Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 9 Juli 1896. No. 5535. bureau ISofersfraaf 50. EENE MOEDIGE VROUW. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: 5 oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 prijs der adverte;nti;ën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 Juli '96. De uitslag der verkiezingen in België is n „nieuwe zegepraal voor de katholieke ar y en verzekert haar de meerderheid, e zij reeds sedert jaren in de Kamer ezit. Het aantal katholieke afgevaardigden bedraagt thans reeds (de later -aftredende 'eden medegerekend) 76 en daar de 35 herstemmingen grootendeels in katholieken 8eest zullen uitvallen, kan de regeering zeer j^vreden zijn over het voorloopig resultaat. e socialisten hebben op verschillende plaat- een in stemmenaantal gewonnen, o. a. te Brussel, Antwerpen en Nijvel. Men moet 'erbij echter in 't oog houden, dat de j.adicale Pai'Dj zich eensdeels in het socia- isme heeft opgelost, anderdeels het steunde oor een electoraal bondgenootschap. De oekende afgevaardigde Lorand is herkozen, oveneens de vier ministers die candidaat waren: Nyssens, Van den Peerenboom, chollaert en De Favereau en de voorzitter 'lor Kamer, Beernaert. De katholieke pers toont zich zeer vol daan. De Bien Public brengt in herinnering, dat de katholieken bijna overal defensief optraden en dat de gewone indeeling der Partijen was gestoord door een nieuwen 'actor, welke vooral op 't laatste oogenblik zijn invloed deed gevoelen. Behalve het liberalisme en socialisme, zegt het blad, hadden wij nog een derden en zeer ge- duchten vijand te bekampen, nl. den alcohol, waartegen de regeering en de wetgeving den strijd hebben aangebonden. Het strekt de katholieke partij tot eer, dat zy al die vijandschap heeft getrotseerd en haar het hoofd geboden. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verklaarde de minister van koloniën, Chamberlain, ver nomen te hebban, dat de directeuren der Chartered Companie beraadslagen of het procuratierecht aan Rhodes ontnomen zal worden hij hoopte binnen eenige dagen de beslissing te vernemen. De onder-staatssecretaris voor buitenland- sche zaken, Curzon, zeide, dat tengevolge van de vertoogen der mogendheden te Con- stantinopel last gegeven was aan de mili taire overheid op Creta, om de krijgsver richtingen te staken, tenzij tot den aanval werd overgegaan. De Britscbe consul te Chania heeft gemeld, dat het optreden der consuls een zeer goede uitwerking heeft. In het Hoogerhuis is het wetsontwerp waarbij het verbod van invoer van levend slachtvee bestendigd wordt, zonder amen dement aangenomen. De Kamer van afgevaardigden in Frank rijk hield gisteren een zeer bewogen zitting, waarin zelfs de kwestie van vertrouwen met goed gevolg door de regeering gesteld werd. In den loop van het Kamerdebat over de directe belastingen, verklaarde de minister president Méline, dat de regeering den status quo verwerpt en geen tegenvoorstel kan aanvaarden. De regeering stelt voor, 50 millioen minder belasting te heffen, en streeft naar het wegnemen van de groote ongelijkheid tusschen de belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen, want het streven der socialisten, die het gezond verstand der landbouwers in de war willen brengen, moet tegengegaan worden. De minister-president Méline voegde er bij, dat de regeering het tegenvoorstel van Doumerc verwerpt, omdat dit zou leiden tot onteigening van het grondbezit en tot gelijk making der vermogens, terwijl het de meer derheid niet op zich vereenigt. De regeering, verklaarde de premier, verzoekt u, haar wetsontwerp aan te nemen, indien de Kamer een andere politieke gedragslijn aanwijst, zouden wij niet in staat zijn haar te volgen. Nadat de minister-president rondweg de kwestie van vertrouwen gesteld had, en met den meesten nadruk had verklaard, dat de regeering het tegenvoorstel van Doumerc onaannemelijk achtte, werd tot stemming overgegaan. Het eerste artikel van dat Naar het Engelsch.) 2) «Gij zijt een^moordenaar en daarom zult gij doodgeschoten worden," voegde een ko lossale Duitsche officier mij toe, in afschuwe lijk Fransch. «Waar zijn uw medeplich tigen Ik veinsde den man niet te verstaan, want ik was bang, dat hij mij dan op de plaats zelf zou doodschieten. Gelukkig echter gaf de lange man bevel, mij de handen op den rug te binden, waarop wij gezamenlijk naar het gehucht trokken, waar de kroonprins Frederik zijn hoofdkwartier had. Vrouw Fortuna was zoo welwillend, mij Jeanne op weg te laten tegenkomen. Mijn heer denkt zeker, dat Jeanne een rustig, alledaagsch vrouwtje is, zonder hevige aan doeningen of hartstochten, maar dat komt, omdat mijnheer haar nog nooit in vuur heeft gezien. Nu, toen was zij in vuur, dat kan ik u verzekeren. Zij wierp zich op mij en trachtte de touwen los te krijgen en toen dat niet gelukte, trok zij de bajonet uit handen van een der Beier- schen, om mij daarmede te bevrijden. Ik bezwoer haar kalm te zijn en zich om mij nentwil in te toornen, waarop zij zich op de knieën liet zinken voor den officier, die haar echter luidkeels uitlachte. Men geleidde mij voor den adjudant van den kroonprins, die mij de vrijheid beloofde, indien ik de namen van mijn medeplichtigen wilde opgeven. Ik hield mij echter, of ik hem niet verstond en bleef hem met groote oogen zonder uitdrukking aanstaren. «Om vijf uren wordt hij doodgeschoten," hoorde ik hem zeggen. Men schopte mij en sloeg mij en sloot mij toen in een donker hok. Met een trap tot besluit grendelde men de deur achter mij. «Misschien vindt gij uw spraak nog terug vóór morgenochtend vijf uren," had de ad judant mij nog nageroepon. tegenvoorstel werd nu met 283 tegen 254 stemmen verworpen. Op alle banken werd deze uitslag toegejuichtelke partij schreef zich de overwinning toe. De regeering in Spanje is voornemens binnenkort een memorandum te doen ver schijnen, waarin uitvoerig wordt bericht over de onderhandelingen die met de groote mogendheden van Europa over de Cubaan- sche kwestie zijn gevoerd. De Kamer van afgevaardigden in Italië heeft besloten tot een enquete naar den toestand der Staatssporen. Er zal nagegaan werden, of de dienst plaats heeft volgens het verdrag van 1885, of de salarissen der beambten en de dienstregeling in overeen stemming zijn met de belangen van den Staat. De commissie van onderzoek zal bestaan uit 6 senatoren, 6 afgevaardigden en 3 leden door de regeering benoemd, en haar rapport binnen zes maanden uitbrengen. Generaal Ricotti, de ltaliaansche minister van oorlog, heeft zijn ontslag genomen. Hij zal waarschijnlijk door generaal Pelloux worden opgevolgd. Als oorzaak van zijn af treden wordt genoemd zijn verschil met den minister-president omtrent de indiening van het ontwerp ter organisatie van het leger, dat Ricotti zoo spoedig mogelijk door de Kamer in behandeling wilde zien nemen. Di Rudini weigerde echter, een voorstel in dien geest aan de Kamer te doen. Terwijl de opperbevelhebber Baldissera van Erythiea naar Italië wederkeert en daar wellicht reeds heden of morgen kan ver wacht worden, heeft ook zijn vrijgesproken voorganger Baratieri zich te Suez ingescheept om naar Europa weer te keeren hij gaat echter niet naar Italië, maar naar zijn bloedverwant te Triest, niet om op zijn «lauweren te rusten", maar om. zegt men, een zelfverdediging te schrijven. De expeditie, welke uit Italië naarAbes- sinië was vertrokken om allerlei benoodigd- heden voor de ltaliaansche krijgsgevangenen te brengen, sn tevens een persoonlijk schrijven van den H. Vader aan den negus Ik lag te denken aan Jeanne, die ik nooit meer terug zou zien. Als een echte vrouw zou zij nu zeker thuis zitten te weenen en te weeklagen. Toen kende ik haar nog niet, mijnheer, nu zou ik weten, dat zij geen middel tot mijne redding onbeproefd zou laten, Jeanne, ma petite, kom eens hierl Jeanne verscheen op den drempel die dè keuken van het kleine huisvertrek scheidde. «Vertel mijnheer eens, hoe je mij gered hebt." Eon blos overtoog haar gelaal. «Och, die geschiedenis heb je immers dl zoo dikwijls gehoord." «Maar ik niet", antwoodde ik voor haar echtgenoot, «en ik zou die erg graag eens hooren «Dan zal ik even mijn breiwerk krijgen ik behoef daarom nog niet leeg te zitten." «Ik was wanhopend, toen ik hem zag wegvoeren", begon het vrouwtjeik wist maar al te goed, wat zij met hem zouden doen. Ik kreeg echter een idee, waardoor ik hem zou kunnen redden, en ik bad vurig, mij de noodige kracht en slimheid te geven,' om het plan ten uitvoer te brengen. Den vorigen dag was er bloedig gevochten en Menelik te overhandigen, waarin op uitle vering der gevangenen wordt aangedrongen, heeft daar te lande zulk een buitengewone hitte aangetroffen, dat de aanvoerder der expeditie, de Poolsche priester-edelman, graaf Wersowits. en een zijner reisgezellen aan zonnesteek zijn overleden, nog vóórdat zij Sjoa bereikt hebben. De priester, die de expeditie medemaakt en drager der pauselijke missie is, zal ongetwijfeld tracht ten den tocht voort te zetten, ofschoon de hitte, naar gezegd wordt, schier ondragelijk heet te zijn. De katholieke volkspartij in Hongarije wint steeds meer veld, maar heeft toch nog een harden strijd met de oppositie partijen te voeren. Te Eisenburg had graaf Nic Esterhazy op Zondag 11. een vergade ring der katholieke volkspartij belegd, en verscheen daar in gezelschap van een groot aantal geestelijken. Er kon echter geen enkel spreker aan het woord komen, daar de liberalen de zaal waren binnengedron gen en een oorverdoovend rumoer maakten. Hieruit ontstond een kloppartij, die den opperstoelrechter de gelegenheid bood om de vergadering ontbonden te verklaren zon der dat er iets zakelijks was geschied. De Berlijnsche Vorwarts maakt een ver trouwelijk schrijven openbaar door den mi nister van oorlog in Rusland aan Drago- mirof gericht, waarin de minister de aan dacht vestigt op de sterker wordende beweging van buitenlandsche revolutio nairen die brochures verspreiden onder de Russische burgerij en de militairen. Het stuk is gedagteekend 5 Maart 1896 er, moet natuurlijk weder verraderlijk door een hand langer aan den socialistischen Vorwarts zijn uitgeleverd. De opstand op Creta duurt steeds onver poosd voort. In een dorp van het gewest Apokorona zijn de Cretenzers aanvoerders en leden van den Landdag samengekomen ter benoeming van eene revolutionaire regee ring. Er heerschte een gloeiende geestdrift. De leden van het nieuwe voorloopig be- ik wist, dat Jacques Pellot eenige Duitsche uniformen als buit had medegemaakt. Ik dreigde hem net zoo lang, tot hij er mij een liet zien. Het was de bezoedelde plunje van een onderofficier, welke plunje mij uit stekend paste. Haastig sneed ik mijn lang haar af en voorzag ik mij van een scherp pistool, waarna ik mij op weg begaf. Voorzichtig sloop ik langs de vijandelijke liniemijn doel was, ongemerkt den schild wacht te passeeren. Bij het eerste geklik klak van wapenen kroop ik op mijn knieën verder. En toch was ik nog bijna gevan gengenomen, daar ik rakelings langs een Duitsch officier ging, die tegen een boom stond te leunen. Langen tijd bleef ik dood stil staan, wachtend tot hij zich verwijderd had. Toen ik eenmaal de wachten was ge passeerd, haastte ik mij naar het hoofd kwartier van den kroonprins. Ik beefde zóó dat ik mij bijna niet staande kon houden; ik dwong mij echter tot kalmte en klopte aan de deur. Gelukkig merkte de dienst doende officier mijn agitatie niet op. (Slof volgt.) NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1