den strijd werden vele eigendommen ver brand, doch het is niet bekend of de Cre- tensers dan wel de Turksche soldaten de brandstichters zijn. In tegenstelling met het bericht van som mige bladen dat de negus Menelik van Abessinië aan het verzoek des Pausen heelt gevolg gegeven en zijne 2800 gevangenen in vrijheid gesteld, verneemt men, dat de Pauselijke gezant. Mgr. Macario, nog op de heenreis is per schipals hij aan land is moet hij eerst nog een karavaan samen stellen en daarmee ongeveer 20 dagreizen afleggen. Er zullen dus nog verscheidene weken overheen gaan, eer de Pauselijke brief aan Menelik is overhandigd. Dan moet Menelik nog beraadslagen, of hij aan het verzoek voldoen zal en afzien van de 18 milioen lire in goud, die hij als losprijs vraagt, en moet zijn antwoord naar het naaste telegraafstation worden gebracht. Het zal dus minstens nog wel een maand 4 zes weken duren, eer de beslissing van den Negus bekend is, Dat Leo XIII tevoren zich by Menelik van een goeden uitslag zijner poging zou vergewist hebben, moet absoluut onwaar zijn. Naar uit Pretoria aan de Times geseind wordt, heerscht in de regeeringskringen van Transvaal groote ongerustheid over bewe gingen der Engelsche troepen aan de noor delijke grens. Er loopen zelfs geruchten, dat eene botsing tusschen Boeren en En gelsche troepen heeft plaats gehad. De dienstplichtige boeren hebben bevel gekre gen om hunne districten niet te verlaten. By besluit van de regeering te Pretoria zullen de vier leiders der hervormingspartij in vrijheid gesteld worden, tegen betaling van een boete van 25000 pond sterling ieder bij niet-betaling zullen zij verbannen worden voor den tijd van vijftien jaren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 Juni 1896. De Burgemeester der gemeente Schiedam vestigt op verzoek van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie aandacht van belanghebbenden op de hier onder volgende berichten aan zeevarenden Neberland. Schietoefeningen in de stelling van Den Helder, 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van oorlog do. 4 Juni jl. zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en Sep tember 1896 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, 3e district. a. Van het fort Kijkduin, op 2 dagen bij nacht, op twee voor anker liggende vletten in het Schulpengat. b. Van het fort Erfprins, op een schijf, welke in zee gesleept wordt binnen een sector van 50°, tusschen de peilingenfort Erfprins, Z. 15° W. en Z. 35° O. of op een schijf in de richting van den Razenden Bol. c. Van de batterij Kaap Hoofd, op een borstwering van de Onrust. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het betrokken fort en van de Reddingkaap op de Onrust, een roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Bovendien zullen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op het buiten-talud der batterij Vischmarkt, vermeldende waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij «het nachtelijk vuren, bemande vaartuigen be neden- en bovenstrooms der vletten gepos teerd zullen worden, teneinde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende per soneel te seinen en het vuur tijdig te doen staken, en worden 2 r o o d e lantaarnlichten verticaal boven elkander getoond van het fort Kijkduin. Schietoefeningen van hetfort nabij den Hoek-van-Holland 4e District. Volgens mededeeling als voren zullen op 16 Juni 1896 en zoo noodig op daarop vol gende dagen, schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek-van- Holland, 4e District, in een driehoek ge vormd door dat fort, een roode vlag op het eiland Voome en een schip voerende een roode vlag aan den mast. De vlag op het eiland Voome en het schip zijn ongeveer 8700 M van het fort verwyderd. Deze driehoek wordt binnenwaarts nader j aangeduid door een roode vlag op den Hoek-van-Holland en buitenwaarts door een tweede schip, voerende eveneens een roode vlag aan den mast, op ongeveer 5200 M van het fort. Een stoomboot zal de schepen, die zich op de dagen, dat gevuurd in den onveiligen driehoek bevinden, waarschuwen en zoo noodig hulp verleenen om buiten den drie hoek te komen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen eer. verzoek van D. Krabbendam om vergunning tot oprichting van een bergplaats van lompen in het pand aan de Westmolenstraat no 29, kadaster sectie C no 1070. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Donderdag den 25 sten Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen aanst. Dinsdag 16 Juni 1896, des namiddags ten 2 ure. Plaatsgebrek noopt ons de mededeeling der agenda van de alsdan te behandelen onderwerpen tot het volgend nummer uit te stellen. In de rivier de Maas voor deze gemeente zijn opgevischt 500 palen afkomstig van een schip liggende te Rotterdam, van de firma Ruijs Co. Namens Burgemeester en Wethouders van Rotterdam is den eigenaar van een achtal huizen, nieuw gebouwd op een hofje in de Roentgenstraat, aangezegd die huizen te doen afbreken, omdat zij in enkele op zichten niet aan de verordening voldoen. Door de politie zijn de bewoners dier huizen aangezegd te verhuizen. Zij zijn ecbter wei gerachtig hieraan te voldoen, terwijl men ook niet voornemens schijnt aan den last van Burgemeester en Wethouders te ge hoorzamen. (N. R. Ct.) In de N. R. Ct. komen »eenige leden der Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw" op tegen een adver tentie, waarin Burg. en Weth. van Rotterdam sollicitanten oproepen voor het geven van onderwijs in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Er wordt een jaarwedde van f1800 uitgeloofd als de benoemde een dame is, maar f 2000 indien het een heer is. De inzenders vragen of voor de leerlingen het onderwijs door een dame gegeven, slechts 90 pCt. waard is van dat door een heer gegeven. Ligt het verschil hierin, dat de heer den doctorstitel zal bezittenwaarom dien eisch dan niet vermeld Aan boord van een aan boei 19 te Rotterdam liggend stoomschip is gisteren-ochtend een bootwerker over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk was gisteren middag nog niet opgevischt. Van de scheepswerf van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam is gisterenmiddag te watergelaten het eerste van de vijf salon bootjes voor den 's Gravenhaagschen stoom- bootdienst bestemd. Met grond mag verwacht worden, dat de dienst tusschen Den Haag en Delft met 15 Juli a.s. zal kunnen beginnen. (R. N.) Het lijk van den 15-jarigen jongeling J. J. v. R., die Zondag op den Bergschen plas verdronk, is eergisteren met een drijf net opgevischt. (N. R. Ct.) Te Delft zijn gekozen tot leden van de commissie van onderzoek in zake de aan hangige grensuitbreiding, de heeren P. E. G. van Berckel, H. P. Bok, J. den Braanker, F. W. Braat, J. C. Bruigom, J. T. Bijl, S. van der Heide, D. C. Lans, Th. F. J. van Leipsig, mr. W. K. S. van der Mandele, J. Nienhuis, A. Nijdam, J. H. W. van der Polder, J. Richter. R. H. L- J. Roes, H. C. W. van Schaik, A. Smit J. Czn., J. M. Telders, J. Verbeek Jr., C. Veth en R. Witte. Tot leden van de commissie van onder zoek der grensverandering zijn te Vrijen ban gekozen de heeren J. A. v. d. Kloes, F. G. Waller, G. van der Drift, P. E. Elfie- rich, J. Sillevis, D. Zeestraten en O. G. Janssen. Te Schipluiden is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer dr. P. Folmer, en voor de commissie bedoeld bij art. 131 der gemeentewet zijn gekozen de heeren, L. J. Arkestein; M. Verkappen, Joh. de Ridder, F. de Vette, J. v. d. Kooy, J. v. Winden, J. Boks. VLAARDINGEN, 12 Juni. Heden-morgen had een jongeling, werkzaam in de meel fabriek »de Maas", het ongeluk met de machine in aanraking te komen. Vooral aan beide beenen. werd hij ernstig gewond. Per brancard werd hij naar huis vervoerd. Vergadering vaa de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, op Maandag 8 Juni 1896, des avonds te zeven uren. Afwezig de heeren Maas, Houtman, Van Gent en Prins. De voorzitter, de heer J. J. G. Nolet, opent de vergadering, waarop de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Behalve de gewoone weekbladen, verslagen en berichten, het d Verslag over de Ned. Bank over 1895", het ^Jaarverslag van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom", het reglement en tarief van de »London Chamber of arbitration", eene Catalogue of Telegraph Codes" de jaarverslagen van de Kamers van koophandel en fabrieken te Amersfoort, Vec- hel, Sneek,Oosterhout. Oldenzaal, Hoogeveen, Tiel, Middelburg, Delft, Leiden, Venlo, Arn hem, Franeker, Goor, Eindhoven, Alkmaar, Hengelo, Tilburg, Schoterland, Nijkerk, Har- lingen, Enschede, over den toestand van handel en nijverheid in die gemeenten welke alle ter lezing zullen rondgaan van de heeren Van Reede, Buijs, Van den Broek en Koning een afwijzend antwoord op de door deze Kamer aan hen gerichte missieves, omtrent de staking hunne stoom bootdiensten op deze gemeente van B. en W. een bericht, dat zij met be langstelling van de correspondentie ter zake hebben nota genomen van de directie der Ned. Bell-Telefoon- maatschappij een copy-adres aan Z. Exc. den minister van W., H. en N. over een verbindingslijn, aan te leggen tusschen hare beide centrale bureaux te Vlaardingen en te Schiedam, met verzoek dat te willen steunen; van den heer M. van Emden alhier een afschrift-adres met gelijk verzoek, tot het leggen van een telefoongeleiding voor eigen gebruik naar Rotterdam van de Nederlandsche Kamer van koop handel te Londen eene circulare over de wenschelijkheid van de uitbreiding van het handelsverkeer met China, verzoekende steun dezer Kamer van haar adres, dienaangaande aan Z.Exc. den minister van B. Z. gericht van Z.Exc. den minister van justitie een Algemeen Reglement voor de Kamers v. K. en F., vastgestelde bij kon. besluit, van 4 Mei 1896; eene kennisgeving van den heer J. T. Wittkamf, dat hij, door het metterwoon verlaten dezer gemeente, ontslag neemt als lid dezer Kamer. Wordt besloten deze kennisgeving met eene dankbetuiging voor de veeljarige dien sten door dezen heer aan handel en nijver heid alhier bewezen, zoowel als lid dezer Kamer als in de functie van commissaris der beurs, te beantwoorden. De instal latie van den heer Wittkampt toch had plaats op 11 April 1875. Tot de behandeling der overige zaken overgaande, besloot de Kamer het adres van den heer Van Emdem te steunen, evenals dat van de Ned.-Bell.-Tel. Maatij. Bovendien zal zij bij Z.Exc. aandringen op eene alge- meene verlaging der tarieven voor inter communaal verkeer, zóo, dat een gesprek van 3 minuten over een distantie van minder dan 10 kilometer hoogstens 25 cent behoeven te kosten. Vervolgens kwam de missive van de N«"' Kamer v. kooph. te Londen aan de orde- Daaromtrent besloot de Kamer dit bij afzonderlijk adres te steunen, en de rege®' mede te verzoeken, tot het uitbreiden der handelszaken een beroepconsul vooral te Shangai te vestigen. Een der leden wijst er op, hoe Duitsch' land voor de belangen zijner industrie of van zijn handel op China zorgt, en verwacht, dat ook onze regeering daarvoor een open oog zal hebben, nu dit onmetelijke land meer en meer voor den Westerschen handel toegankelijk wordt. Bij de rondvraag werd door een der leden opgemerkt, dat het zeer wenschelijk zou zijn, een telefoonverbinding binnen de Beurs disponibel te hebben. Deze aangelegenheid wordt aangehouden. De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 Juni. Kieswet. In deze zitting kwam aan de orde art. 55 betreflende het uur van aanvang en sluiting der stemming nl. van 's morgens 8 tot 's nam. 5 uren. Verschillende amendementen werden toe gelicht om die tijdstippen te veranderen als door de h.h. lo. Bastert en 3 medeleden om van 9 3 ure te stemmen in gemeenten beneden 3000 inwoners: 2o. Heldt om algemeen stembureau te houden van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uren ten einde alle kiesgerechtigden mogelijk te maken hun burgerplicht te vervuiler, met name de groote meerderheid van werklie den en waardoor kan vervallen de verplich ting van de patroons om hun werklieden gelegenheid te geven tot stemming; 3o. Pijnappel om wanneer de stembus tot 's avonds 9 uur geopend blijft, den aanvang der stemming te bepalen 's middags 12 uren. of anders den tegenwoordigen tijd van 9 5 uur te behouden, ook des winters; 4o. Zijlma om de stembus van 9 tot 9 uren slechts 8 uren onafgebroken te openen. Bij de verdedinging der door hem voor gestelde regeling deelde de Minister van Binnen I. Zaken mede, dat on- derwerpelijke bepalingen omtrent het kiezen en de stemming uitsluitend toepasselijk zijn voor de verkiezing voor de Tweede Kamer der .Staten-Generaal en dus vrijheid overblijft om andere wettelijke regelen te stellen voor de provinciale en gemeente-verkiezingen. Hij betwijfelt't of er eene meerderheid ware te vinden voor stemming op den Zon dag, waardoor alle moeielijkheden zijn op te hellen en daarom stelt hij de toepassing van dit denkbeeld niet voor. De Minister had het minste bezwaar tegen het hootd- amendement-Pijnappel om de stembus van 9 tot 5 uren open te stellen, welk voorstel ook het eenige was, dat de commissie steunde van de geheele reeks amendementen op de stemuren. Aan het eind der discussie nam de heer Heldt het sub-amendement-Pijnappel over (stemming van 12 uren v.m. tot 9 uren 's avonds). Het amend.-Zijlma (acht achtereenvolgende uren) verworpen met 55 —33 stemmen. Amend.-Heldt (v. m. 12 n. m. 9 uren) verworpen met 56 tegen 32 st. Amend.-Pijnappel (9 tot 5 uren verworpen met 52 tegen 37 stemmen. Amend .-Bastert (9—3 ure voor gemeenten beneden 3000 inwoners) verworpen, waarna het regeeringsartikel werd aangenomen, zoodat de stembus geopend zal zijn van 8 tot 5 uur. De artikelen betreffende de zorg der patroons voor stemgelegenheid aan werklie den zijn aangehouden. Bij de samenstelling der stembureaux stelde de heer Sanders voor de agenten der candidaten bij stembusopening te laten controleeren, zooals in Engeland en België. Dit werd bestreden door den Minister en de commissie en verdedigd door den heer Lohman. Het amendement werd verworpen met 47 tegen 41 stemmen. Art. 59 en 60 werden goedgekeurd, na overneming van een amendement van de commissie van rapporteurs omtrent de ver vanging van den burgemeester aan het hoofd van een stembureau door een lid van den Raad. daartoe door den Raad aan te wijzen, en overneming van een wijziging van den heer Pijnappel, waardoor gesproken wordt van de plaatsvervangende leden der stem bureaux van een district. Bij art. 62 (stemmen door de leden van de stembureaux in het bureau-zelf) wijzigde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2