wind legden den eed ai onder diepe ont roering van de menigte en zwoeren den strijd niet te staken, alvorens het eiland vrij en zelfstandig zal zijn of wel deel zal uitmaken van Griekenland. De presidentsverkiezing in de Noord- Amerikaansche Unie blijkt geheel in de muntkwestie op te gaan. De strijdlustige zilverpartij te Chicago moet voornemens zijn om Michigan voor haar doel te bewerken en te trachten Whitney en Hill op haar zijde te krijgen; ook zou ze dreigen met een scheuring. Het bericht, dat Altgeld met zijn medestanders besloten heeft om de candidatuur van Bland te steunen, wordt nu weer tegengesprokenBland zou door hen losgelaten zijn. De democraten van Texas moeten besloten hebben, om geen afgevaardigden ter conventie te Chicago te zenden. De democratische conventie te Chicago werd gisteren-middag te twaalf uur geopend. De zilvermannen dienden het rapport in van de minderheid van het nationaal comité, waarbij de senator Daniël werd aanbevolen als tijdelijk voorzitter der conventie, in de plaats van senator Hill, door de meerderheid van het comité benoemd. Na verscheidene redevoeringen voor en tegen werd het rap port der minderheid ten gunste van Daniël met 556 tegen 349 stemmen aangenomen, onder aanhoudende toejuichingen der zil vermannen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Juli 1896. De werkstaking aan de Stearine- kaarsenfabriek „Apollo". De werkstaking aan de Stearine-kaarsen- fabriek Apollo" alhier blijft tot heden slechts tot het personeel der perskamer beperkt, hoewel het blijkt, dat er slechts weinig noodig is om haar tot eene algemeene werkstaking te doen overslaan. De niet-stakende arbeiders der fabriek hebben namelijk besloten geen vreemde arbeiders op de fabriek toe te laten. Een man, die gisteren-ochtend te 7 uren was aangenomen, werd ten 8 ure uit de fabriek verwijderd. Doch toen te 9Jt uur wederom 2 nieuwe werklieden werden aangenomen, legde het geheele fabriekspersoneel (350), met uitzondering van de vrouwen en meisjes, den arbeid neer. De directie deed daarop drie werklieden op het kantoor vragen, teneinde van hen te vernemen, wat het algemeen verlangen was. Zoodra de overige werklieden dat bemerkten, volgden allen naar het kantoor. Men kwam echter daar niet tot een resultaat. Daarop werd besloten nog een bespreking te houden in de fabriek, waarbij de directie kon tegenwoordig zijn. Doch ook deze nadere bespreking leidde niet tot een resultaat, zoodat de directie toen voorstelde, dat iedere afdeeling hare grieven schriftelijk bij de directie zou inzenden, die deze alsdan zou onderzoeken en voor Zaterdag er op zou antwoorden, mits men dadelijk het werk weder opvatte. Hiermede werd genoegen genomen, waarop alle aanwezigen den arbeid hervatten. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 50, voor het meerendeel werkzaam in de perskamer. De tegen gisteren-avond opgeroepen open bare vergadering van de vrouwen der werk lieden van de Stearine-kaarsenfabriek, in het café-Geerardts gehouden, werd, behalve door een vrij groot getal vrouwen, ook door een aantal werklieden van de fabriek en andere belangstellenden bijgewoond. De secretaris van het Nationaal Neder- landsch Arbeiderssecretariaat, de Voorzitter van de bootwerkersvereeniging »de Neder- landsche Vlag" en bestuurders en vertegen woordigers van andere werkliedenvereenigin- gen, waren in de vergadering tegenwoordig. Als spreekster trad op eene Rotterdamsche bootwerkersvrouw, die hare hoorder essen aanspoorde schouder aan schouder met de mannen te staan in den socialen strijd en, hulde brengende aan de werkstakers, aan spoorde tot krachtige organisatie, waartoe het beste middel zou zijn hier een onderafdee- ling van den Nieuwen Nederlandschen boot- werkersbond op te richten. Deze spreekster sprak hare verachting uit voor de liefdadigheid, spoorde haar vrouwelijk gehoor aan de kinderen voor het vereenigingsleven op te voeden en wekte ten slotte allen op, een penningske bii te dragen om den begonnen strijd voort te zetten. Na deze spreekster werd nog het woord gevoerd door De Bruin en De Heer vanwege den Rotterdamschen bootwerkersbond, die mede tot eene algemeene organisatie op wekten. Vooral De Heer bracht de bekende grieven tegen een der opzichters ter sprake, wraakte de gedwonnen winkelnering en het buitensporige dividend der aandeelhouders (35 pleitte voor Zondagrust en hoogere betaling van den arbeid op den Zondag en liet zich over 't algemeen op vergaande wijze tegen de directeuren der fabriek uit. Protest werd aangeteekend tegen het on gunstig oordeel van een der directeuren van «Apollo" over de vereeniging van ar beiders, blijkbaar uit de weigering om af gevaardigden van arbeiders-vereenigingen te ontvangen. Krachtig werd de noodzakelijk heid bepleit, dat alle werklieden van de fabriek den arbeid zouden neerleggen, terwijl de steun der bootwerkers werd toegezegd. De secretaris van het algemeen arbeiders secretariaat maande tot kalmte en beraden heid aan. Ook hij beloofde den steun der aangesloten vereenigingen in Nederland, maar wilde eerst voldoende beweegredenen hebben om dien steun te kunnen vragen. Heden-ochtend zou daartoe een vergadering belegd worden alleen van stakenden. Voordat men de noodige overeenstemming had verkregen, vielen eenige harde woorden van de zijde der Rotterdamsche bootwerkers, die de houding van den secretaris te laks vonden. Nadat deze verschillen waren opgelost en nogmaals tot solidariteit was opgewekt, werd de openbare vergadering gesloten, terwijl de stakenden nog in huishoudelijke verga dering bijeenbleven. Volgens verklaring van een der stakers ontvangt het personeel der perskamer voor een dagtaak van 78 of een nachttaak van 72 uren f 7 per week en bovendien een premie die varieert van 30 cent tot f2.25, en nu er veel werk is en het der fabriek goed gaat, op f 4.25 gemiddeld kan geraamd worden Doch die premie wordt slechts verdiend door onafgebroken met de grootste inspanning te werken. In de nachtploeg bestaat er bovendien soms gelegenheid om extra beurten (voor zieken of wat dan ook gedurende dag invallende) 581/* cent extra te verdienen. Als maximum kan net loon alzoo verhoogd worden met fl.66 voor overwerk. Naar die zelfde staker verklaarde, zou er gemiddeld ruim 100 uren per week gewerkt worden en het dus bij dien langdurigen arbeid vaststaan, dat de premie alleen met bovenmenschelijke inspanning verdiend kan worden. Wordt aldus dan soms een gulden of 12, 13 thuis gebracht, dan is dit zuur verdiend geld. De grootste grief der werklieden is de gedwongeu winkelnering, waarbij, naar van hunne zijde beweerd wordt, het vereischte gewicht of de toekomende maat niet wordt gegeven, en zij die het meest in net krijt staan, met overwerk het best worden. Heden zijn met uitzondering van het vijftigtal stakers, allen aan de fabriek weer geregeld aan 't werk gegaan. Tot versterking der gemeentelijke politie, die bij deze arbeidsbeweging en met de kermisdrukte een zware taak heeft, zijn een elftal rijksveldwachters hier gekomen, die echter slechts in het uiterste geval zullen optreden. De soiree, gisteren-avond door den heer A. Meijer aan heeren leden van de sociëteiten «de Vereeniging" en «Harmonie" op het ter rein van laatstbedoelde sociëteit aangeboden, heeft over 't algemeen wel voldaan. Aan de open zijde van den tuin Was een muziekschulp opgericht, waarin de stafmuziek der d.d. Schutterij een welgekozen program ten gehoore bracht. De tuin was verder met slingers van vetglaasjes net verlicht en zeer geriefelijk voor de ontvangst van vele bezoekers ingericht. Jammer was 't zeker dat dezen slechts in vrij beperkt getal op kwamen. Zoo ooit dan gold het hier les absents ont tort, want bij den heerlijken avondstond werd werkelijk in den tuin genoten. Het vuurwerk, af en toe door Bengaal- sche plaatsoen-verlichting afgewisseld, vol deed zeer goed. Vooral het slotnummer, het Schiedamsche wapen met het omschrift «leve Schiedam 1" eindigend met kanonades, wekte bijzonder enthousiasme. In opgewekte stemming bleven de bezoekers tot een ver gevorderd uur bijeen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Juli. De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam gisteren-avond te 8 uur 55 min. bijeen. Ingekomen waren de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder het ontwerp tot regeling van het kiesrecht; voorts verzoekschriften van «Patrimonium" en het «Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond" betreffende pensioenregeling. De ingekomen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. De Voorzitter sloot de openbare vergade ring, waarschijnlijk tot Vrijdag-namiddag halt drie. Aan de Tweede Kamer is opnieuw inge diend het door de Kamer-ontbinding van 1894 vervallen voorstel tot wijziging en aanvulling der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren. Ook dit ontwerp strekt tot wegneming van onbillijkheden, leemten en kleine gebre ken, zoodat de beginselen der pensioenwet intact blijven. Voor ingrijpende wijzigingen acht de min. van financiën het oogenblik eerst gekomen wanneer over eenigen tijd de resultaten der geheele regeling van ambtenaarsbijdragen te beoordeelen is. H. M. de Koningin-Regentes wordt dezer dagen te Delft verwacht tot het brengen van een bezoek aan den koninklijken graf kelder. Onder de meelfabriekanten hier te lande circuleert een adres aan de Koningin, met verzoek de Nederlandsche maal-industrie tegen de Fransche uitvoerpremiën te be schermen. Op een verzoek van de ambtenaren van 's Rijks werven, om een wettelijke regeling van promotie en bevordering te verkrijgen, is door den minister van marine afwijzend beschikt. Provincale Staten van Zuid-Holland. De zomervergadering der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, is gisteren in naam der Koningin geopend, door den Commissa ris van H. M., mr. C. Fock. De verkiezing van drie leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal werd bepaald op Dinsdag 14 Juli. De provinciale rekening over 1894 tot onderzoek in handen gesteld van de heeren Van Royen, Kuijfï, van Rhemen, Hein en Bevers. Naar de afdeelingen zijn verzonden de provinciale begrootingen, jaarlijksche subsi die aanvragen voor onderwijs inrichtingen, benevens de brief van den Minister van Binnenl. Zaken, met verzoek om advies over de wijziging van de provinciale kies tabel (verdeeling van Rotterdam in kies districten). Naar speciale commissiën zijn o.a. verzon den Het reglement voor de veefokkerij in Zuid-Hollandhet adres betreffende paar den fokkerij. De aanvraag om subsidieverhooging voor het krankzinnigengesticht te Delft met een brief van het gemeentebestuur van Delft. Het subsidie-voorstel voor den stoomboot- dienst tusscheri Nieuw Lekkerland, Krimpen a/d Lek en Ridderkerk. De wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden betreffende het gebruik van trekhonden met de bezwaarschriften en het voorstel betreffende het visschen met een zegen. Naar het college van Ged. Staten worden o. a. verzonden om adviesaanvraag om subsidie van de Westl. Tramwegmaatschappij voor verlenging harer tramlijn naar Maas sluis en Delft en tot Scheveningen, naar aanleiding waarvan de heer Waldeck den wensch uitsprak welken Ged. Staten zullen overwegen, dat het college zoo mogelijk in de najaarsvergadering over de stoomtram door het Westland advies uitbrenge. Aan den heer Korteweg is verlof verleend in de eerstvolgende vergadering, bepaald op 14 Juli 's nam. 1 ure, eenige vragen tot Ged. Staten te richten betreffende den stand van zaken waarin de verbinding van het eiland Voorne en Putten met den vasten wal zich bevindt. In die vergadering zullen tevens meer dere onderwerpen van eenvoudiger aard aan de orde gesteld worden. Li-Hoeng-Tsjang in ons land. Het gala-diner, Maandag door H. M. de KoninginRegentes op het Koninklijk paleis te Soestdijk gegeven, telde 34 couverts. Daaraan hebben deelgenomen het buitenge wone flhineesche gezantschap, de heeren Knobel, minister-resident te Peking, en Groeneveldt, oud vice-president van den Raad van Indië, de dames du palais, de groot- officieren, benevens de dubbele dienst van Hare Majesteiten, de minister van buiten- landsche zaken en de leden der hofhouding, te Soestdijk verblijvende. De leden van het gezantschap waren tegenover Hare Majesteiten gezeten. De muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort speelde tijdens het diner. Maandag-avond ten 9.16 vertrok Li-Hoeng- Tsjang op dezelfde wijze als hij gekomen was weer van Baarn. Aan het diner ten paleize voerde de muziek van het 5e reg. uit Amersfoort een schoon programma uit, waaronder het Chineesche volkslied. In opgewekte stemming en al rookende kwam het hooge gezelschap aan het station aan, waar een ontzaglijke menigte op de been was, en het toejuichte. Naar men verneemt, heeft H. M. de Re gentes Li Hoeng-Tsjang benoemd tot groot kruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, waarvan de mandarijn eergisteren de versierselen droeg bij de audiëntie en den gala-maaltijd bij H. M. de Regentes. Zijn zoon, graaf Li Ching Fong, werd bij deze gelegenheid begiftigd met het grootkruis van de orde van Oranje-Nassau, waarvan de ridderorde ook aan andere leden van het buitengewoon gezantschap werd uitgereikt, o. a. aan den Europeeschen secretaris, den heer Mandl. Een medewerker van het Handelsblad heeft de eer genoten te 's-Gravenhage met Lihoengtsjang en zijn gevolg te verkeeren en de reis naar Amsterdam mede te maken- Er werd natuurlijk over velerlei gespróken. De Chineezen zijn een en al bewon dering over de lieftalligheid en schoonheid van onze jeugdige Koningin. Photograpbieën vau H. M. beschouwen zij met blijkbaar genoegen en de minder fraaie koppen op de munten ontlokken hun den uitroep «Een schoone vrouw Trouwens, de Europeesche dames vallen zeer in den smaak van de Chineezen zij zeggen hardop ten minste zoolang ze in Europa zijn dat de vrouwen hier veel mooier zijn dan in China. Li zelf is bijzonder ingenomen met Neder land en zijn ontvangst hierhij heeft zijn tevredenheid geuit in een gedicht, waar mede hij nog meer is ingenomen dan met de ontvangst. Li roemde de vruchtbaarheid van Nederland, maar sprak het vermoeden uit, dat men hem alleen geleid zou hebben door de vruchtbaarste deelen. Het heeft een der heeren van zijn gevolg, die reeds meer in Nederland was geweest, wat moeite gekost om hem te overtuigen van het feit, dat geheel Nederland even vruchtbaar is als het deel dat hij heeft doorreisd. De rustige, kalme aard van ons volk heeft den onderkoning getroffenhet was hem een verademing na de drukke dagen in Duitsch-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2