Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland" verbinden samen te gaan in alle kwesties betreffende nationaliteit en godsdienst en in die welke de belangen betreffen van Servië en Montenegro. De opstand op Creta blijkt nog volstrekt niet onderdrukt te zijn. De leider dor op standelingen, dr. Manusos Kunduraki, is een man van 37 jaar oud, afstammeling van een aanzienlijke familie te Askyfos. Hij studeerde te Athene in de rechten en was sedert 1892 opperrechter voor het district Sphakia. Het hoofdkwartier der opstandelingen bevindt zich thans te Apokorona. Hun aantal bedroeg 6000 goedgewapende manschappen, maar dank zij de hulp van Griekenland is dit wel gestegen tot 15000 man. De opstande lingen hebben in hun vlag aangenomen de Grieksche kleuren met den Byzantijnschen adelaar in het middenveld. De Turksche regeering blijft in het brutaal loochenen der christenmoorden steeds zich- zelve gelijk. Evenals zij voor de gruwelen in Armenië de Christenen zelve verantwoor delijk stelt, doet zij dit ook voor de troebelen op Creta. »De Christenen," zegt zij, zijn begonnen met het verbranden der olijfboo- men en het ontheiligen van de moskeeën der Mohammedanen, en deze, daardoor tot wanhoop gebracht, hebben eenige woningen van Christenen geplunderd; maar gelukkig kwamen de keizerlijke troepen dadelijk tusschen beiden om ieders eigendom te beschermen." Dat is allesAlsof heel Europa niet beter ware ingelicht. Nu aan het overige Europa is der Porte niets ge legen haar bericht zal wel voornamelijk voor haar eigen onderdanen bestemd zijn, die het allicht gelooven ook. Schiedam, 7 Juli 1896. Den leden van den Gemeenteraad is kennisgegeven, dat o. a. ten Raadhuize ter inzage zijn gelegd, ten einde in de eerst volgende zitting van den Raad, te houden op Dinsdag 14 Juli a. s. nam. 2 uur, te worden behandeld lo. Het kohier no. 1 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 2o. Ontwerp-reglement en voorwaarden voor het gebruik van de gemeentelijke zwemplaats aan het Spuikanaal. 3o. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging a. der verordening tot regeling van het Gymnasium, b. van het huishoudelijk reglement voor de openbare middelbare scholen. 4. Rapport van Burg. en Weth. op het adres van J. Noordhoek Az. te Vlaardingen, om ondersteuning uit de fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis. 5. Adres van den leeraar aan het Gym nasium, Dr. B. Koster, waarin hij zich voorwaardelijk bereid verklaard zijn ontslag aan te vragen uit genoemde betrekking. 6. Adressen om onderhandsche huur van het aan de gemeente behoorende pand aan het Broersveld. De stukken sub 2 en 4 zullen den leden tijdig in druk worden bezorgd. De werkstaking onder het personeel van de stearine-kaarsenfabriek vApollo" heeft zich tot heden nagenoeg niet uitgebreid slechts enkele werklieden van de perskamer voegden zich bij hen, die tot heden het werk staakten. De politie houdt met de schaftijden de verschillende toegangswegen naar de fabriek bezet, ten einde hen die werken willen tegen mogelijk geweld van de zijde der werkstakers te beschermen. Van harentwege is ook herinnerd aan de straffen bedreigd tegen hen die anderen in de vrijheid van arbeid willen belemmeren. De staking, die gisteren-ochtend uit brak, was het gevolg van een paar ver gaderingen welke Zondag voor losse werk lieden werden gehouden. Tegen heden-avond zijn de vrouwen van de werklieden der Stearine-kaarsenfabriek vanwege den Nieu wen Nederlandschen Bootwerkersbond in openbare vergadering in het café-Geerardts alhier bijeengeroepen, waarbij eene vrouw als spreekster zal optreden. Aan de jS. R. Ct. werd in dato 6 dezer van hier nader nog het volgende gemeld De Heer en De Jong, van den N. Ned. Bootwerkersbond, met een paar stakende werklieden, hebben getracht de directeuren der kaarsenfabriek te spreken. De Heer en De Jong werden niet toegelaten. Aan de werklieden werd naar wij vernemen -ï gezegd dat zij het werk weer konden her vatten, doch dat geen verhooging van loon kan verleend worden. In een heden-middag gehouden vergadering werd door de werklieden heftig uitgevaren tegen een der opzichters. Op bons van de fa briek kunnen de werklieden kleeren op krediet krijgen vanwege de fabriek worden brood en andere dingen verstrekt aan de werk lieden tegen lager prijs dan waarvoor die in den kleinhandel te verkrijgen zijn. De wijze waarop door den bedoelden opzichter, met de regeling belast, in deze wordt gehandeld, zijn bejegening der werk lieden, de berekening van overgeld enz. werd zoodanig besproken, dat een grondig onderzoek dringend noodig is geworden, Terwijl de werklieden hun grieven voor namelijk richtten tegen den bedoelden op zichter, moest bij De Heer de directie het voornamelijk ontgelden. Tegenover het loon van f7 per week, waarvan aanstonds f2 at moet voor huishuur en zieken- en begrafenisfondsen, stelde hij de hooge winstaandeelen der directie en de buitensporige dividenden der aandeelhouders. Voorzoover de toestand in de stad bekond is, wordt erkend dat door de directie zeer veel gedaan wordt iD het belang van de werklieden, voornamelijk bij ziekte. De loonen echter, die voor velen zonder overgeld niet meer dan t7 bedragen, worden niet ten onrechte onvoldoende genoemd. Tot organist der St. Jansbijkerk aan den Singel alhier in de plaats van den heer Jos Limbach, die van betrekking gaat ver anderen, is met ingang van 1 September benoemd de heer A. Limbach, gediplomeerd van wege de Haagsche Muziekschool voor piano- en zangonderwijs.. Van een der vijf ballons die Zondag in den tuin der Officieren Vereeniging zijn opgegaan, is tot heden bij het bestuur be richt ingekomen Ballon no. 3 werd Zondag-middag tus schen 5 en 6 ure in een klein dennen bosch te Waalre (bij Eindhoven) door L. Lemmens gevonden. De commissie tot voorbereiding voor da oprichting te Rotterdam (Feyenoord) van een standbeeld van admiraal Maarten Har- pertszoon Tromp heeft onder leiding van den burgemeester ten raadhuize vergaderd. De commissie bestaat uit 30 leden, die tot bestuur heeft den heer J. Hudig, president, den heer P. Havelaar Pzn. penningmeester en mr. L. J. Plemp van Duiveland, secretaris. Besloten is zich te verdeelen in subcom missies, die zich ieder in hun kring voor de totstandkoming zullen ijveren. De heer J. H. A. De Josselin De Jong, burgemeester te Overschie, is voornemens om tegen 1 November e. k. zijn eervol ontslag aan te vragen als burgemeester dier gemeente. Te Vlaardingen had gisteren-avond een meisje van 6 jaar het ongeluk van een rij denden melkwagen te vallen met het nood- lottig gevolg dat het kind een hersenschud ding kreeg en kort daarop overleed. Naar de A. R. Ct. verneemt, heeft zich te Delft een muziekgezelschap gevormd onder de naam van »de Eendracht," bestaande uit aanvankelijk 20 leden, afgetreden leden van de muziekkapel der dd. schutterij aldaar. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 9 Juli en die van den minister van marine op Vrijdag 10 Juli niet plaats hebben. Li-Hoeng-Tsjang in ons land. Li-Hoeng-Tsjang was zoo tevreden over de ontvangst in het Kurhaus te Scheveningen, dat hij gisterochtend een groot gedicht in hetChineesch in het album van den directeur- generaal (gouden boek) heeft geschreven. De copie van het gedicht is aan prof. Schlegel, te Leiden, gezonden ter vertaling. De inhoud is ongeveer als volgt »Ik ben lid van de Keizerlijke Chineesche Academie geweest en groot-secretaris voor meer dan 50 jaren, 't Heeft niet in mijn verwachting gelegen, dat ik mij zelf zou hebben bevonden in een paradijs op aarde over de zeeën en de oceanen als dit op Scheveningen is geweest. Ik heb een genoegen gevonden in de muziek en 't is een groote verrassing voor mij geweest te lezen in het vuurwerk de wenschen voor mijn lang leven, die geuit zijn. Dit heb ik in verzen willen brengen." Dan volgt eene verklaring of toelichting van dezen inhoud »Er zijn vele letterkundige mannen in Holland. Gedurende mijne bijzondere missie naar Europa bezoek ik dit land op mijne doorreis. Beidende ambtenaren en de bevolking ontvangen mij in een plaats aan de kust van de Noordzee. In de plaats was een concert en illumi natie. Zij konden mij geen hooger compli ment maken dan te lezen in het vuurwerk de 5 Chineesche letteren, die beteekenen de wensch voor mijn lang leven en voorspoed en het noemen van mijne waardigheid als de hoogste man onder den keizer. Dit gaf mij het denkbeeld om het gedicht hier neer te schrijven. Den 25en van de 5e maan van het 26e jaar van Kwansku, overeenkomende met 5 Juli 1896." GeteekendLi-Hoeng-Tsjang. De gezant betuigde herhaalde malen aan den heer Knobel zijne symphatie over de vriendelijke ontvangst hier te lande en over de gastvrije beschikkingen van H. M. de Koningin-Regentes, waaronder deze was, dat de Chineesche Grootkanselier gisteren te Baarn in een a la Daumont bespannen hof-equipage naar het lustslot werd geleid. Bij gelegenheid van het bezoek aan het Hof op Soestdijk heeft het Chineesche gezantschap eene collectie nationale produc ten van hooge waarde als geschenk van den Keizer aan de Koningin aangeboden. De kostbare geschenken bestaan uit een vaas van oud-porselein, »sang de boeuf", 500 jaren geleden vervaardigd, een paar groote vazen met koperen binnenranden een paar theepotjes van oud wit porselein met gekleurde figuren, een stuk Chineesche zijde-groen-rose, een stuk Chineesch satijn met bloemen der vier jaargetijden van geel, groen en lilakleureen rol Chineesche satijn, eveneens gebloemd en met goud doorweven, zoomede een viertal bussen thee van de aanplantingen van Long-Tsing, licht van kleur en jqualité supérieure". Li-Hoeng-Tsjang en gevolg is gisteren middag ten 3 u. 15. min. met een specialen trein van den Hollandschen spoor naar Soestdijk vertrokken. Hij reisde in het particuliere salonrijtuig van Friedrich Krupp te Essen door den kanonnenkoning op bij zonder verzoek van den Chineeschen gezant te zijner beschikking gesteld tot Parijs. Met denzelfden extra-trein begaven zich naar Soestdijk generaal Verspijck, baron nu Tour van Bellinchave, de minister van Buitenlandsche Zaken, de heeren Groene- veldt en Knobel, genoodigden aan den gala maaltijd ten Hove. Gisteren-morgen heeft Li-Hoeng-Tsjang kaartjes laten brengen aan de autoriteiten, die zich aan hem, blijkens inschrijving op de presentielijst, bekend hebben gemaakt. Omtrent de aankomst van Li-Hoeng-Tsjang te Baarn wordt het volgende gemeld: Juist op tijd, te 4.43, stoomde de extra- trein binnen en hield van de koninklijke wachtkamer stil. Nadat het Chineesche en Nederlandsche gevolg was uitgestapt, stapte Li-Hoeng-Tsjang uit en begroette allen, minzaamst het eerst den burgemeester van Baarn, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort in ambts- costuum gekleed, en daarna baron Taets van Amerongen. Vervolgens nam hij met zijn gevolgen kapt.- luit. ter zee Zeger Veekens naast zich, plaats in het hofrijtuig, dat door een voorijder werd voorafgegaan en bespan nen was met twee paar paarden, elk met een jockey. In een tweede rijtuig volgde een ander persoon uit het Chineesche gevolg met baron Taets van Amerongen. De onder koning reed terstond naar Soestdijk, om zich daar, vóór hij H. M. zou begroeten, in gala te kleeden. Van het apartement, dat hij daarvoor in het botel Zeiler had be sproken, maakte hij dns geen gebruik. Wel bleef in dit hotel zijn gevolg achten om zich daar te verkleeden. Te half zeven werden deze Chineesche heeren in hofrij- tuigen afgehaald, om aan het diner ten paleize deel te nemen. Dit begon te 7 uur, waarbij de stafmuziek van het 5e reg. inf.» directeur de heer Van Aken, een program ma van zes nummers uitvoerde. Twee Chineeschen bedienden, die, Zater dag nadat de stoet van den Chineeschen onderkoning Lihoengtsjang het plein voor het station te 's Gravenhage had verlaten in de hotel-omnibus zouden wegrijden, kre gen twist met elkander. Een hunner sloeg een ruit van het voertuig in en bracht met een stuk glas zijn tegenstander een snede over hoofd toe. Anderen beweren dat hij hem met het hoofd door de ruit zou gedrukt hebben. De twistenden werden gescheiden, de een met de omnibus en de ander met een afzonderlijk rijtuig vervoerd. Men meldt uit Den Haag De talrijke nieuwsgierigen, die Zaterdag avond vóór het Hotel des Indes, de terug komst afwachtten van Li-Hoeng-Tjsang van het diner van den minister van buiten landsche zaken, werden niet weinig ver maakt door de goede luim van een der Chineezen. Onze gestaartte vriend, die nu en dan eens op het voorplein een luchtje kwam scheppen, bemerkte zeer goed, dat hij den lach- en spotlust van het publiek gaande maakte. Hij nam dit echter heel joviaal op en besloot om die good fellows nog een har telijk te laten lachen. Werkelijk ging hij daarop luidkeels lachende langs de menigte loopen, wier lachlust daardoor natuurlijk niet verminderde. Maar zoo luid kon het volk niet lachen of de zoon van 't Hemelsche Rijk schaterde nog harder, terwijl hij nu eens dezen, dan eens genen uit de menigte een hartelijken handdruk gaf. Doodleuk kwan John Chinaman bij zijn gezantschap terug, verklarende»zij hebben mij uitgelachen, nu heb ik het hun ook eens gedaan." De heer Knuyver, voorzitter van de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrie ken, is gisteren bij Li-Hoeng-Tsjang op audiëntie geweest. Als een bijzonderheid meldt men uit den Haag, dat onder de tolken, die Li Hoeng- Tsjang op zijn Europeesche reis vergezellen, zich een Chinees bevindt, die zoo goed Hollandsch spreekt als een Nederlander. De ontvangst van Lihoengstjang door het gemeentebestuur van Rotterdam zal plaats hebben in de Diergaarde aldaar, waar hij morgen (Woensdag) tegen het middaguur aankomen en door het groote hek aan de Kruisstraat binnenrijden zal. In de fraai met bloemen versierde eetzaal zal een dejeuner van 45 couverts worden aangeboden. Tijdens het bezoek van den grootkanselier is de Diergaarde voor de leden gesloten. Zaterdag-avond kregen twee slagers knechts in een slagerswinkel in de Graven straat te 's-Gravenhage twist. De een, die bezig was vleesch af te snijden, gaf den ander plotseling een steek in de buikstreek met het mes, dat hij in de hand had. De getroffene, een ongehuwde jonge man, werd naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is in arrest. Zondag was de toestand van den patiënt vrij bevredigend. De Erfgroothertog en Erfgroothertogin van Baden worden den 18en Juli a. s. op het »Oranje-HoteP' te Scheveningen verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2