Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaanc. Zaterdag 18 Juli 1896. No. 5543. bureau "§8ofersfmaf 50. De „Papenmuts". algemeen overzicht. PRIJS YAN DIT BLAD Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 17 Juli '96. In de vergadering door het Lagerhuis in "geland gisteren gehouden, heeft de minis- er van koloniën, Chamberlain, medegedeeld o®en bevestiging te hebben ontvangen van 6 ongunstige berichten nopens Matabelen- in zijn laatste telegram, van den n dezer, verklaarde in tegendeel ^generaal arrington, niet te gelooven, dat er aanvoer van nieuwe krachten noodig zou zijn om den opstand te dempen. He Staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Curzon, deelde mede, dat de ver tegenwoordigers der mogendheden gisteren een krachtig vertoog tot de Turksche regee ring hebben gericht ter zake van het militair optreden op Creta. De mogend heden dringen er op aan, dat aan de troepen besliste bevelen worden gegeven om zich uitsluitend tot eene definitieve houding te bepalen, in overeenstemming met de be paalde toezeggingen welke de Porte in dit opzicht gedaan heeft. In de vergadering welke de Kamer van afgevaardigden in Spanje gisteren hield z*jn door verschillende leden van de oppo sitie vragen gesteld aan de regeering. in het bijzonder over het onuitbetaald blijven van de soldijen der troepen op Cuba. Eerst was er geen enkele minister aanwezig, totdat die van openbare werken in de zaal kwam en verklaarde, dat de ministers door onvermijdelijke plichten verhinderd waren te komen. Dat verwekte een zeer levendige beweging onder de afgevaardigden, welke echter verdween, nadat over en weer op helderingen waren gegeven. De vaanslag" op president Felix Faure wordt niet alleen in Frankrijk maar ook ln het overige Europa nog steeds druk be sproken. Felix Faure heeft, volgens een be richt uit Berlijn aan de Parijsche editie van den New- York Herald, van den Duitschen keizer een telegrafischen gelukwensch met - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Feuilleton. 2) (Slot.) Doch luister, weer slaat de bandhond aan, zijn ketting ratelt over den dorpel van zijn hok, zijn blaf wordt driftig en luid. Talrijke voetstappen weerklinken op het ert, en spoedig kraakt de deur onder een hevigen slag. Terwijl de priester in stilte God's bij stand afsmeekt, gaat de boer naar de deur, en roept luide«Wie daar zoo laat in den avond?" »In naam de wet, doe open, en wat spoedig ook," luidt het barsche antwoord. Reeds klinkt de kolf van een ge weer op de deur, en nauwelijks heeft de boer geopend of een zestal soldaien, met woest uiterlijk, treden binnen. »Is hier geen paap verscholen, boer Pas ontsnapping aan den loskruitaanslag van den half krankzinnigen Francois ont vangen. Van dien pseudo-moordenaar worden natuurlijk reeds allerlei onbeduidende merk waardigheden opgedischt, o. a. dat hij een heel ernstige commensaal was, weinig sprak, nooit zijn kamer verliet dan om wat eten te halen, hetgeen hij vervolgens te huis op at, dat hij Maandag-avond gedurende twee uur afwezig was en daarna om een..., kurketrekker vroeg en Dinsdag naar de levue ging, zonder een woord te zeggen. Voorts wordt gemeld, dat hij vroeger ploegbaas was bij de gemeentewerken, maar zijn ontslag kreeg wegens een... gedicht, waarin hij op den voorzitter van den gemeenteraad smaalde. Dat hij ver volgens in een brochure zijn hart lucht lacht gaf over de verdrukte vrijheid onder Felix I en het exemplaren van die brochure waren, welke hij op 29 Juni over de Kamer afgevaardigden uitstrooide, voorts dat hij steeds meent de aandacht op zich te doen trekken «om zekere dingen bekend te doen worden." Aldus een reeks van bijzonderheden die het weetgierige publiek kunnen interesseeren, maar er niet toe kunnen leiden dezen aanslag ernstiger op te vatten dan hij vol gens de openbare meening opgevat wordt Een merkwaardig schrijven, dat vooral in Duitschland druk wordt besproken, heeft te Berlijn het licht gezien. Als het hoogste bestuur der Evangelische Kerk in Pruisen, heeft de opperste kerkelijke raad een ver trouwelijk rondschrijven gezonden aan den superintendant, waarin diens aandacht ge vestigd wordt op de in omvang steeds toe nemende propaganda op groote schaal van de Roomsch-Katholieke Kerk. Overal, zoo wordt in dat schrijven gezegd, maar vooral in de groote centra, tracht de Katholieke Kerk den kring harer macht uit te breiden. De opperste kerkelijke raad dringt er op aan, dat de protestantsche geestelijkheid de op dat je ons niet beliegt, of we jagen je oogenblikkelijk een kogel door het lijf." «Doorzoekt het huis, citoyens," luidt het onverschrokken antwoord, «denkt ge dat ik mij-zelf in gevaar zou stellen met een pries ter te verbergen Allo, knecht, wat zit je daar te droomen, licht die vrienden eens voor," en ondertusschen duwde hij den ver momden priester een lantaarn in de hand. Deze kende het huis van zijn parochiaan en geleidde de soldaten naar den stal, naar de schuur, waar men het hooi van alle kan ten doorstak, naar de kamers, waar men met woest geweld bedden en kasten doorsnuffel de. Nergens was iets te vinden. «De paap is gevlogen," brulde de hoofdman, en onder vreeselijke bedreigingen, onder afschuwe lijke godslasteringen trok men af, en de priester drukte de hand dier brave lieden, die hem zoo trouw waren in de bange da gen, en alle drie knielden neder dankten God voor deze redding en smeekten, opdat Hij hen ook verder zou beschermen tegen die goddeloozen. De wind bedaarde ondertuschen meer en meer. Door de donkere, onstuimige wolken brak van tijd tot tijd het zachte licht der maan door, hier en daar pinkte er een ster oogen geopend houde voor dit gevaar, en verzoekt toezending van adviezen omtrent de maatregelen, welke er tegen de katho lieke propaganda genomen zouden kunnen worden. De Duitsche Rijkskanselier, prins Hohen- lohe, heeft zich naar Ischl begeven, waar hij door keizer Frans Jozef hartelijk ont vangen en ten diner genoodigd werd. Het heet natuurlijk weder dat zijn bezoek in geenerlei verband staat met de politiek, maar even natuurlijk wordt dit door de pers niet geloofd en houdt men zich over tuigd, dat bij zijn langdurig onderhoud met den keizer van Oostenrijk wel over het een en ander zal gesproken zijn van meer ge wicht dan de weersgesteldheid. De Weener bladen verzekeren, dat ook keizer Wilhelm zelf eerlang, als hij de ten toonstelling van Budapest zal bezocht heb ben, te Gödöllö een samenkomst met keizer Frans Jozef zal hebben. De Italiaansche bladen hadden ook van koning Humberts vermoedelijke overkomst naar Berlijn gewaagd als tegenbezoek van Wilhelms visite te Venetie, maar dit wordt door de Frankf. Ztg. tegengesproken. De Kölnische Zeitung bevat het volgende telegram uit Berlijn «In de bladen wordt veel gesproken over de meerdere of mindere genegenheid van den nieuwen Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken voor het Drievoudig Verbond. Hier tegenover moet het feit worden gesteld, dat Visconti Ve- nosta nog in de laatste jaren herhaalde malen gelegenheid heeft gevonden, zich vriendschappelijk omtrent dat Verbond uit te laten. Bovendien is de verhouding van Italië tot het Drievoudig Verbond van dien aard, dat er niet de minste reden bestaat voor de vrees, dat Italië voornemens zou kunnen zijn zich te verwijderen van de po litiek welke zij tot nog toe gevolgd heeft. De toestand in verschillende deelen van Turkije blijkt bij voortduring zeer veel te wenschen over te laten. Thans komen er aan den hemel, ten teeken dat de woede der elementen bedaard was. «Kom Eerwaarde," zei de boer, «gij moogt hier niet blijven, de soldaten hebben zich van de Schelde verwijderd, thans is het voor u tijd om te vluchten." Weder knielde de eenvoudige Christen vrouw neder, om den zegen van den vervolg-' den herder te ontvaDgen. «Bidt voor mij, mijne kinderen, ik vergeet u nooit in mijne gebeden. Bidt opdat de dagen der vervol ging verkort worden, en wij weder in vrijheid onzen God kunnen dienen." Zegenend strekte de hand des priesters zich uit over de hoofden der bedroefden, en toen vertrok hij met den boer, die hem tot het veerhuis wilde geleiden. Langs binnenwegen bereikte men spoedig den nog onstuiraigen stroom. In het veer huis brandde nog lichtde bewoner wist, dat de priester nog dezen nacht zijne hulp zou noodig hebben, en hij stelde gaarne zijn leven in gevaar voor dat van zijn beminden herder. Hij woonde alleen de grijze veerman zijn zoon, zijn lieveling, zijn steun en zijn trots was gevlucht, om niet te moeten die nen in de legers van de verdrukkers zijns weer onrustwekkende berichten uit Athene over den toestand in Macedonië. De Bulgaarsche inwoners van Veleze, Istib en Prilip ontvangen voortdurend wapenen en dagelijks arriveeren er Bulgaarsche ge heime agenten. Daardoor hebben de Turken zich genoodzaakt gezien hun troepen aan de Bulgaarsche grenzen zoo spoedig mogelijk te versterken zooals de telegraaf reeds heeft gemeld. Maar het gevolg van de woelingen der Bulgaren is tevens, dat het fanatisme der Mohamedanen steeds wordt aangevuurd en misschien ook daar tot een uitbarsting zal leiden. De Turken maken er dan ook geen geheim van, dat zij zich wapenen. Zoo groot is reeds de haat, dat te Salonika zelfs de kinderen der Mohame danen door de straten loopen onder het geschreeuw van: «Weg met de Ongeloo- vigen." In Weenen hecht men echter weinig waarde aan deze onrustwekkende berichten. De agitatie der Bulgaren wordt daar meer beschouwd als een onwillekeurig gevolg van den loop der gebeurtenissen op Creta. Wel is waar ontbreekt het in Macedonië nooit aan onruststokers, maar, seint men uit Weenen, de Bulgaarsche regeering is sterk genoeg om dezen in bedwang te houden. Uit Athene komen weer onrustbarende berichten over Creta. De Turksche troepen zouden in weerwil van den wapenstilstand voortgaan met net bezetten van strategische punten, en ook zouden zij zich weer aan buitensporigheden schuldig maken. Intusschen verneemt de 2 imes-correspon- dent te Chania, uit betrouwbare bron, naar hij zegt, dat de feiten, die naar aanleiding van het gevecht bij Plaka, den 12n dezer aan de Turken ten laste gelegd werden, sterk overdreven zijn. De Turksche oorlogs schepen hebben geen dorpen platgeschoten en de Christenen zijn begonnen met op een Turksch schip te vuren, zoodat alle opva renden, een officier en 9 man, gedood werden. Daarna wierpen de Turksche vaderlands, en het kostte den braven man moeite te bidden ook voor die beulen, die de oorzaak waren van zooveel tranen; van zoo ontzettend veel wee. De priester nam afscheid van zijn geleider, en met snelheid doorkliefde de boot de wateren der Schelde. Nauwelijks was de morgen aangebroken, of de soldaten kwamen wederzij hadden «den paap" niet gevonden, en onderzochten nog eens de hofstede. 't Was weder tevergeefs. Reeds had men het huis verlaten, toen men nabij het erf het mutsje vond, dat den priester ontvallen was. Men plaatste het op een staak, en spottend weerklonk het uit den mond van een der soldaten, die slechts gedwongen diende in bet leger dezer ban dieten: «Wij hebben wel niet den paap, maar toch de papenmuts." Daarom draagt de hoeve onder Ellewouts- dijk bij Goes nog altijd den naam van Papenmuts. fr. B. METS. Mind. Conv, (C.) O NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1