twee dezer zijn reeds aan de bekomen kwetsuren overleden. Te Rio de Janeiro vonden deze onlusten weerklank. De bevolking trok door de straten ondar het uiten der kreten«Weg met de Italianen! Dood aan deltalianen!" Doch de troepen, die onafgebroken in de voornaamste straten patrouilleerenden, wis ten botsingen te voorkomen. Talrijke mee tings, tegen de Italianen gericht, zijn aan gekondigd. Deze ongeregeldheden worden toegeschre ven aan de vervolging, waaraan de Italianen hebben blootgestaan, door toedoen van een aantal heethoofdige studenten, die vooral tegen de Italianen optraden, omdat de re geering van koning Humbert vergoeding vroeg voor de schade welke Italiaansche onderdanen gedurende denjongsten burger oorlog geleden hadden, hoofdzakelijk in de Rio Grande do Sul. Volgens geruchten zou het Italiaansche gezantschap vertrekken; de gezant wacht instruties uit Rome. Omtrent den toestand op Cuba loopende berichten nog al uiteen. Een telegram uit Havana zegt, dat generaal Weyler voorne- meus is, zoodra de versterkingen uit Spanje op Cuba zullen zijn aangekomen, al zijn troepen te concentreeren en Cuba als 't ware schoon te vegen. Daarentegen wordt uit Philadelphia ge meld, dat de opstandelingen krachtiger dan ooit zullen optreden. Drie expedities zullen van verschillende punten vertrekken, om zich later te vereenigen. Stads- en Ge westelijk Nieuws. Schiedam, 26 Augustus 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen dat de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten nos. 1 en 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1896/97, door den heer directeur der directe belas tingen te Rotterdam op den 24sten Augus tus 1896 executoir verklaard, den 25sten d. a. v. aan den ontvanger der directe be lastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt er aan herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat den 25 dezer de termijn van zes weken is ingegaan binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Aan de leden van den Gemeenteraad is kennisgegeven, dat de eerstvolgende raads vergadering, zal gehouden worden op Dins dag, den lsten September a. s., nam 2 uur. Onder de ingekomen stukken welke voor de leden ter visie leggen, zijn o. a. de vol gende, die alsdan ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld Afschrift besluit Burg. Weth. tot het ver- leenen van pensioen aan W. Bouwer. Proces-verbaal van de opneming der boe ken en kas van den gemeente-ontvanger. Aanbevelingslijst van Burg. en Weth. ter definitieve benoeming van een leeraar in de Ned. taal aan de Burgeravondschool. Voordracht van Burg. Weth. ter benoe ming van een onderwijzeres 3e kl. a/'d Openb. school voor meisjes. Praeadvies van Burg. Weth- op het adres van J. v. Nieuwenburg om huur van een bovenwoning. Aanbevelingslijsten van curatoren van het gymnasium ter benoeming van een leeraar in de Engelsche taal en van eer. tijdelijk leeraar in natuurkunde en cosmographie. Rekening van het Algemeen Handels-Entre pot. Rapporten der financ. commissie op de gemeenterekening, de rekening van het al gemeen Handels-Entrepot, het St. Jacobs Gasthuis en de commissie voor de instru menten-verzameling der gemeente. Op de aanbeveling van curatoren van het gymnasium ter benoeming van een leeraar in de Engelsche taal is geplaatst de heer R. de Boer, leeraar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool. Voor de benoeming tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde en cosmografie wordt aanbevolen de heer dr. G. Bakker, leeraar in de natuurkunde, cosmografie, werktuig kunde en technologie aan de hoogere bur gerschool. Op de aanbeveling van de commissie van toezicht op de burger-avondschool ter defi nitieve benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal zijn geplaatst de heeren W. Brouwer, gew. tijdelijk leeraar aan die school, en de heer J. van der Hout, hoofd der 2e tusschenschool. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school voor meisjes, is samengesteld als volgt1 mej. C. C. Kruizinga, te Hoogvliet 2 mej. W. Kouwenhoven, te Vlaardingen 3 mej. M. N. van Vlaardingen, alhier. Naar wij vernemen, mag thans op goeden grond verwacht worden, dat de verlichting van verscheidene straten aan den Singel, die reeds sedert lang een onderwerp van ernstig onderzoek uitmaakt, eerlang een feit zal worden. Heden-ochtend omstreeks 11 ure is de 72 jarige A. Ballijns, gistziiter in de branderij van de firma J. J. Tonino aan de Ooievaars- steeg alhier, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, van de trap van den meelzolder gestort. Nadat de hulp van den heer J. Rutschy was ingeroepen, is hij op last van dien geneesheer door de politie per brancard naar zijne woning aan het Hol bij het Spinhuispad vervoerd, waar hem door den heer Vaillant verder geneeskundige hulp werd verleend. Hoewel Ballijns uiterlijk slechts een paar schrammen aan het rechterbeen heeft be komen, moet hij toch in bedenkelijken toe stand verkeeren. Wegens de feestelijke bijeenkomst te Amsterdam ter viering van het gouden priesterfeest van Z. D. Hw. mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, is de gewone maan- delijksche vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, die aanst. Zondag 30 Augustus zou plaats hebben, tot Zondag 6 September uitgesteld. Bij een publieken verkoop van bouwland onder Pernis, werd nog tot boven de f 1500 per H.A. buiten de 8% onkosten gemijnd. De verkoopfer was echter niet genegen om voor deze hooge som te gunnen. RJV.) Gisteren-ochtend liepen acht aan het station Beurs te Rotterdam werkzaam zijnde arbeiders groot gevaar overreden te worden door een spoortrein. Bezig zijnde met werk zaamheden op de spoorlijn, merkten zij een van Dordrecht komenden trein niet op welke hen al heel dicht genaderd was. De op het perron aanwezige menschen, het dreigend gevaar ziende, schreeuwden zoo hard zij konden, waardoor de werklieden gewaar schuwd werden. Het was toen nog juist tijd voor hen om zich te bergen. Uit de in het Ziekenhuis te Rotterdam gehouden schouwing op het lijk der onver wachts overleden vrouw van den Leider- dorpschen schipper W. de Z. is naar het Leidsclie Dbl. thans meldt gebleken, dat de vrouw is gestorven aan een hartkwaal. Het lijk is daarna begraven. BINNENLAND. Het groote galadiner ten Hove zal dit jaar op den verjaardag van H. M. de Koningin niet plaats hebben. De viering van den verjaardag op het paleis te Soestdijk zal zich in hoofdzaak tot den hofkring bepalen. De gewone audier.tie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 28 Aug. niet plaats hebben ook niet die van den Minister van W., H. en N. op Zaterdag 29 Aug. De Minister van Financiën heeft de aan dacht van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen gevestigd op het met 1 September in werking treden der nieuwe wet op het faillissement. In de bestaande voorschriften omtrent het voorrecht van 's Rijks schatkist en de invordering der belastingen is geen verande ring gebracht. Inzonderheid zal, gelijk tot dusverre, bij faillissement van een belasting plichtige, die de door hem verschuldigde directe belasting nog niet ten volle voldaan, onverwijld tot den curator de vordering ge richt moeten worden. Is aan deze vordering niet voldaan op den dag der verificatie-vergadering, dan zorgt de ontvanger, dat de belastingschuld worde ge verifieerd en het Rijk als bevoorrecht schuld- eischer in het failissement erkend. Voor verschuldigde invoerrechten en ac cijnzen blijft het doen eener vordering als voor de directe belastingenis voorgeschreven, achterwege. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutpli. Ct. zal het ontwerp tot regeling der gemeente-financiën waarschijnlijk nog vóór 15 September bij de Tweede Kamer worden ingediend. Volgens denzelfden be richtgever zal de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp tot instelling van Kamers van arbeid eerstdaags met een ge wijzigd ontwerp worden ingediend. Wat de organisatie en inrichting der Arbeidskamers betreft, zal de regeering aan verschillende bedenkingen te gemoet komen. De con ferentie van de commissie van rapporteurs met de betrokken ministers moet tot een bevredigend resultaat hebben geleid. Atjeli. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 25 dezer ge- dagteekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië «Eergisteren naar Tjot Basatoel, alwaar bivak opgeslagen. Gesneuveld één, en gewond twaalf mili tairen beneden den rang van officier. Vijand liet tien dooden achter." Bij het bericht van haren correspondent te Batavia dat Toekoe Baid met 7 van zijn volgelingen werd gevangen genomen teekent de N. R. Ct. het volgende aan Als dit hoofd der VII Moekims, die een belangrijk deel van de Sagie de XXII Moe kims uitmaken, nu voor de tweede maal verbannen wordt, dan zullen de andere hoofden wellicht wat beter tot het inzicht komen, dat ondergeschiktheid aan ons op den duur beter betaalt dan meegaan met de partij der geestdrijvers. De hoofdzaak is, die overtuiging te blijven wakker houden. Tot nu toe mankeert het daaraan niet maar zullen wij dat kunnen volhouden De inspanning, van orize troepen gevergd, is waarlijk niet gering. Binnen eenigen tijd zullen zij door andere moeten worden ver vangen. Zonder uitbreiding van ons Indisch leger zal dat op den duur niet mogelijk zijn en het goed aangevangen werk halverwege moeten blijven liggen. Al is het nog niet uitgesproken, blijkbaar heeft men het stelsel van afwachten laten varen voor een van afdwingen. Tegenover die conglomeratie van onderling onafhankelijke provinciën schijnt dit een stelsel, dat goede resultaten doet verwach ten/als het maar met onverbiddelijke streng heid kan worden volgehouden. Eerst als de hoofden en de bevolking onze overmacht daadwerkelijk gevoelen en overtuigd zijn, dat die niet meer verminderen zal, zullen zij er toe komen het oor te sluiten voor het opstoken der Moslemin. Toekoe Baid is een bekende figuur in den Atjeh-oorlog. Hoofd van de VII Moe kims. Baid (in de XXII Moekims) heeft hij steeds een dubbelzinnige rol gespeeld. Gene raal Van der Heyden verbande hem deswege, doch generaal Demmeni riep hem terug. Tijdens generaal Deijkerhoff deed hij zich als onzen vriend voor, ontving een belangrijke toelage, f400 's maand, maar schaarde zich bij Oeinar's afval, aan de zijde onzer vijanden. Kort nadat bekend was geworden, dat Toekoe Djohar. weder Toekoe Oemar was geworden, was het zeer geruststellend, te zien hoe de autoriteiten kalm, maar flink, maatregelen namen om «menriekens" na*' Indië te zenden. Van de Koloniale Reserve vertrokken e®11 paar detachementen en van het Werfdep0' een 1000 man binnen een paar maande'1. Maar sedert eenige weken is 't alsof ef in Indië geen aanvulling van militah'el1 meer noodig is. Van verdere uitzending va" detachementen door de Koloniale Resell® hoort men niets, en van het Werfdep0' gaan nu slechts zoo om de drie a vier weke" detachementjes van een 40 a 50 man. Toch zou men uit de berichten uit Ind^i dunkt ons, moeten besluiten, dat daar o°i dagelijks heel wat soldaten, vooral tenge' volge van vermoeienis en uitputting, buite" gevecht worden gesteld. En niet alleen in Atjeh, maar ook "P Lombok worden zware diensten van de troepen gevergd. Bedenkt men bovendien, dat in Octobef en November a. s., de detacheeringstermij" van twee jaren eindigt van het nog al aa"' zienlijke getal miliciens, die in die maande" van 1894 (tijdens de affaires tegen Lombok) naar Indië vertrokken, en dus meerendee's binnenkort zullen terugkeeren, dan vraag' men zich werkelijk af: moet er niet wa' meer, zelfs wat héél véél meer gedaan worden om de werving te bevorderen e" te zorgen, dat er wat heelveel meer aan- vullingstroepen nog in deze maanden naar Indië vertrekken (H. Ct.) Ons optreden in Atjeh. Welk een merkwaardig stuk is het jongst" schrijven van den Indischen staatsman Piuys van der Hoeven in de N. R. Ct. Hoe meer overwinningen ons leger be* haalt, hoe verder wij van het doel de onderwerping der oorlogspartij verwijderd zijn, meent hij. Het einde van den strijd is niet te voorzien, en «politiek beleid" vermag niets tegen den tegenwoordige" gang van zaken. «Verdubbeling van de krijgsmacht zou daarin geen verandering brengen." Dit is de overtuiging, de «stellige over tuiging" van gemelden staatsman, die me' zijn eigen «politiek beleid" zulk volstrekt fiasco heeft gemaakt en die uit de geschie denis var. Atjeh vóór zijn optreden als gouverneur nog moet leeren, dat er wèl een tijd komt waarin de Atjeher, onze meerderheid erkennende, zijn tegenstand opgeeft, mits men bezitte wat de generaal Van der Heyden bezateen vaste wil en zelfvertrouwen. Overwegende, dat de heer Pruys van der Hoeven de zaken van Groot-Atjeh altijd averechts heeft ingezien, is ons zijne afkeu ring van het tegenwoordig gevolgd stelsel een waarborg dat dit stelsel, mits nu con- sequent toegepast en niet weder ontijdig afgebrokengoede resultaten belooft. Hbl Voor de Haagsche rechtbank hadden zich gisteren wederom een aantal bedelaars te verantwoorden. Velen waren van elders gekomen, blijkbaar met de bedoeling zich in Den Haag te laten opnemen. De mees- ten waren reeds meermalen in de «kolonie" geweest en sommigen waren daaruit ontsla gen met uitgaanskassen van ongeveer f 70, welke gelden in 4 6 dagen waren opge maakt. De arbeidersbeweging te Gouda. In eene eergisteren gehouden bijeenkomst van de werkstakende werklieden der garen spinnerij te Gouda, waar weder bestuurs leden van den Bootwerkersbond tegenwoordig waren, werd besloten een verzoek te richten aan de directie van de kaarsenfabriek te Gouda, om giftenlijsten te mogen aanbieden aan het vrouwelijk personeel dezer fabriek ten behoeve der werkstakers. Door De Jonge werd aanbevolen huis aan huis te laten gaan om giften. Er kwamen in de vergadering ook 5 werklieden van de kaarsenfabriek «Apollo" te Schiedam, van welke twee een woord van opwekking spraken. Later op den dag had weder eene huis houdelijke bijeenkomst plaats, waar als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2