werdeif^konHnif" lna"''',agezonden S i'i ni™nllo"ÏÏ?ten' Nader: de arrestant j W man, en nu werd naar niet nlnnts J Dlt kon evenwel charges van j ,n dan na verscheidene gende volk? P°ntonmers teg™ het opdrin- on^dn^hl^' WaS °?'c a' een gnoote menigte escorte m™ er>) 00^ hier was sterk politie- dj„ een detachement pontonniers noo- brlncren F naar het Politiebureau te r£'b«h»ldiSde heet Willem Jansen, van Utrecht en heeft reeds in voor-arrest geze ten als verdacht van den moord op de jongen Hoogsteden. Het meisje, dat er het leven afbracht, verklaart in Jansen den persoon te herken nen, die haar en haar nichtje te water heeft geworpen. Door de tegenwoordigheid van geest van oen machinist van trein 13 is gister-morgen aan den spoor overweg te Rozendaal een groot ongeluk voorkomen. De mailtrein uit Vlissingen reed het station innen, doch de afsluitboomen stonden open e*i verscheidene personen passeerde den overweg. De machinist remde met kracht, doch de a stand was te klein en ieder dacht niet an ers of verscheidene personen werden overreden. Gelukkig veroorzaakte het remmen een kleine vertraging, waardoor de personen "°S joist den tijd hadden vlak vóór de locomotief uit te wijken. Zonde*; remmen waren minstens vier personen overreden geweest. De wachter, belast met het sluiten der boomen, heeft echter geen schuld aan het verzuim. Hij kon den mailtrein niet zien aan komen, doordien een vertrekkende goederen trein hem het uitzicht belette. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 14 Juli 1896, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heer Maas, met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder eenige missives van Ged. Staten houdende beschikking op raadsbesluiten van B. en W. missive ten geleide van hun preadvies om in te gaan op het voorstel van den leeraar dr. B. Koster, hem boven het bedrag van zijn pensioen als leeraar aan de H. B. S. een pensioen van f1050 toe te kennen als leeraar aan het Gymnasium, verminderd met het bedrag door hem als rijkspensioen te genietenzal straks worden behandeld, de gemeenterekening over het jaar 1895 sluitende met een batig saldo van f93.493.21, waarin echter saldo's^van vroegere jaren zijn begrepen, ter fine van rapport M handen der financieele commissie ge steld; procesverbaal van de opname der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger Bentfort, en overgave aan den waarnemenden ge meente-ontvanger Koper, voor kennisgeving aangenomenadressen in zake de verhuring van een huis aan het Broersveldadres van dr. Koster in zake eervol ontslag als leeraar aan het iGymnasium, welke straks zouden worden behandeld adres van eigenaars van panden aan de Lange Singelstraat, verzoe kende medewerking tot demping en rioolee- ring der daar bestaande sloot, ter fine van advies in handen van B. en W. gesteld, en een adres van H. P. van Ooyen te Oud- Beijerland, directeur der stoombootreederij »Qude Maas", om restitutie van betaald havengeld voor een boot, die een andere in de vaart heeft vervangen, 'twelk ter afdoening aan B. en W. werd gerenvoyeerd. Vervolgens werden benoemd Tot curator van het Gymnasium de heer C. J. Loncq met 17 stemmen, terwijl er 2 op den heer mr. D. Lodder en 1 in blanco waren uitgebracht. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer mr. D. O. L. de Visser met 19 stemmen, terwijl er 1 op den heer Roelants was uitgebracht. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer E. M. Beukers met 16 stemmen, tegen 4 op den heer M. L. Honnerlage Grete. Alsnu was aan de orde de vaststelling van kohier no. 1 der Inkomstenbelasting tot een bedrag van f35388. De heer Poortman stelde voor dit kohier ter visie te latten liggen tot een volgende vergadering en er aan toe te voegen een lijst vnn personeh die ambtshalve verhoogd, of verlaagd zijn, met opgaat van redenen waarom dit geschiedde. Nadat de Raad overeenkomstig het eerste gedeelte van het voorstel Poortman had besloten, bepaalde hij dat omtrent het tweede gedeelte van dit voorstel, het bijvoegen van bedoelden lijst, in de volgende ver gadering een besluit zou worden genomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad tot at- en overschrij ving van een som van f 25 op de begrooting van het Stads Ziekenhuis voor 1895. In zake de ingekomen adviessen van Dries, Van Krugten en Boer omtrent de huur van een huis aan het Broersveld, stelden B. en W. voor, in te gaan op het adres van Boer, die, terwijl de anderen f3.50 per week willen betalen, f 200 per jaar voorstelt, mits een winkelraam wordt aangebracht (kosten f100) B. en W. meenen dat wanneer adressant de huur na 3 jaren voortzet, dit voorstel 't meest in 't belang dergemeente is. Op voorstel van den heer Dom, die de zaak nog eens wilde overwegen, vooropzet tend de huur eerst met September ingaat, werd in tegenstelling met het advies van den heer Visser, die met het oog op de andere adressanten op spoed aandrong, met 12 tegen 8 stemmen besloten het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. Alsnu was aan de orde het preadvies van B. en W. op het advies van Jan Noord- hoek, kuiper te Vlaardingen, om ondersteu ning uit de fondsen van het voormalig Oude- Mannenhuis alhier. Het preadvies luidde om aan adressant mede te deelen, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, daar ingevolge het raadsbesluit van 22 Juni 1857 de bloedver wanten (waartoe adressant vermeent te behooren) van den stichter van het voor malige Oude Mannenhuis alleen aanspraak kunnen maken op verpleging in het St. Jacobs Gasthuis te Schiedam. Nadat ingevolge een opmerking van den heer Hoogendam, die voor uitstel geen reden zag, de Voorzitter, die aanvankelijk de be handeling tot een volgende vergadering wilde uitstellen, dadelijke behandeling had voorgesteld, werd overeenkomstig het pread vies van B. en W. met algemeene stemmen besloten. Daarna kwam in behandeling het door B. en W. ingediende ontwerp-reglement en de voorwaarden voor het gebruik van de gemeentelijke zwemplaats aan hetSpuikanaal. De heer De Groot, het denkbeeld van B. en W. om den ambtenaar met het toezicht belast de noodige Zondagsrust te verschaffen op prijs stellend, stelde toch voor, in afwij king met het in het reglement bepaalde, de zwemplaats ook des Zondags den geheelen dag open te stellen, omdat velen er alleen op dien dag van kunnen gebruik maken. Door afwisselende dienst van een plaatsvan ger zou de betrokken ambtenaar toch een gedeelte van den Zondag vrij kunnen zijn. Nadat de Voorzitter had in 't licht gesteld dat het aldus te vermeerderen toezicht grooter kosten zou veroorzaken, werd het voorstel— De Groot met 12 tegen 8 stemmen af gewezen. Art. 1, bepalend dat de zwemplaats op werkdagen van 's ochtends 6 tot uiterlijk 'savonds 9 ure en des Zondags tot 12 ure 's middags zal geopend zijn, werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. De heer Nolet betoogde vooral, dat vrou wen niet tot de zwemplaats kor.den worden toegelaten, zonder dat vrouwelijk toezicht werd ingesteld, en verklaarde, dat hij van het voldoen aan dit vereischte zijn stem afhankelijk zou stellen. De Voorzitter verzocht deze zaak, die ook bij B. en W. een punt van overweging had uitgemaakt, aan de prudentie van hun col lege over te laten de mannelijke ambtenaar zou met het oog op mogelijke ongelukken in ieder geval steeds aanwezig moeten blijven. Nadat art. 2 met 18 tegen 2 stemmen, de heeren Beukers en Nolet, was aange nomen, stelde de heer Hoogendam bij art. 3 voor, de zwemplaats des morgens van 6 tot 8 ure, uitsluitend voor betalenden, open te stellen in plaats van 6 tot 7 ure, zooals door B. en W. was voorgesteld. Dat voorstel, waartegen B. en W. zich niet verzetten, werd met 13 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij art. 4 (openstelling op de bepaalde uren voor vrouwen) pleitte de heer Nolet nog eens voor vrouwelijk toezicht. De Voorzitter verzekerde, dat in geen geval de mannelijke ambtenaar buiten de zwemplaats kan worden gehouden, maar B. en W. zorgen zullen, de zedelijkheid wordt in acht genomen. Het betrokken artikel (toelating van vrouwen) werd daarop met 13 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Jansen, Loncq, Dom, Beukers, Nolet, Van Gent en Hoogendam. Daarop werd het geheele reglement aangenomen met 17 tegen 3 stemmen, de heeren Jansen, Nolet en Beukers. De voorgestelde wijziging tot regeling der verordening van het Gymnasium gaf slechts tot enkele opmerkingen aanleiding. De heer Poortman bestreed de bepaling dat voor het tusschentijds toelaten van leerlingen, de goedkeuring van B. en W. zou noodig zijn, welke bepaling door den heer Den Breems verdedigd werd, met de opmerking dat B. en W. anders door cura toren voor een 'fait accompli zou worden gesteld, 'twelk de oprichting van parallel klassen noodig zou maken. Nadat de heer Den Breems in antwoord op het verweer van den heer Poortman dat dit fait accompli zich ook bij de gewone toelating zou kunnen voordoen, gewezen had op de voorschriften der wet, werd de betrok ken bepaling met 19 tegen 3 stemmen goedgekeurd, waarna de gewijzigde ver- dening met algemeene stemmen werd aan genomen. Het huishoudelijk reglement voor de Openb. Midd. Scholen, waarin slechts enkele re dactie-wijzigingen werden gebracht, werd op dezelfde wijze goedgekeurd. In zake het adres van dr. Koster stelde B. en W. voor, aan adressant overeenkom stig zijn verlangen, een pensioen van f 1050 toe te kennen, te verminderen met het rijkspensioen. Een voorstel van den heer Brillenburg om het pensioen op f1100 te bepalen, vond geen stem in de vergadering evenmin als het denkbeeld van den heer Jansen om het pensioen slechts zoolang toe te kennen als adressant in de gemeente hoofdverblijf houdt, bijval vond. Daarna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen be sloten, waarna de vergadering gesloten werd. PROGRAMMA~ Eerste Afdeeling. *1. Marche Lorraine, L. Ganne. *2. Ouverture uit »Das Modell", Fr. v. Suppé. 3. Espanna Wals, E. Waldteufel. 4. Fantaisie uit sLa Muette de Portici", (arr. F. Dunkier. E. Auber. Tweede Afdeeling. *5. Ouverture stLa Patrie", A. Seidel. *6. Entr'act uit y>MignonA. Thomas. 7. Die Post lm Walde, H. Schaffer. Piston-Solo, voor te dragen door den heer W. Froschart. 8. X Ungarische Rhap- sodie, Fr. Liszt. 9. Fantaisie uit »Die Walkure", (arr. A. Seidel) R. Wagner. De met geteekende nummers worden voor het eerst ten uitvoer gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: 11 Juli. Elisabeth Adriana, dochter van P. J. Middendorp en T. van Je veren, Lange Kerkstraat. Jan, zoon van J. Verhiel en P. .1. Korpel, Overschiesche straat. 12. Johannes Petrus, zoon van C. H. Freeling en J. M. van Vugt, Nieuw- sticht. Catharina Maria Liduina, dochter van P. J. Zoetmulder en M. A. C. Nolet, Lange Nieuwstraat. Johannes Gerardus, zoon van J. G. Jacobs en T. M. van der Zwet, Hoogstraat. 13. Cornelis Marinus, zoon van W. F. Kohier en C. Kettenis, Singel. 14. Johanna, dochter van C. Paardenkooper en C. van Wagtendonk, Visscherstraat. Overleden: 11 Juli. Gabriël Douw, oud 2 jaar en 3 maanden, Kleine Baan. Zeetijdingen. Schiedam, 14 Juli. In lading Albion,Kapt. J. Duit, naar Grangemouth. Elseneur, 11 Juli. Gepasseerd Quintus, kapt. P. Boeijing, van Schiedam naar Gefle Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 14 Juli 1896. Spoeling f 0.70. Moutwijn Not. makelaars f 6i/s. Brandersb. -53/8 Stemming Vast. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. 107.50 110.- 107.— 110.— i Rogge, Juli Sept. Oct. Spiritus Juli 38.30 38.30 Sept. 38.70 38.60 Meel 12 Merk. 1. md. 12 Aug. Rogge, loop. md. Aug. I Spirit. Juli/Aug. 17.124 17.124 Sept./Oct. 17.25 17.25 Amsterdam. 13 Juli. Rogge op lev. weinig veranderd per Juli f88; per Oct. f89, 88per Maart f92, 91. 14 Juli. Rogge op lev. weinig veranderd per Oct. f89, 88; per Maart f92, 93, 92. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 13 Juli 3.16 M. 14 Juli 4.13 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.084 Disc. 2 pCt Parijs -48.— 2 Antwerp.- 47.95 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 14 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 63 paarden veulen, ezels, 372 vette runderen, 888 magere dito, 277 vette kalveren, 115 nuchtere kalveren, schapen of lammeren,varkens, 173 biggen bokken. Koeien le qual. 67 c., 2e qual. 60 c., 3e, qual. 56 c.ossen le qual. 66 c., 2e qual 60c.. 3e qual. 54 c., stieren le qua!. 56 c. 2 qual, 48 c.kalveren le qual. 76 c. 2e qual. 66 c. 3e qual. 56 c., schapen le qual. c., 2e qual. c., varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. Handel in vette runderen flauw, prijzen iets mindervette stieren door de warmte slecht verkoopbaar. Handel in kalveren flauw. Op de botermarkt werden aangevoerd 109 8 en 82/16 ton en 638 stukken a 4 kilo. Prijs le qual. 146 c. 2e qual. f 42,3e qual. f38, per 4 kilo 55 a 65 c. Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 2Vj pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij r> WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche s Prolongatie 14 Juli. 91% 26Vg 40 138% 76% 19»/s 14% 104V* 127* 79% 5378 11%, 123% 367, 257, 37» 13 Juli 14 Juli 11 Juli. 13 Juli. New-York. Maïs 34. 34i/8.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3