Stads- en Gewestelijk Nieuws. en hebben betreffende de openbare onvei ligheid een nieuw protest ingediend bij de consuls, die hunnerzijds zich gewend heb ben tot den gouverneur van het eiland om bestraffing der schuldigen te verkrijgen. Griekenland zou willen, dat de Mogend heden de gezamenlijke kusten van het eiland lieten blokkeeren maar acht het niet waar schijnlijk, dat de Mogendheden iets voor de Christenen zullen doen, zoolang Griekenland hen heimelijk met vrijwilligers en oorlogs- materieel blijft steunen. Nog hebben zij geen formeele, collectieve nota tot Grieken land gericht, maar hare gezanten te Athene hebben reeds de noodige instructies voor zoodanig collectief vertoog ontvangen. Volgens bericht uit Shangai is China door een groote ramp geteisterd. Een vloed golf, vijf mijlen breed, heeft 26 Juli de kust van Hutsjau in het noordoosten van de provincie Kiangsoe overstroomd en een aan tal dorpen, dat op vierduizend geschat wordt, verwoest. De inwoners verdronken. Groote hoeveelheden vee zijn verloren gegaan, en de rijstvelden staan onder water. Voor hon gersnood in den herfst wordt gevreesd. Schiedam, 3 Augustus 1896. De Arbeidersbeweging te Schiedam. De heer G. W. Snel, president der af- deeling Schiedam van het Alg. Ned. Werk liedenverbond, die aan de arbeidersbeweging te dezer stede een werkzaam aandeel heeft genomen, komt in een ingezonden stuk in de Schied. Court, nog eens terug op hetgeen in de vergadering van molenaarsknechts» den 21n dezer in een uitgebroken branderij aan de Lange Haven gehouden, ten opzichte van den heer Emond, boekhouder van den stoomkorenmolen «De Draak",is voorgevallen. Na aanhaling van hetgeen wij daaromtrent in ons nummer van 23 Juli 11. meldden en mededeeling, dat wij later den loop der vergadering, volgens het verslag van de Schied. Crt., nogmaals beschreven, meent de heer Snel vooral de volgende zinsnede door ons aan bedoeld verslag toegevoegd, te moeten wraken «Volgens dit verslag zou De Heer zich niet onbehoorlijk hebben uitgedruktons wordt daarentegen verzekerd, dat hij ver gaande uitdrukkingen bezigde, die de kwa lificatie »beleediging" alleszins wettigen." De heer Snel is langer dan een week bezig geweest te onderzoeken of er werkelijk van beleediging sprake is geweest, doch heeft er geen spoor van kunnen ontdekken. Hij verzoekt daarom de Nieuwe Schied. Courant hem haar bron te noemen waaruit zij de beleediging, den heer Emond aange daan, geput heeft, of, indien daartegen be zwaren mochten bestaan, alleen te willen mededeelen de beleedigende woorden door den heer De Heer gebezigd. Wij kunnen den heer Snel, die zich blijkbaar voor deze zaak zooveel moeite heeft gegeven, geruststellen, dat wij ons bericht niet op een los praatje hebben ge baseerd, maar gegrond hebben op hetgeen ons door geloofwaardige personen omtrent den loop der vergadering is medegedeeld. Volgens hun getuigenis is de heer Emond, wien het toch werkelijk niet ten kwade mocht geduid worden, dat hij, als van zoo nabij bij het vak betrokken, in bedoelde vergadering eens kwam luisteren, op zeer onheusche wijze door den spreker De Heer bejegend, geheel in tegenstelling met de welwillende ontvangst die De Heer eenige dagen vroe ger van de zijde van den heer Emond ten deel was gevallen. Zoo de heer Emond zich daardoor belee- digd heeft gevoeld, moet hij bij nadere infor matie wel tot de conclusie gekomen zijn, dat hij niet de eenige was, die in bedoelde vergadering beleedigd werd, maar dit lot deelde met een patroon, die door den spreker op ver gaande wijze werd aange vallen, en dat wel juist nadat die patroon, door bemiddeling van den Ned. R. K. Volks bond, bereidwillig aan het verlangen van zijn personeel gehoor had gegeven. Trouwens, dat De Heer zich dien avond op heftige wijze tegen de patroons in het alge meen heeft uitgelaten, zal wel niemand ontkennen, die bedoelde vergadering heeft bijgewoond. Van dien spreker, zeker wel de minst nette der woordvoerders, door den Boot- werkersbond uitgezonden, zijn wij der gelijke uitdrukkingen tegenover de patroons gewoon. Wij, die hem zelf op eene ver gadering in het cafè-Gerards de ver gaande uitdrukking «bloeddieven" hoorde bezigen, namen het gaarne voor waarheid aan, toen ons werd verzekerd, dat hij zich in de molenaarsknechtsvergadering nagenoeg in gelijken zin had uitgelaten. Om een schetsje te geven van de ver gaand onzinnige wijze waarop zich bedoelde spreker tegenover de patroons uitliet, diene dat hij in dezelfde vergadering waarop wij hier boven doelden, er den heer Prins een verwijt van maakte dat hij, te lui zijnde om dat «eindje" (van het Spoorstation naar de Kaarsenfabriek) te loopen, zich per rijtuig naar de fabriek begeeft»dan gaat hij met zijn luien bast in een rijtuig" waren de eigen woorden waarmede die spreker zich daar omtrent uitliet. Waarlijk, De Heer moet wel een geringe dunk hebben gehad van het gezond verstand van zijn gehoor om zulken groven onzin te debiteeren. Waar zou het heen moeten met onze eerzame koet siers, als lieden van den stand van den heer Prins, in den geest van De Heer, zich aldus de diensten der koetsiers ontzegden En dan zwijgen wij nog over andere zoo mogelijk nog meer onzinnige uitlatingen door dien spreker tegenover den heer Prins gebezigd. Met den heer Snel achten wij het ver- eenigingsleven hoog. Maar wij veroorloven ons toch te vragen Zou de patroon altijd en onbeperkt zijn ondergeschikten moeten vrijlaten toe te treden tot vereenigingen, ook tot vereenigingen waar de leden op boven beschreven onzinnige wijze tegen de patroons worden opgeruid Waar de heer Snel ons dan verzekert, dat de heer Emond op het besluit van zijn ondergeschikten ten op zichte van het lidmaatschap van den Boot- werkersbond pressie heett uitgoelend, komt ons dit voor 't minst begrijpelijk voor wij constateerden alleen het feit dat zij die lid waren bedankten en de anderen zich ver bonden nimmer lid van den Bootwerkers- bond te worden, zoolang zij aan den stoom korenmolen »De Draak" werken, en dit is geen vimpertinente leugen", maar «de waarheid en niets dan de waarheid". Waarlijk, wij begrijpen het niet, dat de heer Snel partij trekt voor sprekers, die in een speculatie op den licht ontvlambaren hartstocht der groote menigte hun kracht hebben gezochtWij hebben, evenmin als onze oudere zuster, de Schiedamsche Cou rant, al de vergaderingen bezocht, waarvoor ons volstrekt geen uitnoodiging was geworden en waarvan het openbaar karakter in twij fel moest worden getrokken, te minder na de onheusche bejegening en het wantrou wen, die ook de «persridders" ondervonden maar wat wij in een paar vergaderingen op initiatief der bootwerkers bijeengeroepen, hebben gehoord, doet ons overtuigd zijn niet te veel te zeggen, dat 8/i van die bij eenkomsten eene aaneenschakeling was van opruierij tegen de patroons. Zou de heer Snel werkelijk meenen, dat de lieden die door hetlage middelopruien van werklieden tegen de patroons, hun welbe kend doelniet de verheffing van den Schie damsche werkman, maar de uitbreiding van den Bootwerkersbond, trachtten te bereiken, werkelijk hier heil brachten Heeft hij in hen, die a la Jameson eenige Schie dammers als Johannesburgers lieten dienst doen om een strooptocht op aangrenzend gebied te kunnen houden, de redders van Schiedam gezien 'l Zou hij dan werkelijk de invloed van zijn eigen vereeniging, de af- deeling Schiedam van het Alg. Ned. Werk lieden verbond, zoo gering schatten, dat hij haar niet in staat achtte, met de andere meermalen samenwerkende vereenigingen, de Ned. R. K. Volksbond en Patri monium, die langs ordelijken, vredelievende weg verbetering van den toestand van den werkman beoogen, herstel van grieven te verkrijgen, wanneer de werklieden met be hoorlijke geformuleerde klachten waren gekomen tot haar en niet tot hen, die zij ter kwader ure in hun zaken betrokken Wij kunnen het niet gelooven; maar ver trouwen veeleer, dat de heer Snel bij zijn voortdurend streven naar «de waarheid en niets dan de waarheid", de waarheid nog eens huldigen zal ook in deze materie, waar zij, naar het schijnt, tot heden voor hem verborgen bleef. Volgens de Schied Crt zou de directie der Stearine-kaarsenfabriek Apollo" na inzage van het door de Kaarsenmakersver- eeniging te ontwerpen reglement voor het fonds ter uitkeering bij ziekte, ongelukken en invaliditeit, besloten hebben deze ver eeniging te erkennen. Naar wij vernemen, is de nieuwe ver eeniging tot verbetering van den moutwijn- handel, waarvan sedert lang sprake was, tot stand gekomen en zal er eerstdaags een vergadering worden gehouden. De nationale driekleur op torentrans en scheepsmast, van de openbare gebouwen, de molens en uit de huizen van vele ingezete tenen wapperend, verkondigde gisteren den heuglijken geboortedag van H. M. de Koningin- Regentes, die voor de 38e maal verjaarde. Was de lucht in den ochtend dreigend, weldra brak weder de traditioneele Oranjezon door de onheilspellende wolken, zoodat de fees telijkheden zonder stoornis konden doorgaan. Ten 12| ure bracht het optrekken der schutterij-afdeelingen een ongewone leven digheid in onze anders 's Zondags zoo kalme stad. Nadat de schutters in het Excercitieveld onder commando van kapitein Meijer waren opgesteld, trad de majoor-commandant, de heer G. Visser Bzn., met den officier van gezondheid dr. N. J. Janssen binnen en hield hij de gebruikelijke inspectie welke als gewoonlijk door het défilé werd gevolgd. Door het muziekkorps werden inmiddels de vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Eene groote menigte, die het ruime grasveld als met een veelkleurigen rand omzoomde, was getuige van dit opwekkend militair schouwspel. Onder begunstiging van vrij goed weder trok de uitvoering die door het muziekkorps der dd. Schutterij ten 5£ in de Plantage gegeven werd, vele belangstellenden, die ruimschoots gelegenheid vonden te genieten bij de verschillende nummers van het welge kozen program door de Schutterij-muziek uitgevoerd. Gisteren-avond gaf de «Rotterdamsche Katholieke Zangvereeniging Verhuist" in de zaal der Officieren-Vereeniging een concert met welwillende medewerking van den heer H. van Overbeek. De zaal was slechts voor en klein gedeelte bezet. Het dameskoor zong goedvooral de sopraan-soliste oogste nogal applaus; zij is eene goed geschoolde zangeres. De heer Van Overbeek die twee nummers «Mijn Vaderland" van Giessen en «Lied van Bloemen" van Verhulst zong, beviel ons minder. De piano begeleiding was in goede handen. Het dameskoor was veel te sterk tegen over de tenor en baspartijen, welke moeilijk te hooren waren. Over 't geheel is uitvoering als een proef neming te beschouwen, die getuigt dat het den leden dezer jeugdige corporatie aller minst aan ijver voor de belangen hunner vereeniging ontbreekt. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juli 11. 812.098 rei zigers met een opbrengst van f 63.092.20 tegen 662.528 reizigers met een opbrengst van f 52.085.54s in dezelfde maand van het vorig jaar. De buitengewone ontvangsten J bedroegen f22.441.29 tegen f 21.941.90 in ®e maand Juli 1895. Het totaal generaal de' ontvangsten in Juli bedraagt f 85.533.4 tegen f74.027.44' in 1895. Het totaal aantal reizigers tot hiertoe 'n 1896 bedraagt 4.239.250 met een opbreng5' van f332.900.97' tegen 3.726.C35 met ®e0 opbrengst van f295.407.93' in het zelf®0 tijdsverloop van 1895. Het totaal der ontvang' sten in de nu afgeloopen maanden vi,n 1896 bedraagt f 483.574 33' tegen f445.505.03 in dezelfde maanden van het vorig jaar. Gedurende de afgeloopen week zijn de" Nieuwen Waterweg ingekomen 134 schepe°' waarvan 16 zeilschepen; hiervan waren be' stemd voor Rotterdam 132, voor Scbie' dam 1, en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwanne" binnen 127 schepen, waarvan 15 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 12'' Tot op heden is het aantal binnengekome" schepen 378 metende 419,610, netto regis'er tonnen, gróoter dan tot op gelijken dat""1 in 1895. Aangaande de laatste 3 pCt. leeninf» groot 1 millioen gulden ten laste der ge' meente Rotterdam, vernemen wij, dat vo°r het restant dier leening diverse aanvrage° zijn ingekomen tegen den toewijzingskori-3' zijnde 95 pCt. Burg en Weth. verzochte0 per brief aan de aanvragers hun hoogs mogelijk bod hun zoo spoedig mogelijk te doen toekomen. Nader vernemen wij nog, dat Burg. e° Weth. van de aanbiedingen, die voor de vei" leden Donderdag niet toegewezen f290.00® der telephoonleening zijn ingekomen, 01 reeds aangenomen hebben voor een ge' zamenlijk bedrag van ruim f 100.000 tot den koers van 95£ en 955/g pCt. (R. N-) Vanwege den R. K. Volksbond te Rottei" dam zal een manifest worden versprei®' waarin het bestuur een opsomming g«e van de talrijke grova onwaarheden, well'0 ten opzichte van dezen bond worden uitg0' kraamd vanwege den Nieuwen Nedei Bootwerkersbond, niet zoozeer om zichze' hiertegen te verdedigen zooals het best""1' zegt maar om den werkman te waa1" schuwen voor dergelijke gevaarlijke leider5' Naar aanleiding van het bezoek van n1' Hoeng-Chang aan Rotterdam herinnert b® eerste nummer van De Smidsgezel aan vraag van Li of de kolentippen, waarv"0 hij de werking aanschouwde, hier gemaa" waren en aan het antwoord op die vraag' «Neen, in Engeland." «Inderdaad," zegt b® blad, «eene zeer geestige, maar voor hepl' die haar moest beantwoorden een zeer lastig0 vraag. Ons dunkt, dat men beter had g0' daan Li het in aanbouw zijnde oorlogsscb'l' van het etablissement «Feijenoord" tela1®0 zien." Men schrijft aan het R. N. uit Vlaarding®" Naar wij vernemen, is de Harmonie-W' eeniging «Concordia" alhier, die bij b® j. 1. Zondag te Abbenbroek gehouden d>p cours voor Harmonie en Fanfarekorpsen ®00 2en prijs mocht behalen, voorloopig slecbts in het bezit gesteld van het vereischte ploma. De daarbij behoorende medaille eerst worden uitgereikt, nadat deze van ee°0 toepasselijke inscriptie is voorzien. Zoodr" dit heeft plaats gehad, zal het bestuur vp|1 «Concordia" zich naar Abbenbroek begev®0 om de medaille in ontvangst te nem®0' waarna de terugkeer zal plaats hebben pe Brielsche boot. De ontvangst alhier zal daar" met eenig ceremonieel gepaard gaan. Op het Westhaven hoofd zullen ter b0 groeting gereed staan het fanfarekorps Maassluis en deputaties uit verschillen" hier bestaande vereenigingen. Vervolg®0 gaat het in optocht naar het huis van ®0t burgemeester, waar eene serenade zal wor®0 gebracht, en daarna naar den tuin van zaal «Harmonie", waar beide gezelschap!10 j zich zullen doen hooren, «Concordia' daar de nummers spelen, waarmede zij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2