in Zuid Atrika alles te doen en de autoriteit uit te oefenen, alsof zulks door de Maatschappij zelf ge schiedt, terwijl de Maatschappij al zijn daden goedkeurtof hij daardoor gemachtigd is het optreden van Earl Grey als administra teur te controleeren, waartoe de Maatschappij net recht wordt gegeven, elke daad van den administrateur nietig te verklaren, en of de voornaamste autoriteit in het bestuur van het gebied der Chartered Company feitelijk in handen is van den heer Rhodes. In de vergadering door den Senaat in Frankrijk gisteren gehouden, hield de Voor zitter Loubet eene lange lofrede op Jules Simon. Het merkwaardigste daaruit vormden zeker de woorden, welke Jules Simon als hoogleeraar aan de Sorbonne moet gesproken hebben tot zijn studenten, toen hij den dag na de Staatsgreep van 2 December 1851 zijn college opende»Ik geef u hier een cursus in de moraal. Heden ben ik u echter geen les maar een voorbeeld schul dig. Frankrijk is tegen morgen opgeroepen om door een algemeene stemming zijn af keuring óf goedkeuring te hechten aan de gebeurtenissen, welke pas zijn voorgevallen. Al sprak maar een stem haar blaam uit, ik wil u openlijk zeggen dat het de mijne zal zijn. Nadat het ontwerp tot verleening van het krediet voor de nationale begrafenis van den grooten doode van de Kamer in den Senaat was aangekomen en aldaar goedgekeurd, werd de vergadering ten teeken van rouw gesloten. Een besluit is geteekend, waarbij de pas ingevoerde rechterlijke organisatie en in deeling van Madagascar wordt gewijzigd en het personeel der rechterlijke macht tot het strikt noodige minimum wordt beperkt. De Nationale Raad in Zwitserland, die in October vernieuwd moet worden, heeft zich in de laatste zittingen met de militaire En dat vod denkt ge voor die buiten sporige som aan Bridoux te verkoopen Dat noem ik diefstal. Beste vriend, de honger en later zenden we hem het geld terug. Mij goed, maar ik twijfel aan den goeden uitslag. Jij moet me helpen. Bestaat die baard nog van het laatste carnaval Ja, die moet hier nog ergens liggen. Nu, zoek dien dan op en dan zal ik je het aandeel vertellen, dat jij in dit grapje hebtde rol is gemakkelijk genoeg te ont houden Nu vergeet het niet over een kwar tier, riep Armand hem toe en meteen ver liet hij de kamer, om beneden bij zijn buur man Bridoux aan te schellen. De verzamelaar woonde alleen en deed dadelijk open. Het was een man van om streeks zestig jaar met grijzend haar, fletse blauwe oogen, die van weinig intelligentie getuigden en een ziekelijk bleeke gelaats vraagstukken bezig gehouden. Zij heeft besloten de herfst-manoeuvres voortaan niet langer te doen plaats hebben op den voet van oorlog, dat wil zeggen zonder verwijzing naar kantonnementen. Verder zal vermoe delijk de Landstorm, die enkel in oorlogstijd moet opkomen, niet langer onder de wape nen komen. De Bondsraad is daarom uitge- noodigd eene andere regeling voor te dragen. De groote dag der Milleniurr.sfeesten in Hongarije is Maandag te Budapest luis terrijk gevierd. De weg van de St. Matthias- kerk, waar de insigniën der kroon tentoon gesteld waren, naar het nieuwe Parlements gebouw, dat bij deze gelegenheid voor het eerst werd in gebruik genomen, en van daar naar den Hotburg of het koninklijk paleis, was ter weerszijden door militairen afgezet, terwijl van afstand tot afstand ver- eenigingen en schoolkinderen zich hadden opgesteld, afgewisseld door tribunes voor kijk lustig publiek. Sedert de kroning van Frans Jozef had men in Budapest zulk een toe vloed van vreemdelingen niet aanschouwd. Te tien ure werden de insgniën van de Kroon uit de kerk overgebracht naar het nieuwe Parlementsgebouw, waar zij uit den galawagen genomen en naar de vergaderzaal gedragen door de kroon hoeders, die zich ter weerszijden van de kroon opstelden. Het bureau van het parlement begaf zich naar zijn plaats en toen ook de aanwezige aarts hertogen en aartshertoginnen hadden plaats genomen, werd de vergadering geopend. De vice-president van de Magnatentafel, graaf Karolyi, sprak een redevoering uit, waarna de griffier de Milleniumswet las. De parlementsleden braken in geestdriftige toejuichingen los. De agenda was hiermede afgehandeld en de zitting werd gesloten. De leden van het koninklijk huis werden bij hun vertrek levendig gegroet. Na een korte pauze werd de huldigings stoet opgesteld en begaf deze zich naar den Hotburg, waar de huldiging zou plaats hebben. De koninklijke familie had zich vereenigd in het salon der Koningin en begaf zich van daar in plechtigen optocht naar de groote zaal. De Koning plaatste kleur. Met één blik had Armand dit gezien. Mijnheer, ik wilde graag den heer Bridoux eens spreken, begon hij. Die ben ik, mijnheer, kom binnen Hij sloot de deur en liet den bezoeker in het salon, waar hij hem een stoel wees. Mijnheer, zeide Armand men heeft mij u beschreven als een zeer kunstig hand schriftenverzamelaar en nu kom ik u iets zeer zeldzaams aanbieden een eigenhandig geschreven brief van de keizerin Marie Louise. Langzaam maakte hij onder het spreken zijn portefeuille open, nam er een brief uit en ontvouwde dien met veel omzichtigheid. Bridoux nam het epistel en las het snel door. Heel kortl zeide hij. En gij weet zeker dat dit de hand van keizerin Marie Louise is De keizerin schrijft aan Napoleon I na den slag bij LutzenMijn beste korpo raal nu, gij weet dat het heele leger hem de kleine korporaal noemde, laat de kroon op het hoofd, liet zich den kronings mantel omhangen en nam, met den schepter en de rijksappel in de hand, plaats op den troon. De Koningin nam naast hem plaats. Daarop trad de voorzitter der Kamer, Dr. Szilagyi, naar voren en huldigde den Vórst in een toespraak, waarin hij wees op de eenheid vari den Hongaarschen staat en de noodzakelijheid van een sterk Oostenrijk- Hongarije. Koning Frans Jozef antwoordde met een toespraak, waarin hij de trouw van Hongarije aan zijn koning en zijn gods dienst constateerde. Met erkentelijkheid sprak hij van de Staten die Hongarije had den gesteund in den strijd om de onafhan kelijkheid, en voegde er bij, dat de Oosten- rij ksch-Hon gaarsche monarchie een nood zakelijkheid is voor Europa. Beide rede voeringen werden met luid Eljen-geroep begroet. De begrotingscommissie uit de Oosten- rijksche Delegatie heeft de gewone en de buitengewone begrooting van oorlog aange nomen. De minister heeft medegedeeld, dat er een nieuw militair strafwetboek zal worden ontworpen. Bij de behandeling van de begrooting van eeredier.st, in de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gisteren ge houden, verklaarde de minister, dat de regeering er geenszins aan denkt concessiën te doen aan de geestelijke macht. Uit de maatschappij, zeide hij, gaat een weldadige adem van vrede op, waaraan geen macht zich kan onttrekken. Enkele teekenen toonen aan, dat de geestelijke macht zich ook bezig houdt met de groote vraagstukken van den tegenwoordigen tijd. Het zal geen gering voordeel zijn, dat de geestelijke en de wereldlijke macht vereenigd zijn om de dringendste maatschappelijke vraagstukken op te lossen. Omtrent de gebeurtenissen in het noord oosten van Afrika meldt de Agenzia Stefani uit Massowah, dat kolonel Arimondi Maandag te Adingri werd verwacht. Te Adri Koeama verwacht men nog zes andere krijgsgevan genen. De Negus zou aan een priester ge zegd hebben dat hij na den slag bij Adowah uw leger nu eens in den steek. Gij ziet den held, die over millioenen levens te beschik ken heeft en dan, hoe duidelijk geeft de keizerin te kennen, dat zij zich in haar rijke kanten gewaden verveelt als zij schrijft Ik gaap van verveling te midden der prach tige kanten. Maar de keizer bewoonde toch de Tuilerieën. Zeker, mijnheer, en deze opmerking bewijst, dat ge een degelijk historicus zijt. Maar tijdens de herhaalde afwezigheid van Napoleon, die van het eene slagveld naar het andere trok, leefde de keizerin in een zaamheid in het Louvre. Dat is u toch zeker bekend Bridoux haalde de schouders op en als wilde hij zeggen Hoe kon ik nu zoo iets vergeten I en vroeg Hoe komt gij hieraan (Slof volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1