Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Augustus 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier voor de belasting op het personeel no. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1896/7, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 14den Augustus 1896 executoir verklaard, den 17den d. a. v. aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede, dat den 17 dezer, de termijn van driemaan den is ingegaan binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Eenige directiën van stoombooten hebben zich bereid verklaard weder van de aanleg plaats alhier gebruik te maken, indien het havengeld tot 20 ct. per ton wordt verlaagd, zijnde de helft van het tegenwoordige tarief. Gisteren-middag hield de afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken" der Holl. Mij. van Landbouw in het Poolsch koffiehuis eene vergadering, in welke tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering werd gekozen de heer M. v. d. Laan en tot plaatsvervanger de heer mr. C. P. Zaaijer. De rekening over 1895 werd door de heeren H. W. Wachter en M. v. d. Laan nagezien en in orde bevonden, waarna de voorstellen van het hoofdbestuur werden besproken, waarbij de afgevaardigde vrij gelaten werd over deze voorstellen, na onderzoek bij het hoofd bestuur, te stemmen. De voorzitter deelde mede, dat als agent voor de afdeeling van de verzekeringsmaatschappij is benoemd de heer R. C. Timmers te Hoogvliet. Nog deelde de voorzitter mede, dat een voorstel om een grooter lokaal voor de vergaderingen der afdeeling te verkrijgen, bij het bestuur een punt van overweging heeft uitgemaakt, doch dat het er alsnog de wenschelijkheid niet van inziet. Ter gerechtelijke schouwing is eergisteren naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht het lijk van de vrouw van den schipper van een Westlandsche, met pannen geladen aak schip, liggende in de Haringvliet. Deze vrouw, Zondag nog gezond, werd Maandag-ochtend dood in haar bed gevonden. Men vermoedt dat de dood veroorzaakt is door spijzen, Zondag-avond door de overledene genuttigd. De schipperskecht A. K., diende aan boord van de stoomboot Valk II, liggende aan de Maaskade te Rotterdam, viel gisteren bij het aan boord gaan in de Maas en ver dronk. Zijn lijk werd korten tijd later op gehaald. De man woonachtig te Middelburg, laat eene vrouw met 7 kinderen achter. Kerknieuws. De plechtigheden in de St. Jans-kerk en de O. L. Vrouw Visitatie-kerk. Weder had de parochie van den H. Jo annes den Dooper het voorrecht een jeug dig priester het altaar des Heeren te zien betreden. De eerw. pater G. J. Richters, priester van de Congregatie van het Allerh. Hart, den lOn Augustus in de kathedrale kerk te Luxemburg priester gewijd, droeg heden ochtend ten 8 ure zijne eerste plechtige H. Mis. op aan het hoogaltaar der St. Jans-kerk, dat nog in den feestelijken tooi prijkte, waar- m m6 °°k ^en vor'gen dag was gesierd. Nadat het Veni Creator naar de Grego- naansche toonzetting was gezongen, volgde de stille H. Mis van den nieuwgewijde, die b\j het opdragen van zijn Dankoffer door den zeereerw. pastoor Daniëls als presbyter assistens werd geassisteerd. Toen het H. Evangelie was gelezen, besteeg de zeereerw. pastoor Daniëls den kansel. Naar aanleiding van het woord van den H. Apostel Paulus aan de geloovigen van Corinthe»Een iegelijk beschouwe ons dus als dienaren van Christus," schetste de feestredenaar den priester als Dienaar van Christus. Pienaar van Christus, te zijn dat achtte de apostel Paulus zijn grootste en eenige glorie en, niet dan in zijn zwakheid roemend en geen eer voor zich-zelven begeerend, bedingt hij dien alleen voor den dienaar van Christus, die spreekt en offert door Hem. Ook deze priester is dienaar van Christus hij, die met de olie der blijdschap boven zijne genooten gezalfd, bevend en jube lend tegelijk het Heilige der Heilige bin nentreedt. Op zijn hoofd heeft de H. Geest gerustde volhe'd der goddelijke genadega ven is over hem uitgestort; nu is hij be kwaam voor het dienstwerk des Heeren. Want als Paulus is iedere priester een dienaar van Christus, dienaar van Christus op den kansel, dienaar van Christus in stoel der boetvaardigheid,dienaar van Christus op het heilig altaar. Alvorens tot de uiteenzetting van dit drievoudig dienaarschap over te gaan, richtte de feestredenaar zich in een hartelijke toespraak tot den nieuwgewijde hem in 't bijzonder toewenschend, dat wanneer hij eens den verwoesten Wijnberg des Heeren in verre missiën zou binnengaan, hij een rijken oogst van zielen voor de hemelsche voorraadscharen zou vergaderen. Het priester lijk leven, dat gij heden ingaat, zoo besloot de feestredenaar zijn gelukwensch, zij in lengte van dagen verdienstelijk voor U-zel- ven, eervol voor de Kerk, gezegend en vruchtbaar voor zooveel arme zielen Daarop in het ontwikkelen van het eerste deel zijner rede uiteenzettend, dat de priester als dienaar van Christus op den kansel door Christus het eigen zendingswerk is toever trouwd, dat de Hemelsche Vader zijnen Zoon opdroeg, sprak de feestredenaar den jeugdigen priester aan, hem aanmanend ver buiten de grenzen van het vaderland het levend woord van den Christus te prediken en hem daartoe opwekkend ongeveer in de volgende bewoordingen O, als gij met Jo annes rust aan de borst van den Godde- lijken meester in de H. Eucharistie, vraag dan de heerlijke gave van net priesterlijk woord, het geheim van die taal der liefde, welke in het verzinnelijkt gemoed van den dienaar der wereld de laatste schier uit gedoofde vonken der wederliefde voor Jezus aanwakkert, ontgloeitbid dan dat de H. Geest op Uwe lippen, gepurperd door het bloed van den Goddelijke Menschenvriend steeds het welsprekend woord moge leggen dat onbuigzamen buigt, ongevoeligen ver- teedert, verstokten verbrijzelt, zoo allen wedervoert naar het Hart van Jezus, waar uit u die weldadige priesterlijke volmacht werd toebedeeld. Den priester als dienaar van Crhistus schetsend in den stoel der boetvaardigheid, stelde de feestredenaar in 't licht, dat de Heiland als verlosser en uitdelger der zonden voortleeft in den priester uit wiens mond het met hetzelfde gezag voor de Magdale- na's klinkt »Uwe zonden worden U verge ven" en over de melaatschen, »ga heen en wil niet meer zondigen." Den jeudigen pi 'ester wijzend op de schatten van ontfer ming die in zijne handen zijn gelegd, wekte hij hem op immer een trouw rentmeester dier schatten te zijn, vooral voor de arme zielen in verre gewesten waarheen hij gezonden zou worden. Ontferm u over die arme zielen, zoo ongeveer besloot hier spr., maak ze rijk, mateloos rijk door de genade en liefde des Heeren, als zij in diep schuld gevoel voor U neerknielen, o richt ze dan op en zeg ga heen mijn zoon, mijne doch ter, ga nu getroost heen, droog uwe tranen leef voor uw God Daarop den priester schetsend aan het altaar als dienaar van Christus in zijn ver heven, ontzaglijk dienstwerk, te heilig zelfs voor de Engelen 1 besloot spr. nagenoeg in de volgende bewoordingen Bestijg, jeugdige priester, den nieuwen Calvarieberg en breng de eerstelingen uwer offermacht aan den Hemelschen Vader met diep geloof, met onwankelbaar vertrouwen, met innige liefde. Vraag Hem door de stemme van Jezus, bloed zijn onmisbaren zegen over uw volgende werkkring, Uw apostolaat in den vreemde vraag Zijn zegen over Uw dierbare ouders, in wier oogen een vreugdetraan blinktuit wier jubelend hart de innigste danktoon rijstvraag Zijn zegen over al uw familie betrekkingen en vriendenover ons, uwe oudere broeders in het priesterschap, opdat wij allen in den dienst van God ons geluk vinden en bewerken voor alle eeuwigheid 1 Nadat de feestredenaar aldus zijne indruk wekkende rede ten einde had gebracht, werd door den nieuwgewijde het H. Misoffer voort gezet. Na het plechtig oogenblik der Conse cratie en der Nuttiging was het zijnen dier baren gegeven uit zijne handen het Brood des levens te ontvangen. De heilige vreugde, die hen in dat plechtig oogenblik bezielde, werd voorzeker 't best vertolkt door het schoone Magnificat door het koorgezelschap uitgevoerd, dat onder de H, Mis nog het 4-stemmig Jesu dulcismerno- ria van B. Kothe, het 3-stemmig Ave Verum van B. Wiltbergen, het 3-stemmig Bene- dictes van Adolfo en eenige Gregoriaansche gezangen ten gehoore bracht. Dat het den jeugdigen priester-missionaris zou gegeven zijn een rijken oogst van zielen voor de hemelsche voorraadschuren te ver gaderen, wenschten voorzeker met ons velen, die het voorrecht hadden bij deze treffende plechtigheid tegenwoordig te zijn. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie werd heden-ochtend gevierd de plechtigheid der Eerste H. Mis van den eerw. heer G. M. A. Beukers, den 15 Augus tus 11. in de kathedrale kerk te Haarlem tot priester gewijd. Het ruime priesterkoor, te dezer gelegenheid rijk met levend groen versierd en stralend in een overvloed van waslicht, bood een waarlijk indrukwekken- den aanblik. Ten ure nam de plechtig heid op de gebruikelijke wijze met het aanheffen van den smeekzang tot den H. Geest een aanvang; het Veni Creator van Jos Beltjens werd door het koorgezelschap uitgevoerd. Daarna betrad de nieuwgewijde met zijne assistenten het altaar om zijn eerste plechtig H. Misoffer te gaan opdragen. De eerw. heer Beukers werd bij die plechtige handeling geassisteerd door den zeereerw. pastoor Droog als presbyter assistens, door zijn neef den weleerw. pater A. Beukers, van de Orde der Kruisheeren, als diaken, de eerw. heer C. Looman, theologant van het missiehuis te Mill Hill, als subdiaken, de eerw. heeren Van Erven Dorens en Wil- lenborg, theologanten van het seminarie te Warmond, als car.tores, terwijl zijn broeder de eerw. heer Th. Beukers, student van het seminarie te Voorhout, als ceremoniarius dienst deed. Door het koorgezelschap werd de eerste Mis van Gores uitgevoerd. Na het H. Evangelie betrad de zeereerw. pastoor Droog den kansel. In de woorden die eens de profeet Samuel had vernomen, toen hij werd uitgezonden om een van Isai's zonen tot koning te zalven" Sta op en zalf hem", vond hij aanleiding te spreken over het onwaardeerbaar voorrecht, dat deze jeudige priester heeft genoten. Ook hij is or.der vele uitverkoren om de gezalfde des Heeren, volgens het woord des Kerkvaders, een anderen Christus, te zijn. Evenals David, de koning van Gods uitverkoren volk, moet hij waken voor de eer en de rechten van God en zijn eigen zaligheid bewerken hij moet leven en arbeiden en schitteren in den dubbelen glans van de liefde tot God en de liefde tot den evenmensch. De priester moet waken voor de eer en de rechten van Godeen vurige ijver voor de glorie van God moet hem bezielenhij moet spreken, vermanen, bidden, naar het woord van den H. Apostel Paulus, Gods woord prediken te gelegen of ongelegen tijd. Wanneer hij zoo zijn priesterlijke ar beid verricht, dan zal hij eens van zijn aardsche loopbaan tot de eeuwige rust over gegaan, mogen zeggenik heb den goeden strijd gestreden, het geloof bewaard, dan zal hij het eens voor God kunnen getui gen: dat hij Hem op aarde heeft ver heerlijkt, zijn naam weer bekend gemaakt en het werk volbracht, dat hem was op gelegd. Ook voor het heil der mensehen moet de priester arbeiden en hunne zaligheid bewer ken zich-zelven opofferen voor het heil der zielenhij moet de onwetenden leerende deugdzamen in de deugd bevestigende zondaren bekeeren de Genademiddelen der H. Kerk uitdeelen. De priester moet de werken van barmhartigheid beoefenen, vooral liefde toonen voor de armen en ongeluk- kigen dezer wereld. Hij moet het geloof in Christus ook doen doordringen in het maat schappelijk levenzorgen dat ook in de maatschappelijke verhoudingen het groote gebod der liefde onderhouden wordt, de menschen spreken van hun rechten, maar ook van hun plichten. Veelzijdig is voorze ker de werkkring van den priester, maar driewerf gelukkig mag hij zich rekenen, wanneer hij aan het eind van zijn aardsche loopbaan getuigen kanik ben alles voor allen geworden om allen zalig te maken. Aan dit voor allen leerrijk woord verbond de feestredenaar een bijzondere opwekking tot den jeugdigen priester, hem wijzend op de verheven, heerlijke, goddelijke bediening, het verlossingswerk van den Heer J. C. voort te zetten, de onsterfelijke zielen der menschen te redden en zalig te maken. Hij vermaande hem te bidden voor zijne vrien den en bloedverwanten, broeders en zusters, maar vooral voor zijn ouders, wien hij naast God de roeping tot het priesterschap dankt, wijl zij het zijn die door een godsdienstige opvoeding der. grondslag hebben gelegd en de lust en de liefde voor het priesterschap in zijn hart hebben doen ontwakendoor hun goed voorbeeldig katholiek leven hebben zij hun kind als 'tware in den tempe' gebracht. De gelukkige ouders wees spr. op 'ie' heerlijk loon, dat zij ontvangen voor al hu" moeite en zorgen, nu zij hun zoon het altaar des Heeren zien betredenja zij mochte" juichen, nu zij hun hartewensch vervul'1 zien op dezen dag, dien de Heer heeft ge' maakt. Met den wensch, dat allen ee"s hierna met de schitterende kroon der heer lijkheid zouden worden getooid, besloot <*e feestredenaar zijne overschoone rede. Daarna werd het H. Misoffer voortgezet- Na het indrukwekkend oogenblik, waari" de jeugdige priester voor het eerst temid den der zijnen het hoogheilig Offer te" hemel mocht heffen, volgde de niet minder treffende stonde, waarin hij zijne dierbare" het Brood des levens uitreikte! De treffende plechtigheid werd met de Benedictie beslotefi waarbij door het koorgezelschap het Tantu Ergo van de tweede mis van Gores werd uitgevoerd. Zij het den jeugdigen priester gegeve"* vele heilvolle jaren van priesterlijken arbeid te beleven Onder hen, die Zaterdag het H. Priester schap te Haarlem ontvingen, behoort ook d« weleerw. heer J. C. Van der Loos,] ui' Rijswijk. Voor hem was de gelukkige dag zijner wijding ook een noodlottige. Daags te voren verloor hij zijne moeder door deU dood, en zijne plechtige eerste H. Mis moest een Requiem zjjn. Men bericht ons, dat de brave vrouw na een kort lijden van onsteltenis stierf, toen zij zag, dat een harer zoons door een koe aangevallen werd. Onder den plechtigen lijkdienst, door den neomist opgedragen, hield de zeereerw. heer H. De Kruijff, pastoor der parochiei een hartroerende predikatie naar aanleiding van de woorden der H. Schrift: De Naam des Heeren zij gezegend Men kan zich voorstellen, welken indruk deze rede maakte, en hoe algemeen de deelneming was, den jeugdigen priester en zijn familie betoond. (Msb.) De zeereerw. heer A. H. Hulsker, rustend priester, thans in het St. Luciagesticht te Prinsenhage, herdacht Zaterdag zijn 25-jarig priesterschap. Het ontbrak den waardigen priester niet aan bewijzen van belangstelling- BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is de bij Kon. be sluit van 4 Dec. 1877 ingestelde Staatscom missie in zake de verbering van den water- weg langB Rotterdam, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid, ont bonden. Ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin zullen weder tal van onderscheidingen in de orde van den Neder- landschen Leeuw en van Oranje-NassaU worden toegekend. H. K. H. de hertogin van Albany vertrekt Vrijdag-avond met hare kinderen van Soest- dijk. Maandag-avond wordt te Scheveningen verwacht H. K. H. de Prinses van Wied met hare dochters. Woensdag-ochtend ver trekken de hooge gasten weder. De jeugdige prinsen van Bentheim worden Zaterdag aanstaande op Soestdijk verwacht en zullen aldaar eene week vertoeven. Atjeh. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegram heeft bij de jongste operatiën in Atjeh de kapitein der infanterie E. P. van Thiel een schampschot aan het rechteroog bekomen. De Indische correspondent van het Ilbld- seint Zaterdag-avond heeft op de onderneming Pangkalan Brandan op de oostkust van Sumatra een ontploffing van benzine plaats gehad. De brand, die door de ontploffing ontstaan was, was eerst Zondag-morgen gebluscht. Twee mannen zijn ernstig gewond. Het werk is niet gestaaktwel wordt slechts de helft der gewone hoeveelheid geprodu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3