oorlogsschepen granaten in de stellingen der Christenen aan de kust en een poos later trokken de Christenen het binnenland in maar de Turksche officieren, aan land ge komen, hebben de verzoeking weerstaan om het in de nabijheid gelegen dorp Plaka aan te vallen. Volgens nadere berichten uit Athene is het bijeenkomen van den Landdag der Cretenzen onmogelijk geworden. De christe lijke afgevaardigden hebben aar. prins Bero- vits eischen van revendicatie gesteld, welke officieus zijn toegestaan door de consuls. Op verschillende punten is het tot schermut selingen gekomen en men vreest voor ernstige onlusten. De gebeurtenissen in Transvaal blijven by voortduring de aandacht trekken. Een merkwaardig feit vooral uit de laatste dagen is de sympathie door de Transvaal- sche Boeren ook voor Frankrijk betoond. Den 14en Juli is ook te Pretoria gevierd met een feestmaal ten huize van den Fran- schen consul. President Kruger zat mede aan. In antwoord op een toespraak van den consul, zeide de Staatspresident, dat het hem genoegen deed veel Franschen naar Transvaal te zien komen. De Franschen, zeide Kruger, bebben sympathie voor de Boeren, in wier aderen ook Fransch bloed stroomt en die onder dezelfden regeerings- vorm leven. Ook dr. Lleyds was bij dit feestmaal tegenwoordig, De Volksstem bevat een voor de Franschen sympathiek artikel, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk, nu het Madagascar bezet heeft, een naburige mogendheid en ook een Zuid-Atrikaansche mogendheid is geworden. In de vergadering door het Lagerhuis in de Kaapkolonie gisteren gehouden is op voorstel van Schreiner met 52 tegen 12 stemmen aan den afgevaardigde Cecil Rhodes verlof gegeven om gedurende deze zitting afwezig te blijven. Merriman noemde het voorstel eene poging om eene motie van vertrouwen voor Rhodes te verkrijgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Juli 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Commisaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden het volgende bericht aan zeevarenden Schietoefeningen opdeHarssens 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, do. 9 Juli j. 1. zullen op 21 Juli 1896 en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen plaats hebben van het fort op de Harssens, reede Texel. 3de District. De driehoek, gevormd door het fort op de Harssens, en de twee verst verwijderde voor anker liggende zeilvaartuigen met een roode vlag aan den mast, welke op onge veer 9000 M. van het fort verwijderd lig gen, met als onveilig worden beschouwd. Deze vaartuigen liggen 7500 M. van elkander. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal een roode vlag, en een andere gekleurde vlag, aangevende de richting, waarin ge vuurd wordt, van het fort gehescnen worden van minsten- éen uur vóór den aanvang tot aan het einde der oefeningen terwijl een stoomboot de schepen, voor zoover mogelijk, zal waarschuwen en zoo gewenscht hulp ver- leenen om buiten denonveiligen driehoek te te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden aan den ingang der haven en op het buitentalud der batterij \ischmarkt op gesteld zijn, waarop vermeld staat van waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de batterij Wierhoofd en nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgtrood en witte vlag beteekent N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., wit en zwarte vlag N. O., rood en zwartte vlag Z. O., zwart er witte vlag Z. W., Zwart en roode vlag N. W. De Arbeidsbeweging te Schiedam. Door een comité, bestaande uit de mole naarsknechts Th. de Jager, W. Knaap, H. Dazenbroek en P. v. d. Water, werd gisteren aan de directie van de stoommolens «Nederland", «De West", «Draak" «Cy- cloop" en «Melchcra' Aromatic Schnappe dis- tillerie" een schrijven gezonden, waarin zij, wijzende op den betreurenswaardigen toe stand waarin de werklieden verkeeren, zoo dat zij lang en zwaar arbeidende, niet kun nende voorzien in de allereerste levensbe hoeften, eene loonsverhooging verzoeken volgens bijgaande loonlijst. Daarbij werd verzocht die loonsverhooging in welwillende overweging te nemen, opdat er zonder stoornis van de werkzaamheden in een lang gevoelde behoefte zou worden voorzien. Die loonlijst luidde voor de stoommolens „Nederland", «Melchers", «De West" en «De Draak" als volgt Meesterknechts f13 voor 18 vrachten daags; onderknechts f 11.50 voor idem. Boven de 18 vrachten 50 ct. per vracht. Groot volk f 1.50 en jongens fl per week meer weekloon. Werktijd 12 uren daags. Overwerk Groot volk 20 ct. per uur. Jongens 10 Algemeen billoon f6 voor ieder bilsel. Voor 2de zolders 1 ct. per zak Voor vrachten naar de pakhuizen «Batavia" «Petersburg" «Nederland" «Neerl. Indië" «Oostzee" en «Koerland" ieder fl. Voor zakkers fl.50 weekloon meer. Voor de Cycloop met een klein verschil, omdat daar minder vrachten gedaan worden. Naar wij vernemen, is deze loonlijst met eene kleine wijziging, zoodat als billoon voor ieder bilsel f 4 wordt betaald, door het meerendeel der bedoelde directiën aange nomen en zijn over 't algemeen de eischen door de werklieden, zoowel wat loon als andere zaken betreft, ingewilligd, zoodat, daar men vertrouwt, dat ook de overige directiën wel zullen volgen, de tegen Zon dag-avond uitgeschreven vergadering van molenaarsknechts niet zal doorgaan. Door het bestuur van den Niéuwen Ne- derlandschen Bootwerkersbond, afdeeling Schiedam, is onder den titel «een woord van protest tegen laster" als strooibiljet, een verweerschrift tegen het strooibiljet van de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond in het licht gegeven De bewering dat de N. N. B. B. de be langen der werklieden alleen door werksta kingen zou behartigen, wordt daarin een impertinente onwaarheid genoemd, wijl hij steeds getracht heeft langs vredelievende weg de geschillen op te lossen, getuige de beweging der molenaars, brandersknechts enz., daar die zaken op geleidelijke manier werden aanvaard. Verder heet het in bedoeld stuk: De R. K. Volksbond streeft naar meer dere toenadering van patroons en werklie den. Daar streeft de N. N. B. B. ook naar waar zijn de bewijzen dat zij daar niet naar streeft? De R. K. Volksbond wil op wettige wijze verbetering brengen in den toestand der arbeiders. Waar blijkt dat wij dat ook niet willen Waar alweer die Volksbond protesteert, dat de N. N. B. B. als eerste middel schijnt te beschouwen werkstaking, daar heelt zij het met haar protest glad mis. Wij trachten op geleidelijke manier te werken. Wij zijn huiverig om een werkstaking te aanvaarden, omdat het een tweesnijdend zwaard is, dat in de meeste gevallen een gevaarlijk wapen voor de arbeiders schijnt te zijn, omdat zij zich-zelve er aan snijden. Maar als die arbeiders, na met allerlei middelen langs de gewone manier getracht te hebben verbe tering te krijgen in hun lot, als laatste redmiddel de werkstaking aanvaarden, dan laten wij hen niet aan zich-zelven over, maar trachtten op ordelijke en nette manier deze beweging te leiden. Waar die Bond zijn meening uitspreekt, dat wanneer de leiding van den N. N. B. B. wordt gevolgd, het zal strekken tot ongeluk van den arbeider, daar protesteeren wij tegen zoo'n verdachtmaking. Wij vragen wat heeft onze oudere zuster, de R. K. V., gedaan in het waarachtig belang der arbei ders. Toont uw staat van dienst in dezen Het blijkt dat ondanks haar bestaan de toestanden van de werkdeden der verschil lende vakken achteruit zijn gegaan. Wij hebben geen orde verstoord, maar integendeel gehandhaafd. Wij maken ook geen propaganda voor socialistische begin selen. Dat vinden wij ook de verschrikke lijkste verdachtmaking, die wij van die zijde gewoon zyn. In het verder verloop van dit vrij uit voerig stuk verweert de N. N. B. B. zich legen het verwijt van propaganda te maken voor socialistische beginselen door de op merking dat hij alleen voorstaat eene vrije neutrale beweging, alleen op de maagkwestie werkend. Verder bevat het stuk een aanval op den Volksbond, die door tot niets leiden de onderhandelingen met de patroons de arbeiders tot ontevredenheid zou hebben opgewekt en wordt dien Bond (Bondsaf- deeling) eene dubbelzinnige houding ver weten, daar zij bij het begin der staking van de Stearine kaarsen-fabriek vroeg of de N. N. B. B. haar hulp noodig had, een hulp die toen werd afgeslagen. Ten slotte wordt haar verweten dat zij niet eerder flink is opgetreden, daar zij wist hoe ellen dig de toestanden der arbeiders zijn aan de verschillende fabrieken, gevraagd of zij de zijde der patroons kiest tegen de arbeiders en geklaagd over den minder netten stijl waarin de N. N. B. B. werd bestreden. Tot zoover het strooibiljet van den N. N. B. B. Waar hij klaagt over het feit, dat hem propaganda voor socialistische beginselen wordt verweten, hebben zeker zijne woord voerders daartoe zelf aanleiding gegeven door de ver gaand onbehoorlijke wijze, waarop zij zich in de verschillende vergaderingen ten opzichte van de patroons hebben uit gesloten. Zij die de uitdrnkkingen gehoord hebben welke bedoelde woordvoerders zich ten opzichte van de patroons veroorloofden, zullen het verwijt van propaganda maken voor socialistische beginselen zeker aller minst ongegrond achten. In den ouderdom van 84 jaren is eer gisteren te dezer stede overleden de heer J. Dijkmans Gzn., oud-strijder, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en oud-lid van den raad dezer gemeente. Tot gisteren was alhier aangifte gedaan van 370 gevallen van mazelen, welke ziekte nog in 223 huisgezinnen voorkwam. Door den keurmeester A. J. van Velzen te deze stede werd gisteren-ochtend een uit nood geslacht rund var. den veehouder J. Kool aan den Oudendijk voor de consumtie afgekeurd. Het cadaver werd begraven. Gisteren-nacht heeft B. de Bruijn, wonende aan de Dwarsstraat, die sedert eer.igen tijd in gekrenkten geestestoestand verkeert, na het bed verlaten te hebben, zijne onder- kleeding met petroleum begoten en ze daarna in brand gestoken. In dien toestand zag zijne vrouw, wakker geworden, hem voor het bed staan. Onmiddellijk verliet zij het bed en rukte haar man de brandende klee deren van het lijf, zoodat alleen het gelaat geschroeid werd, terwijl zij zelve brand wonden aan de handen bekwam. De hulp van dr. B. de Bruijn werd inge roepen. Het voorstel Mackenzie. II. (Slot.) Rotterdam, 16 Mei 1896. Aan HH. Branders van Schiedam M. H. Ingevolge de opdracht, ons gegeven door Uwe Vereeniging in de vergadering van Mei 1.1., hebben wij de eer U aangaande het voorstel van den heer Mackenzie de volgende mededeelingen te doen. Het voorstel zelf mogen wij in al zijn onderdeelen voldoende toegelicht achten door de circulaire, welke op 16 Mei 1.1. aan de branders van Schiedam en omstreken werd rondgezonden. Nadat wij het met aan dacht gelezen en met den heer Mackenzie breedvoerig geconfereerd hadden, is het ons aanstonds opgevallen, dat zijne wijze van optreden gunstig afsteekt bij die zijner voorgangers, waarvan Schiedam bij vroegere gelegenheden eene niet juist bemoedigende ondervinding heeft opgedaan. Waren het vroeger meerendeels grootsprekers, die met fraaie woorden en schoone beloften onze branders het hooid vol praatten van de voor treffelijkheid hunner uitvinding, maar onder- tusschen èn voor overkomst, èn voor ver blijf en eindelijk voor hunne proefnemingen (die steeds op niets uitliepen) zich terdege vooruit lieten betalen, bij den heer Mac kenzie is van dat alles geen sprake. Hij moge op Amerikaansche wijze zijn plan in elkaar hebben gezet, hij moge, wanneer hij slaagt, eene goede business in Schiedam gedaan hebben, wij kunnen niet ontkennen, dat hij zijn aanbod doet op eene wijze, welke vertrouwen inboezemt en die allen schijn van oplichterij en oneerlijkheid doet verdwijnen. Het komt ons zelfs voor, dat, wanneer iemand in deze zaak het kind van de reke ning moest worden, niet wij dat zouden zijn, maar hij, en dit vermoeden rechtvaar digen wij door ons den volgenden gang van zaken voor te stellen 1. De lijst van deelneming zij geteekend door de branders van Schiedam en omstreken, de heer Mackenzie komt over en richt op zijne kosten eene branderij naar zijn systeem in. 2. In dien tusschentijd heeft zich eene commissie van arbitrage gevormd, bestaande uit drie Shcïedamsche branders, in wier handen de heer M. zich dus feitelijk over levert. Deze commissie maakt uit of de be loften op papier van den heer M. de proef van de praktijk kunnen doorstaan. 3. Gesteld de uitkomst in de proefbran- derij voldoet niet aan hetgeen ons is voor gespiegeld. De commissie verzoekt den heer Mackenzie eenvoudig heen te gaan, vanwaar hij gekomen is, zonder dat deze recht heeft op eenige vergoeding of restitutie van ge maakte kosten. En let wel op, M. H., dat hierbij geen kans bestaat, ooit in gerech telijke kwestie of in proces met den heer M. gewikkeld te worden, daar de commissie bovengenoemd, die uitgemaakt heeft, dat M. niet aan zijne beloften heeft voldaan, ook de arbiters zijn in het hoogste ressort, wier uitspraak bindend is voor beide partijen. 4. Veronderstellen wij nu, dat Mackenzie zijn systeem in de branderij met glans heeft aangetoond en bewezen. Is nu iedere brander, omdat hij op de lijst van deelneming ge teekend heeft, verplicht, zijne branderij te veranderen en contributie te betalen Neen, hij kan cp de oude manier doorwerken, zoolang hij verkiest. Maar wanneer hy overtuigd is voor zichzelf, dat de voordeelen van de nieuwe gistberei- ding ruimschoots opwegen tegen de te maken kosten, dan is hij door Mackenzie in staat gesteld een systeem te gaan volgen waarbij hij, èn wat rendement èn wat kwaliteit aangaat, zal kunnen concureeren tegen welke fabriek ook, zoowel in binnen- als buitenland. Dat is de gang van zaken, zoo onpartijdig en eenvoudig mogelijk door ons vastgesteld. Wanneer nu verder onze persoonlijke mee rling gevraagd wordt, dan zijn wij eenparig van oordeel, dat het in bet werkelijk belang onzer industrie zou zijn, den heer M. ten minste in de gelegenheid te stellen, zijne beloften te verwezenlijken. Waar wij hier verslag uitbrengen aan eene vereeniging van gisthandelaren, aan mannen dus, die op de eerste plaats bevoegd zijn, in deze zaak een oordeel te vellen, daar is het wel onnoodig te wijzen op den grooten voorsprong, die Schiedam op al zijne concurrenten zou behalen, wanneer het 't eerst ter markt kwam met een gist, wier kwaliteit zelfs de Schotsche merken zou overtreffen en de Hamburgsche evenaren. Unnoodig daarop te wijzen, omdat ook dit jaar is bewezen, dat in het heete seizoen vooral onze Schiedamsche gist het moet ontgelden, en dat juist het geringe weer standsvermogen tegen de warmte de reden is, waarom zij in Engeland niet bijzonder hoog staat aangeschreven. Wat nu de vrees aangaat, dat eene ver meerdering van 13 op 18 degistmarkt zal overvoeren en wij, door het voorstel aan te nemen, onze eigen glazen inslaan, deze vrees kunnen wij niet deelen. Want evenals voor enkele jaren de overgang van Holland- sche in Weener gistbranderyen zeer geleide lijk is gegaan en er zelfs nu nog van die eerste soort zijn overgebleven, zoo zullen er ook thans tal van branders zijn, die geen lust hebben in verandering, of wel zóólang zullen wachten totdat de nood hen dwingt. En dan, M. H., een systeem afwijzen, alleen omdat het volmaakter is dan het oude, omdat het de grondstoffen voordeeliger verwerkt, omdat bij dezelfde kosten de productie grooter wordt, dit zou toch zeker een stap achteruit zijn, dit zou eene beslissing zyn, rechtstreeks gericht tegen de ontwikkeling eener industrie en waarlijk ontmoedigend voor degenen, welke nog eenige toekomst zien in het hoofdbedrijf onzer stad. En hiermede M. H., meenen wij aan onze opdracht voldaan te hebben. Wy kunnen hier nog aan toevoegen, in antwoord op een der ons genoemde bezwaren, dat eene bran derij, welke verkocht wordt, niet belast kan blijven met de verplichting van contributie. Deze verplichting zou natuurlijk den even- tueelen hypotheekhouder kunnen schaden en heeft daarom nooit in Mr. Mackenzie's be doeling gelegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2