Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "jBitreau "jöofersfraaf 50. TWEEDE blad. 19de Jaarg. Zondag 30 Augustus 1896. No. 5579. binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD; Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. gewone audiëntie van den minister an jUstA'e zal op Dinsdag 1 September aanstaande niet plaats hebben. - De minister van justitie besliste, dat het us genaamde chasse, universalspel, in eta- blisementen te Scheveningen uitgeoefend, te beschouwen is als verboden hazardspel, weshalve de beheerders dier inrichtingen 21jn uitgenoodigd, het spel niet toe te laten °P straffe van vervolging. Door het bestuur der Vereeniging voor Suriname is een adres gericht aan den rninister van koloniën, waarin het denk- eeld in de aandacht van den minister wordt aanbevolen om geheele Javaansche huisge zinnen er toe te bewegen naar Suriname te verhuizen, die daar kampongs zouden kunnen vormen, waar de Javaansche zeden en levenswijze werden overgeplant, waar door van zelf de koelies na verloop van hun contracttijd zich in deze desa's zouden ves tigen, waar ook huisvrouwen voor hen zou den te vinden zijn. Op deze wijze zou, naar de meening van adressanten, beter, spoe diger en met mindere onkosten dan door de immigratie alleen van werkkrachten, de vestiging in Suriname van eene werkzame bevolking kunnen worden verkregen. De arbeidersbeweging te Gouda. De werkstaking aan de Goudsche Machi nale Garenspinnerij is beëindigd. Heden (Za terdag) wordt het werk hervat. Men neemt genoegen met de voorstellen der directie. Personen die verlangen in aanmerking te komen voor de betrekking van huismeesteres by 's rijkskweekschool voor vroedvrouwen *e Rotterdam op eene jaarlijksche bezol diging van f 800 met genot van vrije woning, voeding en verpleging, gelieven daarvan te doen blijken aan den directer dier inrichting dr. J. Vroesom de Haan, Schiekade No. 150 aldaar, en zich in persoon aan te melden °P werkdagen vóór 10 September tusschen 2 en 5 uren des namiddags. (Stct.) H. K. H. de hertogin van Mecklenburg vertrok gisteren-namiddag uit den Haag naar Zeist, alwaar zij met haar gevolg de gast is van de familie Fransen van de Putte op het buitenverblijf »Scluerweide", te Zeist, De parade van de troepen van het ga mi zoen, te 's-Gravenhage ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal a. s Maandag des middags 12 uur gehouden worden in de Maliebaan. De gouverneur der residentie, luitenant generaal Van Helden, die heden van de cavalerie-oeteningen uit Ommen terugkeert zal de regimenten inspecteeren, die onder bevel staan van den kolonel Diemer, com- tnandant van het 2e reg. veld-artillerie. Het plan is om het monument voor Kon- stantijn Huighens, een borstbeeld van den dichter, te plaatsen aan den ouden Scheve- «ingschen weg, aan het bovenpad nabij den Ver Heull of verbindingsweg met den vijver in het Scheveningsche Bosch. De revolutionaire sociaal-democraten te Amsterdam zullen eene vergadering wijden aan het te Londen gehouden congres. Door de gecombineerde vereenigingen, welke afgevaardigden naar dat congres heb ben gezonden, zal in combinatie met de afdeeling Amsterdam van den Socialisten- rond, Woensdagavond in »Constantia" eene openbare vergadering worden gehouden- Als sprekers zullen daar optreden Eichels- heim, Verdorst, Domela, Nieuwenhuis, Cor- nelissen en Van Zomeren. Na iederen spreker zal gelegenheid zijn tot debat. In de residentie is overleden de heer L. J. B. Verschoor, oud-kapitein der infanterie, in welke rang hij laatstelijk diende bij het reg. grenadiers en jagers. Na het verlaten van den militairen dienst werd de heer Verschoor benoemd tot inspec teur der gevangenissen en aanverwante gestichten, welke onder het departement van justitie ressorteerende betrekking door hem werd vervuld totdat hij door eene reorganisatie daaruit ontheven en op wacht geld werd gesteld. De overledene bereikte den leeftijd van 62 jaar. Het Doelenplein te Hoorn is tijdelijk herschapen in een legerkamp. Het garnizoen, dat van 8 tot 14 Sept. de manoeuvres bij Helder gaat bijwonen, wordt daartoe ver sterkt tot ongeveer 900 manschappen. Aan gezien deze niet allen in de kazerne kunnen geplaatst worden, zijn er 15 tenten op het Doelenplein opgeslagen. Onlangs werd door B. en W. van Leeu warden in het openbaar aanbesteed de aan leg van een weg langs de zuidzijde van het nieuwe kanaal. Er kwamen niet meer dan vier inschrijvers. De laagste inschrijvingssom was f5990 of 990 boven de begrooting. B. en W. lieten daarom het werk in eigen be heer uitvoeren en het kostte nu ruim f2000 minder, en onder deze kosten was nog wel begrepen f250 voor het onderhoud der be stratingen. De glasslijpers te Maastricht. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat de voorzitter der glasslijpers- vereeniging ^Vergelding," een der ontslagen werklieden, in het buitenland werk heeft gevonden en derwaarts is vertrokken. waar op het kohier volgde, met de mede- deeling dat ZEd.achtb. het kohier slechts acht dagen onder zijn berusting had gehad en het dien tijd ter inzage op de Secretarie had gelegd! Door den raad der gemeente Goedereede is besloten een adres van adhoesie te zenden aan den Minister van Waterstaat en aan Gedeput. Staten van Zuid-Holland inzake het verzoek van de Rotterd. Tramwegmaat- cchappij tot het verkrijgen van concessie voor den aanleg van een stoomtramweg op Flakkee. In de administratie der gemeente Klaas waal zijn onregelmatigheden ontdekt. De secretaris en ontvanger dier gemeente heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De man was nog maar kort als gemeente secretaris werkzaam. Hij werd verleden jaar zeer tegen den zin van den burgemeester benoemd, in plaats van den heer Niemants- verdriet, die destijds werd ontslagen, omdat hij te Numansdorp woonde. Zooals men weet, ging er destijds over dat ongemoti veerd ontslag een storm van verontwaardi ging op. Toen de Commissaris der Koningin de vorige week Klaaswaal bezocht, werden verschillende onregelmatigheden in de ad ministratie door hem ontdekt. De secretaris' ontvanger was niet op de audiëntie ver schenen. De verwarring in de administratie moet zeer groot zijn. De boeken en bescheiden zijn door het kantongerecht te Oud-Beierland verzegeld. (W. RCt.) Te Terwispel is de bliksem geslagen in de woning van J. Brandsmahij vond toe gang door een ruit, baande zich een weg door het vertrek waar de geheele familie bijeen was, verbrijzelde eenige beeldjes op den schoorsteenmantel en een ei op een rek aanwezig, verbrijzelde vervolgens bui tenshuis een boompje en sloeg toen in den grond. Het Weekblad vow de administratie der belasting meldt het volgende Uit Limburg. Een kohier der bedrijfsbe lasting werd dezer dagen ter afkondiging toegezonden aan den betrokken burgemeester. Toen de ontvanger acht dagen later het kohier nog niet had ontvangen, vroeg deze, om welke reden dat stuk zoo lang uitbleef, De Duitsche Katholiekendag. De Katholiekendag te Dortmund is eergis teren gesloten. Achtereenvolgens werden de vierde gesloten en de vierde openbare bijeenkomst gehouden. Op de eerstbedoelde vergadering werd o. a. aangenomen een resolutie tot stichting van katholieken uni versiteiten, waarbij men echter uitdrukke lijk verklaarde, dat daarmede geenszins onverschilligheid voor de bestaande hooge- scholen werd bedoeld. Ook daar zijn katho lieke professoren op hun plaats. Tot de verdere resoluties behoorde ook eene, be treffende de vakvereenigingen, aldus luidende »De vergadering betreurt ten zeerste dat de vakvereenigingen dikwerf met een onchris- telijken geest worden bezield en noodigt de katholieke arbeiders uit te trachten, dat de vereenigingen zich op christelijken grond slag stellen." In de openbare vergadering trad als eerste spreker op prins Arenberg, die het missiewezen en de koloniale politiek behan delde, welke ten nauwste aan elkander ver bonden moeten zijn. Rector B r c k hield een voordracht over de volksschool, terwijl de heer G r t z van Trier op uitvoerige en welsprekende wijze het zilveren jubilé der Centrumpartij herdacht, waarbij de grooten dooden W indthorst, Mal- linckrodt, Reichensperger, enz.) natuurlijk niet werden vergeten. Laatste spreker was dr. L i e b e r, die naar ouden krachtigen trant het goed recht des Pausen en der katholieken in het Romeinsche vraag stuk verdedigde. De president van het congres, de afgevaardigde Gröber, sloot daarop de vergadering met een warme dankbetuiging aan allen, die tot het wel slagen van den Katholiekendag hadden mede gewerkt. Dortmund, zeide hij, kan roemen op een geweldig groote deelneming. De cijfers maken dit duidelijk. Er werden 2740 ledenkaarten en ruim 8000 dagkaarten geno men. Dit congres, waarover ook oprechte Protestanten zich moeten verheugen, heeft weder veel bijgedragen tot bevestiging der eenheid onder de Katholieken. Ook in de sectie-vergaderingen werd geen enkele wan klank vernomen. De president gaf'vervol een kort résumé van het behandelde en eindigde zijn slotspeech met den wensch, dat het woord des keizers,seen rijk, éen volk, éen God", mocht worden vervolledigd door de woorden»éen herder en éen kudde 1" De vergadering bracht een geestdriftig ïhoch" op haren voorzitter uit. Dat het congres schitterend geslaagd is, wordt thans zelfs door de niet-katholieke pers erkend. »De toeloop tot de derde open bare bijeenkomst", zegt een liberaal blad, overtrof alles wat zich tot dusver bij zulke vergaderingen had voorgedaan." En daarbij heerscht voortdurend de meest voorbeeldige orde, terwijl de hartelijkheid en broederlijke geest telkens duidelijk aan het licht kwamen. GEMENGD NIEUWS. Een bekend vechtersbaas te Breda zocht twist met eenige militairen en bracht 3 hunner, een infanterist en twee veldartille risten, met een mes zoodanige verwondingen toe, dat hunne opname in het garnizoens hospitaal noodzakelijk was. Hij werd door de politie in arrest gesteld. Een droevig ongeluk trof Donderdag den landbouwer Johannes Heesakkers uit St. Oedenrode. Terwijl hij in de Eerdsche ber gen bezig was met het laden van een kar zand, stortte eensklaps een laag naar bene den, waaronder hij geheel en al bedolven werd. Toen de zoon eenigen tijd daarna op de plaats des onheils kwam, kon hij slechts met behulp van een tiental personen het lijk zijns vaders onder de aarde uithalen. Te Heemskerk zijn een aantal menschen vrij ernstig ongesteld geworden ten gevolge van het eten van worst, geleverd door een spekslager in die gemeente. Er is een onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag nog niet bekend is. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Q_.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5