Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 14 Juli 1896. No. 5539. ISureau 'gSofersfvaaf 50. DE HELM. algemeen overzicht. Feuilleton. PB IJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. - 0.05 PRIJS DER ADVERTE;NTI;ËN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 13 Juli '96. De herstemmingen die gisteren in Belgie i.e en P'aats gehad, hebben opnieuw der >e e partij de overwinning bezorgd, russe en Antwerpen hebben gisteren met groote meerderheid 29 katholieken herkozen. 6 regeering zal in de Kamer een meerder- e'd van 60 stemmen behouden. Voor 5 Juli telde de Kamer 105 katho- ieken, 8 socialisten en 20 radicalen of "beralen. Den 5 Juli is 1 liberaal te Arlon ^vangen door 1 katholiek. Wanneer ook 6 uitslag van de herstemmingen te Nijvel en Philipville, die nog niet bekend is, eene Meerderheid voor de katholieken aanwijst, zal de nieuwe Kamer bestaan'uit 110 katho- 'eken, 28 socialisten en 14 liberalen of radicalen. Nadat Zaterdag de Kamer van afgevaar digden in Frankrijk op eene interpellatie van Pourguery de Boisserin over den toe stand op Madagascar, was overgegaan tot de orde van den dag, heeft de minister president Méline het decreet voorgelezen, waarbij de zitting gesloten wordt verklaard en is men uiteengegaan. De Parijsche Lanterne is zeer verstoord °P de «clericalen". Als anti-clericaal blad toch heeft de Lanterne sinds lang hare sporen verdiend en voortdurend houdt zij baar kruit droog en het geweer bij den voet, om bij 't minste alarm vuur te kunnen geven. En nu heeft zich iets heel bijzon ders voorgedaan, een feit dat wel geschikt is om haar toorn en verontwaardiging in de hoogste mate gaande te maken. De bur gemeester van Aix, de heer Baron, die een voorname plaats bekleedde in de loge van Aix, is uit de maponnerie getreden en alsof dit op zich-zelt nog niet genoeg ware, heeft bij zijn demissie aan het Groot Oosten doen toekomen door tusschenkomst van den vicaris-generaal van Aix in een envelop, voorzien van het aartsbisschoppelijk zegel. NOVELLE. 3) (Slot.) Hij grijpt een kruk om erbij te gaan zitten. Maar die manoeuvre om te gaan zitten, Was niet gemakkelijk uit te voeren. De beenstukken knelden geweldig en de schar- oieten deden hem pijn. Hij plaatst zich al schuivende voor den spiegel en zegt»Nu, met een beetje geduld zal ik toch wel klaar bomen". Hij kijkt in den spiegel om precies te zien, waar hij de knip moet vatten. Maar hij komt onwillekeurig te dicht bij bet glas, dat door zijn adem aanstonds dof Wordt. Het zweet breekt hem uit. De nood lottige knip blijft weigerenhij drukt, druk met geweld het baat niet. Hij denkt dat zijn hoofd zal zwellen onder de inspanning die hij doet. »Nog tien minuten", zegt hij, Dat is te veel. Het Groot Oosten heelt het briefje voor den heer Baron, benevens het begeleidend schrijven van den vicaris- generaal en de enveloppe met het aarts bisschoppelijk zegel en de stempels laten photografeeren en bovendien bij aange- teekend schrijven aan den heer Baron doen vragen, of hij wel zijn demissie als vrij metselaar door middel van den aartsbisschop had ingediend. Maar hierop werd door den burgemeester niet geantwoord. Men kan zich nu voorstellen, hoe de heer Baron en de aartsbisschop van Aix in de Lanterne en andere organen van hetzelfde gehalte, worden bestookt. Het lijkt wel alsof beiden zich aan een vreeselijke mis slag hebben schuldig gemaakt. De woede der anti-clericalen is des te grooter, daar de aartsbisschop niemand anders is dan mgr. Gouthe Soulard, die bij de maponnerie bijzonder slecht staat aangeschreven wegens zijn kloeken strijd voor de rechten der Kerk. De Figaro wijdt een zeer waardeerend artikel aan de mededeeling van de Duitsche regeering, dat Duitschland zal deelnemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 en ziet daarin een nieuw onderpand des vredes. Volgens den Figaro zal tot opvolger van lord Duflerin als Engelsch ambassadeur te Parijs benoemd worden sir Edmand Monsen, thans gezant te Weenen. ""In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Spanje Vrijdag 11. gehou den, heeft Castillo over Cuba gesproken. Hij critiseerde de handelingen van Martinez Campos, generaal Weyler en Canovas en sprak als zijn overtuiging uit, dat de kwestie alleen kan opgelost worden door tusschen komst, in het parlement, van de reformis tische en autonomistische partyen. Waar blijft toch het Roode Boek vroeg hij aan de regeering. Op de brutaliteit der Amerikanen diende, naar hij meende, flink geantwoord te worden. De moreele steun van allianties is eveneens onontbeerlijk. sen mijn hoofd springt als een bom uit el kander I.... Uf IIk voel het bloed voort durend opstijgen, strakjes zal ik stikken. Wat ben ik toch dom geweest om zoo mijn hoofd in dien ouden ijzeren pot te steken. Waarom moest ik die oude jgekken ook naapen Hoe krankzinnig heb ik gedaan Lancelot, Mambrinus, Roland, Bayard, Don Quichote, en gij allen, helmdragers, komt mij te hulp De ridders gaven den ridder-schilder echter geen gehoor. Zij lieten den would- be-confrater in den helm en de knip bleef onverbiddelijk vast zitten. Fontenoy staat driftig op, en geeft den kruk, waarop hij zit, een schop, zoodat deze in den spiegel terecht komt en dien verbrijzelt. In de brokstukken ziet hij nog eenige malen den reusachtigen ijzeren man, die raast en scheldtop wien Op den afslager en zich zeiven. Hij loopi haastig naar de schel en trekt het koord schier kapot, teneinde zijn huisknecht spoedig boven te hebben. Maar hij krijgt geen antwoordde knecht was uit. »Toch kan ik in die ijzeren buis niet stikken «Als het nog een paar minuten duurt ben ik dood. Maar wacht even, op De minister van marine heeft bevestigd, dat te Genua onderhandelingen zijn gevoerd over den aankoop van twee pantserschepen ter waarde van 33 millioen. Het reeds bevestigde bericht, dat de aanvoerder der Cubaansche seperatisten Maceo, gesneuveld zou zijn, wordt weer tegengesproken. Wel werd een Maceo gedood, maar dat is een broeder van den gevreesden tegenstander der Spanjaarden. De rassenstrijd openbaart zich in Oos tenrijk steeds meer en meer en schijnt tot eene volledige afscheiding van Duitschers en Czechen te zullen leiden. Evenals onlangs de Duitsch-liberalen van Bohemen hebben ook d'.e van Oostenrijksch-Siiezië en Moravië besloten, in den cisleithaanschen Rijksdag zich van de liberale linkerzijde af te schei den en een eigen nieuw-georganiseerde «Duitsch-liberale" partij te vormen, welke het kabinet—Badeni wegens zijn steunen op de Czechen, beslist zal bestrijden. Op die wijze zal van de oude «Vereenigde Lin kerzijde" niet veel meer overblijven dan een quantité negligeable, en zal Badeni nog te meer op de Czechen moeten steunen. Niet alleen is dan ook reeds graaf Thun, een Duitscher, als gouverneur van Bohemen, teruggeroepen, maar ook is er een der nog onlangs als revolutionair gebrandmerkte Jong-Czechen door den Keizer op den Hof- burg in audiëntie ontvangen. Omtrent de voorgenomen buitenlandsche reis van het kezerlijk paar van Rusland wordt uit St. Petersburg aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat het reisplan van den Czaar en de Czaritza als volgt gewijzigd is. Eerst gaat het keizerlijk paar naar Kief, van daar over Weenen naar Darmstadt, waarna de Czaar en keizer Wilhelm elkaar zullen ontmoeten te Berlijn of elders. Ver volgens wordt een bezoek gebracht aan Londen om over Kopenhagen naar Rusland terug te keeren. Het vreemde geval doet zich in Italië voor, dat eene ministrieele crisis is ontstaan, den hoek van mijn straat en den boulevard Saint Michel woond een smid Ja, gauw 1 Laat ik gaan Hij zal mij helpen en be vrijden Fontenoy schuift naar de deur en daalt zoo stijf als een gegoten ijzeren standbeeld de trappen af. Op de trappen hoort hij nog eens hoe buitengewoon akelig zijn wa penrustig rammelt en klettert. De degen knarst aan den gordel en de juffrouw por tierster komt ijlings op het ongewone geraas aangeloopen. De goede vrouw schrikt even wel geweldig van die vreemde verschijning en vlucht, bang als een wezel, voor den rid der, die op haar komt aangeloopen. Zij ver bleekt waggelt op haar beenen en valt in zwijm. In haar val sleept zij de papegaaien- kooi mede en de lorre krijscht en schreeuwt juist zoo wild als de ridder, die ook in een ijzeren kooi zit opgesloten. Fontenoy bekommert zich niet veel om de ontsteltenis, die hij teweeg brengt en gaat zoo gauw als hij in zijn ijzeren har nas kon voortloopen, de straat op. Hij gaat den hoek om van de rue Saint-Jacques, die op den boulevard Saint Michel uitkomt. Nog één minuut en hij is bij den smid waaraan de Kamer niet direct schuld heeft en waar de politiek tamelijk wel buiten staat. De minister van oorlog, Ricotti, stond er op, dat zijn militair wetsontwerp nog in deze zitting der Kamer, dus vóór de va- cantie, behandeld zou worden. De minister president, markies di Rudini, verzette zich daartegen, voor zoover bekend, niet uit politieke beweegredenen, doch opdenprac- tischen grond dat de meeste Kamerleden waarschijnlijk hun zomeruitstapje zouden verkiezen boven de genoegens van een poli tiek debat en er dus geen voldoend aantal leden zou overblijven om een wettig besluit te kunnen nemen. De meerderheid in den ministerraad deelde de vrees van den pre mier en zoo werd besloten het ontwerp niet aanhangig te maken. De minister van oorlog liet zich dit niet welgevallen en trad af. Men vermoedt, dat een paar collega's zich met hem solidair hebben verklaard. In elk geval volgde het heele Kabinet het voorbeeld van den minister van oorlog en vroeg Di Rudini namens alle leden van het ministerie den Koning eervol ontslag. Dit werd aangenomen, doch Di Rudini is weer belast met de vorming van een nieuw kabinet, zoodat het te voorzien is, dat het oude met enkele wijzigingen nog eens zal optreden. Even voor het aftreden is onder het ministerie—Di Rudini nog een belangrijke hervorming tot stand gebracht. Voor geheel Italië is namelijk op Voorstel van afgevaar digden de burgemeesterskeuze ingevoerd, d. w. z. dat voortaan de burgemeesters eener gemeente niet door de regeering wordt aangesteld, doch door de inwoners-zelven gekozen. Oorspronkelijk werden zij, evenals hier te lande, door den koning benoemd bij de gemeentewet van Crispi werd in 1889 bepaald, dat in provincie- en districthoofd steden benevens in steden met meer dan 10.000 inwoners, de keuze door de inwoners zou geschieden en in kleinere gemeenten de koning den burgemeester steeds benoemen reeds ontwaart hij het uithangbord.Maar op hetzelfde oogenblik wordt hij door een troepje studenten omsingeld. Zij komen van het college, uit het Luxembourg. Hij wordt met een vreeselijk hoerah ontvangenmen grijpt hem vast en sleurt hem voort. Van alle kanten komen nieuwsgierigen aange loopen. Er komt verwarringde passage wordt versperd, de tramways moeten stop pen, en terwijl allen schreeuwen, tieren en juichen, klaagt alleen de arme Fontenoy, die nu dubbel in het nauw is gebracht. De ridderschilder wordt kwaad, woedend en wil zich legen de studenten verzetten. Maar men dringt hem vooruit en zijn klagend geluid maakt door het gaas van zijn vizier zulk een akelig piepend geluid, dat men onwillekeurig denkt aan een Oostersch mu ziekinstrument. Op de place Saint-Michel maken de po litieagenten een charge en verjagen met geweld de razende en joelende menigte. Zij werpen zich vervolgens als dollemannen op den ongelukkigen ridder, die in zijn ijzeren gewaad evenwel voldoende beschermd is tegen hun ruwe handtastelijkheden. »Zet hem dien ijzeren helm van Don Quichote van het hoofdschreeuwt een brigadier NIEUWE SCHIEDAM COURANT iiiii:iiitf'i')iniiiiiiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1