Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar®:. Woensdag 8 Juli 1896. No. 5534. bureau *g$oter$txaat 50. EENE MOEDIGE VROUW. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS YAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 prijs der adyerte;nti;ën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 7 Juli '96. thant U^tS'a° ^er verkiezingen in België is hans i„ zoover bekend, dat de katholieken 6 en hebben om over het verkregen resultaat tevreden te zijn. Te Brussel, waar vier partijen in het njt traden om 18 zetelsle katholieken en independenten, 2e liberalen en radicalen, e radicalen en socialisten en Ie onafhan- elijke kooplieden of neringdoenden komen ne le en 3e candidateniijst met elkander In herstemming, en zal dus gestreden moeten worden tusschen de katholieken, die 88000 stemmen verwierven, en de radicaal-socialis- die 71500 stemmen behaalden, terwijl e doctrinair-liberalen en gematigd-radicalen et met hun lijst niet verder brachten dan °60. Bij de herstemming zullen deze laat- sten dus voor de keus staan om, of op de katholieken te stemmen, of openlijk het loode vaandel te volgen. Wat Antwerpen betreft, schijnt de zege praal der katholieken door het versnipperen van ruim 1200 stemmen op een achttal christen democraten, minder gemakkelijk gemaakt te zijn, zoodat volgens de thans ekend geworden officieele resultaten er herstemming zal zijn tusschen de elf liberale en de 11 katholieke candidaten. Het is wol Ajna zeker, dat de katholieken ook daar de positie zullen behouden, welke zij er reeds sedert meer dan 30 jaren innemen. In het verdere Brabant bleef Leuven met zijn zes afgevaardigden (waaronder de minis ters Nyssens en Scholaert) weder voor de katholieken behouden, maar Nijvel, waar voor laatstelijk 3 liberalen en 1 katholiek zitting hadden, kon ditmaal niet in eersten aanloop heroverd wordener zal voor alle vier de zetels herstemming moeten plaats hebben. De vier katholieke zetels van Mechelen Z1jn allen behouden. Eveneens alle zetels voor West-Vlaanderen (3 voor Brugge, 4 voor Kotrijk, 1 voor Dixmuiden, 1 voor (ISaar het Engelsch.) Al sinds verscheidene jaren breng ik mijn vacanties in het buitenland door en zoo be- ik mij verleden zomer in het oosten van Frankrijk. Ik sloeg mijn hoofdkwartier op te Beauvoir bij een zekeren Felix Larondie, een welgesteld burgerman, met het doel zooveel mogelijk het volk van nabij gade te slaan. Felix was een goed gehumeurd optimist van omstreeks 46 jaar, die al het mogelijke deed, om maar zooveel als eenigs- zins kon, van zijn paar bunders land te te trekken. Ik vond hem een toonbeeld van zuinigheid en spaarzaamheid, maar zijn vrouw berispte hem herhaaldelijk over zijn wegsmijterige manier van doen. Zij was Veurne, 2 voor Oostende, 2 voor Roesselare, 2 voor Thielt en 3 voor Yperen). - In de provincie Luxemburg, waar March, Bastogne en Neufchatenu aan de katholieken bleven en Virton aan den aftredenden radicaal, werd Arlon (met een zetel) door de katho lieken op de radicalen veroverd. In de provincie Namen eindelijk is de hoofdplaats Namen met haar vier zetels, welke vroeger steeds aan de katholieken bleef, maar laatstelijk aan de radicaal-socialisten door dezer samengaan met de liberalen verloren ging, ook thans aan de radicaal socialisten gebleven maar Dinant bleet met zijn twee zetels aan de katholieken, terwijl om de twee zetels van Philipville nog her stemming moet plaats hebben tusschen 2 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verzocht Hamil ton een resolutie te nemen, waarbij ten laste van Indie worden gebracht de gewone kosten van de Indische troepen die naar Soeakim zijn gezonden. John Morley bestreed die resolutie en diende een amendement in waarin het ongepast genoemd wordt, eenige kosten hoegenaamd ten laste van Indië te brengen. Het amendement van Morley werd met 275 tegen 190 stemmen verworpen, en de door Hamilton voorge stelde resolutie aangenomen met 252 tegen 106 stemmen. Van regeeringswege is medegedeeld, dat sir Hercules Robinson, gouverneur der Kaapkolonie, is benoemd tot lid van het Hoogerhuis. De Senaat in Frankrijk heeft de rechten op alcoholische dranken bepaald op 25 francs. Te Marseille heeft de nieuwbenoemde prefect Floret op een toespraak van den maire geantwoord met de categorische ver klaring dat de burgers natuurlijk het recht hebben om een socialistischen zoowel als een anderen gemeenteraad te kiezen en dat hij ook met zulk een, welks inzichten in den regel niet met die der Regeering strooken, volgaarne op practische en zake- het type van de Fransche burgervrouw uit den boerenstand zuinig, vlijtig, en zij had een uitstekende manier van huishouden. Op hun boerderijtje zag alles er dan ook kraak zindelijk uit. Felix was franc-tireur geweest in den grooten oorlog van 1870 en 's avonds luis terde ik met het grootste genoegen naar de verhalen uit dien tijd, welke hij met de noodige »verve" en »entrain" vertelde, Op een goeden avond, dat wij recht ge zellig bij elkaar zaten, zeide hij plotseling, na eerst geruimen tijd in stilte zijn pijpje gerookt te hebben»Heb ik u al eens ver teld, mijnheer hoe ik eigenlijk uit de han den der Duitschers ben vrijgekomen sNeen, ik dacht, dat de Duitschers alles neerschoten, wat onder hun bereik kwam." »Nu, mij hebben ze in ieder geval vrij gelaten," antwoordde hij met een grimmigen lach. »Het mag vreemd schijnen, mijnheer, als ik u vertel, dat mijn vrouwtje daar een oogenblik het leven van een vorst in hare hand heeft gehad, en toch is het zoo." »Ik ben benieuwd het verhaal, eens te hooren." lijke wijze in het belang van stad en depar tement wil samenwerken, zonder echter ooit te zullen gedoogen, dat een gemeenteraad zich de rechten van een parlement aan matigt en zich vermeet te politiseeren en de regeering te critiseeren. De Senaat in Spanje heeft met 416 tegen 56 stemmen het antwoord op de troonrede aangenomen, nadat de discussie over Cuba was ten einde gebracht. Vermelding ver dient nog, dat volgens generaal Pandi de opstand sedert generaal Weyler op het eiland vertoeft, niet is verzwaktmaar in kracht toegenomen. Generaal Calleja verdedigde zich tegen de beschuldigingen die men tegen zijn beleid op Cuba had ingebracht. Hij en maarschalk Campos blijven van meening dat de militaire actie slepend en dus daar zal blijven, indien zij niet door een politiek optreden van de regeering wordt gesteunddeze daarentegen blijft volhouden, dat eerst de opstand moet gedempt zijn voor van hervormingen sprake kan zijn. Nu zijn in de Kamer de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troon rede aangevangen. Het rapport der commissie door Romero-Robledo uitgebracht, staat op het standpunt der regeering en veroordeelt de politiek van verzoening van maarschalk Campos; maar de minderheid heeft door haar leider, Silvela, een nota doen opmaken die als een soort programma kan beschouwd worden ook daarin wordt voornamelijk op hervormingen in Cuba aangedrongen om erger te voorkomen. In de vergadering die de Senaat in Italië gisteren hield, logenstrafte de hertog van Sermoneta, dat er een hoog personage naar Frankrijk zou zijn gezonden om commer- cieele onderhandelingen aan te knoopen. De begrooting van buitenlandsche zaken werd daarop goedgekeurd. De redevoering door den minister-presi dent markies Di Rudini in de Italiaansche Kamer gehouden, waarin hij een wijziging der overeenkomsten van de Triple-Aliantie in het verschiet stelde, heeft evenals te »Ik zal het u vertellen. Na den slag van Sedan werd er in ons dorp een vergade ring belegd, waarin dertig van ons zich aan boden als franc-tireur. Terecht begrepen wij meer voor Frankrijk te kunnen doen als een bende apart dan onder het com mando van generaals, die niet voor hun taak berekend waren. Een oude in den dienst vergrijsde korporaal nam het bevel op zich en zoo trokken wij op naar Metz, dat toen door den vijand omsingeld was. Achter de heuvels van Pency verscholen wij ons, on geveer 3 mijlen afstand van de vesting. Daar in dat kleine dorpje ontmoette ik voor het eerst mijn vrouw en zoodra ik haar zag, zeide ik tot mijzelf, ndat meisje wordt je vrouw, Felix, en nieruand anders". Haar vader was molenaar en juist den vorigen nacht door de ulanen van alles beroofd. Er heerschte tegen den vijand een geest van bitterheid, die onbeschrijflijk is, en 't doel van onze komst vond algemeenen bijval. Eer het een maand verder was, waren Jeanne en ik verloofd, op één voorwaarde namelijkwij mochten niet trouwen, eer de laatste vijand Frankrijk verlaten had. Ik durf gerust zeggen, dat wij de schrik Berlijn ook te Weenen groot opzien ge baard, zoo zelfs dat langs diplomatieken weg om opheldering is gevraagd. Het antwoord moet echter zeer bevredigend zijn geweest. Di Rudini had enkel eene tegemoetkoming bedoeld aan het betoog van den afgevaar digden Fosti, die een herziening der trac- taten dringend noodig achttehij Rudini had nu gezegd, dat men daar ten alle tijde toe gerechtigd was. Deze uiteenzetting is zeker alleszins aan te nemen, maar Di Rudini vergat toch er nog iets bij te voe gen. In de bedoelde redevoering zeide hij toch iets meer en stelde hij die »verbete- ring" in een nabijzijnd verschiet en alge meen gelooft men, dat hij met die tege moetkoming aan de klachten van Fosti", eigenlijk bedoelde de laatste aarzeling der Uiterste Linkerzijde om naar het regeerings- kamp over te loopen, weg te nemen en althans de groep-Cavalotti over te halen, wat hem dan ook gelukt is. Voor de Joden in Rusland zijn bepaald betere tijden aangebroken. Volgens de Petersburgskja en Wjodomosli zal de minister van Binnenlandsche zaken een verordening uitvaardigen, waarbjj alle buitenlandsche Israëlieten van 15 (28) dezer af weder vrijelijk in Rusland worden toegelaten. Volgens de Daily News echter is dezelfde verzoenende geest nog lang niet algemeen doorgedrongen. Te Mizabisch, in het gou vernement Kjef, moet nl. een officier, die door een Joodschen koffiehuishouder belee- digd was, zich op gruwelijke wijze gewro ken hebben door het stadje te laten plunde ren en de soldaten naar believen onder de Israëlitische bevolking te laten huishouden vele personen zouden gedood of gewond, vele vrouwen mishandeld zijndoch het ge- heele bericht is nog niet officieel bevestigd. Het verblijf van den vorst van Montenegro in Servië blijkt toch nog iets meer dan een beleefdheidsvisite geweest te zijn. Tijdens het bezoek van vorst Nikita te Belgrado is een conventie geteekend tusschen Mon tenegro en Servië, waarin beide Staten zich der omzwervende ulanen waren, dank zij het kloeke optreden van den ouden veteraan Montbon. Jeanne hielp ons in alles, waar zij maar kon met hart en ziel. lederen avond zagen wij elkaar enkele oogenblikken in een grot, een schuilplaats, die ik ontdekt had. Drie maanden vertoefden wij te Pency en toen besloten wij wat meer zuidwaarts te trekken. Maar den avond te voren viel ik in handen van eenige Beierschen, die mij dadelijk krijgsgevangen maakten. Jeanne houdt nog steeds vol, dat ik ver raden was door een jong Franschman, die niet wel hij het hoofd was en in den waan verkeerde, dat hij was uitverkoren om de man van Jeanne te worden. Zij had hem bedankt en nu stond ik hem natuurlijk in den weg. Hoe het ook zij, ik werd plotse ling in de [duisternis aangegrepen en was zoo overbluft door het onverwachte van het geval, dat ik geen weerstand bood. Met de getrokken sabel in de hand werd ik mee gevoerd. Wordt vervolgd, c5 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1