zoozeer is gehechtdie christelijke gave doet reeds gedurende een halve eeuw zorg wijden aan de bewaring van het armste kind. Wat een zegen en glorie is zulk een langdurige verblijf van klooster lingen Heerlijke gave vande Katholieke Kerk die ze door de kracht der liefde voortbrengt Spr. besloot deze hartelijke ontboezeming met eene opwekking om de toewijding en opoffering der kloosterlingen steeds te blijven waardeeren en dankbaar te zijn en daar voor alle zedelijke en stoffelijke middelen ten dienst te stellen en besloot met de krach tige aansporingerkent die rustelooze toe wijding, die dagelijksche offering als de christelijke gave der liefde, die brandt en gloeit in uwe kloosterlingen Nadat de hoogeerw. heer Lans aldus onder daverend applaus zijn rede had ten einde gebracht, besteeg de zeereerw. pastoor Daniels, president der St. Willibrordus- Stichting den katheder. Geen profetengave was er noodig geweest om te voorspellen, dat deze uitgebreide zaal tot de uiterste rijen met belangstellenden bezet zou zijn, wanneer president Lans hier zou optreden immers al had aan zijn optreden alle aan trekkelijkheid ontbreken, al had zijn woord alle welsprekendheid gemist, dan nog zouden honderden in blijde geestdrift hier zijn heen gegaan, immers zijne komst in deze feest vierende vergadering heeft de kroon gezet op de bewijzen en blijken van sympathie die de tenstoonstelling ondanks zijn heen gaan mocht ondervinden. Het was hem een aangename taak en vereerende plicht den geachten spreker hartelijk dank te zeggen en de St. Willibrordus-Stichting in zijne gewaardeerde medewerking duurzaam aan te bevelen, hopende dat hij haar bij andere gelegenheid nog van zijn hooge gaven en rijke talenten zou doen genieten. In dat geval gaf zijn heengaan voor ons althans dit voordeel hebbdn, dat we nu, bij den beperkten kring van lezers, sprekers en causeurs, een nieuw en opperbest adres hebben in den hoogeer.w president van Warmond (daverend applaus) die hier voortleeft en voortleven zal als pastoor Lans. Hij leve langHij leve lang Gaarne maakte spr. van deze gelegenheid gebruik om namens de St. Willebrordus Stichting innigen aiepgevoelden dank te brengen aan de dames der feestcommissie die door hunne uiterste pogingen de tentoon stelling zoo heerlijk luisterrijk hebbengemaakt en de berooide kas der Stichting merkbaar hebben doen stijven. Spr. bracht hulde aan haar tact, talent en toewijding, die ieders verbazing hebben gewekt en bewondering afgedwongen haar behoort de zegen en eere- palm voor het welslagen dezer tentoonstel ling te worden uitgereikt. Verder bracht spr. een woord van eer biedigen dank aan de soliste van dezen avond die reeds meermalen hier hare hooge gaven heeft ten toon gespreid en thans weder haar bijzonder talent aan de opluistering van dezen feestavond wijdde. Tenslotte bracht spr. een woord van warmen dank aan de zangers der kerkkoren, die ondanks het warme seizoen zich een langen voorbereiding van dezen feestavond getroost hadden, hetgeen zij hier ten gehoore brachten, toonde wat harmonie en samen smelting van stemmen vermag. Waar er de verschillende koren dezer stad zulke rijke talenten en groote krachten bezitten, uitte spr. den wensch dat door hunne medewer king in de toekomst nog veel schoons zou ten gehoore worden gebracht. De zanguitvoering der kerkkoren heeft zeer veel bijgedragen tot opluistering van dezen feestavond, die zeker het glanspunt der opgewekte viering van het gouden feest der Zustersscholen mag worden genoemd. In het eerste nummer Festgesang an die Künstler, bewonderden wij reeds de prach tige koren en kwam ook het kwartet, ge zongen door le heeren A. S., P. W. Jr., C. v. L. en Jac. M., uitstekend tot zijn recht. Klonken in de andere nummers de koren verbazend krachtig en vol, in Heinze's Euterpe toonden zij, dat zij ook even goed pianissimo konden zingen. Het kwartet Vertrouwen, van Fr. Abt, door de heeren A. S. P. W. Jr., J. S. en Jac. M. voorgedragen, werd goed gelijk gezongen en viel zeer in den smaak. De liederen door mej. H. Klijn de Jongh voor te dragen,werden op de haar eigen wijze, meesleepend boeiend en met fijne nunancee- ring gezongen. Na het laatste nummer was het applaus, dat haar telkens te beurt viel, zoo krachtig en langdurig, dat zij nog een bis-nummer, Goeden nacht, ten beste moest geven, en daarna deed zich het applaus weder op zoo krachtige wijze gelden, dat zij niet kon scheiden zonder nog als extra nummer, het reeds vroeger door haar voor gedragen Vogel im walde, ten gehoore te hebben gebracht. De bekende sonnetten van den hoogeerw. heer Lanswoorden van dr. Schaep- man's heerlijke dichtregelen »Pius PP IX", vormden een waardig slot van den onver- getelijken avond. Onder den indruk van de vereerende tegenwoordigheid van den com ponist en de bezielende leiding van den heer A. M. den Draak, zongen de koren met een geestdrift en opgewektheid, zooals wij zelden gezien hebben. Na de uitvoering van dit schoone nummer werd den gevierden com ponist een warme ovatie gebracht. Mag een woord van lof niet onthou den worden aan de ambitie en toewij ding der zangers, een woord van oprechte bewondering en waardeering moet ons van 't hart voor den talentvollen aanvoerder, den heer Den Draak, die in zoo'n bijzonder korten tijd deze zangers voor de uitvoering van zulke nummers bekwaam wist te maken. In 't bijzonder verdienen ook een woord van lof de tenor-solist, de heer J. P. T., en de bariton-solist de heer P. J. Z., die ons bij de schoone wijze waarop zij hun partij ver tolkten, weder hun voortreffelijk orgaan deden bewonderen. Ten slotte behoort ook de juiste bege leiding geprezen te worden. De beide pia nisten, de heeren A. H. de Leur en J. H. Veugelers, hebben door de uitnemende wijze waarop zij hun taak vervulden, zeker veel bijgedragen tot het succes van het muzi kale gedeelte van den feestavond, die over 't geheel zeker bij Schiedams Katholieken in aangenaam onuitwischbaar aandenken zal blijven. ALGEMEEN OVERZICHT. 24 Augustus '96. De wijdvertakte samenzwering op de Filippijnen, sedert een paar dagen door de telegraaf ter algemeene kennis gebracht, houdt natuurlijk in SpaDje vooral, aller aan dacht gespannen. De minister-president, Canovas del Cas- tilho, heeft in een interview verklaard, dat de regeering kennis droeg van het kuipen der vrijbuiters op de Filippijnen, en den gouverneur telegrafisch last had gegeven om met meer kracht op te treden en te han delen. Verdergewagende van de parlemen taire kwestie, zeide Canovas, dat de regee ring de beslissing over de subsidies aan de spoorwegmaatschappijen niet urgent acht. Volgens hem beweren de liberalen, dat van de maatschappijen de waarborg voor een leening van 15 millioen kan erlangd worden, maar dit schijnt hem niet toe te verwezen lijken te zijn»ik zou wel een leening van 1500 millioen willen sluiten, maar ik acht het onmogelijkmijn verlangen gaat niet hooger dan 600 millioen, voor welke som mogelijk een waarborg kan verkregen woe den." Canovas twijfelde er aan, dat de minderheden in de Kamer zich zullen kun nen verstaan over de wijze om tot over eenstemming te geraken. Aan de regeering wordt het plan toege schreven, dat zij het gouvernement eener naburige natie zal in kennis stellen van de beweging op de Filippijnen en haar aandacht zal vestigen op de kuiperijen der separatisten, die haar grondgebied zouden kunnen ver laten. Te Madrid wordt nog steeds voortgegaan met het doen van nasporingen omtrent de samenzwering op de Philippijnen. In hechtenis zijn o. a. genomen: Josévis-Pertuy, een Fransch industrieel, Zapatero, industrieel, Morta, geneesheer, Gallego, secretaris van den Spaanschen club der Philippijnen. De laatste heeft ontkend, dai de club een poli tiek karakter droeg. Tevens is bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen profes sor Moraita. De vrijlating der krijgsgevangen in Abes- sinië is in Italië nog een onderwerp van ernstige bespreking. De Russische majoor Leontjet, die naar Abessinië geweest is, en thans te Rome toeft, heeft daar dagelijks conferenties met den minister-president Di Rudini en moet ook eenmaal een langdurig onderhoud gehad hebben met kardinaal Vencenzo Vanutelli, die daarop zijnerzijds den Paus ging spreken. Die zending van mgr. Macarius door Z. H. den Paus naar Menelik zou niet zijn ge slaagd. De Taus zou bericht hebben ont vangen, dat Menelik, hoewel grooten eer bied koesterend voor het hoofd der Katho lieke Kerk, volhoudt bij zijn besluit om de Italiaansche gevangenen niet los te laten voor er vrede is gesloten. De regeering heeft nu de keuze van generaal Valles als afgezant naar den Negus bekrachtigd. Voor de ontvangst van het keizerlijk paar van Rusland in de hoofdstad van Oostenrijk op aanst. Donderdag worden aldaar reeds reusachtige toebereidselen gemaakt. Op den Ring te Weenen verheffen zich eindelooze rijen masthoornen met schilden en wim pels getooid en door kransen onderling ver bonden op het Schwaneburgplein verrijst een kolossale triomfboog enz. Ook ten Hove heerscht groote bedrijvigheid, want de ont vangst zal luisterrijk zijn en aan alles moet gedacht worden. Zoo bijv. laat de hof maarschalk prins Lichtenstein eiken ochtend in alle vroegte de galaspannen van zes witte en zes bruine paarden oefenen om ze aan straatrumoer geschreeuw en vlaggengewuif te wennen. De stalknechts met dit eigen aardig werk belast, maken alle denkbaar rumoer en brullen telkens allen tegelijk vervaarlijke hochs uit op den Czaar en de Czaritsa, terwijl zij met vlaggen voor de oogen der paarden wuiven en het Rus sische volkslied uit alle macht getoeterd wordt met accompagnement van eenige schoten, een en ander onder oppertoezicht van prins Lichtenstein op een fiets. De weg van het keizerlijk paleis zal worden afgezet door 38 bataljons infanterie, 33 escadrons cavalerie en 18 batterijen, in 't ge heel 16.700 man. Majoor Coventry, die onlangs in Engeland met Jameson en zijn lieden tot een gevan genisstraf van eenige maanden werd ver oordeeld, is Zaterdag op last van den minister van binnenlandsche zaken vrijgelaten. Lihoengtsjang is in den namiddag van Zaterdag naar New-York vertrokken. Het wordt bevestigd dat er volkomen eenstemmigheid heerscht onder de Mogend heden in zake Creta en de stappen die eventueel bij de Porte zullen worden ge- gedaan. Die stappen zouden bestaan in een gemeenschappelijke nota, waarin de Mogen- heden binnen zeer korten tijd den Sultan de concessies onder het oog zouden brengen dien zij noodzakelijk achten. De Kölnische Zeitung ontvangt het vol gende telegram uit Constantinopel. De onaf gebroken onderhandelingen der gezanten hebben in zoover doel getroffen, dat alle gezanten met inbegrip van den Engelschen tot overeenstemming zijn gekomen over den aard der tegemoetkomingen welke moeten beschouwd worden als de uiterste grens van hetgeen Turkije aan de Cretenzers zou kunnen toestaan. Deze besluiten der gezanten zijn gebracht ter kennis van de consuls der Mogend heden op Creta met het bevel om al hun invloed op de Cretenzers te gebruiken, ten einde hen te bewegen, op grond dezer voor waarden, de oproerige beweging te staken. Tevens achten de Mogendheden het haar plicht, door haar invloed de Porte tot het aannemen van het voorgestelde programma te bewegen. De Grieksche regeering heeft alle Cre- tasche afgevaardigden die zich nu te Athene ophouden aangeraden onverwijld naar Creta terug te keeren, ten einde aan den arbeid der nationale vergadering, wier zitting veertien dagen verlengd is, deel te nemen. De consuls te Kanea hebben order ont vangen om met nadruk aan de Cretenzers te doen weten, dat als zij niet aannemen de voorwaarden, die door de Mogendheden verkregen zijn, zij alle sympathiën van Europa zullen verliezen, dat dan Turkije in zijn handelingen met Creta zal vrijlaten- Men denkt, dat de Cretenzers ten laatst® zullen toegeven. Zaterdag hebben, volgens een bericht uit Candia twee a drie duizend opstandelingeD verschillende Turksche troepen aangevallen en een menigte inwoners vermoord. Op deD terugtocht zijn eenige dorpen in brand ge* stoken en een duizend stuks vee gestolen- De Porte heeft aan de verschillende ge" zanten doen weten, dat zij de hulp de® Mogendheden inroept, om de orde op Creta te herstellen. Alle gezanten zouden daarom gisteren, Zondag, een conferentie houden- De opstand in Matabelenland schijnt nu weldra bedwongen te zullen zijn. Na een lange conferentie heeft de heer Cecil Rhodes met acht hoofden der opstandelingen in de Matoppo heuvels schikkingen getroffen om trent de overgave. Dit is eveneens geschied met Nyanda en Bidibroeders van Loben- gula. De voorwaarden der overgave zijn niet bekend. De heer M. H. Smith, minister van bin nenlandsche zaken in de Noord-Amerikaan- sche Unie, heeft ontslag genomen. Dat ontslag moet een gevolg zijn van den verkiezings strijd, daar de heer Smith besloten is, de candidatuur van den heer Bryan te stem men. De heer Cleveland is, als men weet, een voorstander van het goud, de heer Bryan van het zilver. Stads- en Gewestelijk Nieuws* Schiedam, 24 Augustus 1896. Ten nadeele van D. Noordhoek, meester knecht in de branderij van de heer M. Kranen aan de 's Gravelandsche straat alhier, is Vrijdag-middag uit diens jas, die in een kast der branderij hing, een portamonaie inhou dende ongeveer f 5.25 ontvreemd de dader is nog onbekend. De 72-jarige Corn. Kools, echtgenoote van L. Feelders, is Zondag-ochtend ten 9 ure, toen zij zich naar de St. Jans-kerk aan de Lange Haven begaf, nabij de Westmolen straat (Koffiehuissteeg) plotseling ineen ge zakt. Door de achter haar komenden op gevangen en naar hare woning aan de Breedstraat gebracht, bleek het den genees heer dr. Elzevier Dom dat het leven reeds was geweken. Zondag-avond omstreeks 8 ure is alhier over zee van Amsterdam komende, aange komen het pleizierjacht Nevermin. Heden-ochtend 10 ure is het vaartuig weer van hier vertrokken met bestemming naar den Rijn. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 122 schepen, waarvan 11 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 121, voor Maas sluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 113 schepen, waarvan 6 zeilschepen i hiervan waren bestemd voor Rotterdam 109. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 413 metende 442,223, netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Het vorige jaar brak bij hoogen vloed de Uiterdijk te Pernis door. Het blijkt thans, dat die breuk niet goed gemaakt en dus niet vertrouwd is. In de Dinsdag a.s. te houden vergadering zal het op nieuw herstel len van die plaats besproken worden. Overeenkomstig een voorstel van de com missie voor het openbaar onderwijs te Rot terdam, hebben B. en W. aldaar een voor dracht in zake de schoolgeldheffing aan de Rijnschippersschool, tot welker oprichting onlangs besloten is. Zij luidt als volgt »Ter tegemoetkoming in de kosten van de Rijnschippersschool te Rotterdam wordt voor de leerlingen eene bijdrage gevorderd van f 3 per leerling voor iederen cursus, bij vooruitbetaling te voldoen de aangevangen cursus wordt voor een geheelen gerekend. En voorts te bepalen, dat het schoolgeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2