Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaar sr. Donderdag 23 Juli 1896. No. 5547. bureau ^ofersfmaf 50. II algemeen oyerzicfit. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommerso.05 22 Juli '96. De aanneming van het nieuwe burgerlijk wetboek voor Duitschland geeft den Rijks- ag heel wat werk. Vcordat dit in werking 'an treden, moeten noodzakelijk een aantal wetten betreffende de rechtspraak, als de regeling van het procesrecht, van het civiel recht e. a. worden herzien, merkt de Voss. Ztg- op. En bovendien moeten voor 1 Januari 1900 nog eenige wetsvoorstellen zijn afgehandeld, die nauw samenhangen met een gemeentelijke regeling van het uigerlijk recht voor het geheele land. Daartoe behooren het Wetboek van Koop handel, de regeling van het recht van uit- gifte, van het verzekerings- en van het auteursrecht. De voorbereidende werkzaam heden daarvoor zijn reeds in vollen gang. De behandeling van het proces—Jameson trekt niet alleen in Engeland, maar in de geheele beschaafde wereld bijzonder de aandacht. Het hooggerechtshof te Londen, waarvoor eergisteren dr. Lander Jameson, sir John Willoughby, kolonel White, diens broeder majoor White, kolonel Raleigh Grey en Coventry verschenen zijn, wordt gepre sideerd door den Lord Chief Justice of Lngland, lord Russell of Killowen, met de rechters baron Pollock en sir Henri Haw king als assesoren. De Akte van Beschul- ïging berust op de Foreign Entlistment Act, welke verbiedt, dat op Harer Majes- teits grondgebied zonder machtiging, een mdnaire expeditie worde georganiseerd tegen een bevnenden Staat. De verdediger sir Edward Clarke, vroeg nietigverklaring dezer beschuldiging op grond van onbe paaldheid en dubbelzinnigheid, daar niet gebleken is, dat de Foreign Entlistment Act door den gouverneur van Betsjoenaland Was afgekondigd als geldig voor dat gedeelte grondgebied, waar de expeditie van Jame- Son c. s. georganiseerd werd, en er dus 4) In 1862, den 23en Januari, herdacht de Eerw. Zuster Magdalena, den dag, waarop zij zich voor 25 jaren, door de H. Professie aan God toewijdde. Door haar uitgebreiden werkkring werd dit feest, zonder dat men zulks wilde, aller- wege herdacht. De deelneming was zóo groot, dat men van alle kanten de Vader- landsche driekleur zag wapperen. De geschenken der Eerw. Zuster Magda lena, als zoovele stoffelijke bewijzen van hulde en dankbaarheid aangeboden, waren overvloedig. De omvang der liefdewerken breidden zich steeds meer en meer uit. Het getal schoolgaande kinderen bedroeg reeds meer dan 1000. Het was dus zeer natuurlijk, dat plaats gebrek de Zusters deed uitzien naar onder steuning hetzij dan om de scholen te vergrooten, of het aantal te vermeerderen. Aan het eerste viel niet te denken, daar het bewoonde huis zich voor geen verdere niet voldaan is aan den eisch, dat een be schuldigde duidelijk wete, wat er eigenlijk tegen hem wordt ingebracht. De Attorney-General noemde deze be zwaren ongegrond, daar feiten, welke tot staving van het delict moeten bewezen worden, werden verward met aanwijzingen, die niet tot het bewijs-materiaal behooren, maar waarin voorzien is bij de 17e afdeeling der Wet van 1870. Daar echter Clarke zijn bezwaren bleef handhaven, besliste lord Russell, dat zij gisteren, Dinsdag, nader zouden onderzocht worden, zoodat de zitting tot dien dag verdaagd werd. Toen nu gisteren het proces—Jameson werd hervat, zeide de lord-opperrechter Russell, dat het hof geen reden zag de akte van beschuldiging, hetzij ten deele, hetzij geheel te vernietigen, Sir Charles Beresford heeft Maandag in de Kamer van Koophandel te Liverpool een lezing gehouden over de Engelsche marine. Hij verklaarde, dat bij de bemanning een tekort was van 16000 man en dat de reserve der vloot een zeer groote verandering moest ondergaan. Gisteren-ochtend is het 14e congres der Arbeiderspartij in Frankrijk geopend te Rijssel. De heer Ghestquière, adjunct van den maire van Rijssel, opende de zitting met een woord van welkom, uit naam der Association du Parti ouvrier du ISord. Acht honderd groepen, syndicaten of fede raties zijn vertegenwoordigd door 315 afgevaardigden. Het aantal vertegenwoor digde leden bedraagt 313, terwijl 100 gemeenteraden hun adhaesie hebben betuigd. President Felix Faure is eergisteren naar zijn geliefd Havre vertrokken om eenige dagen uit te rusten alvorens naar Bretagne te gaan. Opnieuw zijn eenige Fransche priesters, wegens het houden van openbare processiën, met tractementsinhouding gestraft, Bij de Franciscanen te Le Puy, die wei gerden le droit d' acroissement te betalen, PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels0.6O Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. uitbreiding leenen liet; want van elk be schikbaar plekje grond had men reeds gebruik gemaakt. De Congregatie kocht nu voor hare rekening een huis, gelegen op den hoek der Koffiehuissteeg. Zij gaf dit in huur aan het bestuur van het Liefdehuis, dat er verscheidene klassen naar overbracht, doch de Zusters in die scholen werkzaam, bleven haar verblijf in het Liefdehuis houden. Een gevoelige slag trof het katholiek onderwijs in het overlijden van den zeer- eerw. pastoor Vincentius van Ewijk, sedert 25 jaren pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper. Groot was de droefheid van allen, die het geluk hadden den waardigen herder te kennen. Het katholiek onderwijs te Schiedam noemde hem zijn stichter en weldoener. Het huis, dat, zooals reeds gezegd is, door de Congregatie aan het bestuur van het Liefdehuis in huur was afgestaan, voldeed na verloop van tijd niet meer aan de ver- eischten voor goede schoollokalen, en tol het bouwen van nieuwe ontbraken de mid delen. Er werd daarom met de leden van het Roomsch-Katholiek Parochiaal Armbe stuur een overeenkomst gemaakt, waarbij genoemd bestuur zich verbond, te zorgen voor nieuwe, frissche en nette lokalen, is beslag gelegd op den oogst, die nu 26 dezer publiek zal worden geveild. In de Kamer en den Senaat van Spanje blijft de oppositie volharden bij haar obstruc- tionisme. Dat obstructionisme geldt hoofd zakelijk de financieele plannen der regeering. De heer Canovas moet hebben verklaard, het bewind te zullen neerleggen, wanneer hem niet de noodige middelen worden toegestaan. Het nieuwe ministerie Di Rudini in Italië heeft zich gisteren in de Kamer van afge vaardigden vertoond. In het begin van de vergadering las Di Rudini de ministerieele boodschap voor. In hoofdzaak, zeide hij, dat de oorzaak van de ministerieele crisis, nl. de begrooting van oorlog, het eenige punt op programma van de regeering aanwees, dat veranderd zou worden. De zaken moesten beperkt blijven tot den toestand, waarin zij verkeerden ten gevolge van de wetten van 1887 en 1892. Het was noodzakelijk op de begrooting van 1897,8 239 millioen lire te brengen behalve de uitgave van Afrika. De regeering behield zich voor maatregelen voor te stellen om het evenwicht op de begroo ting te herstellen. Daarna noodigde de regeering de Kamer uit, haar werk voor te zetten en het wets ontwerp betreffende Sicilië weer op te vat ten. Imbriani veroordeelde de onregelmatig heid der ministrieele crisis, die in het leven was geroepen en een verandering van pro gramma te verkrijgen. In antwoord op een rede van Songainetti zeide Di Rudini nog, dat de regeering aan het wetsontwerp op de spoorwegen vasthield. De berichten over den opstand op Creta kloppen niet met het bericht van de Stan dard, waarin werd beweerd, dat de toestand eenigszins kalmer wordt. Er schijnt nog geen sprake te zijn van een wapenstilstand, integendeel. Gedurende de laatste dagen hebben er voortdurend gevechten plaats ge had, seint men aan de New York-Ilerald. waarmede het daarenboven de directie van de geheele stichting op zich nam. De overdraging geschiedde in Mei 1872. De nieuwe scholen werden gebouwd achter het R. K. Weeshuis op de Hoogstraat en be stonden uit acht flinke lokalen. Den lOen Juni werden er tien Zusters aan genoemde scholen verbonden, naar het Weeshuis ver plaatst, om daar hare beste krachten verder aan het onderwijs ten offer te brenger,. Tengevolge nu van den nieuwen bouw achter het Weeshuis, werden de burger scholen, uit de Koffiehuissteeg weder naar het Liefdehuis op de Lange Haven overge bracht, terwijl de kinderen der leer- naai en bewaarschool uit den mingegoeden stand, alsmede de kinderen der burgerbewaar school naar de scholen achter het Wees huis gingen. In Juli van het jaar 1872 ontvingen de Zusters van dit huis een bezoek van Z. D. H. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem. Den 23sten Juni 1880 bezocht. Z. D. H. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, dat huis. Monseigneur liet zich naar alle scholen van het huis leiden en werd in elk lokaal door de leerlingen zeer feestelijk ontvangen. Bij het vertrek gaf Monseigneur zijne groote tevredenheid te kennen. »De Turken hebben getracht de hoogten te bezetten langs den Kissamo-Sclinomeg. Wanneer zij daarin kunnen slagen, zullen zij het westelijk deel van het eiland geheel van het overige hebben gesneden. In een brief, die hier van het front ontvangen is, wordt verzekerd, dat na den loop van het gevecht de Turken 200 dooden en 600 ge wonden hadden. De Cretenzers hadden 26 dooden en 60 gewonden. Vijf Christenen zijn in de buurt van He- raclion gedood, meldt men uit Athene. Da bewoners van Heraclion hebben zich in hun woningen opgesloten en bescherming ge vraagd aan de consuls, die twee schepen van Canea hebben aangevraagd. Een ander telegram van gisteren zegt, dat 200 Cretenzers de wyk hebben geno men op het eiland Santorino. De toestand te Canea wordt zeer ernstig geachthuizen en magazijnen zijn gesloten twee Christen afgevaardigden moeten in levensgevaar heb ben verkeerd. De opstand in Matabelenland blijkt nog steeds onverpoosd voort te duren, Reuter seint van uit het kamp bij Boeloewayo d. d. 20 Juli. Kolonel Carrington viel de eerste versterkte stelling der Matabelen aan. Een hevig gevecht, dat tot des morgens 8 ure voortduurde, werd op zeven mijl afstand van de boerderij Usher geleverd. Nader wordt omtrent dit gevecht door Reuter nog het volgende geseind: Het gevecht duurde tot aan den middag. De vijand bood een heftigen tegenstand maar zijn positie werd veroverd. De vijan delijke kraal werd verbrand. De opstande lingen verloren 60 mande Engelschen drie dooden en elf gewonden, waaronder een luitenant, die licht gewond werd. De presidentsverkiezing in de Noord- Amerikaansche Unie blijft aan gene zijde van den Oceaan het hoofdfeit van den dag, sedert de Democratische Conventie te Chicago den rumoerigen zilverman Bryan In Februari 1884 hadden de Zusters van het St. Vincentius Ferrerius-gesticht de eer, den zeer eerw. pater C. Reij nen, kort te voren tot vicaris van Curasao benoemd, op al hare scholen zich met de leerlingen min zaam te zien onderhouder, en naar hunne vorderingen te vernemen. Daar het huis, dat de Zusters bij hunne komst te Schiedam in 1846 tot woning was aangewezen, toen reeds oud was, zal men zeker niet verwonderd staan, dat de lang, gevoelde behoefte naar een ruimer en ge zonder huis èn voor de Zusters èn voor de leerlingen, dringend noodzakelijk was ge worden. Ook het Bestuur van het Liefde huis deed dit gevoelen. Maar hoe nu verbetering aan te brengen Op den grond, waarop het oude Liefdehuis stond, een nieuw gebouw te doen verrijzen, dat aan de vereischten voor een goed klooster en flinke scholen zou voldoen, was niet mo gelijk, wijl het huis bij 102 M. lengte slechts 6£ M. breedte had. Aan herstelling van het gebouw viel evenmin te denken, want het geheel was aan alle zijden bouwvallig. {Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1