Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE roomsch-katholieke volks bond wil en zal echter slechts op wettige wijze door weitige middelen verbetering brengen in den toestand der werklieden, daar waar verbetering noodig is. BINNENLAND. ten uit de districten Mangwoe en Tati ingekomen. Talrijke troepen vijanden be wegen zich op den weg naar Tati, 25 Eng. mijl ten Zuidwesten van Boeloewajoe. De De opstand schijnt zich naar het Zuiden, tusschen Boeloewajo en het Betsjoeanaland- protectoraat uit te breiden. De Makalaka s verzamelen zich in grooten getale op de noordwestelijke grens van de Tati-concessie. Men vreest, dat zij zich bij de opstandelin gen in de Mattoppo-heuvelen zullen voegen. Bij de opening van het congres in Chili deelde de President mede, dat de kwestie der schadeloosstellingen aan de Fransche en Duitsche onderdanen, benadeeld door den burgeroorlog, geregeld is. Binnenkort zullen wetsontwerpen inge- gediend worden om ook de Spaansche, Ita- liaansche, Zwitsersche en Russische onder danen, die in dat geval verkeeren, schade loos te stellen. De regeering heeft op een na, alle oorlogs schepen in Engeland gebouwd, in ontvangst genomen; het zijn éen pantserschip, een gepantserde kruiser, een gedeeltelijk gepant serde kruiser, zes torpedobooten en torpedo jagers. eigenaar van 'het in deze gemeente gelegen pakhuis aan de Hoofdstraat, kad. sectie L. no. 1232 (oud sectie D. no. 820) met ver zoek het recht van erfpacht van den grond waarop zich dat pakhuis bevindt, welke den 31 n Mei 1897 eindigt, met een termijn van 50 jaren, of zoolang als de gemeenteraad zal goedvinden te bepalen, te verlengen of hem den bedoelden grond in eigendom af te staan om advies in handen van B. en W. gesteld. Adres van dr. E. J. M. Nolet om restitutie van 1/12 op den aanslag van zijne zuster C. W. M. Nolet in de plaats, dir. bel. naar het inkomen, dienst 1895/6. Adres van J. van Noortwijk om afschrij ving op zijn aanslag in de plaatsel. dir. belasting, dienst 1896, wegens verkoop op 1 Juli jl. van de hem toebehoorende bran derij aan het Groenweegje no. 25 beide adressen om advies in handen van B. en W. gesteld. Schiedam, 15 Juli 1896. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds ge noemde nog ingekomen de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Provinciaal blad no. 37, bevattende de mededeeling der beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken van 2 Juli jl. betreffende de tijdelijke waarneming der betrekking van schoolopziener in het dis trict 's-Gravenhage aangenomen voor ken nisgeving. Van Burg. en Weth., missive daarbij ter kennisneming aanbiedende een afschrift van het, ter uitvoering van het raadsbesluit van 16 Juni 11. aan den heer minister van bin nenlandsche zaken ingediende adres om het tot stand komen van eene wettelijke rege ling der banken van leening en andere soortgelijke instellingen te willen bewerken aangenomen voor kennisgeving, terwijl het adres zal worden opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen van den gemeente raad. Missive van curatoren van het gymnasium waarin zij voorstellen, aangezien het aantal lesuren in het studiejaar 1896/97 door den leeraar dr. W. Bouman te geven, tot 30 zal stijgen, en hij volgens de verordening slechts 28 uren onderwijs mag geven, aan den leeraar dr. G, Bakker op te dragen het geven van onderwijs gedurende twee uren per week in natuurkunde en cosmo- graphie in de klassen V B en VI B ten fine van advies in handen van B. en W gesteld. Missive van regenten van het St. Jacobs Gasthuis alhier, ten geleide van de rekening over 1895, vergezeld van de daarbij behoo- rende bescheiden, en van de begrooting dier instelling voor 1897, ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Missive van de commissie van beheer over de heel- en verloskundige instrumenten verzameling dezer gemeente, ten geleide van de rekening en verantwoording van haar gehouden beheer over 1895 vergezeld van de daarbij behoorende bijlagen, om onderzoek en rapport in handen gesteld der financieele commissie. Dankbetuiging van den heer W. D. var. Damme Jalink te Doesburg, voor zijne be noeming tot ontvanger, aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van het bestuur der af dee ling Schiedam van den Ned. Protestanten bond, waarin het bericht, dat het zich met den prijs en de voorwaarden waarop de Raad zich bereid heeft verklaard aan hem grond in de Warande at te staan, niet kan vereenigen, waarom het zijn verzoek om afstand van grond aldaar intrekt, aange nomen voor kennisgeving. Adres van S. van Velzen te Alfen a/dR., De Arbeidsbeweging te Schiedam. De werkstaking aan de Stearine-kaarsen fabriek sApollo" is wel geëindigd, maar daarmede is blijkbaar de arbeidsbeweging in deze gemeente nog niet tot rust gekomen Nu zijn er weer arbeiders van andere vakken die met den bestaanden toestand niet tevre den zijn en pogen daarin, vooral wat betreft het loon, verbetering te brengen. De molenaarsknechts der stoomkoren- molens »De Cycloop", »Nederland" en »üe Draak" hebben bij de onderscheidene directeurs hunne grieven ingediend en hoo- ger loon gevraagd, waarop zij Zaterdag antwoord verwachten. In het café-Van der Meeren werd gisteren avond een vergadering van molenaarsknechts gehouden, onder leiding van de bootwerkers De Jong en De Heer. Er werd een commissie van 4 leden be noemd, om met De Jong en De Heer een loonlijst op te maken en die aan de ver schillende directiën aan te bieden. Die lijst zal uitgaan van de volgende grondslagen voor de molens Nederland, West en Draak: voor 18 vrachten f13 voor den meester- en f 11.50 voor den onderknecht; meerdere vrachten 50 cent voor ieder. Voor de Cycloop (met korter werktijd) voorden meester-112.50 en den onderknecht fll voor overuren 20 cent. Het overige personeel van alle stoommo lens een verhooging van weekloon ten be drage van fl.50 voor volwassenen en van fl voor jongens. De overuren te berekenen voor den eersten a 20 cent en voor de laatsten a 10 cent. Nadat nog was aangemaand tot orde, werden alle molenaars uitgenoodigd Zondag avond te komen in het wijklokaal van den N. N. B. B. (café-Geerardts) aan de Hoofd straat. Eene vergadering van de stakende jongens der glasblazerij van de firma Van Deventer Co. alhier, die gisteren-avond in laatst bedoeld lokaal zou gehouden worden, is niet doorgegaan. De jongens, die tl loonsverhooging per week verlangen, hebben het werk hervat, nadat hun toezegging was gedaan, dat Zaterdag eene beslissing zou worden genomen. De kistenmakers der firma Van Deventer Co. hebben een poging in het werk ge steld om verbetering in hun toestand te brengen, door bemiddeling van de onderaf- deeling houtbewerkers der Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, welks hoofdbestuur cok reeds bij andere patroons bemiddelend is tusschen beiden getreden. Ook de werklieden der stedelijke gasfa briek hebben een eisch tot loonsverhooging bij de directie ingediend. Vanwege den Ned. Roomsch-katholieken Volksbond afdeeling Schiedam heeft heden het volgend schrijven het licht gezien EEN WOORD VAN PROTEST. Sinds eenigen tijd wordt onze stad bezocht door eenige leden van de Nieuwen Neder landsehen Bootwerkersbond te Rotterdam. Deze mannen meenen de belangen van de werklieden hier ter stede te behartigen door overal, waar zij het kunnen werksta kingen in het leven te roepen. Tegen deze verkeerde en ongewettigde handelwijze spreekt de R. K. VOLKSBOND, afdeeling Schiedam, een krachtig woord van protest. DE R.OOMSCH-K ATHOLIEKE V OLKS BOND streeft naar meerdere toenadering van patroons tot werklieden. Daarom protesteert de R. K. VOLKS BOND tegen de handelwijze van den Boot werkersbond, die werkstaking als eerste middel schijnt te beschouwen om lotsver betering te verkrijgen. Daarom spreekt de R. K. VOLKSBOND als zijn meernng uit, dat, wanneer de leiding van den N. N. Bootwerkersbond wordt ge volgd, het zal strekken tot ongeluk van den arbeider. Want het doel van den N. N. Bootwerkersbond is de geheele orde te ver storen om propaganda te maken voor zijne socialistische beginselen. Daarom,, arbeiders van Schiedam, sluit u niet aan bij den N. N. Bootwerkersbond Laat u niet door hen ophitsen, maar, zoo gij waarlijk grieven hebt, tracht langs orde lijken weg tot verbetering te komen. Daarom, Patroons en Werkgevers, werkt mede met het streven van den R. K. Volksbondonderzoekt of er ware grieven bestaan op uwe werkplaatsen, en, zoo dit het geval is, tracht dan door vreedzame onderhandeling met uw volk tot goede ver standhouding te komen. Het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, Afdeeling Schiedam. Door het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is tegen Zondag 19 Juli aanst., des namiddags half éen ure, eene buitengewone spoedeischende vergadering in de zaal der Olficierèo-Ver- eeniging te houden, uitgeschreven. Bij Kon. besluit is mr. B. O. T. H. Wes tenberg, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, bevorder tot commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw. St.-Ct De Koningin en de Koningin-Regentes hebben aan mevr. de wed. De Moulin, moe der van den generaal, per telegram op hare oprechte deelneming doen betuigen met den dood van haren zoon in wien het Indische leger een zijner verdienstelijkste officieren verloren heeft. Jhr. van Pabst van Bingerden, kamerheei van de Koningin, zal Vrijdag naar Neuwied vertrekken ter overbrenging van geschenken van de Koningin-Regentes aan den pri"" en de prinses von Wied bij gelegenhei van hun zilveren bruiloft. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 17 Juli en die van den minister van binnenlandsche zaken °P Zaterdag 18 Juli zullen niet plaatshebben- De Eerste Kamer komt weder bijeen op Woensdag 2 September. (^-) Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zitting van Dinsdag 14 Juli. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben den heer Vaillant herkozen tot bui tengewoon lid van Gedeputeerde Staten. De eenvoudige voorstellen, die aan o® orde waren, zijn goedgekeurd, daaronder het afwijzend praeadvies op het subsidie verzoek van de Nederl. Itraelietische ge meente te Dordrecht. De subsidie-aanvragen van Gouda, Brie"® en het Nutsdepartement Scheveningen voor teekenscholen werden toegestaan. De heer Korteweg heeft Gedeputeerde" Staten gevraagd, of er plan bestaat om de zoolang gewenschte verbinding van het eila"" Voorne en Putten met den vasten wal to stand te brengen. Gedeputeerde Staten zulle" in de volgende vergadering antwoorden. Deze zal plaats hebben Dinsdag 21 deze te 11 uren. Bij de heden gehouden aanbesteding van het verbouwen der bovenzaal van het ge bouw Musis Sacrum" alhier, zijn ingeko men 3 biljetten, als volgt T. de Graaff3698' C. Wendt-3518. J. Pinster3398. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Op eene eerste verdieping in den Houttuin te Rotterdam woont een alleenwonend man met eene huishoudster. Deze man houdt er een bijzondere liefhebberij op na, namelijk alle honden op te nemen. Zoo huizen er op het oogenblik 20 honden op zijn kamer, een getal dat hem nog te gering is. Begint een hond te blaffen, dan is 't een oorver- doovend concert, daar de anderen invallen. Dat het niet aardig is zulk een buurman te bezitten ligt voor de hand. Op straat blijven de menschen stilstaan. VLAARDINGEN, 14 Juli. Gisteren-mor gen omstreeks vijf uur had een boerenar beider op een hooiland het ongeluk mis te stappen op een rijdenden hooiwagen, waar door hij viel en voor het wiel terecht kwam. Door spoedig toegeschoten hulp bleef het paard stilstaan, zoodat de wagen niet over den ongelukkige heenreed, doch wel tegen zijn borst. Met een paar gebroken ribben werd de man opgenomen en naar huis ge bracht. Gisteren-middag raakte een wagen met een paard bespannen door het schrik ken van het fluiten der stoomboot in de haven. Nadat men het paard van den wagen had los weten te krijgen, zwom het dier een eind voort, waarna het aan de Hoflaan gemakkelijk op het droge gebracht kon worden. De Verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gister®" in de vergadering van de Provinciale Stat®" van de onderscheidene gewesten plaats g® had met den volgenden uitslag ZUID-HOLLAND. Herkozen de heere" F. H. P. van Alphen met 52, mrE. J- B. Cremmers met 53, en mr. H. A. Neb bens Sterling met 53 van de 65 stemme" NOORD-HOLLAND. Herkozen de heerc" H. F. Bultman met 48, mr. H. J. met 50 en ,mr G. van Tienhoven 56 van de 59 stemmen LIMBURG. .Herkozen de heer W. Pijls met 33 van de 40 stemmen NOORD-BRABANT. Herkozen de heere'j jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen m®' 4l, en W. Merkelbach met 48 van 56 stemmen OVERIJSEL. Herkozen de heer mr. van Naamen van Emnes met 35 van 45 stemmen GRONINGEN. Herkozen der heer jb' mr. W. C. A. Alberda van Ekenstei" met 38 van dé 42 stemmen FRIESLAND. Herkozen de heer mr. W A. Bergsma met 30, gekozen (vacatur"' Breumng) H. Fennem, notaris te Sne^ met 30 van de 46 stemmen ZEELAND. Herkozen de heer jhr. tö1 T. A. J. van Asch van Wijck, oud-go" verneur van Suriname, met 21 stemi"® tegen 20 op mr. E. Fokker, aftredend li" GELDERLAND. Herkozen de heer J. N. baron schimmelpenninck van d" Oye met 33 van de 58 stemmen, geko«®( de heer mr. F. J. N. Reekers, oud-lid" Tweede Kamer met 30 stemmen tegen op jhr. H. A. D. Coenen, aftredend lid. Atjeli. Naar aan het Ilbl. verzekerd wordt, staat het voornemen niet kolonel Stemfo®^ thans waarnemend gouverneur, maar g®" raal-majoor L. Swart, thans commandant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2