Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 19de Jaar£. Zondag 6 September 1896. No. 5585. 1$xxveatx l&olexztxaai 50. Uit het Gemeente-Terslag. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft heden de Kieswet aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. Huygens-viering in de Residentie. NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o, - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. IV. {Slot) staat. tar\dyW95eihVe,rke,erde in v<"9 goeden waarvnnr 1 L driemaal brand uit, nl rinn -in? ran<Iweer werd opgeroepen 28sten Juni Maart' d®n 18den en den st^t-6 aan^ewende kosten voor het hoofd- .„i, Semeente-politie bedroegen a voor de F,I 27.600.81° b voor de nachtwacht 4.423 c voor de brandweer f4200.185 voor de straatverlichting f14978.215 et totaal der ingeschrevenen voor de itie bedroeg 265een gelijk aantal nam e aan de loting. Na afschrijving van 16 e reeds van hunne inschrijving bij land h ,Zeemac^ *n dienst waren getreden bleef ,e getal ingeschrevenen waarnaar het voor eze gemeente te leveren aandeel berekend erd 249 hiervan bleven 140 voor den dienst Schikbaar, waarnaar het contingent op 63 erd gesteld. Hiervan werden ingelijfd 58 'J de land- en 3 bij de zeemacht. He werkelijke sterkte der Schutterij in ae gemeente was actiel 338, reserve 347, te zamen 685 man. He actieve sterkte der Schutterij bestond overeenkomstig het koninklijk besluit van Januari 1868 {St aatsblad no 11) uit 375 "aan met inbegrip van het kader. Actief 224 reserve 265, officieren 11, onderofficieren 14, korporaals 27, tamboers te zamen 549 man. He sterkte daarvan was, met uitzondering Van den kapitein-kommandant eerste luitenants, 1 eerste luitenant kwartiermeester, 7 onderofficieren, 4 kor poraals, 2 tamboers, 1 hoornblazer en 24 manschappen. He toestand der kerkelijke gemeenten leef onveranderd. He kosten van het lager onderwijs hebhen voorzoover de rekeningen zijn ingekomen oedragen f63700.595. He kosten van het middelbaar onderwijs bedroegen f 24842.88. He uitgaven voor het hooger onderwijs beliepen f20130.39. Onder het hoofdstuk Armwezen vermeldt het verslag: Wezen wij in de laatste jaren op een daling der loonen, in het bijzonder van de orandersknechts, en kunnen wij van een ver betering dier loonenjnog geen melding maken, aangenaam is het ons te kunnen relateeren, dat in het bouwvak een verlevendiging is waar nemen. Aan dit gelukkig verschijnsel en de om standigheid, dat in den laatst verloopen winter het bedrijf niet door ijs of sneeuw Werd belemmerd mag het zeker worden toegeschreven, dat de algemeene toestand zich gunstiger voordeed. In de bestaande instellingen van welda digheid kwam geen verandering. Wij wezen er feeds vroeger op, dat de kerkelijke instel lingen het medisch gedeelte der armenzorg geheel aan de openbare besturen overlaten." He koopprijzen der landerijen zijn onge veer gelijk gebleven de huurprijzen waren lager dan het vorige jaar. He uitgestrektheid wei- en hooilanden bedroeg 607,40 H.A., die van tuinen en Warmoezerijgronden 1.92 H.A., terwijl 14.77 H.A., griendhout aanwezig is. He toestanden de weiden was gunstig. De hooilanden waren, wat de le snede betreft gunstigde 2e snede gat een middelmatige opbrengst. In de buitenpolders werd tengevolge van hoog water tijdens den hooibouw een be langrijke schade geleden. De ensilage naar Bertels methode werd ook dit jaar toegepast, echter minder dan ten vorige jare, toen de vele regens tijdens het hooien, velen deed vrezen, dat de oogst niet droog binnen zou komeu. De toestand van het houtgewas (griend- hout) was gunstig. De algemeene toestand vad den vee stapel was zeer gunstig. De aanfok bleef onveranderd. Bij de laatst gedane opneming is ge bleken, dat in de gemeente aanwezig waren dekhengsten veulens-merriën 1, veulens en jonge paarden beneden den 3 jarigen leeftijd 4, Overige paarden (de werkpaarden) alzoo zonder onderscheid van geslacht of ouderdom, maar niet onder de bovenstaande begrepen 307, ezels en muilezels 1, spring- stieren 1, melkkoeien en vaarzen 1637, kafveren, pinken, hokkellngen en 2—3 jarige vaarzen die nog in de melk zijn 11, mest-ossen en ander mestvee 1381 trekossen schapen, waaronder 147 lammeren 707, geiten en bokkken 20, varkens (de biggen onder de 2 maanden daaronder niet begrepen) 887. In den loop van het jaar werden 467 varkens ge- mest en geslacht. Omtrent het pluimgedierte wordt de vol gende ruwe-begrooting gegeven, hoenders 3600, kalkoenen 25, eenden 375, ganzen 30 zwanen Bijenteelt bestaat hier nietmarkt en van landbouwproducten worden hier niet ge houden. De overige hoofdstukken van het gemeen te-verslag aan handel en nijverheid en de daarmede in verbandstaande inrichtingen gewijd, kunnen wij als in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken uitvoerig vermeld, veilig achterwege laten. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 4 September. Het debat over de kiesrech tregeling werd voortgezet. De heer Fokker zal, hoewel in deze wet niet ziende een nationale wet, maar een gevolg van den uitslag der verkiezingen van 1894 en ofschoon, de kiesrechtuitbreiding te bekrompen achtende en niet in staat om den aandrang naar verdere uitbreiding tegen te houden, ondanks de gebreken er voor stemmen, eenvoudig uit politiek beleid omdat hij aanvaardt wat hij krijgen kan. De heer Wertheim sprak in denzelfden geest al was zijns inziens het ontwerp-T ak meer afdoende, het voorstel-Van Houten is het noodzakelijk gevolg van de gebeur tenissen in 1894. Ook hem treft den nau- wen vorm van deze kiesrechtuitbreiding en evenzeer is hij overtuigd dat later de publieke opinie verdere uitbreiding zal wagen. Hij beschouwt de wet dan ook niet als een wapenstilstand, een compromis. Ondanks zijne bezwaren vooral tegen ontkiezering wegens verstrekking van geneesmiddelen, is hij voor de wet. lo. omdat de omstan digheden haar gebieden, nu zoolang met kiesrechtuitbreiding gedraald is2o. omdat het een daad van rechtvaardigheid is. Tegen over hen aan wie het kiesrecht te lang is onthouden en er alleszins rijp voor zijn zonder dat hij bevreesd is voor progressisten of ciencaien, weike laatsten reeds tweemaal aan het bewind waren zonder kwaad te doen. He kiesrechtuiibreiding zal ook nieuwe elmenten in ,het leven te roepen die meer dan tot dusver de sociaal-hygiënische belangen ter harte zal nemen en zal, naar spr.'s innige overtuiging, de liefde en gehechtheid voor Koningin en Oranje niet verminderen, omdat ons volk het oor niet leent aan anarchistische opruiingen 3o. omdat de wet is in 's lands belang, latende spr. aan de toekomstige wetgevers over te beoordeelen of finale kiesrechtuitbreiding r.oodig is. Zonder rancune geeft hij zijn stem aan de wet. De heer F. VanNispen achtte ver werping dezer wet eene onmogelijkheid nadat alle partijen in 1894 kiesrechtuitbrei ding beloofd hebben en ook omdat het noodzakelijk is het kiesrechtvraagstuk op te lossen voor de troonsbestijging onzer Koningin. Desniettemin kleeft z. i. aan dit ontwerp het gebrek, dat het de bezadigde elementen van de stembus houdt en omkoopen van kiezers zal bevorderen, aan beide welke bezwaren stemplicht zou kunnen tegemoet komen. De heer Van Lier waardeerde de wijze waarop de Regeering binnen de grenzen der Grondwet deze kiesrechtuitbreiding heeft voorgesteld, waaraan hij verre de voorkeur geeft boven de negatieve kenteeker.en van het ontwerp-Tak. Hij vreest voor het ont werp geen'noodlottige gevolgen en is er voor. De heer R e g ou t is tegen de wet, wegens gemis van kiesplicht. De heer Sassen is ook tegen ondanks de uitmuntende techniek der wet en de wijze waarop de minister zijn taak volvoerde. De wettelijke kenmerken waarborgen niet voldoende welstand en geschiktheid. Men mist de zekerheid, dat beroeringen zullen worden voorkomen. Door stemplicht er. meervoudig kiesrecht had men nuttige cor rectieven kunnen invoeren. Thans is er geen kwestie van finale regeling en de gevolgen van aanneming zullen veel nadee- liger zijn dan die van verwerping. De heer Rengers achtte uitbreiding ge- wenscht en beroept zich op de geschiede nis, die bewijst, dat alle vreesaanjagingen 40 jaar geleden bij de toenmalige kieswet niet zijn uitgekomen. Van uitbreiding ver wacht hij grootere energie van de meer gegoeden. De heer Schimmelpenninck legde namens zijn anti-revolutionnaire vrienden de gemeenschappelijke verklaring af, dat zij ofschoon rekening houdende met de omstandigheden, een uitbreiding wenschende, geneigd zouden zijn geweest voor te stem men, indien gezinshoofden als kenteekenen van geschiktheid waren opgenomen en de regeling van de kiesbevoegdheid voor alle colleges niet gezamenlijk waren geschied en precies in denzeltden zin, wat een staat kundige fout ia. Daarom zijn zij verplicht thans tegen te stemmen. De heer Alberda van Ekenstein neemt deze wet aan, omdat zij hem geeft wat op dat oogenblik verkrijgbaar is, en omdat hetgeen voorgesteld wordt is in fiet belang van de Kroon en van het volk. De heer van Zinnicq Bergman n, acht de gevaren van de invoering dezer wet grooter dan de bewegingen die de verwer ping van dit ontwerp ten gevolge kunnen hebben; daarom steunt hij het ontwerp. De heer Van Swinderen behoort tot hen die het niet gelukken van de wet Tak betreuren, maar die nochtans het goede willen aannemen, dat zij thans kunnen krijgen. De heer Fransen van de Putte, koestert geen groote verwachtingen van deze wet, maar ook geen vrees bezielt hem. Hij acht dit ontwerp verstandig en staatkundig en zal er zijn stem met gerustheid aan geven. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. Het lid der Eerste Kamer mr. Vlielander Hein, die wegens gezondheidsredenen ge- ruimen tijd niet aan de parlementaire werk zaamheden kon deelnemen, woonde heden voor het eerst na zijne ongesteldheid de vergadering der Kamer weder bij. Naar men verneemt, maakt het zenden van een oorlogsvaartuig naar Constantinopel in verband met de daar uitgebroken onlus ten een punt van overweging bij de regee ring uit. De veranderde omstandigheden, die zich heden in Constantinopel hebben voor gedaan, zouden de reden zijn, dat het tot dusver nog niet tot een uitzending geko men is. De minister van koloniën, mr. Bergsma, bracht gisteren een bezoek aan Nijmegen, ten einde een inspectie over de Koloniale Reserve te houden en de Waalkazerne in oogenschouw te nemen. De troep rukte, voorafgegaan door het muziekkorps, naar de renbaan, alwaar hij voor den minister defileerde. Naar men wil, staat dit bezoek |ook in verband met het bouwen van een nieuwe kazerne voor 1000 a 1200 man daar ter stede. Atjeh. Naar aanleiding van het bericht van haren correspondent te Batavia, dat een bataljon naar Selimoen vertrekt, schrijft de N. R. Gt: De laatste berichten uit Atjeh geven een duidelijk antwoord op de vraag: wat wit men daar toch Kolonel Stemfoort treedt in de voetstappen van generaal Van der Heyden en brengt zijn troepen even ver en "mis schien nog verder dan zijn voorganger deed. Wellicht zal hij daardoor bereiken wat de laatste verkreeg, namelijk de overtuiging bij de hoofden en de bevolking, dat verzet on mogelijk is vol te houden eu er niets beters voor hen overschiet dan te bukken voor het onvermijdelijke. Als dat standpunt weder bereikt zal wezen, dank zij ons dapper en onvermoeid leger, en men kan blijven vooit- gaan die overtuigiug levendig te houden en te versterken, dan zal het eindelijk licht worden aan den Atjeh-honzon. Het Handelsblad meent, dat het stelsel van concentratie in Atjeh nu moet hebben afgedaan, omdat het niets dan teleurstelling heeft gepaardhet kostte veel troepen, daar de stelling ongezond was, het verleven digde den moed van den vijand, het bracht de pacificatie niet verder. De dag waarop heden 300 jaar geleden de dichter en staatsman Constantijn Huy- gens te 's-Gravenhage werd geboren, is daar door de zorgen van de Vereeniging Die tlaghe met verschillende plechtigheden herdacht. In de eerste plaats werd gisteren-middag in het huis no. 44 aan het Lange Voorhout dat Constantijn drie jaren heeft bewoond,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5