naar Dongola te gaan en zich het paradijs waardig te maken in den strijd tegen de ongeloovigen. Het lot der Egyptenaren is beslist, zeide de kalief. Zij sterven aan cholera en hun troepen vallen door ons zwaard De opstand in Matabelenland duurt nog steeds voort. Inboorlingen hebben een wagen waarin vrouwen en kinderen, aangevallen, welke onder geleide van een patrouille van Mazoe naar Salisbury werd vervoerd. Er werd een dag en een nacht lang met wan hoop gevochten. Van het escorte werden zeven man gedood en vier gekwetst. Al de muildieren van den wagen en veertien paarden werden doodgeschoten. Men zegt dat de inboorlingen in de buurt der forten van de Chartered weer aan het spoken zijn. De schipbreuk van de „Drummond Castle". Een vertegenwoordiger van Central News heeft een bezoek aan Quessant en Molène gebracht en ook den eenig levenden passa gier van de Drummond Castle, Marquardt, gesproken. Deze was nog niet geheel bekomen van de geestelijke en lichamelijke schokken die hij had ondergaan, maar hoopte toch Zaterdag in staat te zijn om naar Londen te vertrekken. »Wij hadden een bijzonder goede reis gehad tot wij Zondag Las Palmas bereikten", vertelde Marquardt. Toen sloeg het weer wat om, en wij kregen tegenwinden en zware zeeën. Maar Dinsdag-middag werd het weer kalm en somwijlen zoo mistig, dat de kapitein liet stoppen en peilen. Het peillood werd het laatst uitgeworpen Dins dagavond om .half acht. Daar Dinsdag de laatste dag was dien we samen aan boord zouden doorbrengen, hielden de passagiers een muziek feestje als besluit, en dat ging vroolijk zijn gang tot kwart over tienen. Op dat uur wandelde ik een paar maal het dek rond en ging toen naar de rookkamer. Terwijl ik daar zat, voelde ik een zwakken schok. Hij was niet hevig. Het was net alsof het schip tegen een havenhoofd was geloopen. Ik liep dadelijk de kamer uit, maar het scheen dat mijn vrees niet be waarheid werd. Alles scheen in den haak te zijn. Al gauw echter begon het schip voorover te hellen, zoodat ik merkte dat het ernstig beschadigd moest zijn. Denkende dat ik een kouden nacht op de open zee in een sloep zou moeten doorbrengen, trok ik mijn overjas aan en deed als voorzorgs maatregel een reddinggordel aan. Voor ik goed kon begrijpen wat er gebeurde, zonk het schip, en dreef ik in zee schrijlings op een steng." Eerst had hij nog zeven of acht andere schipbreukelingen in zijn nabijheid zien zwalken, maar toen de dag aanbrak, waren er nog maar twee de vierde-officier Ellis en een onbekende passagier, die met Mar quardtop eenige houten zaten. De onbekende passagier kon het weldra niet meer uit houden en glipte in het water, nadat Marquardt vergeefsche pogingen had gedaan om hem op te houden. Toen begon Ellis te wanhopen en moet omstreeks negen uur gestorven zijn. Marquardt zelf verloor het bewustzijn en herinnerde zich niets meer van hetgeen met hem gebeurd was, totdat hij den visscher Berthele, die hem gered had, over zich heen zag buigen. De schip breukeling had twaalf uur rondgezworven, met de beenen in 't water hangende, in den kouden nacht. Veel Engelschen komen Le Conquet, Molène en Ouessant bezoeken. Gisteren waren in 't geheel 75 lijken gevonden, som mige verminkt door de scherpe rotsen. De passagiers hadden voor een groot gedeelte reddinggordels om kunnen doen, maar tus- schen de klippen en eilanden zijn sterke draaikolken, waarin de beste zwemmer ten onder moet gaan, terwijl de branding buiten de riffen zeer hevig is. De Drummond Castle was ruim acht uur ver uit haar koers, toen zij op de klip stiet. Op Ouessant is geen wrakhout aangespoeld. Afwezig de heeren Brillenburg, Van Gent, Hoogendam, Roelants, Loncq, Schuurman, Van Westendorp, Klein, Prins en Poortman, de drie laatsten met kennisgeving. Da Voorzitter de vergadering openend, stelde voor het lezen van de notulen tot eene volgende vergadering uit te stellen, waartoe werd besloten. Ingekomen waren de volgende stukken Van B. en W. afschrift van hun besluit waarbij aan den eervol ontslagen eersten machinist van de Gasfabriek ,T. J. Steiger een pensioen van 1340 wordt verleend, aan genomen met kennisgevingmissive van de Commissie van het Burgerlijk Armbestuur bevattende eene aanbeveling ter benoeming van een lid in die Commissie, ter aanvulling van de bestaande vacature, waarop zijn geplaatst de heeren E. M. Beukers en M. L. Honnerlage Greteeene missive van de zelfde commissie daarbij overleggende een besluit in duplo tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van het Stadsziekenhuis, beiden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering eene missive van den Directeur der Hoogere Burgerschool omtrent den tijd van de overgangsexamens aan die school, aangenomen voor kennisgeving, en eene missive van C. Rijkse, verzoekende eene spoedige beslissing op zijne missive van November 1895, waarbij hij de Oosterstraat te koop aanbiedt voor de som van 15, om advies in handen van B. en W. gesteld. Daarna was aan de orde het voorstel van B. en W. om tot het benoemen van een waarnemend gemeente-ontvanger over te gaan, 'twelk met algemeene stemmen werd aangenomen, waarna op dezelfde wijze be paald werd, dat het bedrag van den borg tocht van den waarnemenden ontvanger zal zijn f 5000, onder waarborgen in het betrok ken voorstel van B. en W. genoemd. Tot waarnemend gemeente-ontvanger werd daarop met algemeene stemmen benoemd de heer A. Koper. Daar de benoemde in het Gemeentehuis aanwezig was, deed de Voorzitter het voorstel hem aanstonds de gevorderde eeden af te nemen, waartoe besloten werd, nadat de Voorzitter in antwoord aan den heer Jansen had opgemerkt, dat het niet noodig was het benoemingsbesluit eerst aan Ged Staten op te zenden. De heer Koper, daarop door den Secre taris binnengeleid, verklaarde de benoeming aan te nemen en legde de door de wet vereischte eeden af, waarbij de Voorzitter opmerkte, dat hij den nieuwbenoemde niet op zijne plichten behoefde te wijzen, waar hij reeds eenmaal als waarnemend ontvanger was werkzaam geweest, en hem aanspoorde op den ingeslagen weg voort te gaan. De Vergadering werd daarna door den Voorzitter gesloten. 1 door den burgemeester, 1 door de hoofd lieden der brandweer, 1 door brandspuit meesters enz. Naar het Jlbl. verneemt, is de abonnements prijs voor het gebruik van de gemeentelijke telefoon te Rotterdam bepaald op f90 voor een onbeperkt aantal gesprekken en op f 66 voor een beperkt aantal. Ieder die zich aan het gemeentelijk net laat aansluiten, zal f 25 entree moeten betalen. Voorts kunnen inrichtingen, die zeer veel gebruik van de telefoon maken, genoopt worden zich meer dan één toestel aan te schaffen. Zonder betaling van een zeker bedrag krijgt men de bevoegdheid om aan het intercommunale net te worden aangesloten. Door het bestuur der drijvende zwemin richting aan de Boompjes te Rotterdam, is bekend gemaakt, dat volgens rapport van den scheikundige en bacterioloog aan de gemeente-waterleiding te Rotterdam geene typhusbacillen in het Maaswater in de bas sins zijn aangetroffen. de regeling der zaken op Atjeh, mogen wij aannemen, dat ook tevens een einde is ge" komen aan groote militaire actie in de vallei der Atjeh-rivier. Het werk, dat hij daar in de eerste plaats had te verrichten, het ontzetten onzer benarde linie en posten en het op een krachtige wijze tuchtigen van Toekoe Oemar en vele andere hoofden wegens het door hen gepleegde voorraad, heeft hij naar onze opvatting op schitterende wijze volbracht. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland werd gisteren aan besteed het bestorten van de dammen be oosten de Goereesche haven en vóór het Flauwe Werk en van den Oudelandschen Zeedijk op Goedereede, beh. tot de zee- werken in de prov. Zuid-Holland. Eenige inschrijver was J. Roskamp Czn. te Slie- drecht, voor f 4642. Naar de Maasbode verneemt, worden er onderhandelingen gevoerd tusschen Rotter dam en te Algiers gevestigde kapitalisten, om een maandelijkschen stoombootdienst tusschen beide havens te openen. De Al- giersche mijneigenaren en kooplieden willen zich daarmede voor het vervoer van koper, ijzer en ertsen onafhankelijk maken van de Engelsche stoomvaart, die hen thans bedient. Voor het benoodigde kapitaal zou deels ook van Amsterdamsche zijde toezegging zijn gedaan. Het water in onze binnenhavens en grach ten vertoont sedert eenige dagen weer de bekende roetkleur. Moge toch eens spoedig op de meest doeltreffende en minst kostbare wijze in dien onhoudbaren toestand verbetering wor den gebracht 1 Het bericht van de Maasbode, dat bij het verrichten van graafwerken voor een te bouwen school aan de St. Anna-Zusterstraat menschenbeenderen zouden gevonden zijn, kunnen wij beslist tegenspreken. Gisteren-avond omstreeks 7i/j uur had de 34-jarige J. P. Hendriks in de Baan alhier het ongeluk te vallen, waarbij hij het rech terbeen vrij ernstig heeft gekneusd. Zaterdagavond omstreeks 10 uren verzocht bij een scheepscontroleur van de firma Wm. H. Müller Co., wonende in de Woelwijk straat te Rotterdam, een collega toegang. Ofschoon reeds te bed liggende, liet hij den man binnenkomen. Nauwelijks was deze binnen of hij zocht twist en sloeg zijn te bed liggenden makker op het hoofd, zoodat deze vrij erg gehavend werd. Het schijnt, dat hier weer aan eene wraakoefening in verband met de werksta king gedacht moet worden. De mishandelde had behoord tot hen, die aan het werk bleven, de dader tot de stakers. Eene straf vervolging wordt tegen den dader ingesteld. BINNENLAND. Naar wij vernemen, heeft de minister van waterstaat enz. een aantal ambtenaren der telegraphie, die ongeveer 40 of meer dienst jaren tellen, of die om andere redenen daarvoor in de termen vallen, aangeschreven dat zij in den loop van dit jaar met pen sioen den dienst zullen verlaten, ten einde promotie voor de jongeren gemakkelijk te maken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juni 1896. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 23 Juni 1896, des namiddags ten 12 V3 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. De aangekondigde tentoonstelling van brandblusch- en reddingsmiddelen van voor heen en thans zal van 28 Oct. tot 9 No vember in het Verkooplokaal te Rotterdam worden gehouden. Reeds zijn 2 medailles beschikbaar gesteld door de beide Koningin nen, 1 door den Commjssaris der Koningin, De Oost-Indische ambtenaar met verlof A. J. Pluym, laatstelijk 3e commies bij het departement der burgelijke openbare werken in Nederl.-Indië, is, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid tegen 1 Juni eervol uit 's lands dienst ontslagen, met pensioen. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde ons onder dagteekening van gisteren Het vijfde bataljon keert met de tweede bergbatterij naar Java terug. Naar aanleiding van de omtrent generaal Vetter ontvangen telegrammen zegt de N. R. Ct. Het eerste gedeelte van het door ons ontvangen telegram kon tot verschillende opvattingen aanleiding geven. Door het regeeringstelegram is intusschen de onze kerheid opgeheven. Het blijkt nu, dat ge neraal Vetter van zijne opdracht als regee- ringscommissaris ontheven is, omdat zijne taak in Atjeh als geëindigd is te beschouwen. Daarmede vervalt elk vermoeden, dat deze ontheffing om voor generaal Vetter per soonlijk onaangename redenen plaats had. Nu generaal Vetter ontheven is van zijne betrekking als regeeringscommissaris voor Aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland is ter hehandeling in de a. s. zomer vergadering voorgesteld het verstrekken van 17000 voor de nationale landbouw-ten- toonstelling in 1897, vaststelling van een provinciaal reglement ter bevordering der veefokkerij door invoering van premiën bij stierenkeuring. Als voren voor verbetering van de haven te Maassluis: wijziging van het wegenreg lement uitsluitende het gebruik van honde karren tot personenvervoer en bepalingen omtrent de bestuurders en de te gebruiken honden. Op de begrooting van 1897 zijn de op centen voor de grondbelasting en het per soneel met éen verhoogd ongerekend een leening van 5 ton a 3 pc, voor de verbetering van den waterweg tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De Chineesche onderkoning Li-Hoeng- Tsjang zal gedurende zijn verblijf te's-Gra- venhage met zijn uitgebreid gevolg zijn intrek nemen in het Hötel des Indes dat geheel wordt ingericht voor een ontvangst, den Aziatischen vorst waardig. Naar men uit Rome aan den Times meldt, verwacht men daar in goed ingelichte krin gen de verplaatsing van mgr. Loronzelli, internuntius te 'sGravenhage, naar Was hington als apostolisch delegaat van den Paus bij de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De feestverlichting in het Haagsche Bosch ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de KoninginRegentes, welke dag dit jaar op Zondag valt, is bepaald op Maandag 3 Augustus. Drankmisbruik Een man te 's-Hage had zich Zaterdag avond zoodanig te buiten gegaan aan het gebruik van sterken drank, dat hij per brancard naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij overleed. Een andere dronkaard bevond zich Zon dag-avond aan het Hollandsche Spoorstation hij was zoo »vet" dat hij met de lift r.aar beneden moest worden gelaten en op een kruierswagen naar het politiebureel moest worden gereden. Iemand uit Gouda heeft het plan concessie aan te vragen voor den aanleg van een stoomtramweg van Delfzijl over Weiwerd, Termunten, Woldendorp, Nieuwolda, Oost- wold naar Winschoten en vervolgens naar Nieuweschans. Zaterdag werd de stoomtramdienst Haar lem—Beverwijk op feestelijke wijze geopend. De heele rit duurt 56 minuten. Zondag ving de geregelde dienst aan. Dit traject is een gedeelte van de ont worpen lijn, die zich zal uitstrekken tot aan Alkmaar. Concessie voor dat gedeelte is reeds verkegen de werkzaamheden daar aan zullen binnenkort worden aangevangen. Door den burgemeester van Edam zijn Zondagavond ongeveer 12 rjjks- en gemeente-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2