Het GotÈn Feest te Zastersscholen. Sport. Reeds gisteren bij het luiden der avond klok, aan den vooravond van den feestelijken dag, nam de viering een aanvang met een militaire taptoe door het muziekkorps der dd. Schutterij, uitgaande van de Groote Markt, gehouden. Dit militair schouwspel bracht reeds lang voor het vastgestelde uur honderden op de Groote Markt en in de omliggende straten te zamen. Nadat de metalen stemmen, die op den stadstoren het avonduur hadden verkondigd, waren verstomd, werd de taptoe ingezet en ver toonde zich de Stafmuziek bij het licht der talrijke fakkels en in den gloed der Ben- gaalsche verlichting, die af en toe werd ontstoken. Nadat voor het Raadhuis was gedefileerd, waar het achtbaar hoofd der gemeente zich met den heer G. Visser Bzn., oudste wethouder, bevond, trok de stoet door honderden begeleid, door de hoofd straten der stad, waarmede als gewoonlijk de taptoe werd besloten. De feestelijke stemming, die zich reeds gisteren-avond bij de militaire taptoe deed kennen, uitte zich heden door een alge- meenen vlaggentooi. Van de torens, de molens, de schepen in de havens en uit de huizen van vele ingezetenen ontplooide heden ochtend onder begunstiging van schoon weder de vaderlandsche driekleur hare glorievolle banen. Plechtig, aangrijpend klonk in het vroege morgenuur van het bordes van het Raadhuis de stichtende koraalmuziek door eene belangstellende menigte met blijkbare aandacht gevolgd. Bij tusschenpoozen doet het carrillonspel zijne feestelijke tonen hoo- ren. De schooljeugd viert den verjaardag van Haar die, zelfs de kinderschoenen ontwassen, nog de lieveling aller kleinen blijft, met vroolijke zangen. De inspectie, heden-middag ten 1 ure door den majoor-commandant over de dd. Schut terij gehouden, terwijl het commando door kapitein Meijer werd gevoerd, werd vereerd met de tegenwoordigheid van den burge meester dezer gemeente, den heer H. J. Versteeg. Eene talrijke menigte was als altijd van dit opwekkend militair schouwspel getuige. Het feestconcert, heden-avond ten 6 ure door de Stafmuziek in de Plantage te geven, zal de feestelijke dag besluiten, die dus in Schiedams veste op bescheiden, waardige wijze is gevierd. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien art. 9 alin. 2 van het koninklijk besluit van den 4n Mei j.I. Staatsblad no. 76)brengen ter kennis, dat de kiezerslijst voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier den 27n Augustus j. 1. definitief opgemaakt met ingang van den ln September aanst. gedurende acht dagen voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd. De «Confederatie Nederlandsche Ver- eeniging tot bereiding van melkproducten", naamlooze vennootschap te Delftshaven-Rot terdam, die morgen haren nieuwe winkel aan de Groote Markt tegenover het stad huis alhier opent, heeft heden op eigenaar dige wijze voor haar zaak reclame gemaakt. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin reden een twintigtal handwagentjes en een groote wagen, met twee paarden bespannen, allen met vlaggen- trofeeën in de nationale- en Oranjekleuren getooid en door bedienden in liverei geleid, in optocht door de stad. Dat de sierlijke wagentjes met haren feestelijken tooi veel bekijks hadden en ais reclame-middel uitstekend dienst deden, laat zich wel begrijpen. Volgaarne herrinneren wij ook te dezer plaatse aan de aanneming van leerlingen voor de muziekschool van de afdeeling Schiedam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, welke morgen Dinsdag-avond van 7 8 uren in een der schoollokalen boven de Koopmansbeurs alhier zal plaats hebben. Zij die slechts een enkele maal de openbare lessen voor de leerlingen dier muziekschool gegeven, hebben bijgewoond, zullen voorzeker er voldoende van overtuigd zijn, dat aan die school degelijk onderwijs wordt gegeven. Dat de nieuwe cursus der zang-piano-, en vioolklassen, onder leiding van bekwame onderwijzers, met een groot aantal leerlingen zal beginnen, mag zeker met grond worden verwacht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 104 schepen, waarvan 4 zeilschepenalle bestemd voor Rotterdam, In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 115 schepen, waarvan 14 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 111. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 403 metende 440.040 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. Ten nadeele van den heer Zw. in den Open- rijstuin te Rotterdam zijn ruim 600 horloges gestolen, welke deze firma in haar bezit had om te laten dienen als premies bij den ver koop van door de firma geleverde waren. De waarde wordt geschat op f1800. Reeds een 200-tal van de gestolen uurwerken zijn door de politie opgespoord, doch de dader is nog niet in hare handen. In den Nieuwen Nederlandschen Boot- werkersbond is reeds eene kleine scheuring gekomen. De tweede voorzitter, N. de Heer, heeft wegens oneenigheid in het bestuur zijn lunctie neergelegd. De commissie te Overschie gevormd voor de kinderfeest-viering op den verjaardag van H. M. de Koningin heeft zich, tenge volge van de weigering van den waarne- menden burgemeester en van het dagelijksch bestuur om voor dit doel een collecte te houden bij de ingezetenen, genoodzaakt gezien, haar voornemen, allen kinderen zonder onderscheid een feest te bereiden, op te geven. Groote Soirée amusante. De ruime zaal der Officieren-Vereeniging was Zondag-avond inderdaad te klein voor de vele honderden die gekomen waren om van den feestavond door de Zangvereeni- ging «St. Gregorius" te geven, te genieten. Als wij zeggen dat ze eivol was, dan is dit in dit geval nagenoeg letterlijk op te vatten, want ruim 8 ure konden velen die nog kaarten wilden nemen, niet meer worden toegelaten. Onder het zeer verscheiden publiek werden eerw. geestelijken der beide parochiën en eenige eerw. broeders der St, Jozefsscholen bijzonder opgemerkt. Ruim acht ure nam de uitvoering van het zeer verscheiden program een aanvang met de beide nummers door het harmonie orkest «St. Ambrosius" van den Ned. R. K. Volksbond allereerst ten gehoore te brengen. Nadat «St. Ambrosius" Torelli's marche le conscrit en de wals la belle villageoise van Kessels blijbaar tot aller genoegen had uitgevoerd, trad de heer G. Wanders|voor't eerst op. Met het hem eigen talent bracht hjj in een feestgedicht hulde aan dejubi- leerende Zusters Dominicanessen, het vol ijverig bestuur der St. Willibrordus-Stich- ting en vooral ook aan haren verdienst- vollen oud-president, den hoogeerw. president Lans, die hoewel tot ander dienstwerk geroe pen, toch in dankbaar aandenken onder Schiedams Katholieken blijft voortleven. De schoone gedachten door den talent vollen voordrager ontwikkeld vonden luiden weerklank in het couplet dat op de wijze var. het Oostenrijksche Volkslied door het ge- heele publiek aan het eind van het feest gedicht werd medegezongen Dank, geacht Bestuurvoor 't goede Dat reeds door U werd verricht, Sinds de Willibrordus-Stichting Eens door U werd opgericht. Dank ook aan d' Eerwaarde Zusters Voor de liefd' door haar betoond; God de Heer! o schenk Uw zegen li,. Daar waar zooveel lietde woont, j IS' J De verschillende zangnummers, geheel in den geest van den vroolijken avond leven dig en opgewekt, werden onder de bezie lende leiding van »St. Gregorius" ijver vollen president bijzonder correct en frisch ten gehoore gebracht. Vooral in de mazurka Mei-dans deed de juiste uitvoering de schoone compositie van den heer A. H. de Leur uit nemend tot haar recht komen. Deed zich vooral in de wals Auf der Eisbalm en de polka Heinzelmünnchen de groote kracht van het St. Gregorius-koor kennen, in de Mandoline-serenade bewonderden wij vooral het heerlijk pianissimo. De wals Donau- wellen werd zoo bijzonder opgewekt en uitnemend uitgevoerd, dat het opgetogen publiek de zangers tot biseeren uitnoodigde de snel voortspoedende tijd verbood echter daartoe over te gaan. Toen het daverend app'aus, dat de kra nige zangers bij herhaling terugriep, eindelijk was verstomd', trad de heer W. in schutters- uniform op. De Winter's comische voordracht Muis de Schutter werd werkelijk op onverbe terlijke wijze door hem voorgedragen, terwijl hij daarbij zeer aardige en toepasselijke cou pletten zong. Dat dit comisch stukje bij de eigenaardige populariteit waarin de schut terij zich mag verheugen, bijzonder in den smaak viel, getuigde voorzeker het applaus, dat den geestigen schutter loonde. Met Cirillo's Mazurka Micheline besloot r>St. Ambrosius" dit eerste program-gedeelte. De tweede afdeeling werd na een lange pauze door het harmonie-orkest geopend met de uitvoering van Renaud's Potpourpi populaire. Toen daarop het tooneelscherm opging, vertoonde zich voor de oogen van het ver baasde publiek een groep zoo kakelbont en hoogst comisch, dat het in schaterlachen uitbarstte. Schoorsteenveger en slachter, «bidder" en politie-agent, visscher en hans worst, typische vrouwspersonen, waaronder er zelfs een, die haar wederhelft in een krui wagen voorttrok allen trokken in optocht als emigranten voorbij. De comische scène «de landverhuizers" werd werkelijk op onver beterlijke wijze vertolkt. Bij herhaling moesten de «landverhuizers" zich aan het opgetogen publiek vertoon en. In de voordrachtDe Handelsreiziger toonde de heer W. zich geheel in zijn ele ment, terwijl ook De gevaarlijke Barbier op zeer verdienstelijke wijze door hem werd voorgedragen. Met spanning wachtte daarna het talrijk publiek de uitvoering van het volgende nummer «coupletten", daar men wist dat ze door den verdienstvollen president van »St. Gregorius" zouden worden voorgedragen. Het applaus dat den heer Den Draak reeds bij zijn verschijning ten deel viel, herhaalde zich in vroolijke juichtonen, toen hij in zijne geestvolle coupletten allereerst der jubilee- rende Zustersschaar en het volijverig school bestuur hulde bracht, en daarna verschillende bekende voorvallen van den dag, vooral feiten die in onze stad meer of minder zijn opgemerkt, op de hem eigen onverbeterlijke wijze in 't licht stelde. De geestige zanger werd bij herhaling door het dankbaar publiek teruggeroepen. Ten slotte gaf hij nog tot aller genoegen het volgende couplet: Gij roept mij nog, geacht Publiek Nog éen couplet, voor Haar Die juist den drempel overschrijdt Van een nieuw levensjaar. Voor Haar, naar Wien we eerbiedig zien, Vereerd van hart en zin Voor Neerlands liev'ling, Neerlands Hoop, Voor onze Koningin. Voor Wilhelmina ongedwongen Hip! hip! hoera! Uit volle borst Haar toegezongen, Hiphip hoera De geestdriftige wijze waarop het refrein werd medegezongen, getuigde voorzeker dat het couplet bij de feestgenooten algeheele instemming vond. Daarna was de heer "W. weer aan het woord, die ons het drietal stukjes, onder no. 15 op het program aangegeven, op zoo echt smakelijke wijze deed genieten, dal "J nog een bis-nummertje voor de opge*0®6 schare moest ten beste geven. De tijd die er verliep tusschen de r°°r_ dracht van dit laatste nummer en de °P voering van het aangekondigd humoris''sC samenspel, werd door het harmonie-ork"® aangenaam aangevuld door het uitvoer"" van verschillende populaire stukjes, de vroolijke stemming welke onder ',e publiek heerschte niet weinig verhoogd6' getuige de luide instemming welke <'e verschillende deuntjes bij de talrijke wezigen vonden. Den bekwamen dirigent «St. Ambrosius" werd een ovatie gebra"'1'' Een aardig en prettig slot van deh allen deele hoogst amusanten avond voorzeker de opvoering van het zangsPe «De Meesterzangers van Knollenberg", ku' moristisch samenspel naar het Hoogduits6'1 van Louis Kron. De hoofdpersonen in eigenaardig toepasselij k tooneelstukje werd6'1 zeer goed door verschillende leden va" «St Greorgius voorgesteld, terwijl het °P' treden der zangers" in hunne typische plaRe' landskleeding allercomisch was. De hoofdgedachte van dit stukje is d9' de dirigent Krachtslager, die zich eet5' een dweepziek bewonderaar der oude m""®' terszangers heeft betoond, op het hoor"" van ietwat vrijer muziek zich geheel bekeer" toont en zijne zangers toelaat meer vroolijke zangen uit te voeren. Zeer goed en bijzond«( eigenaardig werd de rol van dirigent vet' vuld door hem die deze avond zijne zang"'® zoo uitnemend wist te bezielen en te leid6"' Ook in dat zangspel toonden zij weder hun"" krachtzoowel de verschillende solo's als d" koren werden flink en frisch gezongen, zood"4 dit samenspel zoowel wat zang als ad'6 betreft, geheel tot zijn recht kwam. Nadat het daverend applaus, dat de cofl"' sche zangers nog eens ten tooneele riep' was verstomd, deelde de gevierde presided van «St. Gregorius" mede, dat aan het eiod van dezen feestavond, bij den reeds ing"' treden verjaardag van H. M. de Koning'" het volkslied Haar ter eere zou gezong"" worden. Door de zangers-acteurs w«"d daarop uitgevoerd het 4-stemroig Volksl»e^ van Willems, (gewijzigde tekst), terwÜ' daarna nog een couplet door het gehee'6 publiek onder begeleiding van het harmoni"' orkest werd gezongen. Ten slotte scheidde het overtalrijk publiek' blijkbaar in de meest prettige vroolijk" stemming, onder de opwekkende tonen va" de marsch door het harmonie-orkest ui®" gevoerd. Een woord van welverdienden lot behoof zeker aan het eind van ons verslag I" worden gegeven aan de groote en klein" zangers van «St. Gregorius" die zich zóoze"r hebben beijverd dezen avond in den volst"" zin des woords tot een hoogst genotvoll"" avond te maken, maar bijzonder aan hn" verdienstvollen president, den heer A- den Draak, die getoond heeft zich in d" onderscheidene functën van dirigent, acteür en couplettenzanger even gemakkelijk te bewegen. Weldiende hulde behoort ook gebracht te worden aan het harmonie-orke*4 «St. Ambrosius" dat onder de bekwame leiding van zijnen volijverigen directeur, de" leer J. F. M. Smits, zoo onvermoeid dezen o"' vergetelijken avond heeft opgeluisterd, en t"" slotte moeten wij zeker recht laten weder' varen aan de schoone begeleiding van de" heer A. de Leur, die dezen avond zich ook weder als een uitnement pianist deed kenne"' De groote soirée amusante door de Zang' vereeniging «St. Gregorius" ter gelege"' heid van het gouden feest der Zuster"' scholen gegeven, zal zeker bij Schiedai"5 Katholieken in onuitwischbaar aandenke" blijven. Kegelbanen in „Musis Sacrum." Zondag-avond had in Musis Sacrum d" uitdeeling plaats der prijzen in den laatst"" Kegelwedstrijd behaald benevens den Kan'P' strijd tusschen de clubwinners van Zilveren Medaille en het Kampioenschap d"' Kegelbanen van Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2