Dagblad voor Schiedam en Omstreken. iet eiian 19de Jaarg. Donderdag 16 Juli 1896. No. 5541. ISuveau IJSofersfraaf 50. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: \oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 15 Juli '96. De ïmationale" feestdag, de gedenkdag tan de inneming der Bastille, sedert eenige jaren in Frankrijk met veel vertoon ge vierd, heeft zich gisteren op geheel bijzon- ere wijze gekenmerkt door een aanslag op den president der republiek. Toen de dau- rciont van den president gisteren-middag tegen drie uur zich naar het terrein van de wapen schouwing begaf, loste een man, een veer tiger naar het scheen, en vrij goed gekleed, die zich bij een boom op den weg tusschen den waterval en den molen opgesteld had, twee schoten in de richting van president Faure die niet getroffen werd. De menigte wierp zich op den daderagenten van po litie namen hem daarop gevangen en brach ten hem naar den politiepost bij den water val. De man beweerde met losse patronen geschoten te hebben. Volgens een nader bericht heet de dader van den aanslag op den president Francois. Dij is een schrijver en woont in de Rue Clery. Het is dezelde die onlangs met pa pieren in de Kamer gegooid heelt. Hij had op het oogenblik van zijn gevangenneming geen geld bij zich. Hij beweerde alleen de aandacht te hebben willen trekken, en met los kruit in de lucht te hebben geschoten. Zijn revolver bevatte nog drie patronen. Francois is onder geleide naar het depót gebracht. Li-Hoeng-Tsjang is gisteren-ochtend dooi den president der republiek ontvangen in tegenwoordigheid van den minister-president Méline en den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux en de ministers van marine, van oorlog en van koloniën. De grootkanselier overhandigde den presi dent zijn geloofsbrieven als buitengewoon I!i! - 0.05 prijs der adverte;nti;ën: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 2) (Slot.) Ik zag er niet één, maar twee, drie vier en meer ik kon ze niet zoo gauw tellen, zoo snel schoten ze heen en weer en zoo plotseling verdwenen zij op de eene plaats, om op de andere weer te voorschijn te komen. De vreeselijke waarheid schoot mij met bliksemsnelheid door den geest. Wij waren in een dier in de Karaïbische zee zoo veel vuldig voorkomende verborgen broedplaatsen van deze gevaarlijke zeemonsters geraakt; in een plaats, die de haaien voor de kweek plaats, hunner talrijke nakomelingschap had den uitverkoren. Onze boot had hen zeker verschrikt. Het was volkomen nutteloos te beproeven de boot te wenden en onze terug tocht uit de grot op die wijze te bewerk stelligen. Het lichte notendopje was in de wielingen en kolken, door de bewegingen der kolossale zeemonsters veroorzaakt, totaal on handelbaar. gezant en hield daarna een korte toespraak, waarin hij Frankrijk dank betuigde voorde moeite, welke zij zich gegeven had om het schiereiland Lia-Tung voor China te be houden. Het verblijf te Berlijn van den heer Van Boeschoten, onder-staatssecretaris der Zuid- Afrikaansche republiek, trekt onder de te genwoordige omstandigheden vooral in Duitschland bijzonder de aandacht. Waar schijnlijk om de gevoeligheid en het wan trouwen van Engeland te sparen, wordt door verscheidene Berlijnsche bladen in het oog loopend en in een blijkbaar geinspi- reerd bericht verzekerd, dat de onderstaats secretaris der Zuid-Afrikaansche republiek Van Boeschoten te Berlijn geen politieke of oeconomische zending volbrengt. Zijne bezoeken te Berlijn heeten geen officieel karakter te hebben en waar zij politieke personen gelden, slechts uit beleefdheid af gelegd te worden. Overigens zal het verblijf van den heer Van Boeschoten te Berlijn slechts van korten duur wezen. Het is an ders wel opmerkelijk, dat net verblijf te Berlijn van den staatssecretaris LIeyds zoo spoedig door dat van den onder-staatssecre taris Van Boeschoten gevolgd wordt. In politieke kringen te Berlijn wordt tegenover de hardnekkige geruchten over eene Engelsch-Portugeesche overeenkomst betreffende de Delegoabaai herinnerd, dat verscheiden betrokken mogendheden reeds eenigen tijd geleden Portugal vertrouwelijk hebben laten weten, dat zij zich tegen een zoodanigen handel verzetten zouden. De Spaansche oud-minister Sagasta heeft aan een bezoeker verklaard, dat Spanje niet altijd maar dezelfde onzijdigheid kan hand haven, daar die geenszins strookte met de Spaansche belangen. Engeland wil de straat van Gibraltar beheerschen Frankrijk heeft Blijkbaar was het de bedoeling der haaien ons vaartuig om te doen slaan. Na de zwakke stootjes, die ons aanvankelijk reeds veront rust hadden, werden de schokken gaande weg zóó sterk, dat het veel geleek op het stampen van een zeiljacht over een ondiepte, die nog juist niet gevaarlijk genoeg is den gang van het vaartuig geheel te stuiten. Onze eenige kans op redding bestond daarin, dat wij aan de andere zijde van de grot een uitweg voor onze boot von den. Bertina was gelukkig niet zenuwachtig of ongerust. Zij begreep blijkbaar niet den geheelen omvang van het gevaarwat met mij integendeel wel het geval was. Ik pro fiteerde dadelijk zooveel mogelijk van mijn zusters kalmte. De stroom dreef ons nog steeds zachtkens voorwaarts. Ga languit in den boeg van de boot lig gen, zoo dicht bij den voorsteven, als je maar kunt, beval ik en zij deed onderwijld wat ik haar zeide. Ik zette mij achterin met de eene hand aan het roer. Wij lagen op die manier zoo goed en vast mogelijk in het water en ofschoon de beweging der haaien in het water ons het gevoel gaf, als gingen wij door een korten venijnigen golfslag, was het gevaar voor omslaan ten gevolg van hun ne slagen niet zoo groot meer. Al heel gauw echter deed zich een nieuw gevaar voor. Het kanaal, waardoor wij dreven, werd nauwer en wat erger was, het ge- belangen in Marokko en de overige landen onder anderen Japan, verliezende de Philippij- nen niet uit het ooger zijn dus veel na tiën wier belangen met de Spaansche in aanraking komen. Zoo kan het niet langer blijven, vervolgde de liberale leider, vooral niet nu in een tijd dat de eene leer tegenover de andere moet worden gesteld om meer gelijkmatigheid in de historische wetten te brengen. De leer die moet worden gehandhaafd is die van de Europeesche tegenover de Amerikaansche staatkunde. De ministrieele crisis in Italië is reeds opgelost. De Koning heeft de ministerieele lijst goedgekeurd. Di Rudini is minister president en minister van binnenlandsche en voorloopig ook van buitenlandsche zaken, Brin van marine, generaal Pelloux, van oorlog, Branca, van financiën, Luzzati, van de schatkist, Prinetti, van openbare werken en spoorwegen, Gianturo, van onderwijs, Guicciardim, van handel en landbouw, Sineo, van post en telegrafie, Codronchi, burger lijk commissaris en minister zonder porte feuille. De portefeuille van buitenlandsche zaken is aangeboden aan Visconti Venosta. Van de Duitsch-Russische grenzen komt het bericht, dat de garnizoenen in Rusland aan de grenzen binnenkort weer aanzienlijk zullen versterkt worden. Vooral in het reeds van soldaten overvolle Kofno, dat tot een vesting van den eersten rang gemaakt is, worden nog meer troepen gelegdtevens zullen de regimenten die nu in Polen in garnizoen zijn, door regimenten uit het oos ten versterkt worden. De toestand in Turkije blijkt bij voort during vrij bedenkelijk te zijn. Twintig bataljons Redifs zijn onder de wapenen ge roepen. Zes gaan er naar de Grieksche grens, de andere naar de Macedonische. De welf werd lager. Ik tuurde voor de boot uit, mij afvragende, of ik Bertina niet met onze vreeselijke posit.e zou bekend maken, toen ik opeens een zwak lichtschijnsel ont waarde. Als er voor ons uit een opening was, waardoor wij konden ontsnappen, dan was het mogelijk, dat het ons in een bassin zou brengen, waar de jonge haaien geboren worden en bleven, tot zij zich op eigen initiatief in dieper water wagen. Opeens schuurde de boeg van onze boot tegen de rots boven ons hoofd. Onze vijanden vervolgden ons nog steeds en gingen voort ons meer of minder krachtige stooten toe te brengen. De lantaarn verduisterde juist onder den plotselingen invloed van iets. wat volkomen op zonlicht leek, toen de boot tegen de rots stootte en één seconde scheen het mij alsof de haaien en de stroom ons dwars- strooms zouden doen draaien en wij zoo meteen zouden omslaan en voor ons was het licht, dat ons willicht redding be loofde. Leg je hand tegen de rots en duw de boot maar omlaag, riep ik Bertina toe. Mijn dappere zuster zag, dat dit het kri tieke moment was. Zij stak zonder van houding te veranderen, beide handen om hoog en stuurde door omzichtigen druk de boeg langs de plaatsjes waar net nog ruimte voor hem was en een paar seconden later waren wij in een open meertje te midden Redifs uit de provincie Saloniki hebben last gekregen zich voor mobilisatie gereed te houden. De Porte verzekert geenerlei bericht te hebben van muiterij onder het garnizoen van Mekka, Dzjeddah en Taiffa van de houding der reservisten van Alleppo. Ook spreekt de Porte tegen, dat 60.000 Koerden in opstand zouden zijn en dorpen zouden hebben geplunderd in het distrect Diarbekir. De toestand op Creta blijkt toch werke lijk iets verbeterd te zijn. Maandag in de Cretenzische volksvertegenwoordigin bijeen gekomen. Prins Berowits las het oproe- pingsbesluit in het Turksch voor. Dit lokte protest van de Christen-afgevaardigden uit. Zij vroegen schorsing van de werkzaamheden om zich te beraden over de vraag of zij hunne grieven moesten formuleeren in een openbare zitting waaraan Turken deelnamen dan wel in een afzonderlijke bijeenkomst. Zij zouden op het antwoord van de regee ring wachten. Gebeurtenissen van hoogen ernst zijn te Calvies voorgevallen. Christenen hebben negen matrozen gedood van een vaartuig dat een bark met Christenen aan boord vervolgde. Een Turksch schip bombar deerde daarop de kust en doode vele men- schen. Het voorval heeft te Chania groote ontroering gewekt. De consuls hebben bij den gouverneur geprotesteerd. Ook de 2imes ontving over Chania ernstig nieuws uit Retimo. Vier Turksche dorpen zijn platgebrand. Te Chania zelf is een paniek ontstaan. Bij een gevecht onder het volk dicht bij het Engelsche consulaat wer den twee menschen gedood en een hoop mosleman vloog daarop de christelijke wijk in, maar werd gelukkig terug gehouden. De toestand in Matabelenland duurt nog steeds voort. Er zijn onrustbarende berich- der hemelhooge rotsen, maar met den blauwen hemel boven ons. Het scheen wel, of het bassin in de rotsen was uitgehouwen, zoo steil waren de wanden die het insloten. Onze vijanden volgden ons niet langer. Met snelle wendingen en vlugge slagen, waarbij wij hun afschuwelijke muilen en witte buik herhaaldelijk te zien kregen, verdwenen zij onder den rots, een aantal draaikolken achterlatende in het stille water, die echter snel weer verdwenen. Wij waren nu aan de haaien ontsnapt, doch het scheen, dat wij in een meer zon der uitgang gevangen waren. Evenwel, al heel gauw werd ik gewaar: dat wij, doer de boot achter te laten op zeker punt tegen de rotsen zouden kunnen opklauteren en zoo den terugweg naar Santiago inslaan. Op die plaats waren een soort van treden in de rots aangebracht, die ook door ande ren, die waarschijnlijk niets van de onder- aardsche verbinding met de kust afwisten, gebruikt schenen. Wij bereikten ook werke lijk den top van den heuvelvrug en van daar den weg naar Santiago, die langs boschrijke hellingen en vruchtbare dalen ons weer huiswaarts leidde. Het was daar bij een groot geluk voor ons, dat de hitte dien dag niet bizonder groot was, zoodat wij kort na zonsondergang ons huis wisten te bereiken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H'i'lM ili

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1