Dagblad voor Schiedam en Omstreken. n bureau 'ggofersfraaf 50. Zijn Uitgaansdag. No. 5524. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERT EN T I;Ë N Van 16 regelsf Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van onzen H. Stadspatroon JOANNES DEN DOOPER, te dezer stede als Zondag te vieren, zal de 'Nieuwe Schiedamsche Courant Woensdag-avond niet verschij nen. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 Juni '96. Met veel levendigheid wordt in de ver schillende partijorganen van België de verkiezingsstrijd gevoerd of liever voorbereid, en de toon stijgt naarmate de groote dag nadert. Zooals men weet, is de verkiezings datum op 5 Juli vastgesteld en moet de helft der Kamer (77 leden) worden ver nieuwd. De Katholieken zullen hoofdzakelijk verdedigenderwijze moeten optreden. Aan de beurt van aftreden zijn 60 Katholieken, 10 liberalen en 1 socialist, verdeeld over 22 districten van de provinciën Brabant, Antwerpen, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Op verschillende plaatsen gaan liberalen, radicalen en socialisten samen om de katholieken te bestrijden. Gelukkig schijnt de eendracht onder de katholieken te Brussel hersteld te zijn. Conservatieven, democraten en independenten trekken daar éen lijn, zoodat men met grond op een gunstigen afloop der verkiezing te Brussel mag hopen. De laatste zittingen der Belgische Kamer die nu voorgoed gesloten is hebben opnieuw de noodzakelijkheid van een regle mentsverscherping bewezen, tlasde coclions (zwijnentroep)" riep Donderdag de socialist Furnemont der rechterzijde toehij scheen dus de achtbare Kamer in een varkensmarkt te willen herscheppen. Men heeft het schan delijk woord in het officieel zittingsverslag geschrapt, maar het zal niettemin historisch hlijven als een staaltje van socialistische welgemanierdheid in België. Toen de Voor zitter de Kamer sloot, werd het geluid van zijn hamer zoowel als van zijn stem geheel overschreeuwd door den nog steeds brul lenden socialist Demblon. De questuur zal daarom zorgen, dat er bij de heropening Feuilleton. i) Neen, hij gaat natuurlijk weer niet mee Kom, flauwe vent 1 wees niet benauwd. Wij zullen je niet in verleiding brengen! Ik kan mijnheer wel ergens een glaasje bier laten drinken, dat niet meer dan een stuiver behoeft te kosten. Maar Karei van der Mey schudde, hoewel droefgeestig, zeer beslist ontkennend het hoofd en sloeg weldra een zijstraatin, welke hem onttrok aan de plagerijen zijner mak kers. Hij en zij gingen nu in een geheel tegen- der Kamer een flinke bel of klok ter be schikking van den Voorzitter zij, door electriciteit te bewegen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verzocht mi nister Balfour verdaging van de beraadsla ging over de onderwijswet, daar het strikt onmogelijk is er mee klaar te komen voor het begin van de nieuwe zitting en men nu, dit ontwerp rusten latende, in het laatste gedeelte van deze zitting de meest dringende zaken zou kunnen afdoen. Hiermee zou men dan nog voortgaan in het begin van de nieuwe zitting en in Januari zou de onderwijswet weder ter tafel worden gebracht, teneinde de beloften te vervullen die gedaan zijn. Balfour's voorstel werd aangenomen. De Pall Mall Gazette meldt, dat hoogst waarschijnlijk tegen den volgenden zomer door den Britschen minister van koloniën, Chamberlain, te Londen een internationaal congres zal worden bijeengeroepen. Het vorige internationale congres is in 1887 gehouden bij gelegenheid van het jubilee van koningin Victoria het aanstaande zou samenvallen met de voltooiing van het zestigste regeeringsjaar dier vorstin. De gespannen verhouding tusschen Enge land en Venezuela duurt nog steeds voort. De Venezuelanen hebben den heer Harri son, die aan het hoofd stond van de werk lieden, die bezig waren den weg te bouwen van Barama naar Cuyuni gevangengenomen en overgebracht naar den post aan de Cuyuni tegenvoer Uruan. Dit is geschied naar aanleiding van uit Caracas ontvangen beve len. Te Georgetown heerscht groote ont roering. De minister van oorlog in Frankrijk heeft een wetsontwerp ingediend, om den shoogen raad van oorlog" voortaan samen te stellen uit den minister, den chef van den gene- ralen staf en ten hoogste 12 hoofdofficieren, die bestemd zijn om in tijd van oorlog legerkorpsen aan te voeren. De president van den ministerraad en de minister van marine zullen mede tot alle vergaderingen van den louter adviseerenden raad worden overgestelde richting. Zij op weg naar eene buiten de stad gelegen uitspanning, waar heen een lommerrijke laan den wandelaar voerde op de aangenaamste wijze. Hij naar zijne kleine bovenkamer, op een warmen zomeravond als dezen dubbel eng en be dompt. In zijne verbeelding ziet hij zijne ambt- en lotgenooten de schoone wandeling doen, pra tende en schertsende, nu eens stilstaande, om een vriendelijk bloempje te plukken, dan in looppas verder op de maat van een vroo- lijk lied. Hij aanschouwt hen, zooals zij aankomen ter bestemde plaats. Daar gaan ze onder de linden zitten en roepen met groote luidruchtigheid den kellner. Straks staan er een paar op den schommel of zij beproeven de zware ballen hun evenwicht te doen behouden op de kegelbaan. Nog meer bier, en eindelijk vermoeid, maar toch naar lichaam en ziel vertrischt, naar huis terug, om morgen den eentonigen aroeid te hervatten op het kantoor. Hij kan zich alles best voorstellen. Meer malen heeft hij zelf als jongen daarbuiten opgeroepen en daartoe kunnen tevens tel kens die hoofdofficieren van land- en zee macht worden opgeroepen wier voorlichting noodig wordt geacht. De generaals-leden worden elk jaar belast, een deel der korpsen die zij zullen aanvoeren, te inspecteeren. Hoofddoel van den Raad is eenheid te brengen in de legeraanvoering, zoodat hij over alle maatregelen, die het geheele leger betreffen en ook over den bouw en de opheffing van vestingen moet worden gehoord. Een reisje langs den Rijn zal het einde zijn van Li-Hoeng-Tsjang's verblijf in Duitsch- land. Den 2n Juli zal hij te Keulen aan komen, waar hij door burgerlijke en mili taire autoriteiten feestelijk zal worden ont vangen, en waar de Kamer van koophandel met de vereeniging van Rijnlandsche en West- faalsche industrieelen een monsterbanket ter zijner eer zal aanrichten. Hieraan zullen allerlei uitstapjes en een tochtje op den Rijn aansluiten. Te Berlijn heet het, dat Li-Hoeng-Tsjang den 4n Juli naar Neder land zal vertrekken om vier dagen in Den Haag te vertoeven. Aan de Standard wordt thans uit Ber lijn gemeld, dat de Czaar van Rusland zeker tegen het einde van Augustus een bezoek zal brengen aan Berlijn en Weenen. De Keizerin zal om gezondheidsredenen hem niet vergezellen. De Frankfurter Zeitung beweert te weten, dat het onderzoek naar de oorzaak van de catastrophe op het Chodynsky-veld bij Moskou op bevel des Keizers is gestaakt, omdat het zou gebleken zijn, dat hooggeplaatste per sonen aan het onheil schuldig zijn. De gezamenlijke kosten der kroningsfees ten te Moscou worden op zestig millioen gulden geraamd maar Stead's Review of Reviews vindt dit volstrekt geen verkwisting veeleer een nuttige geldbelegging, daar de pracht van het geïllumineerde Kreml en de schitterende praal der feesten, zoowel als het militair vertoon en de millioenen volks een onuitwischbaren indruk zullen gemaakt hebben op Aziatische vorsten, die daardoor voorgoed het hopelooze eener eventueele poging tot opstand zullen hebben leeren inzien. Ook meent Stead dat, als men den regeeringsduur van een tsaar op gemidddeld 20 jaar stelt, vijf presidentsverkiezingen voor telkens vier jaar in Amerika allicht nog meer zullen kosten. De werkstaking te St. Petersburg duurt nog steeds voort. Het aantal stakers be draagt volgens sommigen 40.000 volgens anderen 50.000 Maandag morgen verzamelden zij zich voor de verschillende fabrieken, doch hielden zich rustig. Zij blijven evenwel vasthouden aan hun eisch een werkdag van 12 uur en meer tijd om het middagmaal te kunnen gebruiken. De onlusten op Creta duren nog steeds voort. Fransche officieren van de Neptune, die langs de kaden van Canea wandelden, zijn beleedigd door Turken die trachten hen aan te vallen. De Fransche consul heeft daarvoor heftig geprotesteerd bij Abdullah- pacha. Te Canea is een paniek ontstaan wegens het ontdekken van roode kruisen, waarmede gisteren nacht de huizen der Christenen gemerkt zijn. Men ziet hierin een bewijs van een complot onder de Muzelmannen. De regeering in Spanje heeft besloten twee nieuwe torpedobooten aan te schaffen en zal in de maand tusschen 15 Aug. en 15 September nog 50.000 man versterkings troepen naar Cuba zenden. Volgens de Epoca zou er bij een eventueelen oorlog tus schen Spanje en de Vereenigde fetaten van Noord-Amerika, voor Spanje te rekenen zijn op de hulp van Frankrijk en Rusland, welke zich daartoe in een formeel verbond met Spanje zouden vereenigen. De expeditie van uit Egypte tegen Don- gola ondernomen, wordt nog steeds onver poosd voortgezet. Te Soeakin zijn nu in het geheel 4341 man Indische troepen aange komen. De kalief Abdoellah te Omdoerman bij Karthoem handhaaft het verbod tot handeldrijven met Soeakin. Men zegt, dat hij bij een toespraak in de moskee dezer dagen zijn getrouwen heeft aangespoord om zich kostelijk vermaakt. Bovendien den ge^ heelen warmen dag hebben zij voor hunne lessenaars niet veel anders gedaan, dan af- spx-aken met elkander te maken en elkaar alle geneugten voor te spiegelen, die ze buiten zouden smaken, ver van het gewoel der straten en de muffe hitte van het kan toor. Was er ook geen water, waarin ze konden baden en roeien Hem-zelf is bij de gedachte aan al deze heerlijkheden het water in den mond gekomen, overdrachte lijk gesproken natuurlijk, want den geheelen dag kleefde hem de tong aan het verhemeltp Het was zoo warm enhij zou weder niet van de partij mogen zijn. Tegen het oogenblik, waarop het kantoor gesloten wordt en ieder hunner zijns weegs gaat, ziet hij verbazend op. 't Zal niet de eerste maal zijn Gelukkig is het nu voorbij. Hij zit met de handen onder het hoofd op zijn benauwd kamertje. Hij is zeer moe van het kan toorwerk bij zooveel graden hitte zelfs de wandeling naar huis heeft hem eer afge mat dan opgeknapt. Het is genoeglijk, half droomend de verbeeldingskracht haar gang te laten gaan. Half bewust van zijn omge ving en zijne omstandigheden kwellen hem do spotternijen,ja, beleedigingen der klerken en bedienden niet langer. Bijna was hij in geslapen Met een schok wordt hij wakker, klaar wakker. Hij gevoelt levendig de pijn, hem straks in de ziel veroorzaakt. Als ze eens wisten.. De gedachte aan hetgeen zij niet wisten, maar hem alleen bekend is, schijnt Karei eensklaps te bezielen met nieuwe werk kracht. Haastig staat hij op en neemt uit een kleine kast papieren. Deze op de tafel gereed leggen, inktkoker en pen daarnaast, is het werk van een oogenblik. Alvorens te gaan zitten, blijft hij eemge minuten staan voor een photographietje aan den muur, nagenoeg de eenige kamerversiering. Met liefdevollen blik slaat hij de oogen daarheen op. Er parelen tranen in die trouwe oogen en zijn stem beeft een weinig, als hij half luidde zegt: »Ik zal volhouden." Wordt vsrvolqd.) NIEUWE SGIEDAMMGOURAIIT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1