Kamer. Hij Werd tot tweede secretaris gekozen, maar bedankte voor dien post. Het leit baart groot opzien, omdat het van het gemis van tucht onder de meerderheid blijk geeft. Te Barcelona zijn nu reeds 200 verdachte personen gearresteerd zekerheidshalve zijn zij op oorlogsschepen gehuisvest. Op ver schillende plaatsen zijn zeven bommen ge vonden. De dader van den aanslag is nog niet ontdekt. De muntkwestie blijft in de Noord- Amerikaansche Unie nog steeds aan de orde van den dag. In de vergadering tar opening van de nationale republikeinsche conventie te St. Louis verklaarde Fairbanks, voorioopig voorzitter, dat de partij weer stand zal bieden aan de poging van de democraten om den Amerikaanschen munt- omloop te verlagen tot het peil van dien in Indië en China. Onder toejuichingen zeide hij, dat de republikeinen het bescher mend tariet zouden herstellen en den hoog- sten muntstandaard zouden handhaven. Hij eindigde met te zeggen, dat hij hoopte een nieuwe republiek te zien verrijzen op Cuba. De conventie ging daarop tot heden uiteen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Juni 1896. De Burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het hier onder volgend bericht aan zeevarenden Nederland. Torpedo-oefeningen in Volkerak en Haringvliet, 4de en 5de District. Volgens mededeeling van den Inspectenr over het Loodswezen in het 4de en 5de di strict do. 6 Juni jl. zullen in het Valkerak zooveel mogelijk buiten het betonde vaar water, ter hoogte van de forten »de Ruiter" en, Prins Frederik" en in het Haringvliet ongeveer 400 M. beneden Hellevoetsluis, van den lsten Juli'tot en met den 15den Augustus 1896, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein in het Volkerak zal door bijplaatsing van tonnen worden afgebakend en in het Haringvliet zal het on veilige terrein door spitse of stompe tonnen buiten het vaarwater worden gebracht. (Zie Ned. Ctr. No. 209) In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ge noemde, nog ingekomen de volgende stukken Missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende goedkeuring der benoeming van dr. W. Bouwman en dr. G. Engels tot leeraar aan het gymnasiumidem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 19 Mei jl. tot bestendiging tot 1 September aanst. van de door curatoren van het gym nasium getroffen regeling ter voorziening in de lessen, opengevallen door het overlij den van dr. N. M. Kammissive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, daarbij ter vervulling der bestaande vacature in die commissie aanbevelende de heerenlo. dr. L. E. O. de Visser, 2o. H. J. C. Roelants beide ter visie gelegd om in een volgende vergadering tot de benoeming over te gaandankbe tuiging van dr. G. Engels voor zijne benoe ming tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool; idem van dr. W. Bouwman voor zijne benoeming tot leeraar in de wiskunde enz. aan het gymnasium van de vereeniging van inrichtingen tot bevordering der koepok-inenting in Nederland een exemplaar der door haar, bij gelegen heid van Jenner's 100-jarig jubileum, uit gegeven brochure, zijnde een statistische bijdrage tot de kennis omtrent den duur van het beschuttend vermogen der vaccine, welke stukken alle voor kennisgeving werden aangenomen. De verzoeken van J. M. A. Zoetmulder, L. van Emden en J. H. Trouwborst om gedeeltelijke ontheffing van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, op grond van verkregen onthef fing van de rijkspersoneele belasting, dienst 1895/6, werd gunstig beschikt, en over 1896 ontheffing verleend aan J. M. A. Zoetmulder, ten bedrage van 112.30; L. van Emden ten bedrage van f26.91 en J. H. Trouwborst ten bedrage van 16.42 over het jaar 1895 aan J. H. Trouwborst ten bedrage van f4.28. Aan C. Timmerman te Groningen zal op zijn verzoek, om gedeeltelijke ont heffing wegens het verlaten der gemeente op 1 April, worden bericht, dat hij slechts f7.25 te betalen heeft. De aankoop van grond van J. Pinster gold een terrein, ter grootte van 1505 cA., aan het eind der Dirkje Meesterstraat. De verkoop van grond aan de Warande aan H. Gabel tot den prijs van f 3.75, werd gemotiveerd door de opmerking van den Voorzitter, dat reeds vroeger grond aan de Warande aan A. Bosselaar, beneden den vroeger bepaalden prijs van 15, was verkocht. Het tarief voor den ontsmettingsoven werd, zooals het door B. en W. was voor gedragen, goedgekeurd. Goedgekeurd werd, dat aan den penning meester der commissie in zake het beheer van het pakhuis »de Nederlanden" als honorarium f 75 per jaar wordt toegekend. De grondslag van het pensioen van den nieuwbenoemden leeraar C. W. B. Ingen- hoes werd, ingevolge een wenk van den Minister van Binnenlandsche Zaken, over eenkomstig den grondslag van zijne betrek king aan de rijks hoogere burgerschool te Warfum gewijzigd en op f1200 gebracht. De heeren Der, Breems en Van Buijsen waren met kennisgeving afwezig. De heer J. L. C. Wolffensperger, com missaris van politie alhier, heeft voor zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur der »Ned. Ver. tegen de prostitutie" bedankt. Door de politie alhier zijn eergisteren aangehouden de sigarenmakers J. v. d. A. en P. M., werkzaam in de sigarenfabriek van den heer Hordijk aan de Frankelandsche laan alhier, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een zilver horloge van een kameraad, mede in die fabriek werkzaam. Heden-ochtend omstreeks 11£ ure is aan het eind der Plantage nabij de Hooikade door de baldadige handelingen van een be schonken varensgezel behoorende tot de bemanning van een koopvaardijschip, eenig tumult ontstaan. Nadat bedoelde varensgezel eerst een trouwrijtuig had bemoeilijkt, randde hij «en gistwagen aan met het gevolg dat het paard viel en hij over het dier heen rolde. Daarop kwamen uit het rijtuig dat op bedoelde trouwrijtuig volgde, de getuigen, die den baldadigen rustverstoorder eene welver diende afstraffing toedienden, wat echter niet kon geschieden zonder verzet van den kant van eenige voorbijgangers, die voor den beschonken matroos partijtrokken. De politie maakte ten slotte aan het standje een einde door hem die het zoo baldadig had veroorzaakt, in arrest te nemen en in verzekerde bewaring te stellen. Bij het examen aan de polytechnische school te Delft is geslaagd als civiel- of bouwkundig ingenieur de heer A. Backer van Schiedam. Bij het gisteren te Gravenhage gehouden examen voor onderwijzer is geslaagd de heer J. Hartog, te Schiedam. De vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw te Rotterdam heeft zich per adres tot Jen gemeenteraad gewend met het dringend verzoek, dat in eene openbare zitting opheldering gegeven worde over de oproeping van B. en W. voor eene leerares of leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. voor meisjes, waarbij de jaar wedde voor de leerares lager is gesteld dan voor een leeraar. Naar adressanten vermee- nen, moeten er bij het gemeentebestuur be paalde redenen daarvoor bestaan, die zij gaarne wenschen te vernemen, wijl voor een leeraar en leerares dezelfde bekwaam heden vereischt worden. In de Zondag gehouden maandvergadering der afd. Rotterdam zijn een 70-tal nieuwe leden, met een passend woord door den wel- eerw. heer Lohmeijer, adviseur, geïnstal leerd. De voorzitter vestigde de aandacht der leden erop, dat de mogelijkheid eener uit breiding van het kiesrecht openstaat. Er moet worden vastgehouden aan het beginsel »de politiek buiten den Bond." Spr. ried allen echter sterk af zich aan te sluiten bij de kiesvereenigingen, die wel als padde stoelen uit den grond zullen rijzen. Het be stuur van den Volksbond heeft reeds maat regelen voorbereid, om alle leden te doen opnemen in zoodanige katholieke vereeni ging, waarin zij hunne wenschen kunnen doen hooren en hunne candidaturen kunnen voorstaan. De politie van Feijenoord heeft poces- terbaal opgemaakt tegen zeven personen die gisteren-nacht op den Varkenoordschedijk een bootwerker aangevallen en mishandeld hebben, omdat hij tijdens de jongste werk staking gewerkt had. Gisteren-ochtend arriveerden met den trein van ongeveer 9 uur een 200-tal bakkers, vergezeld van verscheidene dames, uit Engeland te Delft. De muziekkapel van de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek verwelkomde de gasten met het Engelsche volkslied, gevolgd door het »Wien Neerlands bloed." Na een kort oponthoud aan het station gingen zij in optocht met de muziek voorop en de ba nieren der verschillende vereenigingen langs de Houttuinen en den Spoorsingel naar de fabriek. In de «gemeenschap" was alles keurig ingericht en vonden hongerigen en dorstigen ruimschoots gelegenheid zich te laven. Te 1 uur werd een rijtoer naar Scheve- ningen gemaakt, terwijl men zich te 5 uur in 't gebouw der gemeenschap aan een diner vereenigde, waarna door de meesten de terugreis werd ondernomen. Een deel ging naar Amsterdam. Men schrijft aan de Msb. uit Delft Gisterenavond om 8 ure zou een openbare muziekuitvoering van de stafmuziek der d.d. schutterij plaats hebben. De kapelmeester was met een 10-tal muzikanten op tijd aanwezigeen 20-tal ontbraken er nog en niemand kwam er meer, zoodat de kapel die dat zeker vooruit had ingezien, het Harmoniekorps dat op de Markt op een teeken wachtte, in den muziektempel riep, waardoor het concert kon plaats hebben. Wat de reden dezer werkstaking der muzikanten is, weet men niet, maar dit is zeker, dat het muziekkorps der schutterij niet op goeden voet staat met zijn kapel meester. VLAARDINGEN, 17 Juni. Dezen morgen hebben aan de harddraverij van paarden, die nog geen prijs gewonnen hebben, 11 paarden deelgenomen. De prijs, groot f50, is behaald door het paard »Tabor II", be reden door den eigenaar, den heer T. v. d. Burg, van Pijnackerde le premie, groot f25, door «Taborita" van den heer H. van der Knoop te Vlaardingen, bereden door den heer J. Arkesteinde 2e premie, groot f 10, door «Marietje" van den heer Steene- veld van Stompwijk, bereden door den heer Ab. van den Akker. Heden-middag heeft de harddraverij plaats van paarden van zessen klaar. Bij de inschrijving voor de staanplaats van een draaimolen op de kermis alhier is het hoogste bod geweest f341. Gewoonlijk maakt de caroussel hier goede zakenvan 'tjaar is de Amerikaansche luchtschommel echter een zware concurrent. In onze Vroedschap. De raadsvergaderingen beginnen onder he' nieuwe reglement schaarscher te word® en het onvermijdelijk gevolg daarvan dat de agenda belangrijk wordt uitgebre"' Gisteren waren dan ook onze vroede vade''e weer tot half vijf vergaderd, waartoe zek®1 veel heeft bijgedragen het comité-genera®1' j dat in zake de rekening van Gasfabriek ®p I Waterleiding werd gehouden, 'twelk de v®1" gadering minstens een half uur heeft gerek'' Er waren dan ook vrij belangrijke ond®j" werpen aan de orde, die eene amp®' j bespreking wel verdienden. Bij de behandeling van het adres van <je Stearine-kaarsenfabriek «Apollo" handhaaft j de heer Jansen het reeds vroeger door h®11' ingenomen standpunthij kan met h® preadvies van B. en W., tot afwijzend® beschikking, niet medegaan. Evenmin a'5 j de goedkeuring van een vader de slecht0 daad van een zoon zou rechtvaardigen, ka11 de autorisatie van Ged. Staten een ong®' rechtigd besluit goedmaken. De Voorzitt®' meende, dat, wanneer hier de vergelijking van de goedkeuring van een vader opging' dit zou betrekking hebben op de koninklijk6 goedkeuring, welke de betrokken verord®' i ning verkreeg, waarop de heer Jansen ant' woordde dat, wanneer de hooge regeering in de verordening hetzelfde had gelezen a|3 Ged. Staten en B. en W. daarin lezen, de koninklijke goedkeuring zeker niet z®" verkregen hebben. De heer Jansen heeft zich hier zek®1 alleen op juridisch standpunt geplaatst, wan' als men de betrokken kwestie van het of niet gerechtigd zijn tot het aanslaan ip de belastingen ook van fictive persoon buite" rekening laat er, de zaak alleen uit he' oogpunt van billijkheid beschouwt, zal me" voorzeker erkennen dat het alleszins onbillijk zou zijn, wanneer een corporatie als de Ste»' rine-kaarsenfabriek, in tegenstelling met all® andere hier bestaande fabrieken, niets to* het dragen der gemeentelasten zou bijdrage"' Het voorstel van B. en W. met betrekking tot en in verband met de dooi regente" van het St. Jacobs-Gasthuis alhier ingedien* de suppletoire begrooting dier instelling voor 1896 leert ons, dat de kwestie van he' inrichten van een nieuw Stadhuis nog steeds aan de orde blijft. De zaak komt hierop nee®, dat regenten van het St. Jacobs-Gasthuis een open terrein achter bedoeld gasthuis met een paar woningen zouden willen be bouwen. Nu wordt die bebouwing door 6' en W. met het oog op eene latere inrich- ting van het Gasthuis tot Stadhuis dooï B. en W. minder gaarne gezien. Zij ver zochten dus heeren regenten nog een jaartje met dien bouw te wachten. Daartoe ware" regenten wel bereid, mits de gemeente de schade door uitstel van den bouw te lijden (Het plan was de te bouwen woninge" te\ verhuren), globaal op f250 geschat, wilde vergoeden. Het daartoe strek kend voorstel werd door den Raad aange nomen. Wanneer er werkelijk sprake va" te lijden schade was, komt het genome" besluit ons gemotiveerd voor. Zou het echter bij den tegenwoordigen stand der Stadhuis kwestie zoo onmogelijk zijn, dat hier te denken is aan het uitgooien van ee" spierinkje om een kabeljauwtje te vangen- De beide voorstellen in zake de vleesch" keuring, dat van B. en W. en van den hee«' Van Westendorp gaven mede tot ampel® bespreking overvloedige stof. Te ontkenne" is het zeker niet dat eene meer uitgebreid® vleeschkeuring zeer gewenscht is. Waar het vaststaat dat het voortdurend toezicht op een 70 slagerijen voor een persoon, di® daarenboven nog andere bezigheden heeft, ondoenlijk is, is zeker een andere regeling zeer gewenscht. De kwestie is maar lang® welken weg dit doel het beste is te be reiken. B. en W. meenden door de aanstel ling van een plaatsvervangend keurmeester, ingevolge een daartoe reeds in 1894 ge nomen raadsbesluit. De heer Van Westen dorp acht de meest afdoende regeling d® oprichting van een abattoir en wilde een commissie van drie leden met toekenning van een crediet van f200 benoemd zien, om de zaak te onderzoeken. Tegenover de meening van den Voorzitter dat de aanstelling van een plaatsvervangend keurmeester slechts de uitvoering gold va" een vroeger genomen raadsbesluit en d® benoeming van dien ambtenaar de even- tueele oprichting van een abattoir niet in den weg stond, merkte de heer Van Wes tendorp op, dat in dat geval een gehee' ander ambtenaar noodig zou zijn da" B. en W. zich nu voorstelden en beriep de heer De Groot er zich op, dat de Raad reed® bij de behandeling der begrooting van 1893 met op een na algemeehe stemmen tot d® oprichting van een abattoir heeft be sloten. De heer Van Westendorp meende, da' hier geen pericula in mora was. Hebbe"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2