BINNENLAND. Het lid der Eerste Kamer de heer D. D, Hreuning te Wolvega die dit jaar als zooda- fi'o moet aftreden, heeft aan de Staten van nesland een schrijven gezonden, waarin y mededeelt dat hij, wegens zijn gevor- erden leeftijd, bij de verkiezing op aan staanden Dinsdag niet meer voor genoemde betrekking in aanmerking wenscht te komen. De oud-minister Tak van Poortvliet ver toeft sinds enkele dagen op zijn buitenverblijf te Middelburg. Naar het uiterlijk te oordeelen, is de ziekte niet erger geworden en ziet de heer Tak er krachtig uit. (JV. v. d. D.) Atjeh. Het IV. v. d. D. ontving uit Batavia het volgende telegram »De excursie in de IV en VI Moekims -<ampisang) is afgeloopen. Licht gewond werden de le luit.-adj. J. H. tioekstein en e le luit. C. G. Meerburg. Voorts 5 min deren, waarvan één zwaar". Omtrent de jongste scheuring in de gauche jer liberale partij wordt aan de Zwolsche Ct. het volgende medegedeeld „J" bekende vergadering, waarin de spitsmg een voldongen feit werd, is, ha 1 bekend is, met 17 tegen 13 stemmen oesloten de club te ontbinden, met het be ta,"'a g6,V0lg\ Toen nu eenige dagen ater de plattelandsclub bijeen kwam in een vergadering, geleid door den heer Lieftinck, werd door den heer Schepel, buiten de agenda om, een voorstel ingediend tot ont binding der club. De heer Lieftinck deed den voorsteller opmerken, dat zulk een voorstel niet aan e orde was, doch de heer Schepel, gesteund oor zijn medestanders, slaagde er in een 8 emming uit te lokken, waarbij besloten werd de plattelandsclub te ontbinden, een soort wraak van de Pyttersenianen, die, na eerst suitgestooten" te zijn geweest, thans de »uitstooters" werden. Be verjaardag van de Koningin-Regentes zal te Baarn op initiatief van de verfraaiings commissie gevierd worden met een groot leest in het Prins Hendrikpark op de hoogte van het badhotel. Voor 31 Augustus is men ook reeds druk in de weer. Een voorloopige commissie is uit eene vergadering benoemd om de zaken voor te bereiden. Deze commissie bestaat uit de heeren: G. Bakker, F. Pluim, J. H. van Dodeweerd, W. Daniëls en J. H. van Dapperen. Dinsdag-avond, toen de trein van de lijn Wageningen—Ede, SS. die te 5.45 uur te Wageningen aankomt, nabij de stad, de Hollandsche Steeg passeerde, zat daar tusschen de rails te spelen een dochtertje van A. v. K., 15 maanden oud. De machi nist bemerkte de kleine te laat en kon on mogelijk meer stoppen, zoodat men meende, dat het kind verpletterd zou worden. Maar toen de tram stilstond en men terug ging vond men daar het kind naast de baan op de knietjes in 't zand zitten. Het had slechts een onbeduidende wonde aan het voorhoofd bekomen. De kleine was door de locomotief opgenomen en juist over de rails geworpen. De benoeming van een rector van het gymnasium te Amsterdam, ter vervanging van prof. Van den Es, heeft gisteren een verrassing opgeleverd. De raad heeft geen der beide voorgedragen heeren benoemd, maar wèl dr. H. P. Meijer, thans conrector aldaar. Het provinciaal Groninger comité voor kiesrechtuitbreiding, dat den 16en Augustus zijn laatste vergadering zal houden, heeft aan de aangesloten vereenigingen en afdee- lingen in overweging gegeven, vereenigd te blijven om den grondslag te leggen voor een Groninger volkspartij, die als de Friesche volkspartij deel zou kunnen uitmaken van de in het vorige jaar te 's-Gravenhage ge- reconstitueerde Nederlandsche volkspartij. Te Leeuwarden heeft de gemeenteraad de politie-verordening aangevuld met een nieuw artikel, waarbij de eigenaar of houder van een of meer honden, welke, op de openbare straat of buiten het bewoonde gedeelte van een gebouw of vaartuig ver blijvende, door herhaald huilen, janken of blaffen hinderlijk zijn, zal gestraft worden met een geldboete van ten hoogste vijf gulden. Naar de Zutph. Ct. verneemt, is een ge rechtelijk onderzoek ingesteld omtrent de onregelmatigheden, welke in de administratie der gemeentelijke gasfabriek te Zutphen zijn ontdekt. Voor de glasslijpers te Maastricht (4de lijst) is bij de heeren Gerritsen c. s. ontvangen f350.80. Van het bestuur der glasslijpers is bericht ontvangen dat de inkomsten voor de weke- lijksche uitkeering, langs andere wegen tot hen komende, aanzienlijk beneden het be- noodigde blijven en dat het bestuur van den Alg. Ned. Diamandbewerkers-Bond, met verwijzing naar hetgeen bij de heeren Ger ritsen c. s. wordt ontvangen, verderen steun geweigerd heeft. Onder geleide van marechaussées werden Woensdag 3 personen, behoorende tot een beruchte dievenbende, onlangs te Maasniel aangehouden, naar Weert getransporteerd. Aldaar werden verschillende personen door den rechter-commissaris uit Roermond ge hoord en geconfronteerd. Daarna trok de justitie met de aangehoudenen naar Bosho venWeert, om ter plaatse waar zij hadden ingebroken, een nader onderzoek in te stellen. 's Avonds keerden allen naar Roermond terug. Dinsdag-avond omstreeks kwart over tien ontspoorde de locomotief van een goederen trein van Tiel naar Rotterdam door verkeer den wisselstand voor het station Wadenooien. De laatste trein van Rotterdam kwam daardoor bijna een uur telaat te Tiel aan. Den geheelen nacht is gewerkt en Dins dag-ochtend was de weg weder vrij, zoodat alle treinen op tijd gingen en kwamen. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats De rust is in de gemeente Oud-Beierland weder hersteld. Wel liepen eergisteren avond nog eenige opgeschoten jongens de gemeente rond, maar nergens behoefde de politie handelend op te treden. Toen het bekend werd, dat S. (de man van de krank zinnige vrouw) de gemeente verlaten had, en ook geen plan heeft terug te keeren, verdwenen ook die jongens, en was het weer even stil als men dat daar gewoon is. De voorbereidende werkzaamheden voor de ontworpen stoomtram RotterdamNu- mansdorpOud-Beierland vorderen goed. De schatting der te onteigenen landerijen is afgeloopen, en Vrijdag zal eene gecom bineerde vergadering met de eigenaars dier gronden worden gehouden, die naar men verwacht wel tot een bevredigend resultaat zal leiden, als wanneer spoedig met het leggen van rails enz. zal worden aan ge vangen. GEMENGD NIEUWS. Aan de buitenmuren der openbare school Tjum, (gem. Franekeradeel) hebben dezen zomer 29 paren zwaluwen hunne nestjes ge bouwd. Beschermd door deschooljeugd, onder leiding van het onderwijzend personeel, gaan deze vogels ongestoord hun gang en storen zij zich niet aan de spelende kinderschaar in hunne nabijheid. Wanneer een jong vogeltje uit een der nestjes valt, wordt hij onmiddellijk weer in het nestje gebracht Eene jonge dame in Den Haag is eergis teren aan het Staatspoorstation aan een groot gevaar ontsnapt. Zij nam zoo hartelijk afscheid van hare naar het buitenland ver trekkende familie totdat de trein in gar.g was, dat zij van het perron op de rails viel Gelukkig was juist de laatste waggon van t spoor en kwam de dame dus met een hevigen schrik vrij. De familie werd door de zorgen van de directie van den goeden afloop verwittigd. Op den hoek van de Javastraat en de Javalaan m Den Haag stond gisteren-ochtend een bakkerswagen, die op een gegeven oogenblik belegerd werd door honderden bijen, zoodat de bakkersknecht genoodzaakt was zijne kar in den steek te laten. Daar op een lantaarnpaal in de nabijheid telkens weer van die insecten kwamen neerstrijken, omwond men die paal met oude matten, die vervolgens in brand werden gestoken. Op deze wijze werden duizenden dezer dieren vernietigd. Omtrent de plek waar de bijen zich in zoo grooten getale genesteld hadden, kon men geen zekerheid bekomen. Er wordt vermoed, dat zij zich in den hollen lantaarnpaal verzameld hadden. Te Nijmegen werd dezer dagen een var ken, dat aan vlekziekte gestorven was, heimelijk begraven. Nadat de politie daar van kennis had gekregen, werd op advies van het veeartsenijkundig toezicht het doode dier weer opgegraven om vervolgens naar de voorschriften der wet te worden ver nietigd. De arbeiders die daarmede waren belast, hadden de onvoorzichtigheid het reeds in ontbinding verkeerende dier met de bloote handen aan te vatten. Het gevolg daarvan is, dat thans hunne handen, armen en het gelaat, hetwelk zij onwillekeurig met de besmette handen hadden aangeraakt, bedenkelijke zwellingen met blauwachtige tint vertoonen. Uit Weenen wordt de verloving gemeld van prins Philip van Orleans, zoon van den graaf van Parijs, met de aartshertogin Maria Dorothea van Oostenrijk, oudste dochter van aartshertog Jozef. De prins is 27, zijne verloofde 29 jaren oud. Laatste Berichten. Atjeh. Bij het departement van koloniën is het volgende van heden gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh ontvangen »Dinsdag eene bende van de heuvels van Lampaja in de IV Moekims verdreven. Licht gewond twee officieren en 6 mili tairen beneden den rang van officier. Gisteren gezocht naar en zwervende bende in de moekim Lanpagger (VI moekims) welke terugtrok van Balangkala. Twee inlandsche mindere militairen gewond." De heer Geertsema heeft heden in de zitting der Eerste Kamer van den minister van koloniën uitgelokt de toezegging eener nota oetrekkelyk den toestand in Atjeh. De minister bracht hulde aan de nagedach tenis van generaal De Moulin. Verder aangekondigde bedevaarten zijn Amsterdam, 21 JuliOegstgeest, 29 Juli; Gymnasium te Katwijk, Vogelensang, Noord- wijkerhout in Augustus. De processie van West-Friesland, die eergisteren naar Brielle kwam om een bede vaart te houden op het graf der martelaren van Gorcum, bestond uit 200 personen. Sport. La Nature geeft een aardige statistiek over het wielrijden. Men kan het tegen woordige aantal wielrijders over de geheele wereld op tien millioen schatten. Op een mooien Zondag zal de helft ongeveer wel een tochtje maken en door elkander 20 K. M. afleggen. Onze vijf millioen rijders door- loopen dus te zamen ongeveer 100 millioen K. M. zijnde tweeduizend vijfhonderd maal de omtrek der aarde op een dag. Kerknieuws. Door de vrijgevigheid van een harer parochianen, mej. II. G. Lassalle, is de parochiekerk van den H. Jozef te Delft met eenige fraaie, geschilderde glazen versierd. In het koor boven het orgel zijn 8 cirkel vormige ruiten aangebracht, waarvan de middelste de verrukking van den H. Franciscus voorstelt. Beneden links en rechts zijn nog 2 met tafereelen uit de kerkgeschiedenis, o. a. de kruisvinding door de H. Helena. De overige 5 ruiten zijn versierd met kruisen en engelkopjes. Het geheel, vervaar digd in de fabriek van den heer Janssen te Antwerpen, is zeer fraai en zet nieuwen luister aan de toch zeer schoone kerk. De jaarlijksche bedevaarten naar de reli kwieën van den H. Jeroen te Noordwijk werden Dinsdag geopend door die van Kat wijk, onder leiding van den zeereerw. heer B. C. Van Stralen, pastoor aldaar. Bij deze bedevaart werden de pelgrims voor het eerst feestelijk ingehaald en uitgeleid door het onlangs opgericht fanfarekorps St Jeroen, dat met zijn banier den stoet voorafging Het fanfarekorps heeft bij dit eerste op treden allen ten zeerste voldaan, in korten tijd heeft het uitstekende vorderingen ge maakt, zoodat de directeur, de heer Bervaes, eer van zijn werk heeft. Burgerlijke Stand. Geboren: 8 Juli. Maria, dochter van H. Vijgeboom en M. van der Gaag, Hoofd straat. - Antonius Hubertus, zoon van A. P. Jansen en M. G. Hendriks, Broersvest. Overleden: 9 Juli. Jacobus Johannes Maltha, oud 6 maanden, Hoogstraat. Ondertrouwd: 9 Juli. C. Alblas, oud 50 jaar, en W. J. Singeling, 44 jaar. L. van Eijnsbergen, oud 26 jaar, en C. W. Houtman, 23 jaar. Zeetijdingen. Schiedam, 9 Juli vertrokken Hillechiena Helena, kapt. E. P. Brouwer, met pijpaarde naar Riga. s.s. Foreningen, kapt. Chr. Paulsen, naar New-Castle. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 10 Juli 1896. Spoeling f 1. Moutwijn Not. makelaars f67g. Brandersb. - 5 /3. Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Rogge, j Spiritus Juli Sept. Oct. Juli Sept. Parijs. Hamb. IMeel 12 Merk. 1. md. 12 Aug. Rogge, loop. md. Aug. i Spirit. Juli/Aug. Sept./Oct. 346/s. 108.50 111. 38.40 38.80 3 v25 38 60 10.50 10.50 L7.124 17.2. 9 107.50 110.75 38B0 38.60 38.25 38.60 10.50 1U.50 i7.l2£ 17.25 34 New-York. Maïs Amsterdam. 9 Juli. Rogge op lev. weinig veranderd per Juli f88; per Oct. f91, 90; per Maart 194, 93. 10 Juli. Rogge op lev. onveranderdper Juli f88; per Oct. f91, 90; per Maart f93, Aangezegd 500 last. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 9 Juli 3.59 M. 10 Juli 3.52 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.08 Disc. 2 pCt Parijs - 48.02£ 2 Antwerp.» - 47.973 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 27s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij W arschauW eenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e i Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 10 Juli. 917s 857g 267s 105 217, 1387-1 7674 20 14 104»/, 127s 81 537, 117. 1228/g 37 4 8 Juli, 9 Juli 10 Juli Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3