1 9 de tweede militaire afdeeling op Java, te Semarang te benoemen tot gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. By het departement van koloniën is het vol- van H Va" glSterengedag'eekende telegram de" G°uverneur-Generaal van Neder- sc n ië betreffende de krijgsverrichtin gen in Atjeh ontvangen: Gisteren heeft eene colonne de IX Moe- ims Toengkoep doorkruist. Geen schot pr/ü Eene patrouilIe werd nabij Oleh Wi (VI Moekims) beschoten, waarbij twee tuseliers werden gewond." Volgens den Haagschen correspondent van de IV. Gron. Ct. is aan het Departement van Binnenlandsche Zaken reeds alles in ge reedheid voor de eventueele uitvoering van de kieswet. Minister Van Houten moet zelfs de aan- schry vingen aan de commissarissen der "oningin, met de noodige instructies, for mulieren enz. voor de gemeentebesturen, model stembiljetten en kiezerskaarten, be schrijving van de couloirs, teekening, alles ant en klaar hebben, zoodat, als morgen wet in 't Staatsblad kon verschijnen, fcaags daarna de geheele regeling in wer- mg zou zijn te brengen, voor zooveel dit ^an den minister afhankelijk is. ^°g steeds zegt de corr. verder ontvangt de heer Van Houten van vele zijden gelukwenschen met het door hem behaalde succès. Opmerkelijk is het, hos. men ook in hofkringen ingenomen schijnt met de aan neming zijner kieswet. Dit bleek mij 1.1. Zondag bij de feestviering in 't Kurhauste Scheveningen, toen verschillende hofdigni- tanssen, na het diner in het salon in de Kurzaal voor de hooge gasten ingericht, hun opwachting makende, den minister hartelijk feliciteerden met zijn overwinning. Het schijnt thans zeker te zijn, meldt het Ilbl., dat de belangrijke wetsvoordracht van den heer Hartogh, tot wijziging van het burgerlijk procesrecht, welke de goedkeuring der Staten-Generaal heeft erlangd, eerstdaags als wet zal worden afgekondigd en het tijd stip van invoering ook spoedig zal worden vastgesteld. Is het blad juist ingelicht, dan is er geen sprake van het voordragen van een novelle, d. i. van een wetsvoorstel, strekkende om in de af te kondigen herzieningswet nog wijzigingen te brengen, die dan tegelijker tijd in werking zouden treden. Vermoede lijk wil de Regeering dus afwachten hoe de nieuwe bepalingen in de praktijk zullen werken, en dan eerst beslissen of er aan leiding bestaat in enkele artikelen verandering te brengen. Men schrijft uit Den Haag aan Insulinde »Het bezoek van den Chineeschen staats secretaris Li-Hoeng-Tsjang aan Nederland is niet uitsluitend een beleefdheidsbezoek geweest. De groote Chineesche staatsman heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om de oude, maar geenszins afgedane kwestie van de toelating van Chineesche consuls in Nederlands koloniën in Azië ter sprake te brengen. Wij hopen van harte, dat de mi nister van buitenlandsche zaken den hoogen gast in dezen geen welwillende toezeggingen gedaan heeft 1" De heer W. C. J. Passtoors, president van den Aed R. R. Volksbond te Amster dam, is weder zoodanig ongesteld, dat hij, op last van zijn geneesheer, zich in geen 6 weken met de zaken van den Bond mag bezighouden. (TïsD.) Te Arnhem is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden mr. S. P. baron Van Heemstra, woonachtig te Baarn. De overlede was kamerheer van wijlen Koning Willem III en de laatste van een viertal broeders, die ons land als ministers, commissaris des konings enz., vele diensten hebben bewezen. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Door den heer C. Van Stolk Az., bier brouwer te Rotterdam, is bij het gemeente bestuur van Dokkum aanzoek gedaan tot het erlangen van bouwterrein om een stoom- bierbrouwerij te stichten. Onlangs reed nabij de Naald van Waterloo, bij Soestdijk, een onbesuisd wielrijder een dochtertje van den pachter van Den Bult eigendom van H. M. de Koningin-Regentes, omver, waardoor het kind ernstig werd gewond. Dezer dagen bezochten de Ko ninginnen deze boerderij en onze jonge Koningin informeerde met heel veel belang stelling naar het meisje, dat bijna geheel hersteld is. »Kom maar hier Koosje" riep H. M., gaf het meisje de hand en vroeg xheeft het erg veel pijn gedaan V' en in formeerde met veel belangstelling naar het ongeval. De landbouwer Endz te Zuidwending fVeendam) heeft een aantal muizen naar Leiden gezonden, om ze met het middel van den Duitschen prof. Löffler, te doen inenten. Deze dan door muizentyphus aan getaste dieren, zullen hoopt men, een epi demie onder de veldmuizen verwekken, wat mogelijk is door de gewoonte der muizen, om doode kameraden aan te bijten. Op verschillende stukken land beginnen ze zich in ongelooflijk aantal te vertoonen. De heer P. BroexsSmulders te Tilburg, aannemer der putten ten behoeve van de waterleiding, had Vrijdagmiddag, bij het verrichten van werkzaamheden bij de putten der prise d'eau, het ongeluk in een put te geraken en te verdrinken. De koning bestolen. De Koning van Denemarken is door een zijner lakeien voor 30,000 kronen bestolen. Gedurende de 15 jaar, dat hij in 's Konings dienst was, had hij zijn gebieder gestadig bestolen, eerst nu en dan voor kleine bedragen, langzamer hand echter, toen het goed ging, voor meer en ook vaker totdat hij er toe gekomen was, geregeld bij eiken diensdag iets weg te nemensinds Kerstmis een bedrag van 1300 kronen en in 't geheel ongeveer niet minder dan 30,000 kronen. Hij werd op heeterdaad betrapt door een detective, die zich in 's Konings studeervertrek verborgen had. Te Parma heeft een gevecht plaats gehad tusschen een nachtelijke politiepatrouille en een hoop volk, die een arrestant wilde ont zetten. Bij de worsteling werd de arrestant, een zekere Cassinelli, door een revolverschot gedood. De menigte viel het bureau van politie aan en de agenten zagen zich genood zaakt zich met de revolver te verdedigen. Vier personen werden gewond. De orde kon eerst hersteld worden toen militairen te hulp kwamen. Slechte imitatie. Edwin Booth, de Amerikaansche acteur, stond op zekeren dag achter de coulissen bij de voorstelling, die een collega gaf in het nabootsen van beroemde acteurs. Na afloop werd de speler luid toegejuicht, en hij was op het punt, nogmaals op het tooneel te^aan, toen Booth vroeg»Wie ga je nu voorstellen »Ik was van plan", luidde het antwoord, »jou te geven als Hamlet, maar wanneer jjj er naar kijkt vrees ik, dat het mij zal mis lukken". Laat mij mijzelf eens voorstellen", zei Booth eensklaps. De andere stemde lachend toe, Booth zette snel de pruik van den ander op en ging op het tooneel. Den volgenden dag las men in een van de bladen, dat de imitatie van Booth zoo slecht was geweest, dat de acteur voor zichzelf zou zijn teruggedeinsd, als hij het gezien had. Laatste Berichten. Naar wij vernemen, is heden-middag omstreeks 4 ure in de weide nabij den Over- schieschen tol een koe door den bliksem gedood. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van heden Gisteren zijn twee bataljons naar Gloem- pang getrokken; op hun terugweg zijn twee minderen gedood en negen gewond. Vandaag zijn drie bataljons naar Kroeng Raba gegaanhet derde houdt Boekit Se- boen en Kroeng Raba bezet. Land- en Tuinbouw. Er komen thans in Zeeland handen te kort voor het inzamelen van den oogst. Nog is men niet geheel met het hooien klaar, of reeds komt het snijden van gerst, van rogge ja zelfs hier en daar van tarwe aan de beurt. Zelden komt zoo alles te gelijk als dezen bijzonder schoonen zomer. Over het algemeen is het stroo zeer lang en de aar goed gevuld. Burgerlijke Stand. Geboren: 13 Juli. Christiaan, zoon van A. van Kampen en D. Warnawa, Zalm straat. Overleden: 13 Juni Johannes Rigters, oud 1 jaar en 10 maanden, Nieuwe Haven. 14. Wilhelmus Johannes de Koning, oud 1 jaar en 1 maand, Vlaardingsche dijk. Zeetijdingen. Schiedam, 15 Juli aangekomen, s.s. Offer- ton, kapt. R. Drakard, met steenkolen van Sunderland. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Juli 1896. Spoeling f 0.80. Moutwijn Not. makelaars f 6ys. Brandersb. -5s/8i/s. Stemming Vast. Parijs. Hamb. Juli 107. 107.75 Sept. 110.— 110.75 Oct. I Spiritus Juli 38.30 38.40 Sept. 38.60 38.70 1 Meel 12 Merk. 1. md. 37.50 12 Aug. 38.10 Rogge, loop. md. 10.40 51 Aug. 10.40 1 Spirit. Juli/Aug. 17.12| 17.25 1 Sept./Oct. 17.2o 17.37* 34</8. 35 y8. New-York. Maïs Amsterdam. 14 Juli. Rogge op lev. weinig veranderd per Oct. f89, 88 per Maart f 92. 93, 92. 15 Juli. Rogge op lev. vast; per Oct. f 89, 90per Maart f93. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 14 Juli 4.13 M. 15 Juli 3.04 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.08 Disc. 2 pCt Parijs -48.— 2 Antwerp.- 47.95 s 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 15 Juli. 21/, pCt. Nederland 92y8 Zilver Metalliek 855/g 3 pCt. Portugal26s/a Rusland 1884 105 Turkije Venezuela41 Aand. Nederl. Handelmij 138'/, s> WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp. 2e x Lr. A Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp. Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 75 19 13»/* 12V4 79 53 ioy4 123 368/4 25s/, 37, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie-) London, Julij 9th 1896. To the Manufacturers of Yeast Spirit. SCHIEDAM. Gentlemen Last may, I brought before your notice, through the medium of the Yeast TJuion, certain proposals with reference to induee you to adopt my process for the manufacture of Yeast. A commission of three geutlemen was appointed to examine into the matter, and report to the Union the course best to adopt. This commission, with whom I have had the pleas ure of fully discussing the matter during my stay at Rotterdam, I am sure, are quite convinced as to the great importance my process will eventually have to the distillers of Schiedam, and I have no doubt they have placed the matter strongly before you. Mr. William Beukers who is kindly acting on my behalf, reports to me that the affair is not progres sing so favourably at present, on account of several distillers having raised various objections agaiust my proposals. I much regret business prevents me from meeting you in person to discuss the points raised, and I therefore take this opportunity of going into the matter. Some distillers have already signed the preliminary agreement and I trust those who have not as yet done so, will see the absolute necessity of also joining, because, unless the distillers all unite and work under improved conditions, and make a superior Yeast, they will certainly experience more and more difficulty in holding their own in the various markets. I understand the chief objections raised by some distillers are from a pecuniary point of view. They appear to think that I should thereby gain too much, but surely if I can save the Schiedam manufacturers, as I have already proved, at least twenty (20) times more than I am asking as renumeration, my proposals are not extravagantI say at least twenty times, because the real profit will certainly be higher than has been calculated. Besides without any expense to you I have promised to demonstrate practically my process as soon as the distillers shall have signed the contract between us. In the event of you not adopting my process I shall not be the loser hy if, but yourselves, for I should simply grant licenses to your neighbouring competitors. Other distillers say that if the Royalty was less they would bewilling to join but as I have said, and explained before, they themselves will be by far the largest gainers. This question of Royalty I have fully considered, and I may mention that it is only on account of the large number of distiileries concentra ted at Schiedam, that I have asked of you a smaller renumeration in shape of Royalty and lump-sum payment than I am asking of other manufacturers. Foreign firms with wohm I am negociating have to pay me a lump-sum, down, ou adopting my process besides a Royalty which is in excess of what I am asking you and with, some of these firms I am on ly wailing your decision before making final contracts upon this higher basis. You will probably be surprised to learn that your decision, has a bearing upon my negotiations with other firms. These firms perceive however the great advantage accruing from a monopoly of this kind, and are awaiting your final action in the matter. In the event of your refusal they will be much keener in adopting my process and shall certainly, then reserve myself the right to grant more licenses in neighbouring countries, which of course would be entirely to your detriment; for this reason I must press you for your decision. Again another point raised is that if 5 more yeast is made there will be a difficulty in finding a market for it. This, I consider, is hardly an argu ment and certainly is not worthy of a manufacturer. If I may ask the questionwhat is it distillers should aim at? Is it they should be forced to give up business one after the other alter long years of losing money, and to allow themselves to be ontdone by foreign competition, or must they try to revive their industry and get it to such a perfection thai they will be able to compete succesfully against their neigbours, and this without any trade combination, but simply by energy and thorough knowledge of their business Why should tnere be any difficulty in disposing of this extra 5 percent yield, when you know the article is the very best in the market and can com pete easily with the first brands in any market, and whith can be produced at Schiedam at a price no other manufacturer can do it I firmly believe there is no place so well situated, and presents such great advantages to the yeast manu facturer as Schiedam. The perfect qualities of my yeast give a far larger field to the trade, and will enable the Schiedam, manufacturer to compete in other markets which have hither to been inacctssible to them. If one had to place an extra 15000 kilos of the yeast you make at present, I quite agree with you that it would be a great difficulty, but to place an article of such superior qualities as I am offering you there should be no difficulty whatever. Again it will take a long time before all manufacturers have adopted, my process, and consiquently the supply of yeast will be only gradually increased. Manufacturers who do not adopt my process will have a very hard pnll to compete against those that do, and many manufacturers who work under less favourable conditious, will have to give up altogether. It has been suggested that manufacturers might secretly find out my process but as I have told you before shall be provided against this, and I shall not sell my process in Holland to any one individual, but to you collectively. Foreign firms to whom I am selling, have been warned and they themselves have the greatest interest in retaining the secret. I am sure however thai very few of you gentlemen have ex pressed yourselves in this way, which pormit me to say is not lair play. In conclusion, gentlemen, I trust that you will thorougly go into this all important matter, and give me your decision as soon as possible. I can only repeat that I on my part will do everything I have promised, and it now only remains for yon to decide and bring this matter to a definite issue satisfac tory to all parties concerned. ^Thanking you for the courtesy you have extended to me. I am Gentlemen Yours faithfully D. C. Mackenzie. Op verzoek van den inzender wordt dit stuk in de eigen taal waarin het geschreven is, geplaatst. Red. 14 Juli 15 Juli 13 Juli. 14 Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3