Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar£. Vrijdag 17 Juli 1896. No. 5542. bureau ^ofersfraaf 50. De „Papenmuts" algemeen overzicht. Fe ui lie ton. PRIJS TAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 16 Juli '96. De reis van keizer Wilhelm in het hooge f°°r en w°rdt vooral in Duitschland met e angstelling gevolgd. De Keizer maakt w®er een pleizierreis langs de Noorweeg- Sc e kust en doet nu en dan wandelingen aan land- In de buurt bij Florö was ®on Fransch schip met toerjsten, de énéral Chanzy, aan den grond ge varen. De Keizer gaf dadelijk van zijne ridderlijkheid blijk door het oorlogsschip fi/ïon, dat de Hohenzollern vergezelt, de rransche boot te hulp te zenden. Het vlotslepen ging zeer moeilijk, doch het ge- e den Duitschen kruiser toch met behulp van twee andere vaartuigen. De Keizer i* zeer in zijn schik vernomen te hebben, dat bij de zeilwedstrijden te Rothesay in ngeland zijne Meteor weer de overwinning heeft behaald. De aanslag op den president der repu bliek in Frankrijk, en dat nog wel op het Dastillefeest, te midden van duizenden sol daten en burgers en in tegenwoordigheid van den Chineeschen onderkoning Li-Hoeng- sjang gaf aan den «nationalen feestdag" iets pikants, dat hij sedert lang niet meer had opgeleverd. Van achter af beschouwd i» die aanslag tamelijk onschuldig, want de "aan schoot met los kruit in de lucht en verklaarde bij zijn arrestatie, dat hij het heusch niet kwaad gemeend had en slechts de aandacht op zich had willen vestigen. Maar voor den President had hij toch°het voordeel, dat zijn populariteit er merkelijk bij gewonnen heeft. Felix Faure, die nog pas verleden Zondag bij den wielerwedstrijd °na den Grand Prix te Parijs zoo uiterst koel door het publiek ontvangen werd. Zelfs het vive le President van iemand die wat leven in wilde brengen (Chauffons un peu, had hij gezegd), werd door niemand herhaald thans na den verschrikkelijken aanslag vol geestdrift door de scharen werd - 0.05 PRIJS DER adverte;nti;ën: Van 1—6 regelsf o.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. toegejuicht in tegenwoordigheid van Li- Hoeng-Tsjang, die zelf in Japan al eens zoo'n avontuur heeft doorgemaakt. Maar terwijl Li de kogel nog steeds in het kakement heeft, was er bij Faure zelf geen sprake van een kogel De man, die aldus den president opeens te Parijs op aller lippen bracht, is natuurlijk in verzekerde bewaring gebracht en zijn daad is, voor zoover toerekenbaar Francois wordt voor heel of half krankzinnig gehou den zeker afkeuringswaardig, maar Félix Faure mocht hem er wel haast voor be danken, want zij verschafte hem een huldiging van het publiek als nooit te voren door hem was genoten. En voor de Parijzenaars is de 14e Juli er te heerlijker om geweest; de Gil Bias had juist geklaagd, dat het jaarlijks wederkeerend program zoo verve lend begon te worden en er eens wat afwisseling komen moest. De Kamer van afgevaardigden in Spanje heeft gisteren met 203 tegen 77 stemmen het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In de beraadslaging zeide de minister-president, Canovas del Castillo, dat de regeering van zins was, vooral na de pacificatie van Cuba op het eiland hervor mingen in te voeren, politieke zoowel als oeconomische, om tot de centralisatie te geraken. Blijkens een telegram van Cuba heeft het oorlogsschip Antonis Lepez een bark van de vrijbuiters in den grond ge boord. De opvarenden werden gevangen ge nomen. Daartegen hebben de opstandelingen bij Matanzas met behulp van electrische geleiding een trein in de lucht laten vliegen. Verscheiden wagens werden vernield, zes menschen gedood en achttien gewond. Visconti Venosta heeft op De Rudini's telegrafische uitnoodiging om zitting te ne men in het in Italë nieuw gevormde Kabi net geantwoord, dat hij dit gaarne doen zou, daar het hem een bijzonder genoegen was te kunnen medewerken aan de vrede- 't Was reeds laat in den avond. Op eene pachthoeve, onder Ellewoutsdijk, nabij Goes, waren de werkzaamheden reeds sinds ge- ruimen tijd afgeloopen, en zaten de boer en zijne vrouw nog bij het open haardvuur. De rozenkrans ging door hunne vingeren, en fluisterend baden zij dat zoete gebed ter eere van de Moeder der Smarten. Zij ook waren bedroefd, en geen wonder 1 't Was een bange tijd. De Franschen waren ge komen en onder de leuze van «vrijheid, gelijkheid en broederschap" heerschten zij als gevleeschde duivels, deden zij de volke ren bukken onder de wreedste dwingelandij. De klokketonen zweefden niet meer over de veldenmen kon niet meer opgaan naar 's Heeren huis, om kracht, om sterkte, om moedde priesters dwaalden als boos doeners rond, of werden gevoerd naar het verre Cayenne, de zonen werden der wee- nende moeders ontrukt, om als conscrits deel te nemen in de groote legers van het wel doende Frankrijk, bloed en vuur teekenden den weg der woeste soldaten. Geen wonder, dat men angstig en treurig te moede was. Daaibij twas heden zulk een noodweer. De wind gierde zoo geweldig rond de hoeve, bulderde zoo spookachtig in den schoorsteen, dat de boer en boerin soms angstig op- opschrikten, als waren de soldaten reeds daar om hunne wreedheden uit te oefe nen. Opeens luisteren beiden met ingehouden adem, de wachthond slaat aan, men klopt op het venster. Onwillekeurig grijpt de boer naar het oude, verroest geweer, dat reeds meermalen schrik had ingeboezemd aan nachtelijke landloopersde vrouw slaat een kruis, en maant haar man aan, toch vooral voorzichtig te wezen. bevende staatkunde, zooals zij door het Drievoudig Verbond gewaarborgd wordt, na dat hij van 1887 af reeds medegewerkt heeft aan de toenadering van Italië tot Duitschland en Oostenrijk. De Koning heeft de nieuwe lijst van ministers goedgekeurd. Codronchi wordt burgerlijk commissaris voor Sicilië en minister zonder portefeuile. Nu de reconstructie van het kabinet-Di Rudini geheel voltrokken is, blijkt dat vijf ministers het Kabinet hebben verlaten De heeren Colombo, minister van financiën, Carmine, minister van posterijen, Sermoneta, minister van buitenlandsche zaken, Per- razzi, openbare werken en generaal Ri- cotti, minister van oorlog. Er moesten dus vijf r.ieuwe ministers worden gekozen, het geen den minister-president vrij gemakkelijk is gevallen. Generaal Pelloux is gekozen in plaats van generaal Ricotti; Visconti Venosta neemt de portefeuille van buiten landsche zaken over van den hertog di SermonetaPrinetti vervangt Perrazzi als minister van openbare werken Sineo treedt /in de plaats van Carmine als minister van posterijen en Luzzatti vervangt Colombo als minister der schatkist. De markies Ar.tonio Starabba di Rudini blijft de premier van het aldus gereconstrueerde Kabinet, dat waarschijnlijk de politiek door het oude kabinet—Di Rudini gevolgd, in alles zal voortzetten. De Corriere di Napoli heeft een depêche ontvangen, gedateerd 43 Juli, waarin wordt medegedeeld, dat Mgr. Macarius met de rest zijner missie zijn weg vervolgt en tegen 20 Juli te Harrar hoopt aan te komen. De boden van mgr. Macarius, die door graaf Wersowics den 40n Juli waren vooruitge zonden om de komst der missie aan te kondigen, zijn bij negus Menelik aange komen. De vorst heeft besloten, dat een aanzienlijk militair escorte haar aan de Abessinische grens zou opwachten. De nationale vergadering van Creta is, zooals reeds in het kort werd gemeld, «Wie is daar, zoo laat in den avond?" roept de boer. Nauwelijks heeft hij de stem gehoord van hem, die daar wachtte in het bange weder, of hij opent spoedig de deur, en de vreemdeling treedt binnen. «God, Pastoor, gij hier, in dat verschrik kelijk weer 1" roept de boer. «Kom spoedig bij het vuur," en de vrouw lag reeds ge knield om den zegen van den herder te ontvangen, die had moeten vluchten voor de mannen der «vrijheid." 't Is een krachtige, eerbiedwaardige figuur. Door de zwarte haren, welke het breede voorhoofd omringen, komt reeds het grijs; de donkere oogen staren weemoedig voor zich en diepe rimpels getuigen van veel zorg en lijden. Nog dezen avond had hij zijn leven gewaagd, om een zieke de laatste Teerspijze te brengenzoo waakte hij in 't geheim over de hem toevertrouwde kudde. «Ik mag bier niet lang blijven," zeide de priester, «de Franschen hebben achterdocht en zijn mij misschien reeds op het spoor. Noch dezen nacht moet ik de Schelde over steken." «Onmogelijk, Eerwaarde Vader," ant woordde de boer, «de wind is op dit oogen- blik nog te hevigblijf hier een weinig, als Maandag te Chania geopend door Georgi Pasja Berovits, den gouverneur-generaal, die door Abdullah-pasja, den militairen gouverneur, vergezeld werd. De vreemde consuls en vice-consuls, de bisschop van Kydonia en de kapiteins der vreemde oor logsschepen waren eveneens tegenwoordig. De openingsrede van den wali werd eerst in het Turksch en daarna in het Grieksch voorgelezen en de Christenen waren over het gebruik van het Turksch bij deze gele genheid verontwaardigd, daar het Grieksch de officieele taal is. Ongeregeldheden had den echter niet plaats. Er waren zeer veel afgevaardigden tegenwoordig, zoowel Moha- medaansche als christelijke. De limes verneemt uit Athene: Een aanzienlijk getal Cretenzen heeft zich Zon dag-nacht naar Creta ingescheept. Zij had den 700 geweren en groote voorraad patro nen bij zich. De cholera blijft zich in Egypte schrik barend uitbreiden. Dinsdag kwamen er voor 354 nieuwe gevallen 334 sterfgevallen (340 resp. 273 den vorigen dag). Te Wady-Haifa kwamen op dien eenen dag niet minder dan 404 gevallen voor, waarvan de helft onder de troepen. Terwijl de Engelsch-Egyptisc'ne Dongola- expeditie naar het zuiden voortrukt en ten oosten van het rijk van den Mahdi, bij Soeakin, een sterke Engelsche troepenmacht zich bevindl, trekt ook de Congostaat uit het zuiden troepen bijeen om de Derwisjen te bestrijden. Baron Dhanis, de bevelhebber der Belgische expeditie, beschikt over 9000 goed gewapende en goed geoefende soldaten, die aan het klimaat gewend zijn en de wijze van strijden der Arabieren kennen. Als reserve dient het Congo-leger, dat thans reeds 8500 man sterk is en de troepen der bevriende sultanaten. Voor een geregelden toevoer van krijgs- en levensbehoeften zorgt de stoombootdienst op de Congo-rivier, thans door den staat gedreven. De Derwisjen onder Mahmoed woled ik u bidden mag, doch verander spoedig van kleeren, komen de soldaten, houd u dan, of ge mijn knecht zijt." De wind, die wel verminderd was, maar nog altijd de vensters der hoeve deed dave ren, zette deze woorden kracht bij. De priester ging in het naastbijzijnd vertrek en kwam spoedig als knecht verkleed, in de woonkamer. Waarlijk, men zou hem niet meer herkend hebben in de arme ruwe kleeding. Weder plaatste men zich bij het vuur, en ook hier oefende der herder zijne ver heven zending uit. Hij sprak woorden van troost en bemoediging, hij schilderde die eenvoudige zielen het lijden der eerste Christen, die bange tijden na de droevige hervorming, hij wees hen op God, die de Zijnen in lijden en nood nooit verlaat. En hoe zoet klonk die stemme! Liefelijke Gods dienst, wat zijt gij eene moeder, vooral voor hen, die bedroefd van harte zijn Hoe lichtend is uw gewaad, gij minzame engel, op de donkere paden des lijdens Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wij veroorlooren ons dit treffend verlwal, door den weleerw. p. fr. B. Metz, Mind. Conv., als feuil leton voor het Centrum geschreven, in ons blad over te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1