1 zou uit de gemeenteraadsleden. Nu zjjn de kleinere gemeenten ten opzichte der burge meesterskeuze met de grootere gelijk gesteld. De cholera blijft in Egypte nog steeds voortwoeden. Vrijdag kwamen 392 nieuwe cholera-gevallen voor en 318 sterfgevallen onder de Egyptische troepen 46 gevallen en 10 sterfgevallen. Volgens een draadbericht uit Pretoria blijkt, dat men ook in Transvaal gezind is, den katholieken, die er totnogtoe slechts geduld werden, recht te doen wedervaren. De eerste volksraad heeft besloten tot intrekking van de wet, waarbij Roomsch-Katholieken waren uitgesloten van alle openbare bedie ningen in de Zuid-Afrikaansche republiek. Deze maatregel wordt te Pretoria beschouwd als de eerste stap op een weg van meer liberale politiekde regeering had hem uitgelokt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Juli 1896. De zwemplaats aan het Spnikanaal. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bij den Raad ingediend een ontwerp-reglement en voorwaarden voor het gebruik van de gemeentelijke zwem plaats aan het Spuikanaal. Daarbij uitgaande van het denkbeeld dat de zwemplaats met het oog op het doel harer oprichting (recht tot handhaving der betaande bepalingen op het baden en zwemmen) in hoofdzaak eene openbare zwemplaats moet blijven, wordt door B. en W. het volgende voorgesteld. De gemeentelijke zwemplaats zal, be houdens het verder bepaalde, geopend zijn in Juni, Juli, Augustus en September op Zondagen van 6 uur 's voorm. tot 12 ure 's middags op werkdagen van 6 uur 's voorm. tot uiterl. 9 ure 's namidd. Een halt uur na zonsondergang heeft de ambtenaar, met het toezicht op de zwem plaats belast, de bevoegdheid deze te sluiten. Zij is, met uitzondering van de kleed kamertjes, kosteloos ter beschikking van mannelijke personen, des Zondags van 7 tot 11 'svoorm. des Woensdags en Zaterdags van 7—8£ uur 'svoorm. en van 2 uur tot aan de sluiting en op de overige werkdagen van 7 8£ uur des voormiddags, en van 12£ tot li en van 7—9 uur des namiddags. Zij is voor vrouwelijke personen gereser veerd. Op Woensdag en Zaterdag van 10 uur des voormiddag tot 1 uur des namiddags kosteloos en van 1—2 uur des namiddags tegen betaling op overige werkdagen van 10 uur des voormiddags tot 12i uur des namiddags tegen betaling. een viertal agenten toe. In een oogwenk is de ongelukige Fontenoy gekneveld en in de politiepost van de rue Saint Séverin ge bracht. Verklaar mij eens gauw, waarom gij zulk een malle vertooning op straat maakt vroeg de commissaris, »of anders laat ik je direct achter slot en grendel brengen." »Kom, zet mij eerst dien helm eens af," riep de ongelukkige, die dreigde te stikken Zijn schorre, rare stem maakte dat alle agenten begonnen te lachen. Op hetzelfde oogenblik werd de ridder echter weder vast gegrepen en zou in cachot zijn geworpen, als niet in de worsteling het hoofd van den ongelukkige met geweld tegen den muur had geslagen en de helm toen ware losge sprongen. »Fontenoy 1" riep de commissaris verbaasd uit; die zijn ouden kameraad van het college erkende. Waarom vermomt ge u zoo gek Wij zijn toch niet in den carnavalstijd »Laat maar gauw een rijtuig komen", antwoordde de schilder, wiens lichaam vol blauwe plekken was. Ik zal je later alles vertellen Den anderen dag vertelde Fontenoy, na dat hij eens goed was uitgerust, aan een heerlijk dejeuner, dat hij den commissaris aanbood, zijn ellendig avontuur. Even van te voren had hij den verwenschten helm reeds voor een appel en ei verkocht. De bezoeker van het kasteel Pierrefonds zal nog altijd in de wapenzaal een open vlak vinden. Fontenoy heeft het portret van den ridder uit den tijd van Hendrik II nooit geschilderd. Tegen betaling, waarvoor tevens het recht verkregen wordt van de kleedkamertjes te gebruiken op de uren dat zij kosteloos geopend is, is de zwemplaats op de overige uren waarop zij geopend is, gereserveerd voor mannelijke personen. De betaling bedraagt 10 ct per keer, aan bovenbedoelde ambtenaar te voldoen, die daarvoor een coupon geeft, of f2.50 per jaar, te veldoen ten kantore van den ge meente-ontvanger tegen afgifte van een personeele abonnementskaart. Alle die in de openbare zwemplaats aanwezig zijn, hebben de bevelen en waar schuwingen op te volgen in het belang van veiligheid, orde en zedelijkheid te geven door den ambtenaar hierboven bedoeld. Die hieraan niet voldoet, kan het gebruik van de zwemplaats ontzegd worden, zonder dat hij het recht verkrijgt, teruggaaf te vorderen van de voor het gebruik van de zwemplaats reeds betaalde gelden. De St. Liduinakapel in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk nadert meer en meer hare voltooiing. Sedert eenigen tijd was aan een der wanden geplaatst een in gothieken stijl van eikenhout vervaardigde lambriseering, waar boven door fraai lijstwerk gelegenheid is gegeven tafereelen uit het leven der H. Liduina te plaatsen. Een der vier daar voor bestemde vakken is nu ingenomen door een tafereel, voorstellende het bekende voorval uit Liduina's levenhaar val op het ijs, die het begin was van haar langdurig en wonderbaar lijden. Deze paneelschildering is vervaardigd door den kunstschildering J. Dunselman te Am sterdam, vroeger te Den Helder, een bijzon der vriend van wijlen pastoor B. H. Brink man. Het is een fraai stuk werk, dat de nog jeugdige kunstschilder hier geleverd heeftde zachtheid der kleuren, de juiste opvatting der kleederdrachten en van den stijl der gebouwen aan het eind der 14e eeuw vallen aanstonds in het oog. Sprekend tee kent zich op het gelaat der H. Liduina de smart af die de val op het ijs haar heeft veroorzaaktmaar ook duidelijk lezen wij op het gelaat der omstanders de ont roering die dit ernstig ongeval heeft ver oorzaakt, welke zich bij den een uit in luid ruchtige mededeeling bij den andere in stomme aandoening en smart. Het geheel is een meesterstuk te noemen, en vereert zoowel den kunstvollen vervaar diger als de geachte familie van den hoog- eerw. president mgr. Lans, die ter gelegen heid van het zilveren priesterfeest den 15 Augustus 1894 met zooveel geestdrift ge vierd, dit kunstwerk der kerk toezegde. Vinde het opwekkond voorbeeld door haar gegeven, in ruimen kring navolging, opdat ook de overige tafereelen spoedig kunnen geplaatst worden De werkstaking aan de Stearine- kaarsenfabriek Apollo". Zaterdag-namiddag had een vergadering plaats der stakende meisjes van »Apollo", geleid door De Heer van Rotterdam. Na een beknopte inleiding raadde hij tot vol houden. De boodschap was ontvangen, dat als de meisjes Maandag-ochtend niet her vatten, de directie andere meisjes neemt. Als antwoord stelde De Heer voorStraks als ge uw geld gaat halen van de afgeloo- pen week, geeft dan het berickt, dat ge terugkomt als uw eisch wordt ingewil ligd". Na korte discussie ging de vergadering uiteen met den uitroepstaken, staken Is de Schied. Crt. goed ingelicht, dan hebben de stakende arbeidsters zich in be trekking gesteld met de arbeidsters te Gouda, om van haar toezegging te verkrijgen, dat zij niet voor minder loon zouden werken dan de door haar vastgestelde loonlijst aan geeft, opdat men elkaar geen concurrentie zou aandoen. Zaterdag-namiddag werd ook nog eene loonsverhooging van 50 cents toegezegd aan de werklieden van het magazijn, wier week- loonen varieeren van f4 tot f8. Zij namen met deze verhooging echter geen genoegen, maar eischten f 1, welke eisch door de directie werd ingewilligd, zoodat eene werkstaking in deze atdeeling werd voorkomen. Zaterdag-namiddag is door het stakers comité aan ieder der stakers f 4 uitbetaald, ter tegemoetkoming in het door hen minder verdiende loon aan de fabriek. Bij het comité was daarvoor van ingezetenen een bedrag van f 200 ontvangen. Heden-ochtend ontbraken er van het vrouwelijk personeel aan de kaarsenfabriek nog 92, zoodat een groot gedeelte der staaksters het werk had hervat. Voor de fabriek verzamelden zich reeds te zes uren de nog stakende arbeidsters, waarbij zich weldra voegde de bootwerker De Jong, die met een stoombootje van Rotterdam was gekomen. Nadat de beraadslaging voor de fabriek ongeveer tot zeven ure had geduurd, ging men naar de overzijde der haven om in een huishoudelijke vergadering in het café- Geerardts de zaken nog eens te bespreken- De loonsverhooging door de firma F. W. van der Eist Co. haren werklieden toe gestaan, bedroeg, naar wijnader vernemen, slechts cent, zoodat het werkloon per uur van 12 op 12£ cent werd gebracht. Met deze verhooging namen de werklie den geen genoegen. Heden-ochtend zes ure staakten zij het werk, maar op de toezeg ging van den patroon, dat hij Donderdag aanst. op hun verzoek om loonsverhooging een beschikking zou nemen, hebben zij het werk hervat. Ook het personeel aan verschillende molens alhier moet een loonlijst bij de directie hebben ingediend, met verzoek daar op uiterlijk Zaterdag aanst. antwoord te mogen ontvangen. Het over talrijk publiek, dat de zaal der Officieren-Vereeniging tot zelfs in de gang paden vulde, heeft Zaterdag voorzeker eenige genoeglijke uren doorgebracht. Bij den heer lijken avondstond genoten die honderden van de verschillende amusementen die door het specialiteiten-gezelschap onder leiding van Frits van Haarlem in rijke afwisseling werden gegeven, of verlustigden zich in de tusschenpoozen in den tuin, waar de Beier- sche kapel hare opwekkende tonen deed hooren. Een vroolijke gulle stemming bleef tot het eind toe onder het zeer verscheiden publiek heerschen. Het vuurwerk, afgewisseld door Bengaal- sche plantsoenverlichting, was werkelijk schitterend. Meerdere prachtige nummers lokten luiden bijval en vooral het slotnummer, een wielrijdster in sportcostuum, die steeds onvermoeid doortrapte, was werkeljjk zeer interessant. Bij deze gelegenheid viel ook bijzonder op de groote verbetering die de zaal heeft ondergaan door het aanbrengen van het nieuwe houten plafond, waarbij door lucht kokers alle hinderlijke rook en damp uit de zaal wordt verwijderd. Het gouden jubilee van de komst der Eerw. Zusters Dominicanessen in deze stad zal aanst. Maandag 20 Juli hoofdzakelijk kerkelijk worden gevierd door eene plechtige H. Mis, ten 9 ure in de St. Janskerk aan de Lange Haven op te dragen, waarbij de kinderen van de scholen der Eerw, Zusters zullen tegenwoordig zijn. Des ochtends ten 11 ure zal de feestelijke receptie in het Zusters-Gesticht aan de Korte Haven een aanvang nemen. De meer openlijke viering van het jubilee zal plaats hebben ter gelegenheid van de loterij-tentoonstelling, welke in het begin van Augustus zal geopend worden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 126 schepen, waarvan 3 zeilschepen; hiervan waren be stemd voor Rotterdam 124, voor Schie dam 1, en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 118 schepen, waarvan 6 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 116. Door het Comité van de Nationale Brand weer-tentoonstelling te houden in November a. s. te Rotterdam is nog ontvangen een groote massief gouden medaille van den heef D. J. Schrauwen, notaris te Rotterdam. Ten einde verbetering te brengen in hef gehalte der liederen, die gewoonlijk door de bootwerkers enz. gezongen worden, tracht men te Rotterdam een bootwerkers-mannen- zangkoor in het leven te roepen. Het is nog niet zeker of deze vereeniging eene onder- afdeeling van den »N. N. B. B." zal worden- Door heeren regenten var. het R. K. Liefdegesticht der Eerw. Zusters, te Vlaar- j dingen is aan den architect C. M. Roozen- burg, van Naaldwijk, opgedragen de plan nen te maken tot een belangrijken aanbouw en uitbreiding van genoemd gesticht. BINNENLAND. De heer Knobel, consul-generaal, met den persoonlijken titel van minister-resident, in China, zal voor belanghebbenden zijn te spreken aan het departement van buiten- landsche zaken, op Maandag 13, Dinsdag en Woensdag 15 dezer, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uren. (Stct.) Zaterdag heeft de Staatscommissie tot onderzoek van het plan tot gedeeltelijke droogmaking van de Lauwerzee hare eerste vergadering, onder het voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Friesland, aan het gouvernementsgebouw te Leeuwarden gehouden. Volgens de Nederl. (liberaal) is er een fout in de nieuwe kieswet; in de beide ta bellen die daarbij gevoegd zijn, ontbreekt een vrij aanzienlijke gemeente, de Geldersche plattelands-gemeente Epe. Door de commissie tot afneming van de diplomatieke examens is toegelaten als ge zantschapsattaché de heer J. P. graaf van Limburg Stirum, doctor in de rechtsweten schap. 't Was Zaterdag 25 jaar geleden, dat mr. Coninck Liefting, thans vice-president van j den H. Raad, tot lid van dat rechts college I werd benoemd. Den waardigen magistraat j vielen vele blyken van belangstelling en waar- deeringten deel. Een algemeen geacht ingezetene van Leid- schendam, de heer A. F. Van Leeuwen, is aldaar op 78 jarigen leeftijd overleden. Be halve in vele andere besturen was hij ge durende 55 jaren als geneesheer en 32 jaren als wethouder met de meeste toe wijding werkzaam. De plannen der feestcommissie tot viering van den Koninginnedag te Haarlem op 31 Augustus nemen steeds vasteren vorm aan. Thans is definitief besloten om des morgens een groot kinderfeest te organiseeren, des j middags een grooten optocht te houden en des avonds muziekuitvoeringen in den Hout en elders te doen plaats hebben. Van alle j zijden ontvangt de commissie grooten steun en medewerking, terwijl haar van vele ver- eenigingen en particulieren adhaesie wordt verleend, niet het minst door de hoofden der scholen en de onderwijzers. Tal van corporatiën en vereenigingen stelden zich reeds beschikbaar tot het deel nemen aan den optocht, of om op andere wijze het welslagen van het feest te be vorderen. Naar het zich laat aanzien, zal de 31e Augustus te Haarlem een werkelijk grootsche feestdag worden. En losse locomotief van Hilversum naar Bussum bestemd, met het doel om een extra trein van Bussum naar Amsterdam te halen, is gisternamiddag naar Amsterdam doorge reden door alle onveilige signalen van Weesp Men wyt het ongeval aan onachtzaamheid van de machinisten. De opvolgende treinen ondervonden daardoor eenige vertraging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2