betuiging van leedwezen, dat de uitvoering van hun besluit met bloed vergieten zou gepaard gaan, maar het was noodzakelijk en men beoogde een goed doelverbetering van het lot der Armeniërs. Verder was een waarschuwing gezonden aan de rijke Armeniërs, zoodat deze bijtijds de stad kon den verlaten. Het was dus een welover- legd plan en er was niets verzuimd om het te doen slagen. Aan de Times wordt uit Athene gemeld, dat tusschen den Sultan en de Mogendheden omtrent den toestand op Creta de volgende overeenkomst is getroffen De benoeming van een Christen gouver neur-generaal voor den tijd van vijf jaar, onder garantie der mogendheden de gouver neur-generaal zal het recht van veto hebben, watbetreft'de besluiten, die door de Nationale Vergadering worden genomen en niet de souvereine rechten van den sultan raken de economische onafhankelijkheid van het eiland, met betaling van een jaarlijksche schatting aan Turkije de reorganisatie van de gendarmeriede rechterlijke onafhanke lijkheid van het eiland, voorzoover betreft de geschillen tusschen de Cretenzers onder ling het concentreeren der civiele en mili taire macht in de handen van den gouver neur-generaal. Tevens zijn er regelingen getroffen om trent de rechten der minderheden. Men verwacht, dat de Cretenzers zich bij deze voorwaarden zullen neerleggen. Waarschijn lijk om hun eenigszins te gemoet te komen in de onkosten vau het beheer, moet de Sultan tevens hebben goedgevonden, hun het recht te geven om een invoerrecht te heffen van 3 pCt. van alle goederen, die uit het overige deel van het Ottomaansche Rijk op Creta worden ingevoerd. De Times geeft haar tevredenheid te kennen over de oplossing en het blad spreekt de hoop uit, dat de Cretenzers der wereld zullen toonen, de vrijheden, welke hun thans verleend worden, niet onwaardig te zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 September 1896. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden tot wethouder her benoemd de heer G. Visser Bzn., die als zoodanig periodiek was afgetreden. De opgewekte feestelijke stemming die zich gisteren ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin te dezer stede deed kennen, bleef nog tot in den avond voortduren, getuige de vroolijke groepjes die hier en daar werden opgemerkt. In de sociëteit »Harmonie" werd door den majoor-commandant met officieren en oud officieren der Schutterij en eenige genoo- digden, waaronder de leden van het dage- lijksch bestuur der gemeente, feest gevierd. De feestviering werd door eene uitvoering van de Statmuziek opgeluisterd. Op het gisteren door den majoor-comman dant der d.d. Schutterij en het korps ko. ninklijke scherpschutters, ook namens offi cieren, gezonden telegram van gelukwen- schen aan H. M. de Koningin-Regentes, werd heden het volgende telegrafisch ant woord ontvangen Majoor-Commandant, Schutterij en Konink lijke Scherpschutters, Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U hoogstderzelver bijzon deren dank te betuigen, voor de geluk- wenschen H. M. de Koningin aangeboden. Adjudant van dienst, Van Tets. Na eene toenemende ongesteldheid van slechts enkele dagen overleed alhier heden ochtend, in den ouderdom van 65 jaren, de heer mr. H. J. Schuurman, kantonrechter en lid van den raad dezer gemeente. Als rechtsgeleerd medelid werden zijne adviezen in den Raad steeds op prijs ge steld maar vooral als vriendelijk en wel willend raadsman, in den waren zin des woords als vrederechter, werd hij geëerd door velen, die met hem in zijn ambt als kantonrechter in betrekking kwamen. De nagedachtenis van den heer mri Schuurman zal voorzeker in eere zijn bij hen, die hem in den dagelijkschen omgang of in het openbaar leven leerden kennen. In een vergadering van de Bootwerkers- vereeniging »De Nederlandsche Vlag" te Rotterdam werd een ontwerp-reglement voor uitkeering bij ziekte vastgesteld, nadat daarin op voorstel van den 2den president C Haak, nog eenige wijzigingen waren gebracht. Er is thans vastgesteld, dat elke boot werker van 20 tot 50 jaren lid kan worden, mits gezond zijnde de contributie bedraagt 12 cent bij ongelukken en 18 cent bij ziekte. De uitkeering zal f 9 per week bedragen ge durende 13 weken na dien tijd ziek blij vend zal nog gedurende 13 weken f 3 wor den uitgekeerd. Ook bestaat het voornemen, een fonds voor invaliditeit en pensionneering op te richten, waarover in een volgende verga dering zal worden gesproken. Met het stoomschip Olaf kyrre, kapt. G. H. Lefïers, kwam Zondag-ochtend vroeg van Bergen te Rotterdam aan, de koning der Belgen, reizende incognito als graaf van Ravesteyn, vergezeld van zijn adjudanten baron De Wijckersloot en baron De Snoy. De heer Crol van de firma D. Burger Zoon, eigenares van het schip, verwelkomde den hoogen reiziger, die aan den kapitein een schriftelijke tevredenheidsbetuiging ter hand stelde. Na in de katholieke kerk aan den West zeedijk de H. Mis te hebben bijgewoond, vertrok Z. M. om 9,06 van het station- Beurs naar België. Te Vlaardingen werd de verjaardag der Koningin met opgewekten geest gevierd. Van schepen en woningen wapperden de vlaggen, de schutters maakten paradede Harmonie-vereeniging Concordia liet hare welluidende tonen over de Westhavenplaats weergalmen, terwijl de schutterij-muziek de leden der sociëteit Gezelligheid bezig hield- Het schoonste van alles was evenwel het orgelconcert in de groote kerk, door den heer M. Groeneveld gegeven. Uit het Gemeente-verslag. in. De maatregelen in den loop van 4895 genomen ter bevordering van den gezond heidstoestand of ter bestrijding van ziekten, bepaalden zich in hoofdzaak tot het zuiveren der privaten in de scholen, der openbare urinoirs en der riolen. Verder werd voor vaartuigen leidingwater verkrijgbaar gesteld. Met het oog op het voorkomen van pok ken in enkele gemeenten van ons land, werd ook dit jaar door de afdeeling Schiedam van de maatschappij stot bevordering der geneeskunst" wekelijks gelegenheid gegeven tot het vaccineeren of revaccineeren met animale vaccine. In den loop des jaars werd aangifte ge daan van de volgende gevallen van besmet telijke ziekten: 1 Typhus en febris thyphoïdea, 61 roodvonk 2 diphteritis en 3 mazelen, totaal 67. Aan deze ziekten overleden1 lijder aan angina diphteritis, 1 aan typhus en 5 aan scarlatina. In 23 gevallen werd influenza als pri maire of secondaire oorzaak van den dood vermeld. Op de 490 sterfgevallen kwamen er 47 voor, waarbij een ziekte van tuberculeuzen aard werd geconstateerd, terwijl 34 kinderen, volgens de ingeleverde verklaringen zijn bezweken aan atropliie of tabes miseraica Op de algemeene begraafplaats werden 289 lijken begraven. Op de bijzondere begraafplaats der Roomsch-Katholieken werden 103 lijken van volwassenen en 132 van kinderen begraven. Het totaal der verpleegdagen van de 81 lijders, die in den loop des jaars in het Ziekenhuis verpleegd werden, bedroeg 4071. Het bedrag der kosten van geneesmid delen was f266.90. Het getal der gereedgemaakte recepten bedroeg 758. De kosten wegens geneesmiddelen in zake den geneeskundigen dienst bij armen, ver pleegd in hun woningen, hebben bedragen f 1263.10. Het getal der voor hen gereedgemaakte recepten bedroeg 3602. Volgens ingekomen opgaven was het getal koepokinentingen als volgtgetal gevacci- neerden beneden het jaar 108, van 1- jaar 280, van 3 tot 6 jaar 269, van 6 tot 12 jaar 33, boven 12 jaar 6. Bij den aanvang des jaars bedroeg het getal aansluitingen aan de drinkwaterleiding 2353 en bij het einde des jaars 2398, waar door behalve scholen, gestichten, fabrieken enz., op 31 December 5688 woningen van gezuiverd water waren vocrzien. De gerneente-politie was samengesteld als volgt: 1 commissaris, 1 inspecteur der le klasse, 1 inspecteur der 2e klasse, 1 onbe zoldigd inspecteur, 2 hoofdagenten, 10 agenten der le klasse, 16 agenten der 2e klassebovendien nog uit agenten der 3e klasse, tot voldoend getal, bestemd voor den nachtdienst en om bij bijzondere gele genheden dienst te doen. Een der agenten is speciaal belast met de justitieele politie detective De agenten 4e klasse, die nog ingevolge de oude organisatie der politie bestaan, doen dienst bij ontstentenis van die der 3e klasse. Hun getal vermindert geleidelijk door het niet-aanvullen van voorkomende vacaturen. Over het algemeen kon men zeer tevreden zijn over het gedrag der politie-dienaren en veldwachters en de wijze, waarop zij hun dienst verrichtten. In 26 zoo dicht mogelijk nabij de havens en grachten gelegen perceelen, aangeduid door een wit geëmailleerd ijzeren bordje waarop met roode letters het woord »dreg", zijn dreggen, tot redding van drenkelingen, voorhanden. In het wachthuisje aan het eind van het Westerhavenhoofd, nabij de rivier de Maas, is ook een reddingsboei met lijn opgehangen. Ook is aan het bureau van politie op de Markt een appereil respiratoir (werktuig tot redding bij brand of uit grondvaten) ge plaatst. De wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en die van 5 Mei 1889 Staatsblad no. 48) tot het tegengaan van overmatigen en gevaar lijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen, werden nauwgezet gehandhaafd. Door de gerneente-politie werden 21 over tredingen der laatstgenoemde wet gecon stateerd. Op het einde des jaars waren, volgens het register, nog geldig in omloop voor personen van het mannelijk geslacht 606 en voor die van het vrouwelijk geslacht 106 arbeidskaarten. Op dat tijdstip waren er 373 fabrikanten of werkbazen, die beschermde personen in dienst hadden. Sedert de toepassing der circulaire van den minister van justitie, dd. 2 Juni 1895, 2e afd. A 134 kan het getal vrouwen, die in fabrieken of werkplaatsen arbeiden, be zwaarlijk met juistheid worden aangegeven. Van 34 ongevallen, waarop art. 15 dier wet van toepassing was, kwam de kennis geving in, bedoeld bij het 2e lid van ge noemde wetsbepaling. De wet van i8 Juni 1881 Staatsblad no. 97) zooals die gewijzigd is bij de wetten van 23 April 1884 Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 Staatsblad no. 78) tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap, werd mede nauwgezet en met de vereischte zorg toegepast. Het wettelijk maximum der vergunningen bedraagt voor deze gemeente 64. Bij den aanvang des jaars bestonden hier, evenals bij het einde van 1895, 76 lokalen, waar met vergunning sterke drank in het klein werd verkocht. Op grond van art. 26 der wet werden 13 nieuwe vergunningen verleend. Geen enkele vergunning werd ingetrokken of verviel door andere bestemming. Aan vergunningsrecht, bepaalt op f5.— voor iedere f 50 huurwaarde, werd f 2093.75 betaald. BINNENLAND. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn een aantal onder scheidingen verleend. Het schijnt in de laatste jaren meer en meer gewoonte te zijn geworden deze erkenning van buitengewone verdien sten tot den Koninginnedag te verschuiven. De lijst van geridderden en andere ge decoreerden is dan ook dit jaar bijzonder lang. Het schijnt tegenwoordig meer en meer het streven te zijn, ook de verdiensten van particulieren op het gebied van den 1 socialen arbeid, de liefdadigheid, ku"- nijverheid hulde te doen. g) Als benoemingen, die van een loffelijk streven getuigen, wat verdij op het gebied van socialen arbeid e" dadigheid betreft, noemen wij die vaI) Van der Biesen, in de kwaliteit van P dent van den bijzonderen raad dei" eeniging van den H. Vinccntius te Amsterdam, en van den heer Blanken secretaris van het genootschap LiefdadO. naar vermogen te Amsterdam, tot f" in de Orde van den Ned. Leeuw eerw. algemeene overste der Zusten5 Tilburg, mej. Smarius, tot ridder 'n Orde van Oranje-Nassau. y| De vaderlandsche industrie zag zie'1 benoemingen in verschillende orden ge digd, o. a. in de personen van de fabrik9^, C. J. Eras, te Tilburg Bekkers, te W- V i#» rechtC. H. Krantz, te Leiden en B. j Lutkie, te 's-Hertogenbosch S. J. Panne9" te Apeldoorn. J De onderscheidingen aan Nederland-^ kunstenaars verleend, bestonden o. verleenen van den Nederlandschen aan den heer Gabriel, een onzer beste schapsschildersen het toekennen v»9 Oranje-Nassau orde aan de portretschild" mej. Therèse Schwartze. De pers zag zich gehuldigd door de noeming van den heer mr. Zaaijer, h° redacteur der N. R. Ct., tot ridder 'n Orde van den Ned. Leeuw en van zeereerw. pastoor Braam, hootdredac<Cj( van de N. IJselbode, tot ridder in de van Oranje-Nassau. Onder de benoemingen, die verder011^ de Katholieken veel genoegen wekken. hooren die tot ridders in de Orde van Or9'^{ Nassauvan den zeereerw. heer W- Asveld, pastoor te Franeker, en den zeei'6"^ heer F. H. de Bruijn, pastoor te Amba1'* (Ned.-Indië). Het Vaderland verneemt uit goede dat niet geheel juist is het bericht, d»' j Italiaansche regeering aan de onze Aug. verklaard heeft, in staat van oorl# met Abessynië te zijn. De verklaring Italiaansche regeering luidde, dat de houding tot Abessynië nog onveranderd In het district Winschoten zal een 3 ]:- circuleeren, waarin het kamerlid Tij3" wordt verzocht zijn mandaat in handen kiezers te stellen. Te Bellingwolde is initiatief genomen, omdat men meent de heer Tijdens herhaaldelijk getoond niet meer te behooi en tot de partij die '1? afvaardigde. Naar men ons uit Den Haag meldt,31 de gezondheidstoestand van den oud-m'".; ter Tak van Poortvliet ernstige rede'1 bezorgdheid geven. (Zw. y J Vergadering van den Raad der ge» Schiedam, op Dinsdag, 1 September des namiddags ten 2 ure. j| Voorzitter de Burgemeester, de heer Versteeg,;j Afwezig de heeren Poortman en Ai Genter bestaat éen vacature doof J overlijden van den heer mr. H. J. ScbuurtfJ Na vaststelling van de notulen der lft9 gehouden vergadering stond de Voorzitt®1" ^il Onder de leden die deze vergadering "^i bijwonen, is er een die nimmermeef j ons zal wederkeeren zoo ongeveer sprjs 'sRaads voorzitter Mr. Schuurro3" ]- niet meerSpr. wees er vetLf gens op dat, zou ook de opengev» J plaats weldra bezet worden, er t( een leegte in ons midden zou bl'J Nog onder den indruk van het doodsber'".; wenschte hij een woord van oprechte b'Li aan het verscheiden raadslid te wijden- De mortuis nisi el bene behoefde hier 0 in herinnering gebracht te worden! SL< vond woorden te kort om de goede j nigheden te schetsen van hem, die 9 lid was van deze vergadering, die diensten gewijd heeft aan de genie"'v Schiedam en zijne groote gaven dienst" maakte aan de behartiging der hem \et vertrouwde belangen zijne adviezen we" in dezen raad steeds op prijs gesteld .p was meermalen het rechtsgeleerd med® hij was humaan, eenvoudig, voor ieder t - gankelijk. Spr. gelooft-hiermede de gevo"1 P<)i jit nd «f (r\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2