Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 7 Juli 1896. No. 5533. bureau ^oter^tvaat 50. Een buitenpartij. F e u i 11 e ton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTi;ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN 0YERZ1CHT. 6 Juli '96. B ^e __ver^lezingen die gisteren, Zondag, in gie werden gehouden, verdienen daarom e ^langstelling, wijl juist het meerendeel sr Katholieken in de periodieke aftreding van de halve Kamer begrepen is. Bij de aftreding zijn ditmaal betrokken de provin ciën Brabant, Antwerpen, West-^VIaanderen, Namen en Luxemburg en van de 76 vacante wordende zetels behoorden er 65 aan de katholieken, 10 aan de liberaal-radicalen en I aan de socialisten. Deze laatsten hebben dus bij deze gelegenheid weinig te verliezen tiaar alle kans om hier of daar te winnen, terwijl de katholieken daarentegen zeer veel kunnen verliezen. De liberalen zijn voor hen-zelven van weinig of geen beteekenis nieer, en leggen alleen gewicht in de schaal door op de eene plaats de socialisten te steunen en op de andere zich door hen te laten steunen. Uiterlijk toonen zij uit eigen belang nog eenig bezwaar om de socia listen te steunen, maar toch is de gemeen schappelijke godsdiensthaat hun te machtig en stemmen zij liever op een socialist of anarchist dan op een clericaal. Het is mogelijk dat de katholieken hun overweldigende meerderheid een weinig verminderd zien, maar aan eene omzetting der partijverhouding of een val van het Kabinet wordt door niemand ernstig gedacht Voor België, dat nu veertien jaren den heil- zamen invloed van het bewind der katho lieken heeft leeren waardeeren, ware trou wens geen grooter ramp denkbaar dan een vernieuwing der vroegere ellende van het liberaal-radicaal wanbestuur. De zoo juist bekend geworden gedeel telijke uitslag der verkiezingen bewijst dat het vooral te Antwerpen en te Brussel, 2) (Slot.) Net als met Anna zeide mijnheer Marcel. «Zij zit den heelen dag met haar neus over een hoop gras en bloemen en zit heele middagen in de plantenkassen van den dierentuin." »Kijk, daar gaat Julia ook dikwijls heen." De dames hadden onderwijl een druk onderhoud over vrienden en vriendinnen, waarvan de meesten er niet zonder kleer scheuren afkwamen, toen opeens hun ge sprek werd onderbroken door kleine Paul, die tranen met tuiten schreide en een keel opzette, of hij vermoord werd. Een beest had hem gestoken, «wel zoo'n groot beest", zeide hijzijn vuist toonend. »Dat heb je nu van dat naar buiten gaan", sprak zijn moeder. «Kom maar hier, schatje, 't zal wel overgaan." Zij deed wat eau-de-cologne op het wondje, en beloofde Paul een groot stuk taart en veel, heel veel meloen. Die belofte scheen waar herstemmingen moeten plaats hebben, een heftigen strijd worden zal. Volgens een Reuter-telegram uit Antwerpen kregen de liberalen gemiddeld 29000, de katholieken 24500, de socialisten 5500, de christelijke democraten 1207 stemmen. De liberalen komen in herstemming met 11 aftredende katholieken. De te Brussel tot heden bekend geworden cijfers doen zien, dat daar eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de vereenigde radicalen en socia listen aan den eenen en 13 aftredende katholieken aan den anderen kant. Het hoofd van den staat in Frankrijk geniet volgens oud-traditioneel gebruik het recht den nieuwbenoemde kardinalen de barret uit te reiken. Ook op den president der republiek is dat recht overgegaan. President Felix Faure heeft Zaterdag den nuntius mgr. Ferrata met den kardinaals hoed bekleed. Mgr. Ferrata hield tegenover president Faure een rede, waarin hij zeide, dat de hooge bedoelingen en hartelijke wenschen van den Paus deze zijnden godsdienstvrede te stichten door de een heid, de rechtvaardigheid te bevorderen door den eerbied voor de politieke instellingen van het land, de Katholieken bijeen te brengen door den eenigen band van vader landsliefde, misverstand uit den weg te ruimen, wantrouwen te ontwapenen. In de Fransche Kamer werd Zaterdag de beraadslaging over de belastingontwerpen voortgezet. Bascou en Doumer leverden een critiek, Jaurés een verdediging van het regeeringsontwerpalthans van sommige gedeelten er van. Na repliek van den minis ter Méline werd de algemeene beraadslaging gesloten. Van radicale zijde door Raiberti is daarop terugzending van het ontwerp naar de commissie voorgesteld, met welke motie genezende kracht te hebben, althans Paul droogde zijn tranen en keek weer vroolijk. In de verte kwamen de drie heeren aan, druk pratend en veel gebaren makend. «Ik zegje, dat je een idioot, eeni-di-oot moet zijn, om het algemeen stemrecht te wenschen", zeide Marcel. «En de census dan Wat is er idioter dan dat?" vroeg Veltman op zijn beurt. Marcel en Veltman waren weer over po litiek bezig, ze hadden een drukte of ze mekaar wel aan wilde vliegen, en de dikke Versteven deed vergeefsche moeite, om ze een weinig te bedaren. Het laatst van allen kwam Anna en Julia aanloopen, maar niet voordat zij eenige malen waren geroepen, en eindelijk werd het tafellaken gespreid en begon Rosa de mand uit te pakken. Wat een verassingDe confituurflesch was stuk en had haar zoeten inhoud uitge stort over het vleesch en het brood zelfs de appeltaart was er niet van vrijgebleven. De arme" Rosa, die er niets aan doen kon, kreeg van alle man de schuld. Het meisje begon te weenen en verzekerde, dat zij het niet gedaan had. »Je hebt het wel gedaan, je hebt het expres gedaan 1" riepen Veltman en zijn vrouw en ze brachten het schepsel zoo het hoofd op hol, dat ze op staanden voet den dienst verlaten wilde, op staanden voet. In het vooruitzicht, misschien een mand Méline verklaarde zich niet te kunnen ver eenigen, de aanneming zeide hij, zou als een motie van wantrouwen worden opgevat. Toen Meline aldus de Kabinetskwestie stelde, durfde de oppositie zich niet aan eene stemming wagenhet voorstel—Raiberti werd ingetrokken. De Kamer heeft daarop voor heden, Maandag, de beraadslaging over de artikelen aan de orde gesteld. Het schijnt dat de vriendelijkheden van Duitschland tegenover Li-Hoerig-Tsjang en omgekeerd toch hier en daar achterdocht hebben gewekt. De Chineesche diplomaat achtte het toch noodig aan een diner Donder dag ter zijner eer te Keulen gegeven, uit drukkelijk te doen verklaren, dat zijn be zoek aan Duitschland niet tot misverstand aanleiding mag geven. Hij was namelijk alleen in dit land gekomen, ten einde de be trekkingen tusschen China en Duitschland te verbeteren en van deze gelegenheid had hij geprofiteerd, om zich wat meer op de hoogte te stellen van de Duitsche industrie, waarover hij een rapport naar China hoopte mede te nemen. De kroonprins van Beieren heeft wel veel succes gehad van zijn fameuse toost te Moskou, waarin hij de wereld er aan herin nerde, dat het keizerrijk Duitschland een federatieve staat was. Geheel onvermengd zal zijn plezier daarover echter wel niet zijn. Volgens verscheidene bladen zou het bezoek door hem te Kiel en te Berlijn afge legd, geschied zijn op uitdrukkelijk verlangen van zijn vader, den prins-regent, die het eenigszins gevaarlijk achtte, den Keizer on aangenaam te zjjn. Het Beiersche volk daaren tegen houdt zich niet met diplomatieke overwegingen bezig en toonde ondubbel zinnig zijn groote vreugde over het kloeke gedrag van den aanstaanden heerscher. De kroonprins, wiens portretten met het onder met eetwaar naar huis te mogen sjouwen, kende de woede Veltman geen grenzen meer; hij dreigde met de politie, als Rosa het durfde wagen, heen te gaan, en bleet zoolang aan 't opspelen, totdat het meisje heelemaal overbluft was. De oude heer Marcel was met al dat spektakel niet ge sticht. »Dat heb er nu van, als je met zulke krenterige lui uitgaat," bromde hij bij zich zelf. «Die kerel durft geen gulden uitgeven, om in de restauratie lekker te eten en nu zitten we hier in 't bosch te verhongeren." Versteven trachtte de partijen te verzoe nen, door te zeggen, dat kalfsvleesch met confituur goed smaakt en in Duitschland veel gegeten werd.. Iedereen praatte tegelijk. Mijnheer Velt man keef op Julia, die bij al die ellende nog had durven lachen. »En jij, vlegel 1" riep hij, Paul bij den arm nemend, »&il je er eens uitscheiden, je met stroop vol te knoeien." Kleine Paul was druk bezig, met zijn vingertjes de stukjes confituur op te visschen, die hier en daar nog in de mand lagen, maar bij het opeten viel de grootste helft op zijn kieltje, dat met glimmende Arabes ken was versierd. Niemand had tijdens al dat geharrewar bemerkt, dat de zon verdwenen en de lucht betrokken was. Eensklaps klonk in de verte een dof ge rommel. schrift «bondgenoot, geen vazal" overal in de straten van München gretig gekocht werden, is dan ook op het oogenblik zoo populair, dat hij uit vrees voor te groot enthousiasme en demonstraties die men te Berlijn niet aangenaam zou zinden, niet in de hoofdstad durft terugkomen. Het is dan ook weer op aanraden of misschien wel op bevel van den Prins- Regent, dat hij zich eenigen tijd op zijn bezittingen in Hongarije zal terugtrekken totdat de volksgeestdrift wat gekalmeerd is, Gewoonlijk gebeurt dit spoedig genoeg, zoo dat prins Lodewijk wel niet lang in balling schap zijn vaderlandslievende woorden zal behoeven te boeten. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn Zaterdag-ochtend te St. Petersburg aangekomen. Door de volksmenigte met geestdrift toegejuicht, begaven zij zich naar de Kasansche kathedraal en vervolgens naar de Peter-en-Paul-vesting, waar ze aan het graf vun Alexander III baden. Daarna be gaven zij zich naar Tsjarkoje Selo, vanwaar zij in de volgende week naar Peterhof ver trekken. Vervolgens zal de Keizer, die pas aan geelzucht heeft geleden en nog niet geheel van de doorstane vermoeienissen en gemoedsbewegingen hersteld is, op raad der geneesheeren, eenige weken in Finland gaan doorbrengen alvorens aan de voorgenomen reis naar Berlijn en Weenen gevolg te geven. De terugkomst van het keizerlijk paar te St. Petersburg had. wat het uiterlijk aan zien betreft, niets buitengewoons, daar een feestelijke intocht vermeden was, naar men zegt zoowel met het oog op den minder gunstigen gezondheidstoestand van den Czaar als met de gedachte aan de ramp te Mos kou en aan hetgeen te St. Petersburg bij bij de door de werkstaking heerschende spannning zou kunnen gebeuren. «Hemelriepen de dames. «Onweer «Ik geloof inderdaad," zeide Marcel «dat we regen krijgen, het druppelt al." Het was een van die donderbuien, zooals er na heete dagen soms plotseling losbre ken weldra regende het bij stroomen. Het gezelschap moest naar een schuilplaats om zien gauw alles in de mand gesmeten en op weg. «Dezen kant uitriep Marcel. «Neen, links I" antwoordde Veltman. «Niet waarrechts moeten we zijn." Na een kort dispuut gingen ze rechtsaf. Het was een bui van geweld en mevrouw Veltman kon op haar laarsjes met hooge hakken bijna niet vooruit komen. Mijnheer er. mevrouw Marcel hadden ruize. «Dat heb je er nu van, «bromde hij, «als je altijd den zin van je vrouw doet. Als ik mijn zin gekregen had, zouden we hier niet kletsnat met een leege maag door het slijk flodderen.'' Paul schreidde, hij was bang van het onweer en hield zich aan de japon van zijn moeder vast. Het laatst in den stoet kwam Versteven, die Rosa de mand hielp dragen. Plotseling klonk een donderslag harder dan de andere mevrouw Veltman verschrok, zij gleed uit op den glibberigen grond en viel languit. Spoedig werd zij opgeholpen, zij mankeerde gelukkig niets, maar haar zeegroen kleed was totaal bedorven. NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1