De toestand Jin Turkije2blijkt bij voort during zeer veel te wenschen over te laten. Men vreest te Constantinopel voor een po ging tot revolutie. Alle kroonpretendenten worden op bevel van den Sultan streng be waakt. In den omtrek van Trebisonde zijn, naar men zegt, nieuwe onlusten uitgebroken. De cholera is onder het van uit Egypte naar Soedan vertrokken expeditieleger uit gebroken. Uit Cairo wordt geseid, dat er onder de Egyptische troepen bij Wadi-Halla 27 gevallen van cholera zijn geconstateerd. Daaronder zijn negen met doodelijken afloop. De overal heerschende ontevredenheid in de oostelijke en westelijke provinciën van China heeft oen herhaling uitgelokt van de vervolging van vreemdelingen en gelijktijdige opstanden in verschillende provinciën des lands. Een ernstig oproer is thans uitgebroken op de grenzen der provinciën Kiangsoe en Schantoeng. Dit oproer is het gevolg van de stokeryen van een plaatselijk geheim genootschap, door Kaloohwei opgericht met het doel een afleiding in het leven te roepen ten voordeele van de Minotsi-rebellen, die in het Westen van de provincie Szechoeën waren opgestaan om de Mohammedaansche beweging in het aangrenzende Kansoe te steunen. Verscheidene ingeboren Christenen zijn in Schantoeng vermoord, alwaar Fransche missionarissen en hunne bekeerlingen ver dreven zijn. Ook wordt bericht, dat een Duitsch-Roomsch-katholiek missionaris ver moord is. Te Chengtoe, de hoofdstad van Szechoeën, zijn plakaten verspreid, waarin aangedrongen wordt op de verdelging van de Fransche missies aldaar. Een vrouwelijk zendeling is door het volk weggevoerd. Zij was verbonden aan een van de Engelsch sprekende missies. Men weet echter niet ot zij van Engelsche of Amerikaansche nationaliteit was. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Juli 1896. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de (55e) verjaardag van H. K. H. de prinses von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden. De groote aantrekkelijkheid voor het jonge volkje, het oplaten van luchtballons, had gis teren-middag onder begunstiging van fraai weder in den Officierentuin plaats. In kleurige Zondagstoiletjes rond het groote grasperk geschaard, volgden de jeug dige tuingasten met innig genoegen het oplaten der vijf ballons, vooral de ballon met de parachute er onder en die welke er met het schuitje en de Nederlandsche en Schiedamsche vlag («kruisweegsche ori- flamme") als een heusche ballon uitzag, trok bijzonder de aandacht. De ballons dreven in zuid-oostelijke richting af en hebben vermoedelijk een verre reis gemaakt. De ouderen vooral genoten van de muziek der dd. Schutterij, die een welgekozen pro gram ten gehoore bracht. Na twee uren loopens (daar zij een ver keerd pad waren opgegaan) bereikten zij eindelijk den grooten weg en een kwartier later waren zij in een flinke restauratie onder dak. Er werd vuur aangelegd en een goed middagmaal besteld, waarna er weer een opgeruimder stemming kwam en het doorgestane leed op den achtergrond ge raakte. Marcel verklaarde, dat Veltman, die de buitenpartij had doorgezet, betalen moest; deze trok wel een leelijk gezicht, maar be taalde toch de rekening van den restaura teur. 's Avonds wandelde het geheele gezelschap naar het stationPaul viel om van ver moeidheid, zoodat vader hem op zijn schou ders moest hijschen. Lezer, als gij mijnheer Veltman soms ont moet, moet je hem nooit over zijn buiten partij spreken. Onder ons gezegd, heeft hij verteld, dat dit uitstapje hem met de mand provissie, het diner in de restauratie te Daarn en de bedorven kleeren der heele familie op zoo wat 125 gulden was komen te staan. De soiree gisteren-avond in de zaal der Olflcieren-Vereeniging gegeven, ontleende eene bijzondere belangwekkendheid aan het optreden van prof. E. Bonnetty, die met zijn gedresseerde dieren inderdaad verrassende proeven gaf van hetgeen tact en geduld tot africhting zelfs van het minst aanneme lijk dier vermag. Inderdaad wat moet het een geduld en oefening gekost hebben, katten zoozeer af te richten dat zij als 't ware haar natuur vergeten en zich tusschen ratten, muizen en vogels zoo gemoedelijk bewegen alsof het hare natuurlijk vrienden waren; of vossen zoozeer hunne streken te doen verliezen, dat zij een heerlijk kippenboutje versmaden, zelfs dan wanneer het maar voor het grijpen is; duiven door brandende hoepels te doen vliegen en katten muziekinstrumenten te doen bespelen. De voorstellingen van prof. Bonnetty zijn werkelijk hoogst interessant en zullen zeker bij latere herhaling door een nog grooter publiek met genoegen worden bijgewoond. Ook de andere amusementen van dezen avond vielen zeer in den smaak vooral werd de reuzentandkracht van miss Dorina en Mr. Delavare en hunne acrobatische kunst verrichtingen bewonderd. Blijkens achterstaande advertentiën zal deze week zoowel in de sociëteit «Harmonie" als in «Musis Sacrum" gelegenheid tot amu sement worden gegeven. In «Musis Sacrum" zal eiken avond een groot afwisselend café chantant met bal worden gegeven. Hier zal het gezelschap onder directie van den heer Hub. Kievits, van Rotterdam, optreden. lederen avond wordt een nieuw programma uitgevoerd. In de sociëteit «Harmonie zal Dinsdag-avond een concert, vauxhall en vuurwerk plaats hebben. Tot deze feestelijkheden zullen niet alleen leden van de sociëteiten «Harmonie" («de Vriendschap") en van «de Vereeniging" («Musis Sacrum") toegang hebben, maar ook aan andere stadgenooten en vreemdelingen zal tegen vastgestelde betaling toegang wor den verleend. De voortdurende pogingen om het per soneel van de stearine-kaarsentabri ek «Apollo" tot werkstaking te bewegen, zijn niet geheel zonder gevolg gebleven. Heden-ochtend omstreeks 6 ure waren weder eenige bestuursleden van den Nieuwen Nederlandschen bootwerkersbond hier aan het Hoofd, die er, geholpen door een tweetal werklieden van de kaarsenfabriek, in slaagden, het personeel van de perskamer, een der tigtal werklieden, te bewegen, het werk te staken. In het café-Geerardts werd nog vóór 9 ure eene vergadering gehouden, waarin de eischen aan de Directie te stellen, werden geformuleerd deze bevatteeen vast week loon van f12 en betaling voor overwerk. Nadat deze eisch, kort daarop aan de Directie gesteld, beslist van de hand was gewezen, werd besloten te trachten door eene algemeene werkstaking aan de fabriek inwilliging van de gestelde eischen te verkrijgen. Heden omstreeks 11 ure is een begin van brand ontstaan aan het dak der branderij van den heer J. van Noortwijk aan de St. Anna-Zusterstraat. De brand werd door het personeel der branderij zelf gebluscht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 132 schepen, waarvan 10 zeilschepenbiervan waren be stemd voor Rotterdam 128, voor Schiedam 1 en voor Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 120 schepen, waarvan 21 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 116. De telegramsbestellcr van Pernis is tus schen Pernis en Poortugaal aangerand. De aanrander greep naar horloge en ketting, terwijl hij om vuur voor zijn sigaar vroeg. Door verwering en vlucht heeft de besteller zich gered. Tot heden is men den dader niet op het spoor. De bootwerker J. Van Rosmalen te Roon, die in Mei 11. bij het lossen van ijzererts in dienst van de firma W. H. Muller Co. een ongeluk kreeg, is thans hersteld en weer door de firma in dienst genomen. Gedurende den tijd dat hij bedlegerig was, tot Zaterdag 11., heeft de firma hem f 2 per werkdag uitbetaald. Op het eiland IJselmonde zijn de ooievaars- dieven in de laatste nachten weer druk aaii den gang geweest. Op verschillende boeren erven zijn de nesten leeggeplunderdde daders worden tot heden tevergeefs gezocht. Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om de verordening, regelende het zeehavengeld, in dien zin te wijzigen, dat het zeehavengeld ook toepasselijk wordt verklaard op de zee lichters, klaarblijkelijk gebouwd om door stoomschepen over zee te worden gesleept. Een schipper uit Rotterdam had zijn vaartuig verkocht, doch daar het geld wat lang uitbleef ging hij Vrijdag op onderzoek uit naar Krimpen a'd IJsel. Hier bleek hem weldra, dat hij bij den neus was genomen, en dat niet veel meer dan een landlooper zijn schip zoogenaamd gekocht had. De «kooper" is nergens te vinden. Na eenige discussie is Vrijdag-middag door de commissie bedoeld bij art. 13 der ge meentewet inzake de grensuitbreiding der gemeente Delft, aldaar besloten met alge meene stemmen goed te keuren het ontwerp van wet tot annexatie van gedeelten der gemeente Vrijenban en Hof van Delft bij Delft. Te Delft was Vrijdag, ter afzetting van de straten, het garnizoen versterkt met eenige compagnieën van de bataljons van het 4e reg. mf. uit Leiden. De ordonnance-dienst tusschen de uit einden der posten werd onderhouden door een sergeant-majoor op een rijwiel. BINNENLAND. De Minister van Oorlog heeft de bestaande gunstige bepalingen voor het aangaan van een huwelijk door onderofficieren en min deren, die bij sommige inrichtingen van de landmacht geplaatst zijn, ingetrokken, zoo dat de bepalingen voor het verleenen van toestemming tot het aangaan van- en de voorrechten verbonden aan het huwelijk, thans voor alle korpsen en inrichtingen de zelfde zijn. Atjeh. Uit een op den 2den dezer van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië bij het departement van koloniën ontvangen tele- graphisch bericht blijkt, dat bij de jongste gevechten in Atjeh zijn gesneuveld de sergeant F. Verhey (algemeen stamboek nummer 24109), de korporaal W. H. Teur- lings (algemeen stamboeknummer 28053) en de fuselier H. J. Klaassens (algemeen stamboeknummer 23330), en dat gevaarlijk is gewond de fuselier H. H. K. Boomsema (algemeen stamboeknummer 40069). Stct Timor. Aan het departement van koloniën is Vrijdag van den gouverneur-generaal ont vangen het navolgend telegram gedateerd 4 Juli: Rust in Amfoeng (Timor) weder ernstig verstoord. Tot herstel wordt de gewapende politie versterkt. Hr. Ms. flotieljevaartuig Borneo tijdelijk te Koepang. De Minister van Oorlog in Belgie is Vrij dag weder uit Den Haag naar Brussel terug gekeerd. Hij was, met zijne echtgenoote en den generaal Maton (hoofdintendant aan zijn Departement^, reeds sedert het begin dezer week in de residentie, doch vertoefde er tot kort vóór zijn vertrek in streng incognito. Li-Hoeng-Tsjang in ons land. Li-Hoeng-Tsjang bracht Zaterdag-middag achtereenvolgens beleefdheidsbezoeken aan den minister van buitenlandsche zaken, waar hij eenigen tijd vertoefde en aan de overige ministers, waarbij hij zich bepaalde tot he' algeven van zijn kaartje. De bezoeken van Li-Hoeng-Tsjang aan de ministers geschiedden gisteren in deze volg" ordeminister van buitenlandsche zaken, aan zijn hotel op de Heerengracht, daarna aan die van oorlog, justitie, koloniën, binnen- landsche zaken, waterstaat, financiën marine, en van daar terug naar het Hotel des Indes, alwaar op het voorplein den gan- schen dag een talrijke menigte verzameld was. De minister van buitenlandsche zaken maakte nog denzelfden middag ter beant woording van het heir, gebrachte bezoek, zijne opwachting bij Li-Hoeng-Tsjang en onderhield zich bij die gelegenheid gerui- raen tijd met dien staatsman. Op de audiëntielijst in het Hotel des Inde* hebben zich eenige hoofden van handels etablissementen en ondernemers van groote werden ingeschreven. Aan het diner, dat de Minister van Buiten landsche Zaken Zaterdag ten zijnen huize ter eere van Li-Hoeng Tsjang gat en waarbij de genoodigden, wier namen gemeld zijn, allen in ambtsgewaad of gala-costuuna verschenen, heeft de gastheer den dronk ingesteld op Z. M. den Keizer van China en op de betrekkingen van handel en vriend schap die sedert eeuwen reeds tusschen beide natiën bestaan. De onder koning heeft in antwoord hierop een heildronk uitgebracht op Hare Majes teiten de Koninginnen en op de welvaart van het land, dat hem thans zoo gastvrij ontvangt. De minister sprak in het Engelsch, namens den grootkanselier antwoordde de le secre taris tolk Lifongloh. Li-Hoeng-Tjsang ver liet even negen uur het diner, daar hij eenigszins vermoeid was. Zondag-ochtend acht uur ontving de Chi- neesche grootkanselier reeds eenige per sonen, o. a. de Belgische en Fransche ge zanten, den hoofdredacteur van het Haag- sche Dagblad en een industrieel. Verschillende autoriteiten teekenden het register. Des middags te kwart over drieën werd een rijtoer gemaakt door het Haagsche Bosch, langs de muziektent naar het «Huis ten Bosch", waar jhr. Hoeufft en graaf Dumoncean den gezant onvingen en waai" hij 20 minuten verbleef. Daarna reed men naar het huis «D® Pauw" en toen terug naar het Hotel des Indes, om zich voor te bereiden voor het diner te Scheveningen. Omstreeks half zeven ure kwam Li-Hoeng' Tsjang Zondag-avond te Scheveningen aan, waar hij na een bezoek aan den cynemato- graaf Lunière, door den directeur van het Kurhaus, den heer Goldbeck, werd ontvangen. Na de voorstelling te hebben bijgewoond, steeg hij in een hofrijtuig en reed met zijn gevolg langs de zeezijde het Kurhaus om- Hij steeg aan de hoofdtrap af en werd ontvangen door den minister Roëll, de heeren Cremer en Groeneveldt, den directeur van het Kurhaus, en den Raad van Commis sarissen. De eetzaal van het Kurhaus was in tweeën verdeeld. De eene helft was tot receptiekamer ingericht en was van de eigen lijke eetzaal gescheiden door een keurige bloemendecoratie en een Chineesche tempel- De tafels waren in hoefvorm opgesteld en een overvloed van planten en bloemen aan gebracht. Aan tafel nam Li-Hoeng-Tsjang plaats naast minister Roëll en van minister Bergsma slechts gescheiden door zijn tolk. Hij droeg het gele staatsie-overkleed en had op zijn hoofddeksel een prachtigen diamant- Ook de overige ministers en tal van andere genoodigden namen aan dit feestmaal deel- Na het diner vertoefde de grootkanselier geruimen tijd in de Kurzaal, waar het pu- bliek zich verdrong. Behalve de geabon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2