Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Schiedam van voorheen. De Louis d'Or. 19de Jaarg. Zondair 28 Juni 1896. No. 5527. bureau ^ofersfvaaf 50. EERSTE BLAD. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTI;ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herliaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten Wegens den feestdag der HH. Apos telen PETRUS en PAULUS, zal de ieuwe Schiedamache Courant aandag-avond niet verschijnen. VI. Men moet, dunkt me, in een groote stad wonen, om straatnamen te bezitten, die eenige historische beteekenis hebben, of die ten minste van meer poëtischen oor sprong zijn dan de meetkundige en dier- lievende namen in kleine steden, zooals die waarmee wij zijn begiftigd. Hoog-, Dwars-, Breêstraat, Zwaansteeg en Ooievaarsbrug zijn nu juist niet »vol gratie en poëzye," En al zijn dikwijls ook de straten, naar beroemde mannen ver noemd, niet in oveenstemming met het karakter van den persoon, (wie kent er onschilderachtiger straten dan de Haagsche en Amsterdamsche «schilders-wijk men heeft dan toch de voldoening, dat de groote mannen voortleven in den mond des volks. Maar wat klaag ik Ook groote mannen uit het Schiedam van voorheen zijn op onze blauwe bordjes door een tweetal hunner gerepresenteerd I Edoch Daar is Gerrit Verboon. Maar de eer zame schoolmeester zal voor ditmaal niet het onderwerp worden van deze regelen. Om u de waarheid te zeggen, weet ik van den goeden man niet veel bijzonders, hoewel ik er geen oogenblik aan twijfel, of hij heeft de eer van een naar hem vernoemde straat ten volle verdiend. Dan de «Haga-straat." En bij dat woord stelt ge u onwillekeurig de incarnatie voor F e u 111 e ton. 1) Toen Lucien de Heur zijn laatste bank biljet van honderd francs door de hark van den speelbankhouder had zien weghalen en van de roulette-tafel was opgestaan waar hij zijn klein fortuin verspeeld had, voelde hij zich door eene duizeling bevangen en was het hem als zou hij neervallen. Met knikkende knieën, terwijl alles om hem heen draaide, wierp hij zich op een der met leder bekleede banken, die tegen den muur stonden. Eenige minuten keek hij rond in het ellendige speelhuis, waarin hij de schoonste jaren zijner jeugd had door gebracht. Hij zag de akelige vervallen ge zichten der geroutineerde spelers, hel verlicht onder de groote lampenkappen, hoorde het van die reeksen woningen, die, aan het zuidelijk deel onzer stad door vaardige timmerlieden ineengezet, te zamen den bastaard-naam van «Gorzen" voeren. Wari- ge soms, uit piëteit voor den roemruchtigen voorvader, u zoudt willen opmaken om de monumenten van kunst te zien, door het dankbare nageslacht daar opgericht voor den grooten Schiedammer ik rade u in gemoede aan, liever thuis te blijven. En gesteld dat een vreemdeling, zijn «Baedeker" opslaande, behalve de bekende bijzonderheid der zooveel duizend varkens, die van de spoeling leven, er vond opge- teekend«Cornelis Haga, beroemd Schie dammer, naar wien de Hagastraat is ver noemd", gesteld dat hij zoo iets in zijn reisboek vond en hier kwam vernemen, wie Haga was, ik verwed honderd tegen één, dat hij niet heel spoedig op de hoogte zijn zou. Een geboren Schiedammer heb ik eens de conjectuur hooren maken, dat «Haga"- straat wel bij vergissing ontstaan zou zijn uit «Haagsche" straatde man was Latinist, wist dus sedert eenigen tijd dat 's-Graven- hage in het Latijn Ilaga Comitis is ge- heeten 1 Nu, ik zal niet beweren, dat zoo iets regel is het ware te erg. Toch mag ik veilig zeggen, dat er in onze stad nog wel de een of ander zijn zal, die Cornelis Haga evengoed kent als b.v. den koning van Siam of den president der republiek Nicaragua. En toch, Cornelis Haga was in zijn tijd een beroemd, een groot man. Hij heeft op politiek gebied een rol gespeeld en een betrekking vervuld, welke velen hem konden benijden, en vervuld heeft hij ze met eere. Onder de aanzienlijkste personen der Repu bliek was hij geteld, hij, de ambassadeur der Zeven Geünieerde Provinciën aan het hof van den Sultan te Constantinopel. En al mag de staatkunde, welke hij daar in praktijk bracht, hem wel eens tot middelen hebben gevoerd, welke men heden ten dage klinken van het goud op de groene tafel, zei tot zichzelf, dat hij geruïneerd was, een verloren man, herinnerde zich, dat op zijn kamer, in een kast, de eereteekenen lagen, welke zijn vader, generaal De Heur, zich als kapitein, bij den aanval van Zaatcha zoo dapper verworven had en viel uitgeput van vermoeienis, in een diepen slaap. Toen hij met een drogen mond wakker werd, zag hij met één blik op de pendule, dat hij nauwelijk een half uur ges!apen|_had. Het was precies kwart voor twaalf. Hij had behoefte aan frissche lucht, stond op en was bezig zich uit te rekken, toen de oude Dronski een der stamgasten van het speelhol, de klassieke Pool, in een lange overjas [naar hem toe kwam en hem met een schorre stem in het oor fluis terde «Leen mij even een vijf-francs stuk, mijn heer. Ik heb hier nu twee dagen gezeten en in al dien tijd is de roulette niet op zeventien geweest. Lach er om als gij wilt, maar ik wil er mijn rechterhand onder ver wedden, dat straks nommer zeventien uit komt." Lucien de Heur haalde de schouders op hij had nauwelijks genoeg in den zak, om van liberale zijde «Jezuïtische" zou noemen het valt niet te ontkennen, dat hij op zeer bijzondere wijze de eere der Republiek heeft hooggehouden niet alleen, maar ook haren invloed in Europa merkelijk versterkt heeft. In Schiedam ir. 1578 geboren, vestigde Cornelis Haga spoedig de aandacht op zich door zijn rechtskundige bekwaamheden; zoodat hij in 1610 als afgevaardigde der Algemeene Staten naar Zweden gezonden, en een jaar later tot definitief gezant te Constantinopel benoemd werd. Acht-en- twintig jaren lang heeft hij daar de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden gerepre senteerd en haren invloed doen toenemen menigvuldige voorrechten, dikwijls boven en ten koste van Frankrijk en Engeland, wist hij voor de Hollanders te verkrijgen in Turkije. En niet alleen deed hij zijn stem hooren waar het Holland gold, ook in de politiek van het Turksche rijk zelve sprak hij van tijd tot tijd, met goed gevolg, een woordje mede. Zoo verkregen o. a. de Grieken vrijheid van godsdienst in Turkije door zijne bemoeiingen en bemiddeling. En toen hij zijn ambt neergelegd en daarmede het vruchtbaarste en roemrijkste tijdperk zijns levens had afgesloten, bleef hij steeds hooggeëerd in het vaderland, In 1645 koos Holland hem tot Voorzitter van den Hoogen Raad, het hoogste rechtscollege in den lande. Op zes-en-zeventigjarigen leeftijd overleed hij in 's-Gravenhage. Ziedaar in het kort den levensloop van een beroemd Schiedammer. De mij toege stane plaatsruimte duldt niet, dat ik meer zeg van zijn politieke en diplomatieke werk zaamheid. Daarom hoop ik een volgenden keer aan de lezers der N. Schiedamsche Courant den ambassadeur Cornelis Haga meer van nabij voor te stellen, en zijn be kwaamheden nader te bespreken. Au revoirS. S. zijn vertering te betalen. Hij ging in de de antichambre, schoot zijn pels aan, zette zijn hoed op en liep met koortsachtige haast de trap af. Sedert Lucien vier uur geleden het speel hol binnengekomen was, had het aanhoudend gesneeuwd en de nauwe Parijsche straat was geheel wit. In de heldere donkerblauwe lucht schitterden de koude sterren. De verarmde speler huiverde onder zijn bonten jas en stapte flink aan, altijd vervuld met gedachten van vertwijfeling, toen hij eensklaps stilstond. Op een steenen bank zat een klein meisje van zes of zeven jaar met niets dan eenige lompen, om het teere lichaam tegen de sneeuw te beschermen. Ondanks de hevige koude was zij ingeslapen, heel haar uiter lijk getuigde van eliende en uitputting, het arme kleine hoofdje, de teere schouders rustten tegen de yskoude ruwe steenen in een hoek van den muur. Een der lompe schoenen was van het afhangende voetje gevallen en lag als een vuile doffe plek op de smetteloos reine sneeuw. Werktuigelijk bracht Lncien De Heur de vingers naar zijn vestzakje doch herinnerde zich, dat hij een oogenblik te voren zelfs ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Juni '96. Het bezoek door den Chineeschen onder koning Lihoengtsjang aan den Duitschen oud-kanselier Von Bismarck te Friedrichs- ruhe gebracht, trekt niet alleen in Duitseli- laud maar in de geheele beschaafde wereld bijzonder de aandacht. Niet geheel ten on rechte is toch Lihoengtsjang meermalen de Chineesche Bismarck genoemd. Ongeveer gelijke positie als Bismarck in Duitschland innam, neemt Lihoengtsjang in China in, en ook in het lot dat beide staatslieden heeft getroffen, bestaat veel overeenkomst. Ver loor Bismarck tijdelijk de keizerlijke vriend schap om haar later weder te herwinnen, ook Lihoengtsjang moest het gele vest, teeken van 's Keizers hoogste genade, voor eenigen tijd missen om er later opnieuw mede bekleed te worden. Donderdag bracht Lihoengtsjang van uit Hamburg aan Von Bismarck het aange kondigde bezoek. Hij bleef ruim twee uren bij den oud-kanselier, die zijn gast de hooge eer aandeed hem zelf aan het station uit geleide te doen. Dat Lihoengsjang niet alleen te Friedrichs- ruhe kwam uit verlangen om persoonlijk met den befaamden oud-kanselier kennis te maken, maar ook met de bedoeling om zijn raad in te winnen, blijkt uit hetgeen in een particulier telegram uit Berlijn aan de N. R. Ct. gericht omtrent de samenkomst der beiden vorsten wordt bericht. In den loop van het maal had o. a. het volgende gesprek plaats. «Het doel van mijn bezoek," zeide hij, is Uw Doorluchtigheid om raad te vragen, hoe wij het moeten aanleggen om China te hervormen. Bismarck antwoordde, dat hij dit van hieruit niet beoordeelen kon, waarop Li verder vroeg »Hoe kan ik met goed gevolg tegen het Hof te Peking optreden geen fooitje aan den knecht had kunnen geven. Toch naderde hij 't kind, door mede lijden gedreven en juist wilde hij het op nemen en naar een asyl voor verlaten kin deren brengen, toen hij in den zwarte schoen iets zag schitteren. Hij bukte zich. Het was een louis d'or. Een liefdadige geest, een vrouw zonder twijfel, was op dezen Kerstavond voorbijge gaan, had den schoen voor het slapende kind zien liggen en gedachtig aan den schoo- nen avond er een schitterend geschenk in gelegd, opdat de kleine zwerfster gelooven zou aan de geschenken van het kindje Jezus en in haar ongelukkig lot, blijven vertrouwen in de liefde Gods. Een louisDagen lang zou het kind kun nen rusten, zou zij rijk zijn Lucien was op het punt haar te wekken en het haar te zeggen, toen hij vlak aan zijn oor, als in een hallucinatie, een stem hoorde, de stem van den Pool met zijn sterk geaccen tueerde lettergrepen. «Daar zit ik nu twee dagen hier en al dien tijd is de zeventien er niet uit ge weest." (Slot volgt.) NIEUWE SBHIEOAMSCHE COURANT 'Irlllll'iT'IHillil!!!" ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1