Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Vijftig jaren der Zustersscholen. 19de Jaarg. Zaterdag 25 Juli 1896. No. 5549. l^xxxeaxx ^otcr^tvaat 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers AXGEMEEN OVERZICHT. 24 Juli '96. De samenkomst van keizer Wilhelm en koning Oscar heeft gisteren te Molde in oorwegen plaats gehad. Het jacht van koning Oscar ankerde gisteren-ochtend om oegen uur tegenover de Uohenzollern. De Koning begaf zich onmiddellijk aan boord van dit schip, waarop keizer Wilhelm hem ontving. De ontmoeting was zeer hartelijk. Het ontbijt werd samen gebruikt enonder- tusschen maakte de kapel muziek. Kwart over tienen keerde de Koning op zijn jacht terug, na een allerhartelijkst afscheid van den Keizer. Korten tijd later zette de Uohenzollern de vaart voort. De behandeling van het procesJameson voor het hooggerechtshof van Engeland werd eergisteren voortgezet. Aan de orde was het getuigenverhoor van een reeks Wannen, die vroeger behoorden tot het rijkspolitiekorps in Betsjoeanaland en na de ontbinding van dat korps door dr. Jameson, kolonel Grey en Coventry waren aange worven voor den tocht naar Johannesburg. Een gewezen sergeant, Drummond Hay, zei dat Gey en Coventry trachtten al de ont- s agen agenten voor de nieuwe expeditie te werven, doch hen in den waan lieten, dat e cUchtiging van een oproerigen inland- schen stam bedoeld werd, totdat eerst op December, dus onmiddellijk vóór den mval in Transvaal, door Grey werd mede gedeeld, dat er eigenlijk niet op last der Koningin, maar toch voor de eer der Engel- sche vlag en voor het overwicht van En<?e- lands gezag in Zuid-Afrika gevochten moest worden. Een ander getuige, Smits geheeten, voegde biJ dat Jameson in het kamp te Psitani den uitnoodigingsbrief van het Hervormings comité te Johannesburg voorlas, en den manschappen meedeelde, dat zij Engelsche 6) (Slot.) De Zusters-onderwijzeressen hoopten voor zeker, dat de goede God ook dit Bestuur ruimschoots zou zegenen en het met evenveel hetde, ijver en toewijding, als het Parochiaal Armbestuur voor het Katholiek Bijzonder Onderwijs, zou werkzaam zijn. Door eene bijzondere vergunning nu mochten de Armescholen nog eenigen tijd in het Weeshuis op de Hoogstraat blijven, om later naar elders verplaatst te worden. Toen eindelijk die tijd verstreken was, werd er door het bestuur der St. Wille- brordus-Stichtir.g bepaald, dat het oude Liefdehuis op de Lange Haven zou ingericht worden, deels voor leer-, deels voor bewaar scholen; ook zouden de nog ledigstaande 'okalen in ïAurora" gebruikt worden voor armenscholen, en wel voor de kinderen der leerschool in die wijk wonende. Het gebouw °P de Korte Haven, dat 10 ruime lokalen bevatte, werd uitsluitend gebruikt voor herscholen, en de bewaarscholen van de PRIJS DER ADVE.RTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. vrouwen en kinderen gingen beschermen, maar aan de burgerij van Johannesburg geen letsel zouden doen. Twee andere getuigen zeiden nog, dat Jameson vertelde geen ge vecht te verwachten, daar uit Johannesburg zelf een gewapende macht van duizend man hem zou tegemoet komen, maar zoo noodig zou de bereden politie van Betsjoeanaland te hulp schieten en eventueel zelfs de be reden infanterie van de Kaapkolonie Hoe kon Jameson dat beloven. Of liever wie had hem die gouvernementshulp toe gezegd Toch zeker wel niemand anders dat Cecil Rhodes? Of waren ook andere regeeringsmannen in het geheim? Merk waardig is zeker, dat een der getuigen nog verzekerde, dat kolonel Grey, toen hij de ontbinding der grenspolitie waaruit de expeditie moest gerecruteerd worden verhaastte, bepaaldelijk handelde op last der regeering. De laatste getuige, die eergisteren gehoord werd, was de sergeant White, die aan de expeditie de bevelen overbracht om terug te keeren en de desbetreffende brieven overhandigd heeft, waar Jameson c. s. zich echter niet aan stoorden (omdat zij in dienst van Rhodes waren. De Standard meent te weten, dat de leiders der oppositie in het Engelsch Lager huis van plan zijn een debat uit te lokken over de kwestie van een scheidsgerecht tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De oppositie wil niet de houding van lord Salisbury critiseeren, doch alleen consta- teeren, dat de eerste minister zich te angst vallig tegenover den heer Olney gedragen heeft. Het schijnt wel, dat schandalen in de financieele wereld zich bij voorkeur in Frankrijk vertoonen. Het gerucht loopt hier al een paar dagen, zegt de Parijsche berichtgever der Independance beige, dat er een groot schandaal zal uitbreken, be trekking hebbend op een groot administra- Korte Haven, zoowel als die van het Wees huis, werden overgeplaatst naar het oude Liefdehuis. Ook de naaischool zou voortaan daar gehouden worden. Veel, ja zeer veel was er te Schiedam reeds tot stand gekomen. In alle standen en klassen was voor de opvoeding der jeugd gezorgd, doch zie, daar kwam een andere klacht. De oude van dagen, die zoo menigmaal naar een liefderijk onderkomen zuchtte, wenschte niets vuriger dan door de hand der liefde, ondersteuning, en huisvesting te genieten. Ook aan dezen wensch zou worden voldaan. De weldadigheid van Schiedams Katholieken voorzag door milde bijdragen in deze behoefte. De leden der liefderijke vereeniging van den H. Vincentius van Paulo wendden zich tot den eerw. pastoor Van Ewijk. Deze ijverige priester verleende volgaarne zijne medewerking en in het jaar 1851 begaven zich eenige Zusters tot ver pleging van oude vrouwen naar een daartoe bestemd huis. Dit huis werd Liduina-gesticht genoemd, ter gedachtenis van Haar, die ook reeds in die dagen in deze stad, die van haar wonderbaar leven getuige is geweest, hoog werd vereerd. Nu er voor jong en oud gezorgd was, tiet lichaam te Parijs. Er zou sprake zijn van de verduistering van eenige milliarden. In den morgen van den 14 Juli moeten een twintigtal leden van het personeel in hech tenis zijn genomen. Sedert hebben de onder zoekingen en de arrestatiën voortgeduurd, zoodat ongeveer 50 personen zich in hech tenis bevonden. Hooggeplaatste personen moeten in het schandaal betrokken zijn. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Spanje gisteren gehouden, heelt de minister van koloniën verklaard, dat het onpolitiek en onmogelijk zou zijn, thans reeds volgens den eisch van de op positie inlichtingen te verschaffen aangaande het gebruik, dat de regeering denkt te maken van het verlof, haar door de Kamer gegeven, om een bedrag van 680 millioen peseta's nominaal Cubaansche schatkistbonds van 1890 aan te wenden voor den oorlog op Cuba tot einde September. De Spaansche minister-president Canavos del Castillo heeft aan de voorzitters van de Cortes medegedeeld, dat de zitting op zijn vroegst half Augustus zal gesloten worden. Het verblijf van den Duitschen rijkskan selier, prins Hohenlohe, in Oostenrijk trekt in verband met de politieke omstandigheden nog al de aandacht. Graaf Goluchowski, de Oostenrijksch-Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zaken, die pas keizer Frans Jozef te Ischl bezocht, heeft zich eergisteren naar Alt Aussee begeven om den aldaar vertoevenden Duitschen rijkskanselier, te bezoeken. Gelukkig was ditmaal prins Hohenlohe niet afwezig, zooals verleden jaar, toen Goluchowski onverrichterzake moest aftrekken. Woensdag-avond keerde Golu chowski naar Ischl terug, waar hij zonder twijfel gisteren, Donderdag, weer het resul taat der kanseliersbespreking aan keizer Frans Jozef heeft overgebracht. Generaal Pelloux, de nieuwe minister van oorlog in Italië, heeft gisteren in de Kamer van afgevaardigden verklaard, dat de re- dacht men zeker aan allen en alles voldaan te hebben. Doch neen ook de wees ver langde onder de leiding der Zusters ge plaatst te worden. De eerw. pastoor Van Ewijk, president van het weeshuis, alsmede de vorige heeren van het bestuur zagen in dat de opvoeding der weezen veel te wen- schen overliet, en besloten daarom Zusters voor genoemd huis aan te vragen, zoodat op 31 Maart 4850 de Zusters haren intrek in het weeshuis namen. Welk een vooruitgang bespeurt men sedert 50 jaar te Schiedam, en dit alles door middel der liefdadigheid 1 Met vreugde ziet men op de vervlogen vijftig jaren, waarin zoovele inrichtingen zjjn tot stand gekomen. Scholen werden gesticht, waarin de jeugd naast wetenschap ook liefde voor deugd en godsdienst wordt ingeprent. De ouderdom vindt liefderijke verpleging en het ouderlooze kind moederlijke verzorging. En dit alles door bemiddeling van liefderijke bijdragen. Dank zij daarvoor gebracht aan Schiedams Katholieken, die de heeren be stuurders der gestichten met hunne giften bijstaan. Gods milde zegen moge daarvoor op hen en de hunnen nederdalen, opdat zij in staat zijn te blijven medewerken aan de in standhouding der bestaande gestichten, die geering binnen enkele dagen indirect bericht verwachtte over den toestand der krijgs gevangenen in Sjoa. De minister-president Di Rudini voegde hieraan toe, dat de re geering al het mogelijke gedaan heeft om tijding te krijgen van de gevangenen en hen te helpen, en ook om met Menelik onderhandelingen aan te knoopen over hun invrijheidstelling. De regeering denkt echter geen hardnekkigen strijd te voeren over de bevrijding der gevangenen, wel weet zij, dat zij den Negus veel moeilijkheden in den weg kan leggen en zij zal diens buiten gewoon aanmatigende eischen niet inwilligen. De regeering is niet onvoorwaardelijk af- keerig van het sluiten van een vredesver drag, maar zij stelt niet te veel vertrouwen in de uitwerking van zulk een tractaat. De bevrijding der gevangenen kan geen reden zijn om dat tractaat te sluiten, slechts onder de voorwaarden, die zij vroeger aan Kamer heeft medegedeeld, wil de regeering vrede sluiten, nooit onder verne derende voorwaarden. Luide toejuichingen volgden op deze ver klaring. Het wetsontwerp betreffende de opheffing der uitvoerrechten voor zwavel en dat betreffende de instellingen van wel dadigheid op Sicilië werden aangenomen, evenzoo de handelsovereenkomst met Bul garije. De Kamer ging daarop voor onbe- paalden tijd uiteen. Een bende van 180 man wilde dezer dagen uit Griekenland in Macedonië vallen om de Bulgaarsche kuiperijen tegen te gaan. Maar de Thessalonische autoriteiten waren bij de pinken en joegen de bende uit elkaar. De Mohamedaansche afgevaardigden van Creta hebben een memorandum opgesteld, waarin zij hun bezwaren uiteenzetten ten aanzien van verschillende hervormingen door hun christelijke collega's verlangd. Volgens een telegram van den opper bevelhebber der troepen in Egypte was gisteren sedert 48 uren geen cholera-geval voortdurend groote zorgen aan de heeren bestuurders overlaten. Ter viering van het gouden feest der komst van de Eerw. Zusters Dominicanessen te Schiedam, wordt, zooals men weet, de loterij tentoonstelling van voorwerpen van kunstten smaak gehouden, welke binnen eenige dagen in de zaal der Officieren Vereeniging alhier zal geopend worden. Wij vertrouwen, dat deze tentoonstelling door de algemeene medewerking van Schie dams Katholieken uitstekend zal slagen. Mogen zij, die eenig voorwerp voor die ten toonstelling zouden willen afstaan of een gift tot aankoop van voorwerpen zouden willen schenken, daarvan spoedig aan de betrokken commissie blijk geven, opdat de tentoonstelling zoo volledig mogelijk kunne geopend wordenSteunen allen ook door het nemen van loten, de groote onderneming der loterij-tentoonstelling Het geldt hier de groote zaak van het katholiek onderwijs, waarvoor de Eerw. Zusters Dominicanessen zich sedert vijftig jaren alle moeite en opoffering getroosten, de zaak van de echt katholieke vormingen opleiding der ons allen dierbare jeugd, die aller steun en medewerking verdient, NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Mill!",,;:!1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1