s''«tiwtrd - Mb si TerMte moer. Mero, de Minister het artikel in den zin van en, heer Borret, zoodat alleen de tungee- rende plaatsvervangers zullen stemmen in net bureau, waarin zij zitting hebben. a j3rj werd door den keer Lehman r edigd het door hem voorgesteld amen- eement, om te bepalen, dat kiesbevoegden ie den leeftijd van 45 jaren hebben bereikt, stemmen kunnen uitbrengen. heer Michiels van Verduij- n e n (hd der commissie) zeide, dat hare eerderheid de aanneming van het amen dment ontraadt. Dekiezerszullen gaandeweg el de noodige ervaring krijgen. Het mendement is dus niet noodig. De over wegende invloed, die men aan de ouderen wil toekennen, is niet gemotiveerd. Door ■en leeftijd van 25 jaren is de levenserva- ring gewaarborgd. De Minister zeide, dat het hier een «'er amendementen geldt, waarmede de .geering zich niet kan vereenigen. Het eekt het stelsel van gelijkheid der bur- rin?jfni de kiezers- De regeering moet het dus beslist afwijzen. droi!L'"ier kohman zou het, ondanks de on wa woorden van den minister, er maar cLebifr^ am.endement vol te houden. Het amend!™ belang ,s «prekers doel. Heden voortzetting. Het lid van de Tweede Kamer de heer ate te s-Gravenhage werd gisteren-middag er linderd, de vergadering bij te wonen door ontvangst kort te voren, van het treurige e"cht, dat zijn zoon, student, die zijn mi itieplicht bij het reservekader vervulde on aldaar in garnizoen lag, plotseling over leden was. Uit Harlingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Dij het laatste onweder is ook de bliksem '«geslagen in de eerste plaats aan den Kimswerderweg, behoorende aan mevr. de Wed. Leemkoel, bewoond door den land bouwer Hovinga. De bliksem sloeg in de schoorsteen en verzette dien, terwijl stee- Oen en gruis op den zolder werden gewor pen. De bewoners zaten in de voorkamer en hadden een gevoel alsof de zolder naar eneden kwam. Persoonlijke ongelukken zlJn gelukkig niet te betreuren. Opmer- eüjk mag het heeten, dat op de schuur een paar bliksemafleiders van de nieuwste vmding waren geplaatst. Naar men verneemt, is het wetsontwerp «treffende een belasting op de rijwielen 'J 1 en Raad Van State aanhangig gemaakt. Atjeh. A.an het Hbl. werd gisteren nog uit Data via geseind ''De troepen zijn teruggekeerd. Lamkrak 's verbrand. De bevolking is naar het gebergte gevlucht. Ons geheele verlies aan gesneuvelden en gewonden bedraagt 20 minderen." der bectuursleden deelde een en ander om trent de reis naar Moskou meda en het groote succès aldaar verworven. Naar men verneemt, is in de gisteren avond te 's-Gravenhage gehouden club- vergadering van vooruitstrevende leden der Tweede Kamer, fractie-Goeman Borgesius, besloten, die club te ontbinden. Bij gelegenheid van het aanstaand con gres, georganiseerd door het departement Haarlem van de Nederl. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, zal er te Haar lem op 14 Juli een groot waterfeestop het Spaarne plaats hebben. Dit feest zal 'savonds gehouden worden en bestaan uit gondel- tochten met muziek. Het Philharmonisch orkest is eergister avond in het Kurhaus te Scheveningen weder opgetreden. Er waren toepasselijke versieringen in de zaal aangebracht, ook "og betrekking hebbende op de kronings feesten te Moskau. Het concert werd ge- °pend met het Wilhelmus, waarna de direc teur, prof. Mannstaedt, een korf met bloemen aangeboden werd. Vervolgens hief het or kest het Wien Neerlands Bloed aan. Een Onder talrijke blijken van belangstelling en deelneming werd gister-ochtend het stoffelijk overschot van den Inspecteur der Hollandsche Spoorweg Maatschappij, den heer J. C. van Lockhorst, den 9 dezer plot seling te 's-Gravenhage overleden, uit het sterfhuis] aan het Sationsplein naar het station der H. IJ. S. M. overgebracht. Vóór den rouwstoet gingen twee spoor beambten met een reusachtige bloemkrans van het gezamenlijke personeel van het station Den Haag en van de stoomram Den Haag—Scheveningen. Daarachter volgde de lijkwagen geheel omhangen met kransen van het personeel van het inspectiebureau, aan het hoofd waarvan de overledene stond o.a. van den statoins Leiden, Delft, Schie dam en Rotterdam. Ter weerszijden van de baar gingen als slippendragers de station schefs van 's-Gravenhage, Leiden, Schiedam en Delft, terwijl in een lange rij volgden deputatiën uit ambtenaren en beambten van de verschillende stations, behoorende tot de inspectie, welke in den heer Lockhorst haren ijverigen chef verliest. Ten teeken van rouw hingen van het stationsgebouw de vlaggen halfstok en waren de gordijnen der vensters neergelaten, ter wijl de waggon, waarin het stoffelijk over schot naar Utrecht wordt overgebracht, ge heel met rouwdoek was omkleed, Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering der Maatschappij ter bevordering van de geneeskunde te 's-Gravenhage zul len de deelnemers zich den 6en Juli ver- eer.igen aan een feestmaal in den restaurant Royal, waar de vergadering zal worden ge houden, en den daarop volgenden dag aan een diner in het Kurhaus te Scheveningen. Utrechtsche studentenfeesten Bij eenige jonge dames te Utrecht bestaat het voornemen om bij voldoende deelneming, bij gelegenheid van de aanstaande lustrum feesten, aan het Utrechtsch studentencorps een bewijs van belangstelling aan te bieden. Zoodanig blijk van belangstelling zal bestaan in het schenken van een fraaie archiefkast en in het uitreiken van een kunstvoorwerp als prijs aan den winner der Ridderhofspelen, welke 24 dezer aldaar zullen worden gehouden Het is thans zoo goed als zeker, dat HH. MM. de Koninginnen het tournooispel op Woensdag 24 Juni a.s. zullen komen bijwonen. Men verneemt, dat vooraf een rijtoer door de stad zal plaats hebben, ter wijl HH. MM. een bezoek zullen brengen aan het Diakonessenhuis aan de Achter- Twijnstraat. Op verschillende plaatsen en in tal van straten is men reeds begonnen met het maken van versieringen. Zeer veel straten in het midden van de stad gelegen, hebben gemeenschappelijke versieringen. Het aantal illuminatiën zal groot zijn, de gasfabriak heeft tal van aanvragen ontvangen. De Asser. Ct. levert weder een staaltje hoe verouderd het tarief voor het getuigen- geld, dat reeds sinds 1843 van kracht is, mag genoemd worden. Bij de behandeling der zaak van de aan varing der stoombooten Meppel II, en Zuiderzee, op 1 Aug. j.l. waren gisteren voor de rechtbank te Assen een 20-tal getuigen gadagvaard, van welke eenigen met recht een goeden dag hadden. Zoo ontvingen een torpedist uit Brielle en een stoker van de gasfabriek te Enk huizen ieder f65, terwijl getuigen uit Rot terdam met f60 en uit Amsterdam met f 50 werden betaald. Op 1 Juli zal door de Christen Nationaal Geheel Onthouders uit de provinciën Gro ningen en Drenthe te Assen een onthou dersdag worden gehouden op het landgoed x>Port Natal", dat daarvoor door mevr. de wed?mr. Hiddingh, te Arnhem, welwillend beschikbaar is gesteld. Een elftal sprekers uit alle deelen des lands zullen bij die ge legenheid het woord voeren. Één vergunning vcor drie Naar aanleiding van ingekomen aanvragen om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein boven het maximaal ge tal, hebben Gedeputeerde Staten van Lim burg als tijdelijken maatregel vastgesteld, dat te Maastricht alleen na overlegging van drie ingetrokken vergunningen één nieuwe kan worden verleend. Op de gisteren te Buitensluis (Numans- dorp) gehouden paardenmarkt waren 720 paarden aangevoerd. De handel was gedrukt. De éénjarige vonden, voorzoover zij goed in het vleesch zaten, gretig afnemers en brach ten ruim f 200 op. De luxe paarden, die vroeger f1000 golden, werden nu voor Fransche rekening gekocht voor hoogstens f 600. Het Onweder. Bij een onweder dat Dinsdagmiddag over Gelderlands achterhoek trok, is de bliksem in de katholieke kerk te Terborg geslagen zonder echter brand te veroorzaken. Alléén is het plafond beschadigd. Gedurende het onweder van Dinsdagmid dag sloeg de bliksem op verschillende plaat sen in den watermolen, bewoond door C. v. d. Does, staande aan den Delftweg te Over- schie. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit De Wilp wordt gemeldtTijdens het onweer Dinsdag-avond was de negen-en- twintig-jarige vrouw van den arbeider H. Kies met haar kind van ruim een halfjaar alleen thuis. Toen de slagen haar te fel werden, ging ze naar hare buren, die even als zij hier in het veld wonen. Pas had zij zich hier neergezet, of de bliksem sloeg door den schoorsteen. Alle huisgenooten bleven ongedeerd, maar de jonge vrouw werd doodelijk getroffen, terwijl het kleine kind werd weggeslingerd, maar niet werd getroffen. Op vele plaatsen is aan de woning iets beschadigd maar brand ontstond niet. Laatste Berichten. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Bata via seint onder dagteekening van heden Onze zeemacht schoot Lepong in brand. DEN HAAG, 12 Juni Tweede Kamer, Kies wet. Op art. 56e n 57 gisteren aangehouden is een amendement voorgesteld door den heer Van Alphen bepalende dat niet, alleen fabri- anten maar ieder die over iemands tijd beschikt hom op den verkiezingsdag twee uur vrijaf moet geven. De Commissie van Rapporteurs en de Minister bestrijden dit amendement. De heer Heldt stelt een sub-amer.dement voor op het amendement-Van Alphen, be palende dat de werklieden gedurende twee uren de werkplaats zullen moeten ver laten. Het sub-amendement Heldt wordt met 77 tegen 10 en het amendement Van Alphen met 59 tegen 30 stemmen ver worpen. Op art. 74 licht de heer Harte zeer uitvoerig toe zijn amendement betref fende opkomstplicht. Hij eindigt met de verklaring dat bij verwerping enkele Katholieken tegen de wet zullen stemmen Het amendement werd verworpen met 66 tegen 25 stemmen, nadat de heer Harte het ingetrokken en de heer Bahlmann het overgenomen had. Burgerlijke Stand. Geboren: 10 Juni. Petronella,dochter van G. "H. Koudijs en J. M. Krommenhoek, Oostsingel. Magchiel, zoon van M. Zon neveld en N. C. Heus, Broersveld. 11. Theodorus Johannes Anthonius, zoon van B. P. H. Janse en M. M. C. van Waarden burg, Lange Singelstraat. Overleden: 10 Juni. Petronella Stok- hof, oud 3 dagen, Raam. Aafje Maria Barg, oud 2 maanden, Kreupelstraat. 11. Catharinus Verboom, oud 37 jaar en 10 maanden, Nieuwstraat. Ondertrouwd: 11 Juni. A, Pronk, oud 29 jaar, en J. C. Jansen, 19 jaar. J. C. J. Lippmann, oud 37 jaar, en M. L. Beukers, 30 jaar. A. Lauts, oud 30 jaar, en H. H. Herman, 22 jaar. A. Breve, oud 22 jaar, en G. van Heijningen, 21 jaar. W. Carbentus, oud 45 jaar, en M. J. Schuurman, 32 jaar. J. M. van der Schalk, oud 29 jaar, en H. A. C. Pigeaud, 24 jaar. H. Groeneweg, oud 32 jaar, en P. J. Vendelo, 26 jaar. Politie. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van po litie een bril met huisje, een rolletje met patronen, een drinkensblik, een kinder schoentje, een witte zakdoek gemerkt S. H. en een koperen broche. b. Terugtebekomen bij Van Rijn, Piet Hein- straat 25, een Engelsch boek. te Schiedam. GeveildVrijdag 12 Juni. Notaris W. J. A. Roldanus. Een anderhalve Branderij ingericht tot het vervaardigen van Weener schepgist met koelbak, open plaats, open grond en erve, aan de Hagastraat, f 4900. V isscherij-Berichten. NIEUWEDIEP, 11 Juni. Heden werden hier door 25 korders 20 tot 10 groote, 10 tot 100 kl. tongen, 2 tot 10 roggen, 15 tar botten, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd gr. tong gold 55 a 45 cent, kleine id. 20 a 15 ct., rog tl, tarbot f9 a 6 per stuk, kl. schol f3 a 2 per mandje en schar f3.50 per mand. Zeetijdingen. Schiedam, 12 Juni aangekomenRille- chiena Helena, kapt. E. P. Brouwer, van Kramtors. Cosmopoliet, kapt. R. Struijs, van Helgoland. Gothenburg, 9 Juni vertrokkenQuintus, kapt. P. Boeijing, naar Schiedam. Geffe, 5 Juni vertrokken Leon, kapt. A. Andersen, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 12 Juni 1896. Spoeling f 0.60. Moutwijn Not. makelaars f67,. Brandersb. -5s/8. Stemming Vast. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Rogge, Juni Juli Sept. Spiritus Juni Sept. Meel 12 Merk. 1. md. i 12 Juli Rogge, loop. md. Juli I Spirit. Juni/Juli Aug./Sept. 113.75 11550 38.40 38.90 40.75 41.25 11.25 11.25 16.87* 17.25 115^75 38.50 39.— 40.30 40.80 11.25 11.— 16.87* 17.25 351/,. 35. New-York. Maïs Amsterdam. 11 Juni. Rogge op lev. vast; per Oct. f93, 94. per Maart f 95, 96, 97, 96,95, 96. 12 Juni. Rogge op lev. prijshoudend per Oct. f94, 93, 94, 95, 94, 93, 94; per Maart '97 f 96, 97. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 11 Juni 3.12 M. 12 Juni 3.21 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.11* Disc. 2 pCt Parijs -48.12* 2 Antwerp.- 48.— 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 2'/j pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmy WarschauWeenen ïd Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 12 Juni. 91Vs 84V, 25*/, 1047» 22 417, 1367s 162 77V, 23'/, 147s 107 127, 82 56 llVs 27 37* 11 Juni 12 Juni 114.- 10 Juni. 11 Juni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3