De Vijftig jaren der Zustersseholeii. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de beste gaven der ziel standvastig en trouw te dienen. Duizenden mannen en vrouwen uit alle standen leefden nu voor God en het onderwijs, van het meest rudimentaire tot het hoogste. Zonen van den adel en van den nederigsten werkman arbeidden eensgezind voor de dezelfde jeugddochters der aan zienlijksten huizen en religieusen uit de een voudigste kringen stonden, als zusters, aan elkanders zijde, hare gaven wijdend aan de opleiding van het kind. En wat al geldelijke offers brachten millioenen katholieken, om het godsdienstigen onderwijs te sterken bij de geduchte concurrentie met den Staat, die de geloovigen cijnsbaar maakt aan de majesteit van het neutraleDit offer, in dagen van geldelijken tegenspoed, dubbel groot, wordt nog overtroffen door dat der jonge mannen in de wereld, die een leven in den dienst van het Katholiek Onderwijs hooger stelden dan hunne tijdelijke belangen. Waarlijk, als wij die ontelbare uitingen van onbaatzuchtigheid over geheel de wereld gadeslaan, dan zien wij, dat het heilig vuur nog brandt. Alles is. geen stof in de menschheid Miskent de niet-christelijke wereld de waardij zooveler offers, welnu daar zijn machtiger beweegredenen tot stalen vol harding, ja, tot geestdrift. Aan de mannen van geloof zijn zij niet onbekend. Zelfs de maatschappij om ons heen roept ons tot ijver. Waartoe zijn de volkeren reeds gebracht door de afgoderij van het schoolboek »De verstandelijke ontwikkeling alleen zegt Guizot zonder zedelijke en godsdienstige ontwikkeling, wordt een beginsel van hoo- vaardij, weerbarstigheid tegen het gezag, egoïsme, en derhalve een gevaar voor de maatschappij." Aan het einde der eeuw is deze ver standige taal niet meer tegen te spreken. Het onderwijs zonder godsdienst verbreekt het evenwicht in de ziel, en daardoor in het huisgezin en den Staat. Het weten- alléen kweekt verwaandheid aan, en wat eindeloos gevaarlijk is, stille hoovaardij van den geest. Het weten-alleen wordt een wapen tegen de maatschappelijken orde en een werktuig van verwoesting. Het weten-alléen stort de ziel uit haar ware levenssfeer neder in een afgrond zonder licht en troost. Na een eeuw der allerruimste toepassing van een onderricht zonder Chis- tendom zien eerlijke en schrandere mannen onder onze tegenstanders zich tot de be kentenis gedwongen, dat de wereld meer verwilderd, armer aan deugd, aan hart, aan verheffing, aan geluk geworden is. De Kerk dus, door de jeugd met moeder lijke liefde te koesteren, beschermt de maat schappij. Zij geeft door eene godsdienstige opvoeding den jongeling en de maagd een licht van verheffing en troost, dat zij niet kunnen derven, daar het levenspad vaak zoo oneffen en donker wordt. Het Katholiek Onderwijs draagt er toe bij, dat de Christen i) In plechtig feestgetij, in luide jubeltonen opgeweld uit honderden dankbare harten, herdenken wij het merkwaardig feit, dat een halve eeuw geleden een zestal eerw. dochteren van St. Dominicus, in allen een voud en bescheidenheid zich vestigden in onze stad en aldus den grondslag legden voor de tallooze werken van barmhartigheid en naastenliefde welke aan zoo velen onzer stadgenooten tot tijdelijk en eeuwig welzijn hebben verstrekt. Klein en nietig als zooveel in Gods Kerk wat later groot was en schitterde, was het begin van dat onvermoeid liefdewerk, van dat voortdurend apostolaat wat de nederige dochteren van St. Dominicus nu reeds sedert vijftig jaren in onze stad hebben beoefend en nog dagelijks beoefenen. Maar toch dit eerste begin was reeds een zegen voor onze stad, een weldaad die in het licht van de toenmalige tijdsomstandigheden niet genoeg erkend en gewaardeerd kan worden. Om dit te staven, behoeven wij slechts even den toestand van het katholicisme te dezer levensmoed vindt en stervenstroost, berus ting,als de tranen opdringen uit het verscheurd gemoed. Geven b. v. alle louter aardsche wetenschappen één oogenblik de ziele- sterkte en den vrede, die St.- Liduina, de glorie onzer stad, tot een heldin maakten van het lijden Het groote beginsel der katholieke opleiding onzer dierbare jeugd ligt besloten in ons CredoChristus is het licht en het leven zij, die dit met ons be lijden, zullen er nimmer in berusten, dat bij zulk een vormende macht voor den ge- heelen mensch, als het onderwijs Christus en Zijne leer bestreden wordt of stelsel matig doodgezwegen. Door eindeloos te kampen voor een onderwijs, dat christen volken betaamt, beschouwen wij ons tevens als de beste verdedigers van den Staat, als verdedigers der hoogste kracht, die het karakter beschermt tegen het gevaar van den voorspoed, en eene hoogere wijding geeft aan onze verzuchtingen en tranen in deze aardsche ballingschap. Zegene God den edelen strijd voor het Katholiek Onderwijs Zegene Hij Zijne trouwe Dienaressen, die een halve eeuw, stil en bescheiden, voor de heilige zaak offers hebben gebracht, die alleen God en Zijnen Engelen bekend zijn. p. J. V. De Groot, o. p. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Juli '96. In de vergadering door het Hoogerhuis in Engeland gisteren gehouden, legde de mi nister-president lord Salisbury de stukken over betreffende Venezuela. De onderhande lingen met de Vereenigde Staten zijn nog niet ten einde maar er is voortgang in. De moeilijkheid is, de zaak van het grensge schil vast te stellen, en de feiten en vraag stukken die daarop betrekking hebben, juist te bepalen. Zoodra dat geschied is, zal het ongetwijfeld gemakkelijker zijn, het vraag stuk langs diplomatieken weg door scheids rechterlijke uitspraak te beslissen. Wat het betwiste gebrek aangaat, ook daarover zijn onderhandelingen aangeknoopt. Wat betreft het algemeen beginsel van een scheidsrech terlijke uitspraak tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, laatstgenoemden verlangen een snelle en sumiere beschikking van het vraagstuk, maar de Engelsche regeering achtte groote behoedzaamheid noodzakelijk, in aanmerking genomen de groote belangen van Engeland die bij de zaak gemoeid zijn. De regeering verlangt dat er beroep mogelijk zal wezen van de uitspraak van den scheidsrechter, daar deze zich vergissen kan en zij vreest tevens dat het volgen van het stelsel van verplichte scheidsrechterlijke uitspraak aanleiding kan geven tot aandringen uit berekening, vooral omdat de Vereenigde Staten neiging ver- toonen, de pleitbezorger te zijn van de aan gelegenheden van de Zuid-Amerikaansche stede in de eerste helft dezer eeuw in her innering te brengen. Jaren lang had de katholieke gemeente van Schiedam, door de aankomst van vele Katholieken uit West- falen belangrijk toegenomen, zich met een kleir. bedehuis aan de Korte Haven moeten behelpen en toen het den ijverigen zonen van St. Dominicus die haar sedert tal van jaren bedienden, eindelijk gelukt was, een ruimeren tempel op het terrein der vroegere azijnmakerij aan de Lange Haven te openen, was wel in de stoffelijken tempelnood eenigs- zins voorzien, maar bleef toch^de zorg voor den geestelijken tempel des Heeren in haren vollen omvang alleen op de schouders van slechts enkele priesters drukken. Was het dus in allen deele gewenscht, dat der gees telijkheid in den drukkenden zielzorg eenige verlichting en hulp werd gebodenhet lag voor de hand dat die verlichtende hulp het eerst gezocht werd voor het onderricht en de opvoeding der jeugd, welke zwaarwich tige taak nu in haar geheelen omvang aan de zorg van slechts enkele priesters was toevertrouwd. De leemte aan te vullen welke zich te dezer stede deed gevoelen bij het gemis eener katholieke bijzondere school voor meis jes was sedert eenigen tijd het streven van den onvergetelijken zielenherder, den republieken. Overhaasting in de onderhan delingen moet dus vermeden worden. Het bezoek van den keizer en de keizerin van Rusland te Weenen is otficieel aan gekondigd tegen 27 Augustus. Zoowel te Weenen als te Berlijn zal het Russische keizerspaar natuurlijk met de meeste hof- lijkheid ontvangen worden. De Duitsche pers, zeer ingenomen met de hartelijke ont vangst, die der bemanning van de twee Duitsche oorlogsschepen, welke dezer dagen op de reede van Kroonstadt voor anker lagen, van de zijde van den Czaar is ten deel gevallen, voorspelt den Czaar en de Czarina bij hun bezoek aan het Duitsche hof een warme bejegening van de zijde der bevolking. In zake de onlusten in Peru verneemt de Times, dat het hoofd der opstandelingen in Loreto, Seminario, uit Yquitos is gevlucht met achterlating van de leege kas der op standelingen. De minister-president van Italië, markies Di Rudini, heeft zi.ch voorloopig belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken. Wel is waar heeft men deze portefeuille aangeboden aan Visconti Venosta en heeft deze, luidens de berichten, die portefeuille ook aangenomen, maar wegens zijn afwe zigheid was een voorloopig plaatsvervanger noodzakelijk. Visconti Venosta bevindt zich thans te Rome. Men schijnt gemeend te hebben, dat hij met koortsachtigen haast met beide handen zou grijpen naar de por tefeuille, welke minister Di Rudini hem aanbood en dat hij met den bekwaamsten spoed van het spoorwegstation naar zijn departement zou zijn geijld. Dit is echter niet aldus geschied. Hij heeft zich niet overhaast en voor hij de porteffeuille van buitenlandsche zaken overneemt, uit han den van den heer Di Rudini, met dezen een onderhoud gehad. Alle omstandigheden wijzen er echter op, dat Visconti Venosta en Di Rudini het eens zijn geworden. Vol gens de Opinione zou Visconti Venosta gis teren, Vrijdag, zijne beslissing doen nemen. Maandag en Dinsdag zijn in Egypte 495 nieuwe cholera gevallen aangegeven419 personen overleden aan de ziekte. In het kamp te Wadi-IIalfa kwamen 18 gevallen en 11 sterfgevallen voor, onder de Egypti sche troepen, geen enkel geval onder het Engelsch contingent. Weldra zal in het zuiden van Egypte de strijd een aanvang nemen. Zoowel de Derwisschen als de Engelschen bereiden zich tot den kamp voor. Naar een telegram van Daily News meldt, hebben de 7000 manschappen van den stam der Kabbabish Dongola bezet en oefenen zij zich dagelijks onder bevel van Emir Wad Bohara. De Derwisschen werken onvermoeid aan de verdediging der stad en luidens de berich ten, welke ontvangen zijn van inboorlingen, zal de eigenlijke strijd tegen de Engelschen daar eerst beginnen. Ook de Engelschen zullen spoedig krachtiger dan ooit optreden. zeereerw. pastoor, pater Vincentius van Ewijck. Bij zijnen ijverigen voorganger, den zeereerw, pastoor pater Raymundus van Zeeland was ook reeds dit plan gerijpt, doch die onvermoeide priester mocht het niet ten uitvoer brengen wijl de dood na een ziekte van slechts veertien dagen, onver wachts een einde aan zijn verdienstelijk leven maakte. Niettegenstaande de weinige medewerking zijner parochianen, waagde het de zeereerw. pastoor Van Ewijck toch een huis te stichten, waarin onder de leiding der Eerw. Zusters Dominicanessen de jeugd onderwijs zoude ontvangen zoowel op gods dienstig als wetenschappelijk gebied. In 1846 deed wijlen pastoor Van Ewijck daartoe de noodige stappen. Een zestal Eerw. Zusters van de Congregratie der H. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus werd voor Schiedam bestemden betrok aldaar het huis aan de Lange Haven, dat voor dien tijd tot pastorie der St. Jans- kerk had gediend. Dit huis ontving nu den naam van Liefdehuis en werd gesteld onder de bescherming van den H. Vincentius Fer- rerius. De zes eerste Zusters waren Zr. Co- lumba, priorin van het Moederhuis op de Schie te Rotterdam, Zr. Lucia, Zr. Maria Zr. Imelda, Zr. Ludovica. Zr. Constantia, waarvan alleen de laatste Zr. Constantia, (in de wereld Groote spoed wordt aan den dag gelegd met het leggen van spoorwegen en het tot standbrengen van middelen van verkeer, terwijl het voortdurend stijgen van den Nij' zeer in hun voordeel is. De berichten uit Cuba, welke in den laatsten tijd Europa bereiken, zijn niet alle even gunstig voor Spanje. Welke de jniste zijne valt moeilijk te zeggen want de mede- deelingen welke komen over Madrid of over- New-York zijn van het meerendeel partijdig- De Spanjaarden désespeeren, evenwel niet en zijn voornemens om den strijd tot het uiterste vol te houden. En zullen weder om 40.000 manschappen naar Cuba worden ge zonden, waarvan het vertrek den dertigsten Augustus zal beginnen. Het 7/s deel der troepen zal de eerste week van September vertrekken. De rest hoofdzakelijk bestaan de uit artillerie en genie zal twee weken daarna vertrekken. Met inbegrip van deze 40.000 manschappen heeft Spanje sedert het uitbreken van den oorlog 190.000 man naar Cuba gezonden. Zoodra het vertrek der laatste versterkingen geregeld is, zal er ten aanvang worden ge maakt met het formeeren van nieuwe troe pen, eveneens ter sterkte van 40.000 man, die waarschijnlijk in November het vader land zullen verlaten. Twee pantserschepen, die in Genua ge bouwd worden en door Spanje zijn aange kocht, zullen waarschijnlijk in Februari ge reed zijn, en het gerucht loopt, dat de Spaansche regeering tevens met Britsche firma's aan het onderhandelen is over den aankoop van twee pantserschepen, ieder met een inhoud van 11.000 ton. Schiedam, 18 Juli 1896. Bij gunstig weder zal morgen (Zondag) des namiddags ten éen ure door het Muziek korps der d.d. Schutterij de derde uitvoe ring in de Plantage alhier gegeven worden, Zooals wij reeds in ons nummer van 11. Dinsdag meldden, zal hel Gouden Feest van de komst der Eerw. Zusters Domini canessen aanst. Maandag hoofdzakelijk ker kelijk worden gevierd door eene plechtige H. Mis, des ochtends ten 9 ure in de St. Janskerk aan de Lange Haven op te dragen, waarbij de kinderen van de Zustersscholen zullen tegenwoordig zijn. Des ochtends ten 111 ure zal de feeste lijke receptie in het Zusters-Gesticht aan de Korte Haven een aanvang nemen, die allereerst de leerlingen der scholen gele genheid zal geven der feestvierende Zusters- schaar met haar gouden feest geluk te wenschen. Dinsdag-namiddag ten 4 ure zullen de kinderen van de leerscholen der Eerw. Zusters in de zaal der Officieren-Vereeni- ging onthaald worden, terwijl den kinderen mej. El. Hopp) nog in het leven is en voort durend aldus 50 jaren lang werkzaam bleef in onze stad, waar ze nu nog hare liefde volle zorgen aan de verpleegden in het Ludwina's Gesticht wijdt. Den 20n Juli 1846 werd de Eerw. Zus ter Columba tot overste van de nieuwe stichting aangesteld, die dus op dien datum in 't leven trad. Een feit dat tot eer strekt van Schiedams ingezetenen, van de meest uitloopende geloofsovertuiging, ver dient hier zeker vermelding. Nergens anders in de provinciën die nu het bis dom van Haarlem uitmaken, was eene plaats, waar de religieuzen zich in het habijt konden vertoonen. Doch reeds bij hare aankomst te Schiedam vertoonden zich de Zusters in de religieuze kleeding en werden doorKatholiekenen niet-katholieken met ach ting begroet. Zij begonnen hier haar verdienst- vollen arbeid, met het openen van twee bewaarscholen, éen voor kinderen uit de armen en éen voor kinderen uit den ge goeden stand. Aanvankelijk was het getal kinderen, dat deze scholen bezocht, klein doch binnen een kort tijdsverloop had men reeds de harten van Schiedams Katholieken gewonnen en nu verlangde een ieder voor zijne lievelingen eene plaats op de scholen der Eerw. Zusters. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2