Iet Gonïen Feest ier ZistersscMeii. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. en beweert in staat van wettigen tegen weer te zijn geweest. De Bank van Spanje heeft besloten de regeering dadelijk 34 millioen pesetas te leenen voor Cuba. Een nog aannemelijker leening is bij de Bank in overweging. Het revolutionair comité van Creta heeft zijn vertegenwoordigerte Athene opge dragen, met het centraal comité aldaar de proclamatie van Creta's vereeniging met Griekenland op te steken. Het comité heeft twee zegels laten maken met de opschriften ^Revolutionaire Nationale Vergadering der Cretenzers" en sVoorloopige regeering van Creta". Het revolutionair comité heeft zijn afkeuring uitgesproken over de christelijke afgevaardigden van Creta, omdat dezen blijven deelnemen aan de beraadslagingen van den Landdag en nog overleg plegen met den gouverneur. In den Piraeus kwamen Maandag 800 vluchtelingen aan uit verschillende havens van Creta. De tegenwoordigheid van al die deerniswaardige noodlijdenden, met hun vreeselijke verhalen van Turksche barbaarsch- heid, droeg er toe bij om de opgewonden heid te vermeerderen van de Grieken, die toch al verontwaardigd zijn over de maat regelen, welke de Regeering genomen heeft om het zenden van hulp aan de Cretenzers te beletten. Schiedam, 6 Augustus 1896. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is heden-middag verpacht het jachtrecht der gemeente Schiedam. Het recht is voor f22 per jaar toegekend aan den heer T. C. Melchers alhierde vorige verpachting bracht slechts 115 per jaar op. Met ingang van 1 Oct. aanst. is op zijn verzoek eervol ontslagen de heer mr. L. A. Bijbau, schoolopziener in het arrondissement Schiedam. Gisteren avond omstreeks 6^ ure is het zes-jarig zoontje van J, Burger, wonende aan de Noordmolenstraat, al spelende aldaar te water geraakt. De kleine drenkeling werd uit het dreigend doodsgevaar gered door den zakkendrager J. M. Hittenhausen, die zich daartoe gekleed te water heeft begeven. Onze stadgenoot de heer H. A. van der Meer, is op de nationale bakkerij-tentoon stelling te Dordrecht voor zijne inzending beschuiten wittebrood, bekroond met diploma voor verguld zilveren medailje. De vereeniging der werklieden aan de kaarsenfabriek nApollo" telt reeds 200 man nelijke en enkele vrouwelijke leden. (S. C Met ingang van 1 Augustus zijn benoemd tot rijksklerk der invoerrechten en accijnzen de heerenA. Schnitker, J. W. Boer, H. Peters, A. A. Boechta en J. Draak. Nader wordt gemeld, dat de werkman, die gisteren middag op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam bij het opstappen op de tram op zoo treurige wijze het leven verloor, is de 28-jarige J. M. Willemsen, machinist bij de electrische verlichting aan het station der Staatsspoorwegen te Vlis singen. De man had 8 dagen verlof en wilde naar Delftshaven gaan om zijne aldaar wonende moeder te bezoeken. Een genees heer, die in den tram gezeten was, verleende de eerste hulp. Volgens een bericht in de N. R. Ct. was Willemsen niet onmiddellijk dood, maar is hij, na omstreeks half vijf in het Ziekenhuis te Rotterdam te zijn gebracht, reeds te hall zes aan de bekomen verwondingen overleden. Eenige ingezetenen van Overschie zijn voornemens tot de betreffende overheid het verzoek te richten om eene directe telefoon verbinding te verkrijgen met het centraal- bureau te Rotterdam. Ook in het belang der openbare veiligheid is het te wenschen, dat het gemeentebestuur van Overschie dit verzoek krachtig ondersteunen zal. (R- N.) De laatste ceremonie van het ter aarde bestellen van het stoffelijk overschot van prins Willem George Frederik van Oranje Nassau heeft gisteren te Delft plaats gehad. In tegenwoordigheid van graaf Dumonceau en den burgemeester van Delft zijn de over blijfselen gesloten in een metalen gebronsden kist, pl. m. 1 meter lang. Hierna is de graf kelder op de gebruikelijke wijze gesloten. Voor rekening van het Hoogheemraad schap van Delfland wordt door de Neder- landsche Bell-Telephoon-maatschappij een telefoonverbinding gemaakt tusschen de sluiswachterswoningen te Schiedam en Vlaardingen. Te Vlaardingen zal de a.s. verjaardag van H. M. de Koningin op de gebruikelijke wijze worden gevierd door eene wapenschouwing van de dienstdoende schutterij en het geven van twee volksconcerten op de Westhaven plaats, 's middags van 2—4 uur door het muziekkorps van de schutterij en 's avonds van 810 door de Harmonie-vereenigirig Concordia." Door mej. F. de Kadt, vroedvrouw voor de armenpraktijk te Vlaardingen, is aan den Raad dier gemeente verzocht hare jaarwedde ad f200 wegens uitbreiding van haren werkkring met f100 te verhoogen. Gisteren-ochtend ten 9^ ure, zijn per stoomboot van het Havenhoofd te Vlaar dingen vertrokken een 300-tal ingezetenen van Vlaardingen, Vlaardinger-ambacht en Kethel en Spaland, die onder geleide van eerw. heeren geestelijken ter bedevaart gingen naar de graven der HH. Gorkumsche martelaren te Brielle. Omstreeks 6^ ure gisteren-avond waren zij weder aan het Vlaardingsche Hoofd terug. VLAARDINGER-AMBACHT, 6 Augustus. Terwijl gisteren de vrouw van den heer G. V. mede ter beèvaart naar Den Briel was, had haar dochtertje van 5 jaar het ongeluk in een sloot te vallen, met het trearig gevolg, dat het kind jammerlijk verdronk. De zwaar beproefde moeder vond dus bij hare thuiskomst een harer lieve lingen, die zij 's morgens gezond verlaten had, dood weder. De Opening der Loterij-Tentoonstelling. In de met eenig levend groen net ver sierde vestibule van de zaal der Officieren- Vereeniging was heden-ochtend 11 ure een uitgelezen gezelschap vereenigd, Daar be vonden zich met het geacht bestuur der St. Willibrordus-Stichting (waaronder de beide eerw. heeren pastoors), eerw. heeren geestelijken van de beide parochiën dezer stad en de hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, president van het groot-seminarie te Warmond, de heer G. Visser Bzn., oudste wethouder, loco-burgemeester, de heeren S. A. Maas en J. W. J. van Harwegen den Breams, wethouders dezer gemeente, en de gemeente-secretaris, de heer S. A. Vernède, de damesleden van de commissie voor de loterij-tentoonstelling, leden van de kerkbe sturen, het lioomsch-Katholiek Armbestuur, en de Vereeniging van den H. Vincentius Paulo, vertegenwoordigers van koorgezel schappen colleges collectanten voor de school penning, katholieke zangvereenigingen en verdere genoodigden. De zeereerw. pastoor Daniels, president der St. Willibrordus-Stichting, zich richtend tot de heeren van het Dagelijksch bestuur der gemeente en verder tot de aanwezige dames en heeren, sprak allen in de vol gende bewoordingen toe Weest ons van harte welkom in dit lo kaal van waaruit u straks de toegang tot de zaal der tentoonstelling ontsloten wordt. Allereerst rust op mij de vereerende taak, de zoete plicht om namens de Sint Willi brordus-Stichting onzen eerbiedigen wel komstgroet en innigen dank te brengen aan i U, vertegenwoordigers van het burgerlijk gezag, wethouders en secretaris onzer gemeente, die zoo welwillend aan onze uitnoodiging tot bijwoning dezer beschei den plechtigheid gehoor geeft, en daar door bij vernieuwing het zegel uwer hooge goedkeuring aan onze onderneming komt hechten. Dit is evenwel noch het eenige, noch het voornaamstein onze schatting heeft uwe gewaardeerde tegenwoordigheid te dezer plaatse een hoogere zedelijke be teekenis. Gij brengt daardoor eene openbare, welsprekende, en wij mogen het vrijelijk zeg gen, welverdiende hulde aan den weldadigen en zegenrijken vijftigjarigen werkkring der Eerw. Zusters Dominicanessen in de dierbare stad onzer inwoning en toont daarenboven als loyale riddelijke mannen van karakter liet streven der St. Willibrordus-Stichting te waardeeren, de pogingen te waardeeren van de bestuursleden, die geen offers te groot, geen moeite te zwaar achten, geen middelen onbeproefd laten, om aan de ka tholieke kinderen dezer stad onderwijs en opvoeding overeenkomstig hun geloolsover tuiging te verstrekken. Dat is voor ons de zedelijke beteekenis uwer tegenwoordigheid alhier; ontvangt daarvoor, edelachtbare heeren, onzen eerbiedigen, diepgevoelden dank en weest verzekerd, dat gij heden onze stichting niet weinig aan U verplicht hebt. Zich daarna in 't bijzonder richtend tot de aanwezige leden van het damescomité, onder presidium van mevrouw de wed. A.J. Beukers—Herkenrath, vervolgde de zeer eerw. pastoor Dariiëls nagenoeg in de vol gende bewoordingen En nu een tweede eere saluut aan de volijverige dames der feestcommissie 1 Onder de leiding uwer wakkere presidente, die hoogen practischen zin en een uitnemend talent tot organisatie paart aan de waarlijk zeldzame en benijdenswaardige gave om beminnelijk en aantrekkelijk te heerschen, hebt gij, hooggeachte dames, niet alleen uw geldelijke bijdrage, maar ook uw tijd, uw rust, uw persoonlijkheid geofferd voor het welslagen dezer tentoonstelling. Uw kunstzin en smaak zullen, naar wij vertrouwen, iederen bezoeker helder tegenstralen en uw loon 't zij de innige dank der Eerwaarde Zusters, de innige dank der St. Willibrordus-Stichting; de liefde en het gebed der schoolgaande kinderen en bovenal hiernamaals de konink lijke vergelding van Hem, Die als aan Zich- zelven gedaan beschouwt en beloont wat wij aan de minsten der Zijnen gedaan hebben. Eindelijk en ten slotte betuigen wij allen, die binnen of buiten de stad hebben bijgedragen voor deze expositie door het inzenden van prijzen, het nemen van loten of anderszins, onzen welgemeenden dank, verklaren bij deze de tentoonstelling geopend en noodigen U beleefdelijk uit om met ons de voorwerpen van kunst en smaak te gaan bezichtigen, en onzen eersten morgengroet en tegelijk onze eerste kooppenningen te brengen aan de vriendelijke dames, die tot iederen dienst gaarne bereid zijn. Nadat de hooggeachte president der St. Willibrordus-Stichting aldus zijne openings rede ten einde had gebracht, werd gaarne gebruik gemaakt van de eerste gelegenheid om de tentoonstelling te gaan bezichtigen. De groote zaal der Officieren-Vereeniging biedt in hare tegenwoordige bestemming werkelijk een verrassenden en opwekkenden aanblik. Het voorste gedeelte, nabij het podium, is ingenomen door een Oud-Hol- landsch marktplein zoo treffend in naboot sing, dat men zich werkelijk een paar eeuwen terug zou verplaatst achten. De aardige trapgeveltjes, fraai met groen en bloemen versierd, nooden u van alle kanten tot een bezoek en de vriendelijke verkoopsters weter. u met onweerstaanbaar talent hare waren aan te prijzen. Eene nadere beschrijving der aardige winkeltjes tot een volgend nummer uitstellend, kunnen wij reeds mededeelen, dat er verschillende dranken, reukwerken en sigaren in de meeste verscheidenheid bij de ijverige winkeliersters te verkrijgen zijn. De tentoonstelling der voor de loterij be stemde prijzen maakt mede op den bezoe ker een zeer gunstigen indruk. Tal van fraaie voorwerpen, die zeker door velen als prijs van de loterij zullen begeerd worden, zijn op de meest in 't oog vallende wijze geëtaleerd, De tombola is ruim voorzien van voor werpen voor persoonlijk en huishoudelijk gebruik, die iedereen tot tomboleeren nopen en de vischvijver bevat in stevige verpakking verschillende grootere en kleinere »vischjes", die zeker velen gaarne zullen hengelen, voor al wanneer de hengel geboden wordt door een der vriendelijke jonge dames, die voort durend bij den vijver de wacht houden. In een woord op het feestterrein in de Officierenzaal vindt selck wat wils" oud en jong, meer gegoeden en minder vermogenden, allen zullen daar iets van hun gading vinden. Wij kunnen dan ook gerustelijk al onze stadgenooten tot een bezoek aan de ten toonstelling opwekken, overtuigd, dat allen meer dan voldaan zullen zijn over hetgeen hun in de meeste verscheidenheid te zien en te genieten wordt gegeven. Aan den Minister van Waterstaat is een request overhandigd, onderteekend door meer dan 200 zalmvisschers langs Rijn en Waal, waarin uitvoerig wordt gewezen op de groote nadeelen, die aan de visscherij worden berokkend door het baggeren op de bovenrivieren en welke nadeelen in geenen deele worden weggenomen door de bepaling des Ministers, dut het baggeren gedurende de wintermaanden is verboden. Het verzoekschschrift zal in druk aan de leden der Tweede Kamer worden gezonden. Uit bij het departement van koloniën ingekomen telegrafische berichten blijkt, dat bij de jongste krijgsverrichtingen in Atjeh zijn gesneuveld de fuseliers A. T. J. Beijersbergen (stamboeknummer 40580), D. P. S. Hoslet (34526) en J. F. Salmon (16770), en is gewond de le luitenant der cavalerie J. P. Gentil. Li-Hoeng-Tsjang heeft de zilveren medaille van den Draak geschonken aan twee be ambten van het stal-departement van H. M. de Koningin-Regentes, namelijk Wegner, le koetsier, en Senteur, wagenmeester. Den 24en dezer wordt te Domburg ver wacht 11. K. H. de Prinses van Wied, die, met gevolg, intrek zal nemen in het Badhotel. Voor den pleiziertrein, die gisteren ochtend van Rotterdam vertrok naar Den Helder, werden 70 tweede- en 300 derde klasse biljetten uitgegeven. De overige plaatsen medegerekend, bestond de trein uit 200 tweede- en 700 derde klasse plaatsen. Op de kermis in 't Voorhout te 's-Graven- hage was een afgerichte vos te zien, die door aanhoudend rondloopen in zijn kooi een draaimolentje in beweging bracht. Een heer, die meende dat zulks dierenkwelling was, bewerkte, dat tde politie den impresario gelastte met het diertje het kermisterrein te verlaten. Toen Zondagde wedstrijden op de Sportbaan in de residentie geëindigd waren, verdrong zich een enorme volksmassa aan de uitgangen van het terrein, om den grooten Jaap te zien. Rechts en links hoorde men uit tal van monden Wie is toch Jaap Eden Waar is toch Jaap Zelfs de politie-inspecteurs konden het pubhek slechts met moeite tegen houdenzij werden met vragen bestormd en om inlichtingen lastig gevallen omtrer.t het signalement van den grooten sportsman, en wel zoodanig, dat zij op het punt ston den van hun wapens gebruik te maken, om een paniek onder het volk te voorkomen- Eindelijk dringt een rijtuig door de menigt0 heen, waarin een heer met insignes zat- Hoera 1 leve Jaap 1 klinkt het uit duizenden kelen. De heer, wien de ovatie ten deel viel, was echter orde-commissaris. Op den bok nam leukweg een jongmenscb plaats, die even met zijn pet salueerde. Deze was Jaap, maar het publiek begreep er niets van en het rijtuig verdween, zon der dat men eigenlijk snapte, wie Jaap Eden was geweest. Dbdv. Z. II.) Dinsdag-nacht is te 's-Gravenhags ee" agent van politie door een veld-artilleris^ dien hij in arrest wilde nemen, omdat M een burger mishandelde, hevig getrapt e° geslagen, terwijl hij bovendien mishandel werd door een achttal burgers, die voor de°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2