Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Leid ods niet in bekoring. 19de Jaars. Zaterdag 20 Juni 1896. No. 5521. bureau jöofersfraaf 50. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIJÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ei mneringsdag van den slag bij zeer6r 'S V°°r ®uRscIHand ditmaal een MtK ei§enaardige dag geweest, wijl hij menviel met de onthulling van het ge- K 'ffh-66'1811 V°°r ^e'zer Wilhelm I op den sl'\ <tLlserberg door de Barbarossa-sage om- Ulerd. Op den Kyffhauser, tusschen het iarzgebergte en het Thuringer Woud Waar de volksage den keizer FrederikBar- ar°ssa eeuw in eeuw uit aan een steenen a'el laat zitten, wachtende op de herstel- 'ng van het Duitsche rijk werd gisteren 'et gedenteeken van den eersten keizer es nieuwen Duitschen Rijks onthuld, waar aan op 10 Mei '92 de eerste steenis gelegd. P een breed terras, waarvan reeds de nnimuring zich imposant boven de ruime erghellingen verheft, rijst een kolossale naet de keizerskroon gedekte burchttoren, welks voorvlak het ruiterstandbeeld van "helm I als te voorschijn komt springen, ter linkerzijde bewaakt door een oud-Duit- *chen krijgsman, ter rechter geflankeerd °°r een vrouwenfiguur de geschiedenis Voorstellende, die 's Keizers heldendaden te oek stelt. Daaronder, op dezelfde breede voorzijde, verschijnt de ontwakende en zich de steenmassa's als loswoelende keizer oodbaard met de hand aan zijn langen vvilden baard en met den blik naar de denkbeeldige raven der sage gericht. Ter linkerzijde bereikt men langs breede steenen trappen de achterzijde van het monument, waar men kan binnengaan om ook het inwendige te beschouwen en op te klimmen tot den top, van waar men uren in het rond kan zien. De afmetingen van het geheel en dus ook van de beelden zijn z°o kolossaal, dat b. v. Friedrichs hand een nieter lang is en 4 a 5 personen tegelijk overeind kunnen staan in den kop van Wil- helms paard, terwijl de arm der Historia zoo dik is als het midden van een zwaar 19 Juni '96. 2) Aan den onbevlekten en algemeen geach- ten naam zijns vaders had hij het te danken, dat hij onmiddellijk als klerk werd opgeno men in het groote bankiershuis waar hij hoor zijne kennis, zijn vlijt en zijn voorbeel dig gedrag spoedig het algeheele vertrouwen fijner chefs wist te winnen. Reeds na korte jaren werd hij boekhouder en kassier en genoot een ruim salaris met het beter uitzicht op de toekomst. Honderdduizenden, millioenen waren door 2\jne handen gegaan en nog nooit was eene oneerlijke gedachte bij hem opgekomen. Doch nu op eens geraakte de kassier in eene pijnlijke verzoeking en in zijH binnenste heerschte een wreede strijd. manspersoon. De kosten van dit gedenk- teeken bedragen een millioen mark, voor 9/j0 uit vrijwillige bijdragen van de Krieger- vereine bijeengebracht. Het grootste deel der bouwmaterialen werd op de plaats zelve in de steengroeven der bergen gevonden. De onthulling van dit merkwaardig ge- denkteeken had gisteren bij heerlijk weder plaats. Behalve de Keizer waren verschei dene vorstelijke persoonlijkheden aanwezig en vertegenwoordigers van alle Duitsche Staten, de koning van Wurtemberg, de groothertogen van Baden en Weimar, voorts vertegenwoordigers van 16000 Kriegers- vereine. Tegen den middag kwam de Keizer op de vlakte van het gedenkteeken aan met geestdrift begroet door het volk en de oud- strijders die in gelederen opgesteld waren. De Keizer en de Bondsvorsten begaven zich naar het voorportaal van het monument. Daar dankte de voorzitter van het comité, generaal Spitz, de vorsten en vertegen woordigers voor hun aanwezigheid hij legde uit naam van alle oud-strijders de gelofte van trouw at. Professor Westphal, reserve-kapitein, hield de feestrede. Hij bracht in herinnering dat in 700 jaren geen keizer den Kyfijiauser betreden heeft en sprak over den grooten tijd der stichting van het rijk, toen alle Duitsche stammen door Wilhelm den Groote vereenigd werden. De Kriegervereine, zeide hij, vormen een muur waar de pogingen van de mannen zonder Vaderland, die het volk verleiden willen, op afstuiten. De Keizer antwoordde, dat hij met vreugde en aandoening in het hart in gezelschap der Bondsvorsten naar het inwijdingsfeest was gegaan, waarmede de feesten, ter her innering aan het groote tijdperk der over winningen, op waardige wijze afgesloten worden. De Keizer dankte allen die het gedenkteeken hebben opgericht of de op richting bevorderd, legde er den nadruk op dat hij wel wist hoe voor de oudstrijders de herinnering aan den grooten Keizer heilig Niet zonder reden bidden wij dagelijks den Heer «Leid ons niet in bekoring, maar verlos ons Nog steeds stond hij aan 't venster en murmelde onsamenhangende woorden. «Daar ginds zijn zij allen gelukkig," dacht hij, «want zij zijn rijk,.. RijkO, ware ik ook rijk, dan stond de wereld voor mij open met al hare genoegens, met al haar geluk. Mijne millioenen zouden zoo goed zijn als de hunne Doch ik ben een arme wroeter, ongeacht en door allen vergeten. Op nieuw werd hij door den booze be koord, geweldiger en onweerstaanbaarder dan eerst. Met koortsachtigen angst woelen zijne handen in 't verraderlijke goud en de bundels banknoten, die voor hem liggen, en uit een donkeren hoek des kantoors weer klinkt als het hoongelach der hel. Hoe hij op straat was gekomen, wist hij niet. Alles scheen hem een wilde droom. In angstige haast liep hij over de donkere trottoirs. Middernacht was reeds lang voorbij. Onder de gaslantaarns van de groote opera stond hij een ooger.blik stil om zich te be zinnen en een besluit te nemen. is, en hoopte, dat het gedenkteeken ook in de toekomst het symbool mocht zijn van die nagedachtenis, en tevens een blijvende vermaning om éen te zijn in trouw en toewijding aan keizer en rijk, vorst en vaderland, ter eere en tot meerdere wel vaart van Duitschland. Boven alle aardsche goederen blijve, sprak de Keizer, de geest die dit monument geschapen heeft bewaard, dan kan het vaderland aan alle stormen dei- toekomst weerstand bieden. De Keizer dankte voor de gelofte van trouw, afgelegd door de oud-strijders, wier zinspreuk isVoor God, Keizer en Rijk, en sprak den wensch uit, dat het vaderland altijd beschikken mocht over mannen, zooals de medestanders van den grooten Keizer bij diens levenswerk tot wederoprichting des Rijks. De onder-voorzitter der «Duitsche Ver- eeniging" te Moskou, Camesaska, die dezer dagen door zijn toespraak aan het feestmaal ter ontvangst van prins Heinrich zulk een kras optreden van den Beierschen vermoe- delijken troonopvolger prins Ludwig veroor zaakte, heeft thans van den Duitschen keizer als openlijke waardeering voor zijn aanstootelijke toespraak? de Orde van den Rooden Adelaar 4e klasse ontvangen. De onlangs door de Kamer van afgevaar digden in België aangenomen drankwet, is nu ook door den Senaat aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. Bij de behandeling der begrooting van openbare werken heeft de Senaat art. 50, waarbij in beginsel wordt voorgeschreven het vaststellen van een loon-minimum in de bestekken van werken voor rekening van den Staat, verworpen en vervolgens dit budget aangenomen. Het zal nu naar de Kamer teruggezonden moeten worden. De Kamer van afgevaardigden heeft de aanvullingsbegrooting goedgekeurd met 52 tegen 1 stem, bij 45 onthoudingen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, heeft de mi nister van koloniën, Chamberlain, medege- Hij voelde in zijn zakken, deze waren met goud en banknoten gevuld. Dat bracht hem weder tot bezinning. Hij haastte zich over de thans eenzame boulevards naar 't Noor derstation. »Om vier uur des morgens vertrekt de sneltrein," sprak hij totzich-zelven. vin enkele uren kan ik reeds op hooge zee zijn, op weg naar Amerika... Een half millioenher haalde hij verschillende keeren, alsof hij zich door deze woorden nieuwen moed in het hart wilde spreken. De man bestelde zijn plaatsbiljet. «Naar Brest?" vroeg de distributeur der kaartjes aan het loket, vindien gij naar Brest moet, zijt gij aan 't verkeerd sta tion." vNaar Havre 1 Naar Havre 1" antwoordde de kassier haast buiten adem. vWie spreekt er van Brest Ik ga naar Havre De distributeur lachte ironisch, want in Brest vindt men de galeien, waar men de kassiers heenzendt, die gestolen hebben. Een nieuwe angst en ontzetting maakte zich van hem meester, toen hij te Havre was aangekomen. Een onbekende scheen daar op bijzondere wijze het oog op hem te houden. deeld, dat soldaten van Venezuela de grens van Britsch-Guyana overgetrokken en hand gemeen geworden zijn met Engelsche ambtenaren, die bezig waren den weg op te meten. Aan den minister van koloniën was door het ministerie van buitenlandsche zaken bericht gegeven, dat volgens oificieele rap porten in Britsch-Guyana een vijandige inval is gedaan door Venezolanen. De minister van koloniën heeft op een verzoek om inlichtingen uit Guyana officieel ten antwoord gekregen, dat vooralsnog geen bijzonder heden konden gemeld worden. Officieel wordt gemeld, dat hetJameson- proces niet zal aanvangen voor 20 Juli. De zaak zal door het hooggerechtshof worden behandeld. De negen beschuldigden, die door den politie-rechter in Bowstreet van rechtsvervolging ontslagen werden, keeren weldra uit Engeland naar Boeloewajo terug. In eene gisteren ir. Frankrijk onder voorzitterschap van president Foure gehou den ministerraad is door de minister van landbouw medegedeeld, dat de regeering aan het parlement voor de sluiting zijner zitting zal doen toekomen een ontwerp spe ciaal tot waarborging van de belangen der suikerindustrie, welke bedreigd worden door de in de verschillende landen aangenomen wetten. Vervolgens besloot de ministerraad een onderzoek van den aartsbisschop van Kame- rijk, die naar hei oordeel der Regeering zijn bevoegdheid te buiten ging door een verboden processie openlijk goed te keuren, op te dragen aan den raad van State en de behandeling van de zaak der priesters, die processies hielden in strijd met het verbod van gemeenteraden, te schorsen. Generaal Baratieri, wiens vrijspraak door den krijgsraad te Asmara, in Italië zoo kalm is opgenomen, zal zich metterwoon te Arco vestigen, waar hij, naar het heet, nog opzienbarende onthullingen zal voorbereiden. Volgens een schrijven van hem aan een «Een ambtenaar van politie wellicht," dacht hij, «die men mij onmiddellijk heeft nagezonden en die mijn spoor reeds ontdekt heeft Hij heeft den moed niet naar de aanleg plaats der stoombooten te gaan. De onge lukkige liep recht voor zich uit, zoo snel als mogelijk was, om niet al te zeer de aandacht op zich te vestigen, en toch was er niemand die hem volgde, niemand die zich om hem bekommerde. Aan de grootste ontsteltenis ten prooi en doodmoede trof hij een boerenwagen en bad de lieden, hem mede te nemen tot het naaste dorp. Zij staarden hem eenigszins verwonderd aan, maar maakten toch plaats aan hunne zijde. Daarna spraken zy voort in eene taal, die hij niet verstaan kon, doch van tijd tot tijd wierpen zij een blik op hem en hun gelaat scheen elk oogenblik bedenkelijker te worden. «Zouden zij vermoeden wat ik gedaan heb vroeg hij zich at. «Zouden zij er aan denken dat ik een half millioen gesto len geld in de zakken heb Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1