overbrengt den 4n Juli te Dschibuti aan gekomen en houdt zich bezig met de uit rusting eener karavaan. Hij schrijft, dat hij reeds 1000 kameelen heeft gehuurd, maar er nog meer noodig heeft, omdat 9000 cen tenaars goederen, voor de gevangenen be stemd, uit Italië onderweg zijn. Vele ge vangenen zijn ten gevolge van ontbering en den invloed van het klimaat bezweken, en velen pleegden, „uit vertwijfeling, zelf moord. De overigen, ongeveer 2000, zijn allen verzameld in Menelik's residentie, Adis Ëbeba, waar zij bij tweeën of drieën aan de inlanders zijn toegewezen en dagelijks drie vierde liter rijst of gerst krijgen. De be handeling die zij ondervinden is draaglijk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Juli 1896. De Burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden: Nederland. Schietoefeningen te IJmuiden. Noordzee, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, dd. 24 Juni j.l., zullen op Juli a.s. en zoo noodig op volgende dagen, schiet oefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiden. De driehoek, welke als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en twee ten anker liggende zeil- vaartuigen, een roode vlag aan den mast voerende. De afstand van deze schepen tot het fort bedraagt ongeveer 8000 M, terwijl zij ongeveer 6800 M van elkaar verwijderd zijn. Deze driehoek wordt nader bepaald door twee andere ten anker liggende zeilvaar- tuigen, mede een roode vlag aan den mast voerende, liggende op ongeveer 4500 M van het fort. Een of twee stoombooten zullen op de dagen, dat er gevuurd wordt, voor zoover mogelijkwaarschuwen en desgewenscht hulp verleenen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Yergadering in het Gildenhuis. In het Gildenhuis der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven alhier werd gisteren-avond de aan gekondigde vergadering van de besturen der afd. Schiedam van den »Ned. R. K. Volks bond" Patrimonium" en het »Alg. Ned. Werkliedenverbond, metheeren patroonster bespreking van eenige gewichtige belangen gehouden. Slechts enkele patroons hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg gegeven. De voorzitter der onderafdeeling bran dersknechts van den Ned. R. K. Volksbond, de heer A. de Jong, de vergadering openend, bracht den aanwezigen patroons hartelijk dank en betuigde teleurstelling over de weinige opkomst. In onderling overleg hadden de besturen der drie werklieden verbonden besloten, de patroons ter verga dering op te roepen ter bespreking der loonkwestie. Het is toch een feit, dat het loon 'twelk door vele patroons wordt uitge keerd, den arbeider geen menschwaardig bestaan verzekert, en daaronder niet alleen de brandersknechts, maar ook de nering doenden lijden. Wijzende op de vergaderingen die hier in den laatsten tijd aan het Hoofd zijn gehoudendie veelal een opruiend karakter hadden, verzekerde spr., dat de drie werkliedenverbonden beoogen langs geleidelijken weg den toestand te verbeteren. Daarop gaf de voorzitter het woord aan den voorzitter van de afdeeling onderge schikten der onderafdeeling brandersknechts van den Ned. R. K. Volksbond, de heer H. A. Bakker, die nog eens in 't licht stelde dat er naast vele patroons die een goed loon uitkeeren, ook velen zijn die daarin te kort schietenzij zijn hier niet aanwezig, doch dooi tusschenkomst van de aanwezige pa troons hoopt men tot verbetering te komen. In tegenstelling met vele ontevredenen die altijd alleen maar van rechten gewagen, begrijpen de goedgezinde arbeiders dat zij naast rechten ook plichten hebben. Spr. had indertijd, toen er symphathie betuigd werd voor de stakende wevers te Haaks bergen, reeds in 't licht gesteld dat de toe stand hier veel erger is dan ginds, omdat men op het platteland gemakkelijker met een klein weekgeld kan rondkomen dan in de stad. Hij meende dat het werk der gist- zifters liever voor een weekgeld van f6 aan bejaarde werklieden moest overgelaten worden dan het voor f 4 a f 5 toe te ver trouwen aan jongens van 16 jaar, die voor dit weekgeld dikwijs het volle werk moeten doen en dan ook op hun 25en jaar reeds bijna op zijn. De ambachten zouden daarmede ook gebaat zijn, doordat zij ge makkelijker leerjongens zouden krijgen. Spr. meende, dat in een branderij van 4 bak moest uitbetaald worden f 6 voor een gist- zifter, f10 van een derde man enfll voor een onderknecht en meende deze loonsre- geling aan heeren patroons ter aandachtige overweging te moeten aanbevelen. In antwoord op de opmerkingen van een der aanwezige patroons werd door den voorzitter nog in 't licht gesteld, dat een loon van f 11 voor een onderknecht en f 10 voor een derde man niet te veel is, daar dit aldus nog geen 8 cent per uur bedraagt, waarvoor de betrokkenen dus alle gevaren die het branderijwerk medebrengt, moeten trotseeren. Van de zijde der ondergeschikten werd ook gewezen op de onjuiste verdeeling van het loon, waar het loon van den meester knecht veelal te groot dat van den zifter te weinig is, en er op gewezen dat vele bejaarde brandersknechts met een loon van f6 nog zouden gebaat zijn, terwijl de jongens als 't ware in de branderij jvermorst" worden, waar tegenover van den kant der patroons werd opgemerkt, dat het gistziften zeer goed door jongens kan verricht worden en het dan ook niet noodig is dat die jongens even vroeg als de andere knechts binnen komen en den geheelen dag in dienst worden gehouden wordt hun zwaarder werk opge legd, dan is dit de schuld van de knechts, die hen allen tot hun dienst gebruiken. Ook werd van die zijde opgemerkt dat toch ook rekening moest worden gehouden met het geld voor versch persen en percenten per pond gist, welke als een aanvulling van het loon worden genoten, waartegen door den voor zitter werd betoogd, dat die loonsaanvulling door sommige patroons op het gewone loon wordt uitgespaard en door de meeste patroons niet meer wordt toegestaan. Door een der aanwezige bestuursleden werd medegedeeld, dat hij van een patroon vernomen had, deze niet ter vergadering zou komen, omdat het doel der vergadering niet was omschreven aldus zouden alleen de ondergeschikten beslagen ten ijs komen. Spr. kon het gevoelen van dien patroon niet deelen, omdat het doel der vergadering in verband met vroeger gehouden besprekingen genoegzaam was gebleken. Verder werd door dezen spreker nog eens gewezen on de bestaande schreeuwende toestanden en op de invoering van een uniformloon aange drongen. Van de zijde der patroons werd hiertegen opgemerkt, dat in de voorstelling van den langen duur van den werktijd wel eenige overdrijving school en gewezen op de moei lijkheid van het invoeren van een uniformloon, waar verschillende invloeden op het loon inwerken. Een der aanwezige patroons meende zelfs, dat het invoeren van zulk een loonsregeling beslist onmogelijk was, wijl het loon zich ook moet regelen naar de waarde van den arbeid, zoodat een arbeidpr die meer voor den patroon produceert en zuiniger de aan te wenden grondstoffen beheert, ook meer loon waard is. Deze spreker meende, dat naast een zeker loon ook een premie voor gistfabricatie moest worden vastgesteld, wat door een der aan wezige patroons reeds met goed gevolg was toegepast. Door bedoelden patroon werd echter opgemerkt, dat hij met het premie stelsel voor gistfabricatie gebroken had, om dat de moutwijnproductie daaronder leed hij stelde nu in den vorm van een half- jaarlijksche belooning een premie zoowel op de fabricatie van moutwijn als van gist. Ten slotte meende laatstbedoelde spreker, dat het op den weg lag der besturen van de drie werkliedenvereenigmgen zich ter ver dere bespreking van de belangen der branders knechts te wenden tot den Brandersbond, die daarvoor de aangewezen corporatie is. Een gewichtig punt door verschillende bestuursleden der werklieden-vereenigingen ter sprake gebracht, was ook de wensche- lijkheid van het bestaan van contact tusschen den patroon en den ondergeschikten arbeider. De patroon moest meer tot den ondergeschikten arbeider afdalen, toonen dat hij belang stelt in zijn lot en zich met hem onderhouden. Dan zou hij ook ver nemen welk loon hem wordt uitgekeerd, terwijl die uitkeering nu meermalen tot schade van de ondergeschikten alleen aan de meesterknechts wordt overgelaten. In verband met deze kwestie werd er door den voorzitter, ook in antwoord op de opmerkingen van een der bestuursleden, aan herinnerd, dat de patroons reeds vóór ge- ruimen tijd een circulaire inzake de loon- uitoetalmg ontvangen hadden, met verzoeK, die in de werkplaatsen op te hangen. Van de zyue der patroons werd hierte genover opgemerkt, dat net voor den patroon zoo moeilijk is zich met de mindere knechts in te laten, omdat de meesterknecht over de al of met geschiktheid van een minderen knecht oordeeien moet. Ook werd van dien kant bij herhaling betoogd, dat wel de meesterknecht de verantwoordelijke persoon in de branderij is, maar er toch zooveel van het werk der ondergeschikten afhangt. De langdurige discussie over deze punten werd ten slotte beëindigd, daar de verga dering het met den voorzitter eens bleek, dat het in de gegeven omstandigheden het beste was, gevolg te geven aan het denkbeeld, reeds door een der bestuursleden in een motie belichaamd, om zich ter verdere be spreking van de loonkwestie tot den Bran dersbond te wenden, waarvoor men op de medewerking der aanwezige heeren patroons tekende. Alvorens de vergadering te sluiten, werd door den voorzitter nog de gewichtige kwestie der Zondagsrust ter sprake gebracht. De voorzitter sprak den wensch uit, dat, waar er toch veelal een -dag in de week wordt stil gestaan, daarvoor de Zaterdag zou worden gekozen, opdat den arbeider de zoo noodige Zondagsrust, in het belang van godsdienst en huisgezin, zou kunnen verzekerd worden. Meende een der aanwezige bestuursleden op grond van eigen ervaring te kunnen verzekeren, dat het stilstaan op Zaterdag, met het oog op de bmnenlandsche gistver- zending, geen bezwaar zou opleveren, door meerdere patroons werd daarentegen ver zekerd, dat het kiezen van dien dag voor het stilstaan, vooral met 't oog op den gisthandel met Engeland en ook met het leveren van spoeling aan de boeren, groot bezwaar gat. Een andere kwestie was echter of bij het beperken van den arbeid op Zondag tot het strikt noodzakelijke, met een of meer knechts dien dag geheel in de branderij konden gemist wordendaarover liep de meemng van patroons en ondergeschikten nog uiteen. Ten slotte werd, nadat de patroons ver trokken waren, wien de voorzitter dank had gebracht voor hunne opkomst onder het uitspreken van den wensch, dat Gods over vloedige zegen zoowel hun als hunnen onder geschikten zou ten deel vallen, de volgende motie aangenomen nDe vergadering, gehoord het voorstel van een der aanwezige heeren branders, om voor verdere aangelegenheden de bran- dersknechts betreffende, zich te wenden lot den Brandersbond, opdat het meest aantal branders bereikt worde, besluit met het oog op de geringe opkomst van heeren branders patroons zoodanig te bandelen zich gaarne bereid verklarende tot nadere inlichtingen, de aanwezige patioons dankende voor hunne opkomst, verzoekende hun verderen steun." Door de firma Van Deventer Zoon alhier werd heden aanbesteed het maken van eene steenglooiing langs hun terrein aan de rivier de Maas ten Westen van het Westerhaven hoofd te Schiedam. De uitslag was als volgt G. Kamsteeg, Leidschendamf 13290— T. Koorevaar, Hardingsveld -12920. W. Visser Hzn., Bergambacht -12200— M. V. Houwelingen, Sliedrecht -12000.— F. Kleijn, Dordrecht -11900— A. Kraaijeveld, Sliedrecht -11635— J. Verschoor, Ammerstol -11480— H. Stuurman, ld. -11324— C. Boer Azn., Sliedrecht -11261— M. C. Schram, ld. -10950— P. Kloots, De Werken -10900— Corn. V. d. Plas Jz. Hardingsveld -10875— P. C. Langeveld, ld. -10875— H. Boxman, ld. -10800— G. Vlot Gzn., ld. -10672— J. Pijl, Alblasserdam -10500— C. Boelhouwen, Giessendam -10483— A. de Jong, Ammerstol -10434— C. Zanen Azn., ld -10340— P. Sterk, Heukelum -10290— G. V. Oord, Werkendam -10137. - W. 't Hoen, Alblasserdam - 9998,— A. Lodder, Oud-Beierland - 9998— Het werk is gegund bij loting aan den heer A- Lodder te Oud-Beierland. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Juni 739,623 reizi gers met een opbrengst van f56,750,12^ tegen 690,155 reizigers met een opbrengst van f 54,015,49$ in Juni 1895. Da opbreng st der vorige maanden bedraagt f213,058,65, totaal f 269,808,77$. De buitengewone ont vangst in Juni bedraagt f 21,936,98 tegen f 21,334,14 in dezelfde maand van het vorig jaar, in de vorige maanden f106,295,09, totaal f 128,232,07generaal totaal f 398,040,84$ tegen f371,477,59 in hetzelfde tijdvak van 1895. De Harwichlijn is voornemens uitbreiding te geven aan haar goederendagdienst van Rotterdam op Harwich. Te beginnen met Zondag a. s. zullen voortaan eiken dag, be halve des Maandags, goederenbooten van hier vertrekken. Met de Engelsche douane is een regeling troffen, waardoor aan bederf onderhevige goederen, zooals vleesch, visch, fruit, margarine enz. onmiddelijk bij aan komst der boot gelost kunnen worden, om vervolgens onmiddelijk met extra treinen naar Londen te worden vervoerd. Zij zijn dus des morgens 4 uur van den dag vol gende op dien van het vertrek aan de Lon- densche markt. Aan het Maasstation te Rotterdam werd eergisteren-avond door een Duitscher kennis gegeven, dat hij in den harmonica-trein zijn portefeuille was kwijt geraakt. De Duitscher was voornemens met den exspres- trein naar der. Hoek van Holland te reizen en dan naar Engeland over te steken. Ook van nog twee andere reizigers zijn in den zelfden trein op onverklaarbare wijze de portefeuilles verdwenen. Uit Kralingen (Rotterdam) meldt men aan het IV. v. d. D., dat aldaar weder een belangrijke aanbouw in het verschiet is. De buitenplaats naast de avenue »Concordia" is voor f90.000 verkocht; aldaar zal nu een flinke breede straat worden aangelegd, evenwijdig met de avenue. Men verwacht, dat het oostelijk deel der gemeente daar door aanmerkelijk verfraaid zal worden. Lihoengtsjang, de Chineesche onderkoning, komt Woensdag 8 Juli des morgens te 9 uur ongeveer, te Rotterdam. Van daar zal hij waarschijnlijk om halt twee naar Ant werpen gaan. In een der laatste nachten is onder de schapen van B. Jungerius, wed. W. Baren- dregt, wed. A. Knegt. W. Noordzij en J. Barendrecht, te oud-Charlois, geweldig huis gehouden. Een vijf-en-twintigtal dieren werd gebeten, waarvan enkele ernstig. Vermoe- uehjk is des nachts een hond in de weide geslopen. De politie is met de zaak in kennis gesteld. In de eergisteravond te Schipluiden ge houden raadsvergadering heeft de Raad als zijn gevoelen uitgesproken, dat de totstand koming zoo spoedig mogelijk van het ontwerp van wet tot vereeniging der gemeente Delft, Hof van Delft en Vrijenban, met toevoeging van een gedeelte Hof van Delft aan de gemeente Schipluiden moet geacht worden te zijn in het werkelijke belang dier ge meente. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is gehandhaafd de be slissing van Ged. Staten van Zuid-Holland tot niet-goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Loosduinen, waarbij de leeftijd, welken kinderen moeten bereikt hebben vóór zij op de openbare scholen worden toegelaten, op 6, en die, waarop zij die scholen moeten verlaten, op 13 jaar is bepaald. In de Staatscourant wordt door den mi nister van Buitenlandsche Zaken de aan dacht van belanghebbenden gevestigd op de noodzakelijkheid, dat schepen, die uit de Midd. Zee de Dardanellen doorvaren, ter stond bij het binnenkomen der Dardanellen de vlag hijschen bij het passeeren der Turk- sche forten Koum Kalé en Sedd-ul-Bahr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2