parlements-verkiezingen in Canada de Re- geering geslagen. Men schrijft dit resultaat vooral toe aan de ontevredenheid over de houding der Regeering in de schoolkwestie. 83 conservatieven en 119 liberalen moeten reeds gekozen zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schkdam, 26 Juni 1896. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van A. van D ij k om vergunning tot o p r i c h- ting van een herstelplaats van koper, blik en zinkwerk in het pand aan de Hoofdstraat no. 163, kadaster sectie L, no. 1248. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit ver zoek zal op Donderdag den 9den Juli a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raad- huize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, ken nis kan worden genomen. Woensdag-namiddag 6| ure geraakte de 6-jarige Petrus Tettero, wonende aan de Nieuwe Haven no. 31, in het water dier haven. De 66-jarige H. Nauman, eveneens wonende aan die haven no. 42, begaf zich gekleed te water en bracht den drenkeling behouden op het droge. Sedert eenigen tijd heeft de Rotterdam- sche Tramweg Mpij. proeven laten nemen met electrische schellen op enkele wagons der stoomtramlijn RotterdamSchiedam. Dezer dagen werd de inrichting, gemaakt door de firma W. Haaxman en Co., electro- technisch bureau te Rotterdam, beproefd van gemeentewege en goedgekeurd waarop de Tramweg-maatschappij aan genoemde firma opdroeg, de inrichting in alle wagons dezer lijn te doen aanbrengen. Naar het Hbl. verneemt, is door de gemeente Rotterdam in openbare veiling aangekocht de buitenplaats „Woudenstein," een bezit ting van wijlen den heer Gransberg en het daartoe behoorende huis „ln den Rustwat," onderscheidelijk aan den Lagen en den Hoogen Zeedijk gelegen. Het grondbezit, dat in de handen van de gemeente overgaat, is circa 6 bunders groot en de koopprijs bedroeg f 69,700. Hoewel het natuurlijk nog niet bekend is, wat met dezen aankoop beoogd wordt, kan als vrij zeker worden aangenomen, dat de uitspanning „In den Rustwat" onder sloopershanden zal vallen en daarmede zal weer een van de weinige historische gebouwen die Rotterdam bezit verdwijnen. „In den Rustwat" moet al dateeren uit den ouden Spaanschen tijd. Dat de gemeente in dit stadsgedeelte plannen heeft, kan daaruit blijken, dat ook reeds pogingen zijn aange wend om ondershands in de nabijheid gelegen gronden aan te koopen. werden door patroons en personeel, onder hartelijke woorden van genegenheid, fraaie geschenken aangeboden. De »Mij, tot nut van het Algem." deed hem door eene commissie uit haar bestuur, de zilveren medaille overhandigen, als be wijs harer waardeering voor zijne langdurige en getrouwe plichtsbetrachting. A. s. Zaterdag biedt de firma aan haar personeel en eenige genoodigden een feest- tocht aan naar Den Briel en Oostvoorne. Gisteren-middag is uit de Maas te Rot terdam ter hoogte van boei 17 opgehaald het lijkje van het 5 weken oud zijnde kind van schipper W. van Dort, Zondag-ochtend op de Maas bij die gemeente verdronken, bij het zinken van diens aakschip Cosmopoliet. De oudste ingezetene van Vlaardinger- Ambacht, Melis Rodenrijs, is in den ouderdom van 97| jaar overleden. BINNENLAND. Blijkens bericht in de Staats-Ct. wordt de visschershaven te IJmuiden op 1 Juli a.s. voor het gebruik opengesteld. In de Staats Ct- 148 is opgenomen het reglement voor het gebruik der Vischhal op genoemde haven. De Vereeniging van Assuradeuren be tuigde hare sympathie met de Nationale Brandweertentoonstelling, van 28 October tot en met 9 November in het Verkoop- lokaal te Rotterdam te houden, door het beschikbaar stellen van 2 verguld zilveren medailjes, 2 zilveren medailjesenl bronzen medailje. Naar de IV. R. Ct. verneemt, hebben de scheepsbevrachters besleten geen vracht meer te geven aan de schippers die lid zijn van da Nationale Schippersvereeniging. Het bestuur dezer vereeniging heeft, in overleg met het hoofdbestuur van den Nieuwen Bootwerkersbond, te dezer zake maatregelen genomen. Op de tabaksfabriek van de heeren Gebrs. Zwartendijk te Rotterdam herdacht gisteren de baas, G. de Wit, dat hij 50 jaren ge leden bij de firma in dienst trad. De fabriek was voor deze zeldzame ge legenheid feesteljjk veitsierd en den jubilaris De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis dat, ingevolge besluit van den Belgischen minister van landbouw, het hulp-douanekantoor De Clinge (dorp) van af 1 Juli e. k., des Woensdag van 9 tot 10 uren voormiddags, opengesteld zal zijn voor den invoer van rundvee en schapen, her komstig uit Nederland. De ingevoerde koeien zullen naar de in nabijheid van genoemd kantoor opgerichte quarantaine-stallen worden geleid, om aan de tuberculine-proef onderworpen te worden. (St.-Ct.) Alvorens de Tweede Kamer Vrijdag uiteen ging, is nog door de commissie voor de verzoekschriften verslag uitgebracht over een adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Tiel, dat ook bij andere Kamers in behandeling is geweest, houdende klachten over de dienstregelingen der ver schillende spoorwegmaatschappijen met be trekking tot elkander. De Tweede Kamer vereenigde zich met het voorstel der commissie om het adres verzoekende door een votum der Kamer in deze verbetering aan te brengen, te ver zenden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met verzoek om inlich tingen, opdat blijke wat er van de vermeende grieven is en of voor het verzoek eenige grond bestaat. De katholieke mannen van invloed en talent zullen tot het volk dienen te gaan, om het voor te lichten en op te wekken, üe kiesvereenigingen zullen meer dan ooit tiaar best hebben te doen om te bewerken, dat geen enkele katholieke stem verloren ga, maar dat alle eenparig worden uitge bracht op de vertrouwbare candidaten, die zij na rijp beraad meenen te mogen voor dragen. Kortom, er zal een hoogst opgewekt politiek leven onder ons dienen gewekt te worden, willen wij niet door de bedrijvig heid der partijen van wanorde en revolutie worden overvleugeld. En eenmaal door de vereenigde pogingen der katholieke kiezers m de Kamer gebracht, zullen onze afgevaardigden zich daar krach tig hebben aaneen te sluiten op het voorbeeld van het Duitsche Centrum, om door eendracht macht te maken. Zij zullen zich alsdan niet de weelde knnnen veroorloven van een verdeeldheid als thans, helaas, nog te vaak onder hen wordt waargenomen, noch van een absenteïsme (op zijn Holiandsch gezegd thuisblijverij) als waarover onlangs de heer Bahlmann klaagde. Alleen door eenparig en gestadig, moedig op de bres te staan voor de belangen van het land in 't algemeen en de katholieke belangen in het bizonder, zullen zij op den duur het vertrouwen hunner kiezers kunnen behouden en bewerken, dat deze met geestdrift voof hen naar de stem bus opgaan. Alleen op die wijze kunnen wij katholieken, ofschoon een verstrooide minderheid in hel land, ook onder de heerschappij van het ruime kiesrecht, evenals het Duitsche Cen trum een geduchte macht vormen en een krachtigen invloed ten goede oefenen op de openbare zaak. Noordbrabantte Zaltbommel in een def voornaamste hotels willende overnachte*1' werd aan Z.Ed. het nachtverblijf geweigerd omdat hij geen bagage bij zich had- De Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland herdacht eergisteren te Am sterdam haar 25-jarig bestaan. In de feest' vergadering, gepresideerd door kolonel Boel' laard, werd melding gemaakt van de® prachtigen prijs door H. M. de Koningi»' Regentes beschikbaar gesteld voor de glS" teren te houden schietwedstrijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal zich op die" wedstrijd en ook bij het diner doen ver tegenwoordigen door zijn referendaris voor de schutterijzaken. Uit het verslag bleek, dat het ledental daalde van 128 tot 122, met 2 eereleden, en dat de rekening f 909 batig saldo aanwees- Na de vergadering werd de historisch0 schutterij-verzameling in het stedelijk mu seum bezichtigdkapitein mr. J. E. van Someren Brand leidde daar de leden rond- De gemeenteraad van Alkmaar heeft aan den heer M. Lubcké, te Brussel, definitief concessie verleend, voor zooveel Alkmaar betreft, voor den aanleg en de exploitatie van eene stoomtram van Beverwijk tot Alkmaar. De illuminatie van het Haagsche Bosch, welke ter gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Koningin-Regentes zal plaats hebben, belooft zeer luisterrijk te zijn, en zal die van vorige jaren zoo mogelijk nog in schoonheid overtreffen. Mochten sommigen bij het grootsche decoratiestuk van verleden jaar zich afvragen wat het toch eigenlijk voorstelde, thans heeft men zich weldegelijk aan een onderwerp gehouden, dat met zorg en smaak wordt geconstrueerd. Het decoratiestuk, dat ongeveer op de zelfde plaats doch in een eenigszins andere richting zal verrijzen, stelt voor een »Oud Holiandsch Stadstafereel," waarvan de eigen aardig architectonische lijnen door tallooze gekleurde lichtjes zullen worden aangeduid. De ontwerpers werden geïnspireerd door een der overblijfselen van oud-Hollandsche bouwkunst, nl. de poort van Amersfoort, waarvan een vrije navolging zal vertoond worden. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen van het Wetboek van Koophandel, betreffende de aflegging der scheepsverklaring, hield gisteren eene samenkomst in het gebouw der Kamer. Afjeh. Een tweede gisteren door het N. v. d. D. uit Batavia ontvangen dépêche luidde Het vertrek van generaal Vetter naar Java is uitgesteld, in verband met een spoed- eischende expeditie naar Lepong (staatje aan de Westkust), waar de vijand bentings opwierp en op de oorlogsschepen vuurde. Wat er te doen Is. Het Huisgezin geeft in een beschouwing over de aanneming der kieswet te kennen, wat volgens zijn meening thans de taak wordt der Katholieken. Het schrijft Wij zullen gestadig in de weer moeten wezen, om de volksmassa tegen misleiding te vrijwaren door haar het goede voor te houden en het verderfelijke der revolutio naire theorieën aan te toonen. De katholieke pers zal zien moeten be ijveren, door te dringen in al de lagen van het volk, ten einde daar de verderfelijke bladen en geschriften te weren, die er maar al te kwistig worden verspreid. Eeu 40-tal voorname Haagsche ingezetenen houden zich onledig met het organiseeren van den in de residentie te houden fancy- fair ten bate van het Nationaal Fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen. Die fancy- fair zal 4 dagen duren (van 17 tot 20 Juli) Muziekuitvoeringen zullen daarbij dagelijks plaats hebben. Bij gisteren gehouden aanbesteding door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland voor het maken van een steenglooiing tot afsluiting van het Zuid Westelijk einde van den strandmuur met steenglooiing tegenover de Keizerstraat te Scheveningen, was minste inschrijver de heer J. Van den Elshoot Gz. te Scheveningen voor f 13.850. Woensdag is te Noord wijk aangespoeld het lijk van den 11-jarigen knaap, die Vrijdag jl. nabij Scheveningen in zee is verdronken. Woensdag had aan het station Scher- merhorn der Noordhollandsche stoomtram een voorval plaats, dat nog al vrooiijkheid verwekte. Een meisje uit Rijp van misschien twintig jaar had een weddenschap aange gaan, dat zij zich als vrachtgoed per tram in een mand naar Schermerhorn zou laten vervoeren. »Ze zullen me niets doen!" had ze gezegd en was in de mand gekropen, die natuurlijk in een goederenwagen ge plaatst werd. De mand en haar inhoud werd geadresseerd aan een bewoner van Scher merhorn en behoorlijk toegedekt. Te Scher merhorn werd zij gelost en op het perron van het slation voorloopig neergezet, onge lukkigerwijze echter in de onmiddelijke nabijheid van de pomp, waaruit de locomotief zoo noodig water ontvangt. Een paar tram beambten, die iets van het zaakje moeten geweten hebben, schoven de mand nu juist onder de waterpijp, der pomp en gingen toen pompen. Toen kon de vermetele rei zigster zich niet meer stilhoudenonder veel pret der omstanders werd zij uit de mand gehaald, waarna zij half doornat te voet naar Rijp terugkeerde. Doch ze had er vijf rijksdaalders mee verdiend, zeide ze. De correspondent van het Hbld. te Nieuwe- diep meldt, dat nog veertig man van Hr. Ms. Friso, welke eergisteren uit Indië aan kwam naar het hospitaal gezonden zijn dus 140 in het geheel. Ieder die onder officieren en manschappen door zwelling van beenen verschijnselen der berri-berri toonde, moest naar het hospitaal. Zou het niet wenschelijk zijn het schip buiten dienst te stellen en volkomen te ontsmetten De gemeenteraad van Haarlem heeft het ontwerp-voorstel voor den aanleg van eene duinwaterleiding, zooals dat door den heer J. Schotel, ingenieur te Rotterdam was opgemaakt, aangenomen. Als tegenhanger van het bericht ïBoer- have overtroffen", voor eenige dagen in De Telegraaf voorkomende, diene het vol gende Dezelfde wereldbekende wandelaar en sportman, de heer L. C. Dudok de Wit van vSlangenvecht" te Breukelen, maakte Zondag 21 Juni 11. een voetreisje naar De familie Homan, te Kiendijk, onder Emmer., ontving volgens de N. Gr. Ct. dezer dagen een voor haar blyde tijding. Een zieke dochter dient verder te Groningen te worden verpleegd, maar de kosten, welke zulks meebrengt, loopen te hoog voor de niet ruim met aardsche goederen bedeelde lieden. Daarom wendde men zich onlangs om steun in dezen tot HH. MM. de Koning innen, met dit gevolg, dat er bericht kwam van een toezegging ad f25. Te Meppel brandde gisteren-ochtend de stoomhoutzagerij van de firma W. Vink tot den grond af, benevens de stapels planken in de onmiddeljjke nabijheid van den molen. Alles was verzekerd. Te Swijer, gem. Wijnandsrade (L.), ge leide eergisteren een 12-jarige jongen koeien naar de weide. Eensklaps werden de dieren schuw en sloegen op hol. Het kind raakte onder den voet en werd door eene der koeien, die het aan een om zjjn lichaam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2